Učeň v oboru elektrikář: Životopis s praktickými příklady a vzory ke stažení

Baví vás elektrotechnika, ale jste ještě na škole a do doby, než ji dokončíte, vám ještě nějaká doba zbývá, vy si však již teď chcete najít práci v oboru? Zaměřte se na vypracování svého prvního životopisu!Chcete se uplatnit v rychle se rozvíjejícím světě elektrotechnického průmyslu? Pak si připravte životopis učně elektrikáře! Stát se učněm je prvním krokem k získání práce v tomto technickém oboru.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Své dovednosti můžete uplatnit v široké škále průmyslových odvětví. Můžete pracovat například v oblasti komunikací, vzduchotechniky, počítačů a údržby budov.

Nezapomeňte, že vše funguje na elektřinu. Budete mít tedy mnoho příležitostí! Musíte však personalistu přesvědčit, že jste pro danou práci ten pravý. Dokáže to váš životopis? Pokud ne, připravili jsme pro vás tohoto průvodce tvorbou životopisu elektrikářského učně, který osvětlí vaše nejlepší schopnosti.

📌 Tip : Můžete jednoduše použít naši vzorovou šablonu a vytvořit si vlastní životopis. Ukážeme vám, jak dodat obsahu vašeho životopisu větší sílu. Náborář, který ho uvidí, dostane šok. Bude vědět, že byste se měli stát novým elektrikářem.

Není životopis začínajícího elektrikáře to, co jste hledali? Možná, že se poohlížíte po životopisu studenta vysoké školy třeba na pozici táborového vedoucího , nebo chcete napsat CV v angličtině, španělštině nebo jiném cizím jazyce? To vše a mnoho dalších příkladů životopisů naleznete na našich stránkách.


Učeň oboru elektrikář

Jak je to s platy elektrikářů na začínající pozici? Po pěti letech si můžete vydělat více než 30 tisíc!

Jako elektrikář si podle serveru Průměrné platy lze vydělat 33 726 Kč hrubého měsíčně. V případě práce na plný úvazek by tato částka odpovídala hodinové mzdě ve výši 189 Kč . Tyto částky jsou stanoveny pro rok 2023, česká průměrná hodnota platů elektrikářů roste každým rokem minimálně o hodnotu inflace.

💡 Poznámka : Konkrétní výše platu bude hodně záležet na úrovni zkušeností, certifikacích, oceněních, typu zaměstnavatele nebo místu výkonu práce.

Elektrický učeň: Životopis začínajícího elektrikáře bez praxe po obsahové i formální stránce

Zvládnutí nástrah životopisu může znamenat rozdíl mezi tím, zda vás pozvou na pracovní pohovor, nebo ne. Chybějící popis práce nebo nevysvětlené mezery v pracovní historii mohou personalisty přimět k váhání. O dopadu špatné gramatiky ani nemluvě a zapomenuté kontaktní údaje mohou potenciálního zaměstnavatele nechat na holičkách. Snažte se být vyčerpávající, ale zároveň struční a přesní. Níže se podíváme na základní zákonitosti formy i obsahu životopisu.

Nejlepší formát: Uspořádejte informace na základě úrovně svých zkušeností

Váš profesní životopis elektrikáře musí odrážet váš smysl pro detail. A způsob, jak to udělat, je zvolit nejlepší formát životopisu elektrikáře. Proč? Představte si schéma zapojení. Snadno ho přečtete, protože je založeno na přesném rozvržení a používá schematické symboly, které znáte.

Chtěli byste teď vidět schéma zapojení, kde jsou místo vypínačů klikaté rezistory? Induktory nakreslené místo transformátorů?

Jistěže ne. Bylo by to naprosto zbytečné. A stejně tak bude vypadat váš životopis průmyslového elektrikáře, pokud nepoužijete vhodný formát. Přece nechcete, aby se náboroví pracovníci zbláznili, že ne?

Na druhou stranu, správně naformátovaný profesní životopis elektrikáře vám umožní zaměřit se na hlavní body vaší kariéry.

Jak si vybrat formát životopisu elektrikáře?


Pokud máte zkušenosti, použijte obráceně chronologický formát životopisu pro učně elektrikáře. U obráceně chronologického formátu musíte začít posledním zaměstnáním. Odtud se vraťte k nejstarším relevantním zkušenostem. Své pracovní pozice popište co nejpodrobněji.

Je to zlatý standard každého náborového procesu. Náboroví pracovníci ho dobře znají. Okamžitě v něm najdou všechny důležité informace. A navíc vám dává další výhodu: Klade důraz na vrchol vaší kariéry. Vaše poslední zaměstnání bude na samém vrcholu životopisu.

Ale co když potřebujete životopis pro začínajícího pracovníka v oblasti elektrotechniky? Nebo co když potřebujete napsat životopis elektrikáře učně 1. ročníku bez uvedení zkušeností? Stále byste měli zvolit důvěryhodné obrácené chronologické uspořádání. Nebojte se, pokud nemáte bohaté zkušenosti s prací elektrikáře. Můžete prezentovat své dobrovolnické zkušenosti a brigády. Dejte personalistům najevo, že vám nebude trvat dlouho, než se naučíte lana (nebo třeba naučíte dráty).

Jestliže píšete životopis pro začínajícího elektrikáře, máte ještě jedno řešení, a to funkční formát . Struktura vašeho životopisu bude následující: namísto pracovních zkušeností se zaměříte na dosažené vzdělání a také potřebné dovednosti. Účelem funkčního formátu je tak přesunout větší pozornost na vaše dovednosti.

Snadno čitelné rozvržení: Usnadněte personalistovi čtení

Existují určitá základní pravidla formátování, která vám pomohou vytvořit dobrý životopis během chvilky.

  • Nastavení okrajů dokumentu : Pokud je životopis obrazem vašeho profesního života, pak jsou okraje rámem - musíte se ujistit, že nebudou celku dominovat. Nejlepší velikost okrajů životopisu je 2,5 cm po celém obvodu. Chápeme, že možná potřebujete více místa, ale nikdy nedělejte okraje menší než 1 cm.
  • Připravte si poutavé záhlaví : Záhlaví životopisu je nejvyšší část životopisu, která obsahuje vaše kontaktní údaje. Dbejte na to, aby obsahovala všechny důležité (a aktuální) informace. Ať vynikne, aby personalista nemusel šmátrat po vašem telefonním čísle, pokud vám bude chtít zavolat.
  • Vyberte si nejlepší písmo pro životopis : Comic Sans, Papyrus, Neuland Inline. Žádné z nich by ve vašem životopise nemělo skončit. A to ani v případě, že se rozhodnete pro to nejkreativnější rozvržení životopisu. Jaká písma životopisu tedy použít? Jednoduchá a čitelná. Váš životopis je profesionální dokument, tak si ho nekažte fontem z tematického parku, který se špatně čte.
  • Délka životopisu : Obvykle se doporučuje, aby životopis byl jednostránkový. Je však lepší mít dvoustránkový životopis, než vynechat nějakou důležitou informaci.
  • Také musíte najít správnou rovnováhu mezi velikostí písma a délkou dokumentu. Nedělejte písmo příliš malé, aby se vám toho na jednu stránku vešlo co nejvíce (pokud máte příliš mnoho informací, napište dvoustránkový životopis). Pro hlavní text použijte velikost písma 11-12 bodů. Pro nadpisy oddílů použijte písmo o 2-4pts větší.
📌 Tip : Uložte svůj životopis elektrikáře jako PDF, aby formátování zůstalo zachováno. Nezapomeňte si však pečlivě přečíst popisy pracovních pozic. Některé systémy pro automatické odesílání životopisů mohou být na soubory PDF příliš krátké a vyžadují soubor ve formátu DOC.

Přehledná struktura: Informace rozčleňte do samostatných částí

Nejdůležitější věc v rozvržení vašeho životopisu? Musí být snadno skenovatelný. Jedním ze způsobů, jak náborovému pracovníkovi usnadnit skenování, je použití vhodných názvů částí životopisu. Díky jednoduchým nadpisům si můžete být jisti, že náborový pracovník budou přesně vědět, kde mají hledat informace, které hledají.

Pokud jde o strukturu, postupujte podle naší vzorové šablony životopisu pro učně elektrikáře:

  • Kontaktní informace
  • Profesní shrnutí nebo kariérní cíl
  • Pracovní zkušenosti
  • Vzdělání
  • Dovednosti
  • Certifikace a další doplňkové sekce

Učeň oboru elektrikář

Kontaktní informace vložte do záhlaví dokumentu

Ideálním řešením, jak ušetřit místo v životopise a ještě působit profesionálně, je uvést svůj kontakt do záhlaví životopisu. Doporučujeme neuvádět žádný zbytečný a obecný název dokumentu, jako je "Životopis" nebo "Curriculum Vitae". Všichni vědí, že se jedná o životopis. Z toho důvodu jako nadpis použijte rovnou své celé jméno a příjmení. Můžete jej napsat větším místem (například 14 bodů) a vytučnit.

Chybějící kontaktní údaje brání náborovým pracovníkům pochopit, že jste pro danou pozici nejvhodnější. Ujistěte se, že vám v životopise nechybí kontaktní údaje. Ty by měly obsahovat vaše:

  • celé jméno,
  • telefonní číslo a
  • e-mailovou adresu.

Zvýrazněte své kontaktní údaje a dvakrát zkontrolujte, zda jsou všechny přesné, abyste náborovým pracovníkům usnadnili kontakt s vámi.

💡 Poznámka : Je zbytečné uvádět osobní a citlivé údaje. Ty si nechte pro sebe. Váš rodinný stav by neměl být rozhodující!

Příklady

Správně

Jan Novák

Elektrikářský učeň

123 456 789

jan.novak@platforma.com

Ústí nad Labem


Osekejte sekci záhlaví na potřebné minimum. Stačí základní kontaktní údaje. Nemusíte ani vypisovat celou fyzickou adresu, naprosto postačí uvedení názvu města, ve kterém bydlíte.

Máte-li profil na některé z profesních sítí, jako je LinkedIn apod., neváhejte na něj v sekci záhlaví uvést odkaz. Rovněž uveďte i odkaz na profesní webové stránky, pokud je máte.

Chybně

Jan Novák

Elektrikářský učeň

Rodinný stav: Zadaný

Věk: 18 let

123 456 789

honzicek@platforma.com

Ústí nad Labem


⚠️ Varování : Ujistěte se, že jako součást kontaktních údajů používáte profesionální e-mailovou adresu.

Vždy se ujistěte, že jsou vámi uváděné informace aktuální. Není nic horšího, než uvedení starého e-mailu, který již dávno nekontrolujete, nebo udělat překlep v telefonním čísle, kvůli kterému budete na pozvání na pohovor čekat marně!

Záhlaví lze doplnit fotografií. Musí se však jednat o profesionální portrét!

Do životopisu můžete uvést i svou fotografii. Dejte si však pozor při jejím výběru. Rozhodně se nesluší přidávat selfíčko z posilovny, hospody nebo u zrcadla v koupelně. Také momentky z dovolené nebo večírku u přátel se absolutně nehodí!

📌 Tip : Doporučujeme k bližšímu čtení tento článek , ve kterém jsme uvedli vhodné i nevhodné příklady fotografií do životopisu. Můžete se v něm inspirovat a vyhnout se nechtěnému faux-pas.


Učeň oboru elektrikář

Jak napsat sekci s pracovní historií a kompenzovat tak nedostatek praxe?

Podrobně popište své předchozí pracovní zkušenosti. Vzhledem k tomu, že mnoho učňů elektrikářských oborů usiluje o to stát se elektrikáři, může být užitečné doplnit veškeré profesní zkušenosti, které mohou přispět k vaší schopnosti absolvovat učňovské obory, o které se ucházíte, i k vaší budoucí práci elektrikáře. V této části můžete uvést předchozí učňovské obory, které jste absolvovali, nebo vzdělávací programy, které vám umožnily zapojit se do praktické práce a získat tak odborné znalosti o oboru.

U každé položky můžete uvést pracovní pozici, kterou jste zastávali, společnost, pro kterou jste pracovali, dobu trvání vašeho zaměstnání a několik klíčových pracovních povinností, které jste během své práce plnili.

Rady a tipy, pro vytvoření skvělé sekce s pracovní historií

Zde se dozvíte, jak můžete napsat životopis učně elektrikáře, který vyhraje výběrové řízení:

  • Napište své pracovní zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí.
  • K vysvětlení pracovních zkušeností učně elektrikáře používejte odrážky místo odstavců.
  • Při popisu pracovních zkušeností se zaměřte na zdůraznění toho, co jste dělali, a na to, jaký jste měli dopad (k popisu svých úspěchů v roli učně elektrikáře můžete použít čísla).
📌 Tip : Při tvorbě životopisu nezapomeňte používat klíčová slova jasný, stručný formát, abyste zdůraznili své relevantní dovednosti a zkušenosti. Nezapomeňte, že popis pracovní pozice je první příležitostí, jak udělat na personalisty dojem, proto věnujte pozornost detailům a ujistěte se, že se prezentujete v tom nejlepším světle.

Příklad

Sita Gym s.r.o., Ústí nad Labem
Junior elektrikář v rámci odborné praxe při studiu
Leden 2022 až červen 2022
  • Podle potřeby provádění běžné kontroly a opravy vybavení posilovny, jako jsou běžecké pásy, eliptické stroje, veslovací trenažéry, rotopedy a osvětlovací tělesa
  • Kontrola a provádění základního čištění a údržby zařízení
  • Provádění preventivní údržby všech elektrických zařízení a vybavení podle pokynů vedoucího elektrikáře a nadřízeného
  • Instalace kabelových žlabů, svítidel a elektrických komponentů
  • Kontrola součástí všech průmyslových zařízení, jako je kontrola správné montáže, instalace a případných závad, jako jsou roztřepené vodiče a uvolněné spoje
  • Provádění všech úkolů včas a vypracovávání podrobných zpráv o všech provedených pracích včetně postupu a použitých nástrojů

Nemáte vůbec žádné zkušenosti?

Dobře, ale co když nemáte žádné velkolepé úspěchy, kterými byste se mohli pochlubit? Co když píšete životopis elektrotechnického učně a nemáte žádné zkušenosti, které byste mohli uvést?

I tak byste měli do životopisu zahrnout část o pracovních zkušenostech. Uveďte své dobrovolnické pozice nebo práce na částečný úvazek. I když nesouvisí s elektrotechnickými povinnostmi, budete díky nim působit jako pracovitý a odhodlaný člověk. Zaměstnavatelé chtějí vědět, že to s kariérou elektrikáře myslíte vážně. A chtějí vědět, že jste pilní. Někdy to stačí k tomu, abyste získali místo elektrikáře.

Dalším možným řešením je zvolení funkčního formátu, který vám dovolí sekci pracovní historie úplně vynechat a zaměřit se na dovednosti.


Učeň oboru elektrikář

Nemusíte mít vysoké učení technické, abyste mohli pracovat jako elektrikář!

Popište své vzdělání. Protože většina učňovských oborů pro elektrikáře vyžaduje, aby uchazeči měli maturitu nebo ekvivalent maturitní zkoušky, můžete tento doklad uvést ve svém životopise, abyste zaměstnavatelům ukázali, že jste připraveni na další krok, kterým je stát se elektrikářem.

Někteří začínající elektrikáři se také rozhodnou pro vysokoškolské vzdělání, například pro získání titulu asistenta nebo bakaláře v oboru elektrotechniky nebo strojírenství. Pokud se rozhodnete zapsat do vysokoškolského programu, který může přispět k vaší práci elektrikářského učně, jeho uvedení v životopise může být také přínosem pro vaše hledání zaměstnání, protože zaměstnavatelům ukáže, že jste připraveni věnovat tvrdou práci a čas rozvoji svých elektrikářských dovedností.

Za běžných podmínek však k výkonu povolání elektrikáře stačí střední odborné vzdělání s výučním listem (3leté středoškolské studium) z některého z následujících oborů: Elektrotechnika, telekomunikační nebo výpočetní technika.

Kandidát by měl v sekci věnované vzdělání uvést potřebné informace, jako je:

  • název a místo školy,
  • název vystudovaného oboru,
  • doba trvání studia
  • a v případě potřeby také hlavní náplň studia.

Příklad

Střední odborná škola elektrotechnická, Ústí nad Labem
Výuční list z oboru Elektrotechnika
2017 až 2020

Jaké dovednosti využijete v oblasti elektrikařiny?

Pokud jste elektrikář, musíte umět spoustu věcí. Musíte být mistrem v řešení problémů, pozorným posluchačem, dobrým počtářem, zkrátka všeumělem (a mistrem v každém oboru).

Personalisté to vědí. Právě to od vás očekávají: vaše elektrikářské dovednosti. Musíte tedy přesně vědět, jak napsat elektrikářské dovednosti do životopisu elektrikáře. Nebojte se, čtěte dál a naučíte se to během chvilky.

Začněte vytvořením tabulky. Zamyslete se nad dovednostmi, které z vás dělají skvělého elektrikáře. A neomezujte dovednosti v životopise elektrikáře jen na technické dovednosti. Od vás jako od elektrikáře se očekává, že budete vykazovat i širokou škálu "měkkých" dovedností!

Co bude dál? Jakmile uvedete všechny své dovednosti, pečlivě si přečtěte popis pracovního místa. Vyhledejte klíčová slova související s dovednostmi a všechna je zvýrazněte.

Nakonec si položte důležitou otázku: "Které z těchto dovedností mám?". Je jich docela dost, že? Voilà! Toto je váš seznam dovedností, které můžete uvést do životopisu elektrikáře.

Tvrdé dovednosti elektikáře

Technické dovednosti jsou souborem specializovaných schopností a znalostí potřebných k efektivnímu výkonu určité práce. Příkladem technických dovedností jsou například analýza dat, řízení projektů, znalost softwaru a programovacích jazyků.

  • Pájení
  • Zapojování
  • Elektroinstalace
  • Údržba elektrických zařízení
  • Odstraňování závad v elektrotechnice
  • Testování obvodů
  • Navrhování obvodů
  • Zkoušení elektrických zařízení
  • Elektrická diagnostika
  • Opravy elektrických zařízení
  • Elektrická schémata
  • Uzemnění
  • Rozvod elektrické energie
  • Elektrická bezpečnost
  • Elektrické systémy
  • Řízení motorů
  • Splétání kabelů
  • Žebříčková logika
  • Regulace napětí
  • Instalace elektrických rozvaděčů
  • Ukončování kabelů

Měkké dovednosti elektrikáře

Měkké dovednosti jsou netechnické dovednosti, které souvisejí s tím, jak pracujete, a které lze využít v jakékoli práci. Zahrnutí měkkých dovedností, jako je řízení času, kreativní myšlení, týmová práce a řešení konfliktů, prokazuje vaše schopnosti řešit problémy a ukazuje, že se efektivně orientujete ve výzvách a změnách na pracovišti. Přidejte konkurenceschopné měkké dovednosti, aby váš životopis před náborovými pracovníky vynikl!

  • Komunikace
  • Vedení lidí
  • Řízení času
  • Řešení problémů
  • Rozhodování
  • Kritické myšlení
  • Kreativita
  • Přizpůsobivost
  • Týmová práce
  • Organizace
  • Plánování
  • Vyjednávání
  • Řešení konfliktů
  • Pozornost věnovaná detailům
  • Sebemotivace
  • Zvládání stresu
  • Spolupráce
  • Spolehlivost
  • Profesionalita
  • Obsluha zákazníků
  • Řešení problémů
  • Zajištění kvality

Učeň oboru elektrikář

Vložte doplňkové sekce, ve kterých uvedete další potřebné informace

Zaměstnavatelé mají problém. Zoufale potřebují kvalifikované elektrikáře, ale jak ukazují zprávy, někdy je těžké je najít. Opravdu by se jim hodil ověřitelný způsob, jak oddělit zrní od plev. A vy jim můžete pomoci! Jak?

Tím, že jim poskytnete hmatatelný důkaz, že vaše elektrikářské dovednosti vynikají. Nejlépe to uděláte tak, že své elektrotechnické certifikáty uvedete v samostatné sekci.

Pokud hledáte práci v oboru elektro na základní úrovni a nemáte ještě žádné odborné certifikáty, bude pro váš životopis elektrotechnického učně i tak přínosem zvláštní sekce.

Rádi čtete technicky zaměřené knihy nebo po večerech pájíte součástky a vyrábíte vlastní mini roboty? Uveďte klidně i své zájmy a záliby, ovšem pouze jsou-li relevantní!

Podívejte se na několik nápadů, co do nich zařadit:
  • Dobrovolnické zkušenosti
  • Brigády a práce mimo obor
  • Koníčky a zájmy
  • Ocenění
  • Jazyky
  • Další studentské zkušenosti
  • Školní projekty

Profesní shrnutí a kariérní cíl: Stručně a výstižně popište svou motivaci a profesní aspirace

Svůj životopis začínajícího elektrikáře začněte profesním shrnutím nebo kariérním cílem životopisu neboli krátkým odstavcem, který vysvětluje, proč jste pro danou práci ideální elektrikář.

  • Profesní shrnutí životopisu zdůrazňuje váš kariérní postup a dovednosti.
  • Kariérní cíl životopisu zase odráží, čeho jste již dosáhli a co můžete zaměstnavateli nabídnout.

Tato část vašeho životopisu je první věcí, na kterou se personalisté dívají. Pokud vás nepředstavuje jako zatraceně živého člověka, můžete se se svým životopisem rozloučit. Zde je návod, který byste si měli vybrat

Profesní shrnutí životopisu by se naopak mělo používat v:
  • Životopisy mistra elektrikáře
  • Další životopisy pro elektrikáře s praxí v oboru
Kariérní cíl životopisu je nejlepší volbou pro:
  • Životopisy začínajících elektrikářů
  • životopisy pomocných elektrikářů
  • Životopisy učňů elektrotechnických oborů

Je důležité začít životopis správně. Buďte struční a nepoužívejte klišé a ohrané fráze. Zaměřte se na několik klíčových kompetencí, které máte a které se hodí pro danou pracovní pozici a jsou součástí popisu práce. Čtenáře nezajímají výplňové věty. Účelem je čtenáři přesně sdělit, jak se na danou pozici hodíte, a přimět ho, aby chtěl číst dál. Nenuďte je!

Příklady profesních shrnutí

Nejžádanější pracovní místa pro elektrikáře mohou být konkurenční. Abyste zvítězili, musíte přesvědčit manažera náboru, že jste pro danou pozici tím nejlepším kandidátem - a to rychle.

Napsání silného profesního shrnutí životopisu je nejlepší způsob, jak udělat trvalý dojem a nechat se pozvat na pohovor. Silné profesní shrnutí životopisu pro elektrikáře by měl uvádět:

  • Titul nebo profesi
  • Úroveň zkušeností
  • Relevantní kvalifikace
  • Stěžejní dovednosti, schopnosti a znalosti
Správně
Jsem spolehlivý a pečlivý elektrikář s více než 10 lety zkušeností se stavebními, obytnými a průmyslovými elektroinstalacemi. Mohu nabídnout značné znalosti v oblasti průmyslového řízení, správy obvodů a rozvodů elektrické energie. Na poslední pracovní pozici jsem byl tři roky po sobě jmenován zaměstnancem roku brněnské pobočky společnosti Edison s.r.o. za trvale rostoucí spokojenost zákazníků.

Toto shrnutí životopisu zaručeně přiměje personalisty k zamyšlení: "To bych musel mít zkřížené dráty, abych tohohle nezaměstnal! Vždyť... tenhle člověk je jako nový Nikola Tesla!"

Chybně
Jsem organizovaný, pracovitý elektrikář. Mám více než 10 let zkušeností s instalací, údržbou, opravami a testováním zařízení na výrobu a využití elektrické energie. Spolupracoval jsem se zákazníky v různých průmyslových odvětvích. Baví mě práce na elektroinstalacích.

Není to hrozné, že? Ale je to obecné a plné nesmyslných slov. Vypadá to, jako by si kandidát prostě vygooglil "vzorový životopis elektrikáře zdarma ke stažení" a slovo od slova ho okopíroval. A personalisté to poznají, jakmile ho uvidí.


Učeň oboru elektrikář

Příklady kariérních cílů

Nejžádanější pracovní místa pro elektrikáře mohou být konkurenční. Abyste zvítězili, musíte přesvědčit manažera náboru, že jste pro danou pozici tím nejlepším kandidátem - a to rychle.

Napsání silného kariérního cíle životopisu je nejlepší způsob, jak udělat trvalý dojem a nechat se pozvat na pohovor. Silný kariérní cíl životopisu pro elektrikáře by měl uvádět:

  • Titul nebo profesi
  • Silné dovednosti
  • Přidanou hodnotu, kterou můžete zaměstnavateli nabídnout
  • Požadovanou pozici nebo roli, o kterou se hlásíte a proč
Správně
Jsem technicky zaměřený absolvent technické univerzity v Brně, který hledá pozici elektrotechnického učně ve společnosti Edison s.r.o. Přináším pracovní znalost základních elektrických nástrojů a zařízení pro instalaci kabelových systémů a související činnosti při odstraňování problémů. Vynikám velkým smyslem pro bezpečnost a řešení problémů. Mohu nabídnout zkušenosti s instalací, údržbou a opravami elektrických systémů.

Chybně
Rád bych u vaší společnosti získal práci elektrotechnického učně, kde bych mohl dále rozvíjet své elektrotechnické znalosti praktickými zkušenostmi a pracovat pod dohledem elektrikářského mistra.

Vidíte ten rozdíl? Kandidát z pravého příkladu se zaměřil na to, co může zaměstnavateli nabídnout. Ve špatném příkladu je jeho hlavní myšlenka v podstatě "Chci práci, abych se mohl více učit".

Napište svůj životopis vyučeného elektrikáře tak, aby byl zaměřen na zisk zaměstnavatele, ne na váš osobní prospěch. Nezapomeňte: přizpůsobte ho popisu práce učně elektrikáře z inzerátu.

Profesionální tipy, díky kterým váš životopis vynikne

Nepředpokládejte, že je vaše žádost připravena jen proto, že jste se řídili našimi pokyny. Zde je několik dobrých rad: přečtěte si naše tipy pro psaní životopisu elektrikářského učně.

  • Přizpůsobte CV na míru : Pokud se ucházíte o pozici elektrikářského učně, je důležité, abyste svůj životopis přizpůsobili konkrétním požadavkům na pracovní místo a odlišili se tak od ostatních uchazečů. Uvedení přesných a relevantních informací, které přímo odpovídají popisu pracovní pozice, může výrazně zvýšit vaše šance na získání pohovoru u potenciálního zaměstnavatele.
  • Buďte konkrétní : Při psaní svých povinností buďte konkrétní, pokud jde o vaše úkoly. Vysvětlete procesy, které jste realizovali. Uveďte některé nástroje nebo zařízení, které jste používali. Uveďte přehled standardních postupů. Dejte náborovému pracovníkovi najevo, že jste ve své práci zběhlí.
  • Vytvořte stručný životopis : Zůstaňte na jedné stránce. Nemá smysl mít více než jednu stránku, když jste ještě učeň. Neuvádějte svá předchozí zaměstnání, která nejsou relevantní pro pozici elektrikářského učně.
  • Pamatujte, že na formě záleží : Při psaní životopisu byste měli dbát na to, aby byl výsledný dokument na první pohled vizuálně atraktivní. Doporučujeme vám využít některou z přehledných šablon CV , do které stačí vepsat potřebné informace. Vytvoříte tak profesionálně vypadající životopis a neopomenete zahrnout důležité údaje.
  • Prohlédněte si svůj životopis a ujistěte se, že v něm nejsou pravopisné a gramatické chyby : To, že je práce technického charakteru, neznamená, že jste osvobozeni od respektování pravopisných pravidel a používání korektní češtiny.

Učeň oboru elektrikář

Rekapitulace hlavních bodů aneb jak na nejlepší životopis

Začněte tím, že ve svém kariérním cíli uvedete své nejdůležitější úspěchy, zkušenosti a dovednosti, a ujistěte se, že jste uvedli dovednosti, které jsou relevantní pro elektrikáře ve výcviku. Ujistěte se, že vaše část o vzdělání splňuje všechny uvedené požadavky, mezi které může patřit maturita. Než přejdete k otázkám a odpovědím týkajícím se osvědčených postupů při psaní, prostudujte si naše vzorové příklady jednotlivých sekcí životopisu elektrikářského učně. Tyto zdroje vám poskytnou jasnější představu o tom, jak napsat silný životopis.

Jako elektrikář řešíte problémy, které přesahují naše chápání. Není to snadné povolání. Ale není tak těžké získat vysněnou práci elektrikáře.

Stačí si vzpomenout na klíčové strategie, o kterých jsme hovořili:
  • Přizpůsobte svůj životopis pracovní nabídce. Sestavte si seznam všech svých úspěchů, dovedností a předchozích povinností a porovnejte je s klíčovými slovy z popisu pracovní pozice.
  • Nevynechávejte sekci o vzdělání. Zaměstnavatelé v podstatě vždy vyžadují středoškolské vzdělání.
  • Pokud píšete životopis elektrotechnického učně, uveďte všechny své dobrovolnické práce a práce na částečný úvazek. Ukažte personalistům, že to s prací elektrikáře myslíte vážně.
  • Nezapomeňte k žádosti o zaměstnání připojit motivační dopis elektrikáře.

Motivační dopis vám usnadní cestu za vyhlídnutou prací

Motivační dopis je příležitostí upozornit čtenáře na některé vaše klíčové přednosti, jako jsou dovednosti, zkušenosti a úspěchy. Pomohlo by, kdybyste tak učinili způsobem, z něhož bude zřejmé, čím budou pro čtenáře zajímavé a potenciálně přínosné.

Když se ucházíte o pracovní pozici, mají již k dispozici kopii vašeho životopisu. Váš motivační dopis by ho proto měl doplňovat, nikoli opakovat. Nikdo nechce číst totéž dvakrát.

Níže naleznete další užitečné tipy, které se vám budou hodit při tvorbě motivačního dopisu:

Nemyslete si, že na motivačním dopise nezáleží ! Byli byste překvapeni, kolik lidí si myslí, že může poslat životopis sám o sobě bez průvodního dopisu. Někteří personalisté motivační dopisy nečtou, někteří na nich zakládají svá rozhodnutí o přijetí do zaměstnání. Proč vůbec riskovat?

Držte se pouze jedné stránky! Pokud není výslovně uvedeno jinak, měli byste se snažit, aby vaše dopisy byly krátké a stručné. Nikdy neztrácejte ze zřetele, že váš motivační dopis nemá nahradit váš životopis; má sloužit jako úvod, proto by jeho délka většinou neměla přesáhnout jednu stranu

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá