Student ošetřovatelství: Životopis, se kterým získáte práci při studiu

Jako ošetřovatel budete pod odborným dohledem zdravotní sestry nebo ošetřujícího lékaře poskytovat ošetřovatelskou péči pacientům. Mezi vaši pracovní náplň bude patři zajištění hygieny pacienta, podávat stravu, medikamenty, nebo komunikovat s příbuznými pacienta apod.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Příklad životopisu studenta ošetřovatelství pro vaši inspiraci

Martina Válová
Ošetřovatelka
721 345 678
martina.valova@seznam.cz
Roudnice nad Labem

O mně
Jsem spolehlivá ošetřovatelka s ukončeným ošetřovatelským kurzem (odborná způsobilost dle z.č. 96/2004 Sb.) a dvouletou ošetřovatelskou praxí, která si právě dodělává vyšší odborné studium v oboru Všeobecná zdravotní sestra. Vašemu zařízení mohu nabídnout vysoké pracovní nasazení, schopnost spolupracovat v týmu a nutnou dávku trpělivosti i empatie.

Vzdělání

Vyšší odborná škola zdravotnická, Ústí nad Labem
Tříroční studijní program Všeobecná zdravotní sestra
2021 až současnost

 • Průběžná praxe na pozici ošetřovatelky v Domě pro seniory Labe, Roudnice nad Labem

Střední zdravotnická škola, Ústí nad Labem
Obor Ošetřovatelství
2017 až 2021

Pracovní zkušenosti
Roca, Soukromé ošetřovatelské centrum, Ústí nad Labem
Ošetřovatelka
Září 2021 až leden 2022

 • Poskytování základní ošetřovatelské péče
 • Provádění hygienické péče o pacienty
 • Úprava lůžek, podávání stravy
 • Dezinfekce a sterilizace zdravotnických prostředků

Dovednosti

 • Poskytnutí první pomoci
 • Psychologie práce se seniory
 • Pracovitost a spolehlivost
 • Týmový hráč
 • Zodpovědný přístup k práci
 • Komunikace a organizace
 • Časová flexibilita

Dobrovolnická činnost
Dětský domov Slůně, Roudnice nad Labem
Červen 2017 až listopad 2021

 • Plánování volnočasových aktivit dětí
 • Vykonávání dozoru a doprovod dětí na mimoškolní akce
 • Účast a zajištění dohledu na dětských letních táborech

Jestliže právě studujete obor ošetřovatelství, ať už na střední zdravotnické škole, vyšší odborné nebo vysoké škole, a hledáte si své první zaměstnání v oboru, pak jste zde na správném místě! Pomůžeme vám s tvorbou životopisu studenta ošetřovatelství .

Poskytneme vám vzorový příklad životopisu studenta ošetřovatelství, vysvětlíme vám, jak by měl životopis vypadat po formální stránce. Krok zakrokem vás provedeme jednotlivými částmi CVčka, na konkrétních příkladech vám ukážeme, jaké informace do CV zahrnout, a jaké naopak vynechat, podělíme se s vámi o užitečné tipy, díky kterým vytvoříte poutavý životopis, který vám vyslouží pozvání na pracovní pohovor.

📌 Tip : Díky naší profesionální šabloně životopisu bude tvorba CVčka hračka! Hotovo budete mít za pár minut.

Máte problémy s psaním životopisu studenta ošetřovatelství? Náš vzor životopisu studenta ošetřovatelství vám poslouží jako zdroj inspirace. Prohlédněte si i další příklady životopisů , které naleznete rozdělené podle oboru na našich stánkách.

Kolik si můžete jako student ošetřovatelství vydělat?

V České republice dosahuje celonárodní platový průměr částky 28 314 Kč . V případě práce na plný úvazek by tento plat odpovídal hodinové mzdě ve výši 159 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).

Jako student však pravděpodobně nebudete pracovat na plný úvazek. V takovém případě počítejte s nižším platem. Také počítejte s tím, že na základní úrovni bez zkušeností si přijdete na méně, než zkušenější kolegové s mnohaletou praxí.

💡 Poznámka : Skutečnou výši platu ovlivňuje mnoho faktorů, jako je míra zkušeností, specifické dovednosti, místo výkonu práce apod.


Student ošetřovatelství životopis

Jak napsat přesvědčivý životopis krok za krokem?

Po skvělých ošetřovatelích a ošetřovatelkách byla vždy velká poptávka, to však neznamená, že místo dostanete zadarmo. Zdravotnická zařízení hledají kandidáty, kteří prokážou svou odbornou způsobilost.

V životopise ošetřovatele musíte uvést řadu informací týkajících se vaší kvalifikace, praxe i specifických tvrdých a měkkých dovedností. Navíc se vám všechny tyto údaje musí přehledně vejít ideálně na jednu stranu.

Váš životopis ošetřovatele dále musí být snadno čitelný a rychle skenovatelný tak, aby v něm bylo ihned možné nalézt potřebné informace.

Vedle obsahu se zaměřte na formální úpravu životopisu

Při psaní se proto také zaměřte na způsob, jakým informace prezentujete. K tomu vám pomůže vhodná volby formátu, rozvržení a struktury CVčka. Na tyto formální aspekty CV se zaměříme níže.

Zvolte si vhodný formát

Jako začínajícímu ošetřovateli vám doporučujeme buď obráceně-chronologický formát , který se zaměřuje na pracovní zkušenosti. Ty jsou uváděny od nejnovější o nejstarší. V případě, že nemáte žádné zkušenosti v oboru ošetřovatelství, můžete si zvolit funkční formát životopisu. V jeho rámci se můžete soustředit na dovednosti a vzdělání a upozadit skutečnost, že nemáte dlouhou profesní historii.

📌 Tip : Více informací ohledně jednotlivých formátů životopisu si můžete přečíst v tomto článku .

Pokračujte přehledným rozvržením

Vyvarujte se nepřehledným stylům, křiklavým barvám a sáhodlouhým dokumentům. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása a raději se držte elegantních designů, neutrálních barev a jedné stránky rozsahu.

V případě písma platí totéž. Volte jednoduché a často používané písmo (Times New Roman, Calibri, Georgi, Arial apod.). Nepište příliš malými, ani velkými písmeny. Ideální velikost je 11 bodů na běžný text. Na nadpisy můžete použít písmo o několik bodů větší (12 až 14 bodů).

Mezi řádky textu i mezi jednotlivými sekcemi CV ponechte dostatečné množství prázdného místa. Jinak bude životopis působit stísněným dojmem.

Jakmile životopis dokončíte, uložte jej jako soubor PDF. Nedoporučujeme dokument posílat jako wordovský dokument, protože jeho formátování se často mění, jakmile jej někdo otevře v jiném zařízení.

Informace strukturujte do oddělených sekcí

Své CVčko strukturujte následovně:

 • Kontaktní údaje vložené do záhlaví dokumentu
 • Kariérní cíl (část "O mně")
 • Vzdělání
 • Pracovní zkušenosti
 • Dovednosti
 • Doplňkové sekce (certifikace, kurzy, školení, dobrovolnická činnost, jazyky, zájmy a záliby atd.)

Do záhlaví vložte své kontaktní údaje

Horní stránky životopisu by měla být vyhrazena vašim kontaktním údajům. Uveďte je ideálně do záhlaví, čímž ušetříte místo. Začněte celým jménem a příjmením, pokračujte názvem profese, telefonním číslem, e-mailovou adresou a místem bydliště.

Příklady

Správně

Matěj Bílek

Ošetřovatel, sanitář

721 345 678

matej.bilek@gmail.com

Ústí nad Labem


Chybně

Matěj Bílek

Ošetřovatel, sanitář

Rodinný stav: Svoborný

Věk: 22 let

721 345 678

matejicek@gmail.com

Děčínská 11, 401 02 Ústí nad Labem


Je na vašem uvážení, zda uvedete osobní údaje typu datum narození, rodinný stav, věk apod. Vězte však, že nejste povinni tyto citlivé informace zmiňovat.

⚠️ Varování : Dejte si pozor na uvedení emailové adresy v profesionálním formátu. Jestliže vaše emailové adresa nepůsobí dostatečně profesionálně (obsahuje zdrobněliny nebo přezdívky), je načase založit si nový email.

Připojte i fotografii

Do záhlaví ke kontaktním údajům můžete bez obav vložit fotografii, která vaše CVčko zosobní a odliší jej od ostatních nemastných neslaných životopisů. Při jejím výběru však dbejte na to, aby se jednalo o profesionální portrét, a nikoliv selfíčka nebo momenty z dovolené!

📌 Tip : Tady si můžete prohlédnout praktické příklady fotek, které jsou do CV vhodné, a také příklady naprosto nevhodných fotografií.


Student ošetřovatelství životopis

Začněte aktuálně studovaným oborem

Zdravotnická zařízení sice od studentů ošetřovatelství neočekávají rozsáhlou profesní historii, ale chtějí vědět, že své vzdělání využíváte naplno. Proto je pro studenty ošetřovatelství nezbytné napsat podrobnou část životopisu týkající se vzdělání.

Mezi podrobnosti, které můžete do sekce o vzdělání přidat, patří hlavní náplň studia včetně stěžejních předmětů, průměrný studijní výsledek (pokud je vyšší než 1,5), vyznamenání nebo ocenění, kdy plánujete ukončit studium, příslušné kurzy, nebo dokonce mimoškolní aktivity.

Příklad

Vysoká škola zdravotnická, Fakulta sociální a zdravotní, Praha 5

Bakalářský studijní obor Ošetřovatelství

2020 až současnost

 • Latinská a lékařská terminologie
 • Ošetřovatelské postupy
 • Ošetřovatelská psychologie
 • 3 000 hodin praktického vyučování

Začleňte sekci věnovanou zkušenostem

Máte-li pracovní zkušenosti v roli ošetřovatele, neváhejte je do životopisu uvést. U každé pracovní zkušenosti vždy zmiňte název zdravotnického zařízení, název zastávané pozice, dobu výkonu práce a hlavní náplň práce.

Jaké informace uvádět do popisu pracovní náplně? Máme pro vás pár tipů:

Jako ošetřovatel pomáháte nejen pacientům uspokojovat jejich potřeby, ale také zdravotním sestrám a dalšímu zdravotnickému personálu. Dobře napsaný životopis ošetřovatele uvádí následující povinnosti a úkoly:

 • pomoc pacientům při úkonech osobní hygieny
 • doručování jídla pacientům
 • kontrola životních funkcí
 • vedení záznamů
 • přeprava pacientů do příslušných prostor v nemocnici
 • vedení podrobných záznamů
 • dokumentů a zpráv o denních činnostech
 • poskytování jídla, nápojů a jiných forem výživy pacientům
 • dodržování všech nemocničních pravidel, předpisů a norem
 • poskytování přímé pomoci ošetřovatelskému oddělení

Příklad

Lůžkové oddělení chirurgie, nemocnice Motol, Praha

Ošetřovatel

Leden 2021 až prosinec 2022

 • Poskytování ošetřovatelské péče pacientům
 • Zajištění hygieny a poskytování stravy pacientům
 • Doprovod pacientů na kontroly, převazy

Jak napsat CV bez zkušeností?

Jste-li bez zkušeností, vsaďte na funkční formát životopisu. Díky němu se budete moci v životopisu soustředit na dosažené vzdělání a dovednosti a naopak upozadíte absenci pracovní historie.

Zvolíte-li si však obráceně chronologický formát, pak do sekce pracovních zkušeností můžete podrobně rozepsat praxi, kterou jste získali při studiu oboru ošetřovatelství.


student osetrovatelstvi zivotopis

Vyberte nejlepší dovednosti

Jestliže jste jako většina studentů ošetřovatelství, pak pravděpodobně zatím nemáte mnoho pracovních zkušeností. Abyste na zaměstnavatele zapůsobili, potřebujete v životopise silnou část o dovednostech, která vyzdvihne odborné znalosti, které jste získali ve škole nebo během praxe.

Ukažte zaměstnavatelům, že máte znalosti potřebné k tomu, abyste se stali úspěšnými ošetřovateli v jakémkoliv zařízení, a to tím, že ve svém životopise uvedete některé z nejlepších ošetřovatelských dovedností, přičemž zahrňte tvrdé i měkké dovednosti, které vyberete na základě požadavků na kandidáta z pracovní nabídky.

Do CV vyberte kombinaci pěti až deseti tvrdých a měkkých dovedností. Důležité jsou lékařské znalosti, ale také způsob, jakým jednáte s pacienty, a zaměstnavatelé chtějí vědět, že umíte obojí.

Tvrdé dovednosti

 • Odborná způsobilost
 • Prevence vzniku proleženin
 • Podávání léků (orálně i nitrožilně)
 • Zdravotnický software (systémy Epic, software MEDITECH)
 • Kancelářský software (Microsoft Office, Google Workspace)

Měkké dovednosti

 • Organizační dovednosti
 • Komunikační dovednosti
 • Řešení problémů
 • Řízení času
 • Práce v týmu
 • Kritické myšlení
 • Fyzická zdatnost
 • Trpělivost
 • Empatie
 • Svědomitost
 • Zodpovědný přístup k práci
 • Ochota dále se vzdělávat v oboru
 • Časová flexibilita

Student ošetřovatelství životopis

Další sekce vhodné do životopisu studenta ošetřovatelství

Krátkou pracovní historii můžete dohnat pomocí doplňkových sekcí, které uvedete na konce životopisu. Uvádějte jakékoliv další části, kterými budete demonstrovat svůj zájem o obor, touhu dále se vzdělávat, pracovitost a další silné dovednosti nebo osobní vlastnosti. Může se jednat například o:

 • Certifikáty : Jakékoliv certitikace a oprávnění k používání metod, přístrojů a zařízení vždy uvádějte! Nezapomeňte také zdůraznit případné certifikáty, jako je poskytování první pomoci, kardiopulmonální resuscitace, podpora základních životních funkcí atd.
 • Odborné a kvalifikační kurzy : Nezapomeňte vypsat absolvované kurzy z oboru, jako je kurz sanitářství, kurz poskytnutí první pomoci, další specializační kurzy, školení atd.
 • Dobrovolnickou činnost : Pracovali jste jako dobrovolník v domech pro seniory, dětských domovech nebo jakýchkoliv dalších zdravotnických i nezdravotnických zařízeních.
 • Jazykové dovednosti : Nikdy nevíte, kdy se vám bude znalost cizího jazyka hodit. Uveďte ji!
 • Počítačové dovednosti : Jako ošetřovatel můžete spravovat karty pacientů v interních systémech a vykonávat další administrativní práci na PC. Dokažte tedy, že pro vás není tento úkol problém.
 • Zájmy a záliby : Ukažte svou osobní stránku tím, že uvedete relevantní koníčky, kterými můžete demonstrovat své silné vlastnosti a pozitivní povahové rysy.

Vytvořte poutavý kariérní cíl

Osoby pověřené náborem nových ošetřovatelů věnují každé žádosti o zaměstnání pouze několik vteřin. Jestliže dokážete rychle doložit svou kvalifikaci, aniž by musel zaměstnavatel lovit tyto informace ve vašem životopise, pomůže vám to okamžitě vyniknout. Jak to udělat?

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak odlišit svůj životopis od stovek jiných studentů ošetřovatelství, je začít jej přesvědčivým kariérním cílem. Jedná se o dvě až pět vět, které umístíte pod nadpisem "O mně" v horní části životopisu a shrnete v něm jednak hlavní body vašeho CVčka, jednak své kariérní aspirace a přidanou hodnotu, kterou můžete budoucímu zaměstnavateli nabídnout.

Ve stručnosti vysvětlete, že jste právě vy tím pravým kandidátem, ale svá tvrzení nezapomeňte podložit fakty a čísly.

Příklady

Správně
Jsem budoucí absolvent vyšší odborné školy, konkrétně oboru ošetřovatelství, s vynikajícími studijními výsledky a praktickými zkušenostmi získanými v rámci kontinuální tříleté praxe v zařízeních zaměřených na poskytování ošetřovatelské péče pacientům (pečovatelské domovy pro seniory). Mám základní znalosti lékařské terminologie, dobře znám zásady poskytování ošetřovatelské péče a hodnoty péče o pacienty zejména seniorského věku. Vašemu domovu seniorů mohu nabídnout empatii, trpělivost, časovou flexibilitu a ochotu pracovat na směny.

Všimněte si, že tento kariérní cíl stručně a výstižně uvádí úroveň zkušeností uchazeče, ukazuje, co umí, a vyzdvihuje jeho praktické zkušenosti spolu s jeho vzděláním. Po jeho přečtení každý zaměstnavatel přesně ví, o koho se jedná a jaký přínos může pro dané zařízení znamenat.

Chybně
Jsem budoucí absolvent oboru ošetřovatelství a momentálně si hledám práci v zařízení zaměřeném na poskytování ošetřovatelské péče. Mám potřebné znalosti i praktické dovednosti. Budou posilou každého týmu ošetřovatelů.

V tomto kariérním cíli tohoto o sobě a svých aspiracích uchazeč příliš neuvedl. Zaměstnavatel se nedozví ani míru praxe, ani konkrétní silné dovednosti, které by mohl uchazeč danému zařízení nabídnout.

Rady a tipy, jak napsat po všech stránkách dokonalý životopis

Dokažte, že navzdory nedokončenému studiu oboru ošetřovatelství, máte na to, pracovat jako profesionál! Jak toho docílit? Prezentujte se po všech stránkách perfektním životopisem. Toho dosáhnete při respektování následujících rad a tipů:

 • Neodesílejte obecně napsaný životopis, na který se vám vrátí jen málo odpovědí. Vyhlídněte si pár pozic, které vás nejvíce zaujaly a každé poslané CVčko jim přizpůsobte na míru, a to pomocí klíčových slov.
 • Vsaďte na vizuálně atraktivní životopis, který je snadné číst, skenovat pouhým pohledem a rychle v něm vyhledat potřebné informace. Zvažte použití profesionální šablony CV .
 • Text CVčka si po sobě nejlépe třikrát zkontrolujte. Máte-li problém s češtinou, požádejte blízkou osobu, aby vám životopis opravila. Vyhnete se tak pravopisným i stylistickým chybám a překlepům.
 • Šanci na přijetí mnohonásobně zvýšíte tím, že k CVčku připojíte motivační dopis. V něm vysvětlete, proč chcete v daném zařízení pracovat a co můžete jako ošetřovatel nabídnout.

Shrnutí na závěr aneb jak na nejlepší CV studenta ošetřovatelství

Jestliže jste dočetli až sem, gratulujeme! Jsme v úplném závěru! Pojďme si shrnout, co byste si měli odnést z tohoto článku:

 • Životopis si dobře rozvrhněte, vyberte si vhodný formát (doporučujeme obráceně chronologický či funkční) a jednotlivé informace strukturujte do jednotlivých sekcí.
 • Při psaní filtrujte informace a uvádějte pouze ty relevantní, které odpovídají požadavkům na danou pozici ošetřovatele.
 • Začněte kontaktními údaji. Vkládejte je ideálně do záhlaví dokumentu. Pohlídejte si jejich aktuálnost. Uvedené údaje si po sobě zkontrolujte, abyste se vyhnuli překlepům.
 • Pod kontaktní údaje vložte krátký odstavec nazvaný "O mně". V něm shrňte svoje kariérní aspirace a přidanou hodnotu, kterou můžete potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout.
 • Dále pokračujte vzděláním. Důkladně popište i studijní program či kurz ošetřovatelství, které právě absolvujete. Uveďte hlavní náplň studia a školní úspěchy.
 • Máte-li praxi nebo reálné pracovní zkušenosti z oboru, podrobně je rozepište. Můžete přidat i zkušenosti z přidružených oborů, ze kterých si odnášíte přenositelné dovednosti.
 • Do CV namixujte vhodnou kombinaci tvrdých (technických) a měkkých (osobních vlastností) dovedností. Jejich výběr přizpůsobte požadavkům na kandidáta z pracovní nabídky.
 • Vložte na konce životopisu doplňkové sekce, jako je dobrovolnická činnost, volnočasové aktivity, počítačové nebo jazykové dovednosti atd.
 • CV doplňte motivačním dopisem. Oba dokument uložte jako typ souboru PDF a odešlete na adresu zařízení. V ideálním případě svou žádost adresujte do rukou přímo osoby pověřené náborem.
📌 Tip : Zapůsobte na potenciálního zaměstnavatele skvěle naformátovaným životopisem. Profesionálního vzhledu žádosti docílíte pomocí našich moderních šablon CV . Stačí stáhnout ve vámi zvoleném formátu.


Student ošetřovatelství životopis

Motivační dopis je nutností!

Jako student musíte zabrat, aby se vaše žádost o práci v oblasti poskytování ošetřovatelské péče dostala do užšího výběru. V tomto směru vám pomůže vytvoření působivého motivačního životopisu, ve kterém zdůrazníte, čím můžete bý pto zaměstnavatele přínosem.

Skvělé je například vyzdvihnout vaši specializaci a adaptabilitu ve vysoce náročném pracovním prostředí či časovou flexibilitu! Nemluvte však pouze o sobě! Své dovednosti vždy propojte s hodnotami a zaměstnaneckou kulturou daného zdravotnického zařízení. Popište, proč byste pro zařízení chtěli pracovat a také, máte-li specifické zkušenosti či praxi, například znalost specializované oblasti, jako je pediatrie, prezentujte je. Na škodu není ani zmínit certifikáty, absolvované ošetřovatelské či sanitářské kurzy apod.

Při psaní motiváku však buďte struční a k věci. Nepřekračujte délku jedné stránky. Úplně dostačující jsou tři až čtyři odstavce.

📌 Tip : Vytvořili jsme pro vás podrobný návod, jak napsat motivační dopis studenta . Naleznete jej zde. Také jsme pro vás připravili detailní článek o tom, jak motivační dopis společně s CVčkem správně odeslat a vyhnout se trapasům.

Často kladené otázky (FAQ)

O jakou práci se může ucházet student ošetřovatelství?

Jako student či studentka oboru ošetřovatelství se můžete ucházet o řadu pozic jak na poloviční, tak zkrácený nebo plný úvazek. Míra zodpovědnosti, která vám bude v rámci práce svěřena, bude záležet na tom, zda již máte ukončeno alespoň střední vzdělání v oboru ošetřovatelství zakončené úspěšným složením maturitní zkoušky. Pokud ano, pak se můžete ucházet o práci na pozici ošetřovatele v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních či jako ošetřovatel do domácí péče.

Pokud jste ještě studium střední školy neukončili, pak ji zřejmě hledáte pouze brigádu (víkendovou, prázdninovou, odpolední po výuce atd.). V takovém případě budete zastávat nižší pomocnou pozici.

Jaké jsou požadavky na studenta ošetřovatelství při hledání práce?

Hledáte-li si práci na přímo na pozici ošetřovatele, budete muset splnit požadavek na minimální vzdělání (odborná způsobilost dle z.č. 96/2004 Sb.), což je střední vzdělání v oboru "ošetřovatelství" zakončené maturitní zkouškou. V případě, že studujete ošetřovatelství na vysoké nebo vyšší odborné škole, pak se budete moci ucházet o místo ošetřovatele. Nicméně pokud si hledáte brigádu při studium střední školy, pak budete moci vykonávat pomocné práce v oblasti poskytování ošetřovatelské péče, avšak nikoliv přímo práci ošetřovatele v její plné míře.

Kromě vzdělání mezi obvyklé požadavky patří praxe v oblasti zdravotnického povolání a specifické dovednosti, jako je komunikace, organizace, vysoká míra zodpovědnosti, fyzická zdatnost, vysoké pracovní nasazení, schopnost spolupracovat v týmu, samostatnost, spolehlivost či empatie.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis