Životopis servírky - jak na to

Od nápojů po dezerty a vše mezi tím, číšníci a servírky pracují na tom, aby si zákazníci užili zážitek z restaurace od chvíle, kdy vejdou do dveří, až do konce jídla. Vzhledem k tomu, že obsluha je nezbytnou součástí každého restauračního provozu, práce servírek nabízí skvělý způsob, jak nahlédnout z první ruky do odvětví pohostinství a cateringu.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Ať už si práci jako číšník, servírka hledáte jako brigádu při studiu, jako vstupní pozici pro další kariéru v gastronomickém oboru nebo vás obsluhování hostů a zpříjemňování jejich zážitků z návštěvy pohostinství prostě baví a chcete se mu věnovat dlouhodobě, při hledání práce budete potřebovat životopis.

Od číšníků a servírek se očekává, že i ty nejrušnější dny v restauraci zvládnou s grácií, rychlostí a úsměvem. Jak tedy ukážete zaneprázdněnému manažerovi restaurace, že na to máte?


Servírka životopis

Dokažte svým CV, že na to máte

Práce v oboru gastronomie není lehká. Váš životopis musí potenciálnímu zaměstnavateli ukázat, že jste si toho vědomi a máte potřebné zkušenosti, dovednosti i osobní vlastnosti nejen pro roznášení jídel a nápojů. Skvělá servírka nebo číšník totiž dělá mnohem víc.

Servírky vítají zákazníky v restauracích, nabízejí jim stůl, dávají jim menu, vysvětlují speciality a odpovídají na jakékoli dotazy týkající se nabídky. Přinášejí objednávky nápojů a přijímají objednávky jídla a sledují, kdo si co objednal a u kterého stolu. V lepších restauracích možná budou muset otevřít láhev vína u stolu (a to tak, aby to působilo jako ta nejsnazší věc na světě).

Při předávání objednávek jídla do kuchyně servírky vysvětlují kuchařům případné zvláštní požadavky. Když je jídlo hotové, někdy akrobaticky nesou čtyři talíře najednou a magicky si pamatují, kdo si co objednal. Ptají se strávníků, zda nepotřebují něco dalšího. Dobré servírky se po několika minutách znovu podívají na stůl, aby se ujistily, že je vše v pořádku.

Dobrá servírka si všimne, když strávníci dojedí, a nabídne, že uklidí stůl. Starají se také o platby. A mohou jen doufat, že za všechnu tu tvrdou práci dostanou slušné spropitné. Servírky jsou často zodpovědné i za přípravu stolu pro další zákazníky, v závislosti na restauraci mohou mít dokonce na starost i dohled nad úklidem po zavření nebo i úklid samotný. A to poté, co strávily dlouhou směnu na nohou s všudypřítomným úsměvem, a to i při jednání s někdy hrubými zákazníky.

Ne, práce na pozici číšník, servírka není jednoduchá. A když se o ni ucházíte, už z vašeho životopisu musí být jasné, že si všechna její úskalí uvědomujete, skutečně to chcete a máte na to.

💡Hlavní komponenty životopisu servírky

V sektoru pohostinství čas znamená peníze. Váš životopis servírky musí proto být stručný (ideální rozsah je jedna strana) a rychle a výstižně ukazovat, že máte znalosti v oboru a učenlivého ducha. Špičkový životopis také zvyšuje vaše šance na práci v respektovanější restauraci, což znamená více zákazníků a lepší spropitné.

🎁 Tip: Gastronomické provozy obecně trpí vysokou mírou fluktuace. Proto své šance na získání zaměstnání jako servírka nebo číšník můžete výrazně zvýšit, když se vám podaří sestavit životopis, ze kterého bude zřejmé, že jste zodpovědní a hledáte stálou práci.

Pro přehlednost se CV rozděluje na několik obvyklých segmentů, které byste měli dodržet i při sestavování životopisu na pozici číšník, servírka. Uvedeme si je v následujících odrážkách a pak probereme postupně detailněji.

 • Záhlaví
 • Profil
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti

Záhlaví

Záhlaví je atraktivně navržená sekce v horní části životopisu, která obsahuje vaše jméno, povolání, adresu, telefon a e-mail. Můžete sem vložit také svou fotografii a případně i profil na LinkedIn, pokud ho považujete za dostatečně reprezentativní a jeho náplň vhodnou pro danou pozici.

Na reprezentativnost hleďte také u vaší e-mailové adresy. I když nejste manažer nebo podnikatel s vlastní doménou, měla by působit seriózně a profesionálně. Možná vám to přijde jako zbytečné upozornění, ale každý HR specialista vám potvrdí, že se mu často do rukou dostanou životopisy s úsměvně působícími emailovými adresami. E-mail typu "sladkaberuska@seznam.cz" ovšem kromě úsměvu na tváři náboráře vyvolá chuť životopis rovnou odložit.

Profil

Profil, tedy výstižné shrnutí vašeho CV číšník, servírka, je skvělý prostor, kde můžete zaujmout zaměstnavatele a přesvědčit ho, aby pokračoval ve čtení. Recept na nejlepší shrnutí životopisu obsahuje ukázku vašich nejsilnějších vlastností, špetku předchozích zkušeností a ochutnávku vašich nejpůsobivějších úspěchů.


Servírka životopis

Působivý profil by měl upozornit na vaše nejsilnější osobní a profesní vlastnosti spolu s klíčovými fakty. Kolik let praxe máte? Byli jste ve své poslední restauraci tím nejlépe vydělávajícím? Jaké zvláštní dovednosti máte? Možná je to barmanství, možná zvyšování prodeje (dokážete zákazníkům vhodně nabídnout speciální nabídky, i ty dražší). Ať už je vaše největší síla jako číšník, servírka jakákoli, nyní je čas to zmínit. Pokud máte v oboru nějaké formální vzdělání nebo jakékoli vhodné certifikace, dejte je ochutnat i manažerům náboru. Podrobnosti si mohou přečíst dále v životopise, v jeho příslušné sekci.

Profil také můžete vhodně zaměřit na konkrétní pozici, o kterou se ucházíte. Napište, čím vás pracovní nabídka oslovila a proč chcete pracovat právě tady.

Příklad:
Příjemná a výkonná servírka se 4letou praxí. Pozorná k potřebám zákazníků se schopností pamatovat si detaily. Poskytovala jsem rychlé a efektivní služby v restauracích různých zaměření a kapacitou 100 a více míst. Absolvovala jsem kurzy managementu pohostinství. Mám certifikaci barmanky. Ve Vaší restauraci chci pracovat, protože zde budu moci ve větší míře uplatnit své barmanské dovednosti.

Pracovní zkušenosti

Sekce historie zaměstnání vašeho životopisu servírky je místo, kde jsou zaměstnání, která jste zastávali, uvedena v obráceném chronologickém pořadí, přičemž nejnovější je nahoře. Pod každým jménem a datem zaměstnavatele uveďte krátký popis nebo odrážkový seznam vašich povinností a úspěchů.

Uveďte konkrétní příklady vynikajícího výkonu, podložené fakty a čísly, kdykoli je to možné. Můžete napsat třeba, jak velká byla kapacita restaurace - tedy kolik hostů jste najednou obsluhovali. Nebo rozsah menu, které jste si byli schopni zapamatovat.

Pokud jste měli v některém z předchozích zaměstnání jako číšník, servírka nějaké povinnosti nad obvyklý rozsah práce, uveďte je. Třeba pokud jste se starali také o květinovou výzdobu, míchali příležitostně nápoje nebo zaučovali nového kolegu.

Zejména pokud v oblasti praxe nemáte zkušenosti příliš rozsáhlé, zaměřte se na zdůraznění svých úspěchů na těch pracovních pozicích, které na svém kontě máte. Je důležité kvantifikovat své schopnosti servírky, abyste manažerovi ukázali, že nejste jen přátelská tvář, ale také oddaný člen týmu. Pokud jste zefektivnili noční proces, vyhráli jste ocenění odsouhlasené zákazníky nebo iniciovali školení zaměstnanců, zahrňte takové úspěchy v odrážkách pod toto pracoviště. Jakákoli ocenění, která samotná restaurace obdržela, mohou také výrazně prokázat vaši způsobilost. Koneckonců, restaurace může být jen tak dobrá jako její personál!

Příklad:
Servírka, Restaurace Rooftop, Praha
 • Obsluha až 10 stolů současně ve špičce provozu - bez negativního ovlivnění zákaznické zkušenosti.
 • Zaškolování nového personálu.
 • Zapamatování si jídelního lístku s více než 20 položkami (a denní výměnou specialit), personalizovaná doporučení zákazníkům.
 • Opakovaně získala hodnocení Zaměstnance měsíce.

Vzdělání

Ať už máte formální vzdělání nebo právě začínáte, tato sekce životopisu číšník, servírka je o tom, jak ukázat, že jste ochotni se učit a zlepšovat. Servírky často nepotřebují formální vzdělání v oblasti pohostinství, protože mnoha povinnostem se lze naučit v zaměstnání. Pokud se však vyznáte v oblastech cestovního ruchu, pohostinství nebo stravovacích služeb, může to být velkým bonusem, zejména při hledání zaměstnání na vyšší úrovni.


servirka zivotopis

I pokud nemáte vzdělání v příbuzném oboru, neuškodí ukázat, že jste studovali. Jestli právě začínáte, můžete zahrnout svůj středoškolský diplom. Případně, pokud hledáte práci o prázdninách během studia, uveďte i to. Nezapomeňte zmínit také případné další certifikáty v barmanství, restauračním servisu, bezpečnosti potravin a dalších souvisejících oblastech.

Příklad:
Střední škola gastronomie, Praha - Malešice
Tříletý obor s výučním listem Kuchař - číšník
 • Systematická příprava na práci v gastronomii - výroba jídel, prodej jídel a nápojů
 • Osvojení základních i moderních technologických postupů a metod práce ve výrobních i odbytových střediscích
 • Součástí studia mimo jiné: Seminář anglického jazyka, profesní etika a odborná praktika
Kurz Latte Art, Um, Praha
Květen 2022
 • Pod vedením hlavního baristy Ambiente Ondřeje Štökla
 • Základy latte artu – kreslení mléčnou emulzí do kávy

Dovednosti

Sekce dovedností vašeho životopisu je místem, kde musí zazářit vaše hlavní silné stránky. Bez ohledu na úroveň vašich zkušeností je pro získání další práce nezbytné předvést své komunikační a lidské dovednosti.

Předveďte zde jak vaše oborově specifické "technické" dovednosti (tzv. "hard skills"), tak také schopnosti související s komunikací a spoluprací s lidmi. Tyto "soft skills" jsou pro práci jako číšník, servírka nesmírně důležité. Nikdo nestojí o servírku, která se mračí na lidi.


servirka zivotopis

Mezi vaše "hard skills" může patřit například také práce se specifickým softwarem používaným v provozu pro objednávky, s platebními terminály nebo rezervačním systémem. Mohou to být také dovednosti z gastronomického oboru, které nejsou obvyklou náplní práce servírky. Třeba jako příprava míchaných nápojů, vaření kávy jako profesionální barista či tzv. "plating", tedy uspořádávání pokrmů na talíři ve vysokém stylu.

Příklad:
 • Výkonná a spolehlivá
 • Schopnost pracovat s úsměvem i pod tlakem
 • Míchání nápojů
 • Dekorování stolů, včetně květinové výzdoby
 • Schopnost zapamatovat si velmi obsáhlé menu
 • Anglický jazyk - schopnost plynulé komunikace se zákazníky

📌CV číšník, servírka - závěrečné tipy:

Nepodceňte celkový vzhled životopisu

Ať už jako číšník, servírka teprve začínáte, nebo máte za sebou zkušenosti z mnoha restaurací, čisté a atraktivní uspořádání životopisu vysílá zprávu, že jste profesionál. Není nutné zařazovat barvy, obrázky nebo další kreativní prvky, protože manažer hledá někoho, kdo umí pracovat efektivně a s úsměvem.

Formátování (tedy font, jeho velikost, řádkování a tak podobně) zvolte tak, aby se váš životopis vešel na jednu stranu. Aniž byste ovšem negativně ovlivnili jeho přehlednost a čitelnost.

Zajistěte si odbornou jazykovou korekturu

Možná si myslíte, že číšník, servírka dokonalý pravopis ke své práci nepotřebuje. A v zásadě máte pravdu. Ale pravopisné chyby ve vašem CV zhorší celkový dojem z něj. A pokud bude naopak bezchybné, ukážete tím potenciálnímu zaměstnavateli, že jste si dali opravdu záležet - a tedy že skutečně stojíte o to pro něj pracovat.

Požádejte o pomoc nějakého známého, který má český jazyk "v malíku". Nebo si rovnou najměte profesionálního korektora. Vyplatí se vám to!

Přizpůsobte svůj životopis konkrétní příležitosti

Upravit své obecné CV na míru konkrétnímu potenciálnímu zaměstnavateli, jeho potřebám a očekáváním je důležité. Ukazuje to, že jste natolik pečliví a zaujatí, aby jste se seznámili s nabídkou práce a provozem, kde chcete pracovat. A především pak můžete zdůraznit právě ty zkušenosti a dovednosti, které se vám v této konkrétní práci budou nejvíce hodit. Prostě potenciálnímu zaměstnavateli ukázat, že jste přesně tím, koho hledá.

Kromě samotného inzerátu můžete najít informace třeba na webových stránkách nebo v profilech restaurace či jiného provozu na sociálních sítích. Rozhodně neuškodí, pokud se také na místo přijdete podívat, případně, pokud jste opravdu velmi podnikaví, prohodit i pár slov s potenciálními budoucími kolegy.

Připojte k CV také motivační dopis

Zejména pokud se ucházíte o práci servírky v opravdu luxusní restauraci, chcete zvýšit co nejvíce své šance, že si vás potenciální zaměstnavatel všimne mezi ostatními uchazeči. Motivační dopis může výrazně zvýšit šance na přečtení vašeho životopisu. Sdělí tomu, kdo provádí nábor, proč jste pro danou práci dokonalí. Zatímco CV poskytuje důležité informace o vaší pracovní historii a dovednostech, v motivačním dopise máte více prostoru rozepsat se o tom, kdo jste a jak můžete využít své specifické schopnosti na konkrétní pozici.


servirka zivotopis

Při psaní motivačního dopisu použijte vhodné odkazy na požadavky uvedené v popisu práce. Uveďte v něm své nejrelevantnější nebo výjimečné kvalifikace, abyste tomu, kdo rozhodne o vašem případném přijetí, pomohli zjistit, proč se pro práci servírky skvěle hodíte a budete velkým přínosem pro daný provoz.

Reference

Pokud váš potenciální zaměstnavatel požádá o reference, můžete je přidat jako samostatnou sekci. Nebo je uveďte v sekci profesních zkušeností. Možností je také zahrnout pouze řádek „reference jsou k dispozici na vyžádání“, aby manažer věděl, že jste připraveni poskytnout svědectví předchozích zaměstnavatelů. Samozřejmě je dobré se na tom s nimi domluvit. Chcete si být jistí, že pokud budou kontaktováni, skutečně o vás budou referovat jen v dobrém.

🎁 Tip: Využijte profesionální šablony

Vytvořit dokonalý životopis nemusí být pro vás jako servírku snadné. Nepracujete pravděpodobně příliš často na počítači. Usnadněte si výrazně práci a použijte některou z našich profesionálních šablon . Současně si tím zajistíte, že váš pracovní životopis nebude postrádat nic důležitého. Stačí zvolit vhodný vzhled, přidat informace o sobě podle pokynů v našem článku a jste připraveni usilovat o nové, skvělé místo na pozici číšníka nebo servírky.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá