Životopis umělce - jak na to
Jako umělec žijete tvůrčím nadšením, pohání vás touha podělit se o svůj talent s lidmi, potěšit je svým dílem. Ale jen z obdivu se bohužel žít nedá.
Je mnoho způsobů, jak si hudbou vydělávat. Na začátku každé úspěšné kariéry ale stojí vytvoření skvělého životopisu. Umělecký průmysl není výjimkou.
Životopisy umělců musí být samy uměleckými díly
Být umělcem může představovat širokou škálu dovedností a talentů. Můžete být malíř nebo sochař, grafik nebo odborník na výtvarné umění. Můžete být mnohostranně talentovaní. V každém případě musíte své dovednosti vymalovat v co nejlepším světle.
Ať už hledáte práci umělce na plný úvazek nebo novou zakázku, potřebujete skvělý životopis, který upoutá pozornost vašeho dalšího klienta nebo společnosti.
Klíčovou složkou vašeho životopisu umělce bude samozřejmě portfolio. Ale nesmírně důležitá je také celková podoba. Umělec musí prokázat cit pro celkový dojem a zároveň vnímavost i k těm nejmenším detailům.
Současně, vzhledem k nesmírné šíři možností uplatnění uměleckého talentu, je potřeba vždy mít na mysli, o jakou pozici či zakázku se zrovna ucházíte. Uveďme si jen pár příkladů prací, které může člověk s tvůrčím talentem zastávat.
- Animátor: Pokud máte ke svému výtvarnému talentu také dovednosti v oblasti 2D a 3D animace a designu, můžete vytvářet postavy, objekty a prostředí pro různé aplikace, včetně vývoje videoher, pohyblivé grafiky pro televizi a film a další uplatnění.
- Učitel výtvarného umění: K umělecké kreativitě budete navíc potřebovat jistou úroveň pedagogických dovedností, v akademickém prostředí podloženou příslušným vzdělání či certifikací. Příležitost rozvíjet talent nové generace je velmi naplňující, ale rozhodně náročná.
- Ilustrátor: Můžete vytvářet celou řadu vizuálních děl, od skic a storyboardů až po glyfy a loga, pro velmi různorodé účely. Možná se vaše kresby objeví třeba v knize pro děti nebo pomůžete vtisknout vizuální podobu nové značce.
- Umělec "na volné noze": To je asi vysněným povolání většiny umělců. Živit se pouze svým uměním. Jen málokomu se ale podaří ještě za svého života se stát umělcem, jehož díla se prodávají za vysoké sumy. Možná budete muset tvořit také na zakázku. Občas to vyžaduje kompromis mezi tvůrčím přesvědčením a zadáním klienta.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kariéru, při které využijete svůj umělecký talent, budete se při prvním kontaktu s potenciálním zaměstnavatelem či klientem muset nějak prezentovat. Vytvoření špičkového životopisu je prvním a velmi důležitým krokem.
Pro různé příležitosti budete samozřejmě potřebovat jinou variantu svého CV. Zdůraznit různé prvky - dovednosti, zkušenosti nebo vzdělání. Velkou pomocí vám zde může být kreativita, která je vám jako umělci dozajista vlastní.
Umělec životopis - ukažte svůj talent
Jelikož chcete prorazit v tvůrčí oblasti, váš životopis umělce by měl odrážet kreativitu. Ovšem v rozumných mezích. Nemělo by se vám stát, že zanikne obsah kvůli špatné čitelnosti textu. Například tím, že na pozadí nevhodným způsobem použijete tematické vizuály. Rozvržení životopisů umělců by se mělo řídit obecnými pokyny, platnými pro všechny životopisy.
Než začnete, položte si otázku, jaký je účel vašeho životopisu. Napovíme vám: chcete získat příležitost. Ať už se zrovna jedná o jakoukoli. To znamená, že v první řadě svým životopisem potřebujete upoutat pozornost potenciálních zaměstnavatelů či klientů. A následně si ji udržet a přesvědčit je, že jste přesně tím, koho hledají.
Portfolio
Vaší hlavní devizou je váš umělecký talent, takže rozhodně budete potřebovat mít dobře připravené portfolio své práce, abyste ho mohli předvést náborovým manažerům. Rozhodně přidejte do CV odkaz na svou nejlepší tvorbu a její prezentaci. Fotografie vašich děl, snímky z jejich veřejné prezentace (například výstavy) a podobně. Vaším cílem je co nejvíce usnadnit náborovému manažerovi, aby získal všechny informace nezbytné k rozhodnutí.
Ukázky svých děl volte také s přihlédnutím ke konkrétní pozici nebo zakázce, o kterou se ucházíte. Vyberte takové, které nejlépe odpovídají typu práce, kterou potenciální klienti nebo zaměstnavatelé zrovna hledají. Budete tedy muset aktualizovat odkaz ve vašem životopisu pro každou příležitost, o kterou vám zrovna jde.
Hlavní komponenty životopisu umělce
Při volbě formátu a struktury svého životopisu umělce myslete na to, že vaším cílem je organizovaně prezentovat svou pracovní historii nebo zakázky a klienty. Umělci dokáží uvažovat mimo zažité stereotypy. Pro účely vytvoření životopisu se však pokuste udržet svou kreativitu v jistých rozumných mezích.
Hlavním cílem vašeho životopisu je získat pohovor nebo zakázku. Chcete-li to toho dosáhnout, musíte klientům nebo náborovým manažerům usnadnit nalezení relevantních informací (a odkazu na vaše portfolio). Udržování známé struktury jim v tom velmi pomůže. Proto by vaše CV umělce mělo obsahovat následující standardní prvky:
- Záhlaví
- Profil
- Pracovní zkušenosti
- Vzdělání
- Dovednosti
Společně si je v následujících odstavcích tohoto článku podrobněji projdeme.
Záhlaví - prostor pro vaši kreativitu
V záhlaví, tedy sekci v horní části životopisu, můžete využít svou kreativitu. Slouží totiž nejen k poskytnutí vašich kontaktních údajů náborářům, ale je také významným designovým prvkem celé stránky. Použijte svůj umělecký cit při volbě rozložení, barev nebo dekorativních vizuálních prvků.
Kromě vašeho jména, povolání, adresy, telefonní čísla a e-mailu sem patří také vaše fotografie a odkaz na portfolio. Pro prezentaci svého portfolia, tedy ukázek vaší umělecké tvorby, můžete využít vlastní vytvořenou webovou stránku či jednoduchou landing page. Možností je také profil na nějakém uměleckém portálu.
Myslete ale vždy na to, aby takový odkaz vedl přímo na ty ukázky vaší práce, které jsou relevantní pro danou příležitost. Nemůžete očekávat, že bude někdo procházet stovky položek, aby zjistil, jestli děláte také to, co zrovna potřebuje.
Profil - vaše umělecké vyjádření
Také tato sekce životopisu vám dává možnost individuálního projevu. I když tentokrát více v obsahovém smyslu. Můžete zde uvést, kým jste, co vás pohání ve vaší umělecké tvorbě, co je vaším kreativním cílem.
Profil CV by každopádně měl vyzdvihnout vaše největší úspěchy, ať už jde o zakázky, samostatné výstavy nebo práci pro zaměstnavatele. Pokud jste si za své umění vysloužili nějaké ocenění nebo bylo nějaké vaše dílo vybráno na výstavu odbornou porotou, rozhodně to do profilu životopisu zahrňte!
V životopisu profilu tedy shrnete vhodným způsobem, kdo jste, co umíte, jaké jsou vaše vlastnosti a talenty. A v neposlední řadě zmíníte také, co už máte za sebou - po stránce pracovní a případně i edukativní. Není na škodu uvést také, jaká je vaše motivace pro získání konkrétní pozice, o kterou právě usilujete.
Příklad:
Schopen jak prosazovat svůj unikátní tvůrčí pohled, tak výborně spolupracovat s ostatními, a dosáhnout tak využití uměleckých dovedností k vizuálnímu vylepšení projektů.
Pracovní zkušenosti - jak využíváte svůj talent
Vaše sekce s historií pracovních zkušeností může vypadat velmi odlišně od té u lidí, kteří pracují v klasických zaměstnáních. Pokud jste měli stálou práci na plný úvazek, použijte ve svém životopisu umělce obrácené chronologické pořadí. Pokud jste však samostatně výdělečně činní, uveďte svou práci podle projektů a zahrňte jednu nebo dvě věty do specifikace.
V každém případě zdůrazněte své umělecké úspěchy. Buďte přiměřeně kreativní v popisu svých schopností vytvářet umělecká díla pomocí specifických uměleckých prostředků, jako je kreslení, malování, sochařství, textilní design a podobně.
Vezměte také do úvahy myšlenku, emoci, poselství nebo informace, které vaše práce vyjadřuje.
Pokud jste zastávali během své kariéry i jiná zaměstnání, zaměřte se na pozice s přenositelnými dovednostmi na pozici vizuálního umělce.
Příklad:
Květen 2019 - duben 2021
- Využívání Photoshopu a Illustratoru v kombinaci s tradičními nástroji k vytváření a vylepšování ilustrací.
- Vytváření ručně kreslených designových plánů pomocí pokročilých dovedností techniky malby.
- Konzultace se zákazníky a uměleckými řediteli ohledně veškerého vizuálního obsahu.
- Využívání různých výtvarných technik k efektivnímu předávání myšlenek, emocí a příběhů.
- Zaměření na efektivní stanovování priorit cílů projektu a dodržování časových plánů.
Vzdělání - akademický podklad talentu
Ačkoli pozice pro umělce často nemají specifické požadavky na vzdělání nebo školení, některé společnosti mohou vyžadovat nebo preferovat formální odbornou přípravu nebo vysokoškolský titul, jako je například magistr výtvarných umění.
Některá místa pak samozřejmě vyžadují specifické (a doložitelné) dovednosti, jako například pokročilé úrovně práce s grafickými programy. Váš životopis umělce by měl zdůraznit jakékoli formální vzdělání nebo certifikace, které máte.
Pro profesionálního vizuálního umělce je užitečné mít určitý druh formálního školení v oblastech základů formy, barvy a kompozice a různých výtvarných technik.
Nezapomeňte zahrnout jakékoli softwarové školení, jako je Adobe Illustrator, InDesign nebo jakékoli jiné dovednosti související s vaší prací.
V této sekci životopisu uveďte všechny vaše případné tituly a certifikace. Patří sem také veškerá ocenění, vyznamenání a podobně.
Příklad:
Září 2017 - červen 2019
- Zaměření na tradiční umělecké řemeslné postupy a techniky i nové technologie.
- Teoretické předměty (dějiny umění, písmo a typografie, grafické techniky apod.) i praktické předměty (práce v ateliéru).
- Systematická příprava na profesi výtvarníka, designéra, pracovníka reklamní agentury, grafického studia či nakladatelství.
Dovednosti - nejen váš umělecký talent
Sekce dovedností vašeho životopisu by měla obsahovat seznam 5-10 vašich schopností jako umělce i jako spolupracovníka. Je to zvláště důležité, protože náboráři nebo potenciální klienti budou hledat umělce se specifickými schopnostmi a chtějí je vidět na první pohled.
Pokaždé, když se ucházíte o nové zaměstnání nebo zakázku, měli byste sladit požadavky na pozici s dovednostmi, které uvádíte v této sekci svého životopisu.
Nezapomínejte, že váš umělecký talent je velmi důležitý, ale stejně tak je významná i vaše schopnost držet se plánu a spolupracovat s ostatními na vytvoření takového produktu, jaký si představují.
Všechny pracovní příležitosti pro umělce vyžadují kromě talentu a s uměním souvisejících dovedností také tzv. "soft skills", tedy organizační a mezilidské dovednosti, které jsou potřeba k fungování na pracovišti a s ostatními lidmi.
Příklad:
- Pokročilá technika kreslení
- Práce s programy Adobe Photoshop, After Effects a Illustrator - profesionální úroveň
- Aplikace digitálních zdrojů na návrh projektů
- Kolorimetrie a typografie - pokročilá znalost
- Dovednosti v oblasti projektového managementu
- Schopnost kombinace individuálního tvůrčího procesu a týmové spolupráce
- Komunikativnost, důslednost v dodržování projektových plánů, cit pro detail
CV umělce - závěrečné tipy:
Dodejte životopisu svůj osobitý dotek
Jako umělec pracujete do značné míry se svou osobností. I při dodržení všech pravidel pro sestavení životopisu je stále mnoho způsobů, jak do něj vtisknout svůj charakter a vášeň pro tvůrčí činnost.
Pokud svou kreativitu udržíte v rozumných mezích a životopis neutrpí na přehlednosti a čitelnosti, můžete použít například různé tematické vizuály a grafické prvky. Životopisy umělců by měly vyzařovat jejich tvůrčí osobnost.
Buďte kreativní, ale s mírou
Jste umělec, takže můžete být v pokušení být velmi kreativní a to je skvělé. Nezapomeňte ale, že vás životopis musí být přehledný a ten, pro koho je určený, musí být schopen v něm snadno najít veškeré potřebné informace.
Odolejte například pokušení použít špatně čitelný font, protože jste nadšení jeho vzhledem. Nepřežeňte to s barvami a dekorativními prvky na úkor přehlednosti a čitelnosti. Ujistěte se, že zásadní věci (jako vaše kontaktní údaje) jsou nepřehlédnutelné.
Přizpůsobte své CV konkrétní příležitosti
Umělci mají mnoho velmi různorodých příležitostí, jak si svou prací vydělat na živobytí, a dobře zacílený životopis může mít zásadní význam pro získání další zakázky.
Vždy si zjistěte co nejvíce informací o dané příležitosti a také potenciálním klientovi či zaměstnavateli. S tím na mysli poté upravte své portfolio a důraz na zkušenosti, dovednosti či vzdělání.
Ukažte se
Ačkoli se obecně odborníci z oblasti lidských zdrojů tak úplně neshodují ohledně vhodnosti použití profilové fotografie v životopisu, u umělců platí, že do CV foto patří. Vaše osobnost je pro vaši práci důležitá a vhodné foto dokáže sdělit mnohdy mnohem více než slova.
Klíčové je tu ovšem slovo "vhodné". Chcete, aby vaše fotografie vyjadřovala něco z vaší tvůrčí osobnosti, ale současně potřebujete působit jako člověk, na kterého se dá spolehnout a je snadné s ním spolupracovat.
Abyste takový snímek získali, zvažte najmout si profesionálního fotografa. Tato investice se vám ve vaší umělecké kariéře vyplatí!
Nepodceňte korekturu
Možná si myslíte, že pravopisné dovednosti nejsou pro umělce nijak zásadní. Uvědomte si ale, že se pohybujete ve vysoce konkurenčním prostředí. O tom, do jaké míry budete úspěšní, může rozhodnout každý detail. A CV bez chyb ukazuje, že vám na úspěchu ve výběrovém řízení záleží.
Pokud si nejste úplně jistí svými znalostmi pravopisu, zvažte, jestli nevyhledat pomoc profesionálního korektora.
Využijte profesionální šablony
Zvolíte vhodný vzhled, doplníte informace o sobě podle našeho článku, vtisknete osobitý dotek a jste připraveni usilovat o další úspěch ve vaší umělecké kariéře.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.