UX designér: Životopis, se kterým ukážete své dovednosti a zkušenosti jako UX designer
Sestavení životopisu může být v procesu hledání práce náročným krokem, zejména pokud začínáte od nuly. U začínajících návrhářů UX může sestavování životopisu vyvolat několik otázek. Jak byste měli uvést dovednosti, které máte? A jak byste ho měli navrhnout, aby vypadal přitažlivě, ale ne přeplácaně?
V tomto článku se s vámi podělíme o všechny rady a tipy, abyste si mohli vytvořit životopis UX designéra , který se bude líbit vedoucím návrhářům a personalistům. Ukážeme vám také několik příkladů životopisů designérů UX, kterými se můžete inspirovat.
Prohlédněte si naše další příklady životopisů, které jsou rozděleny podle příslušného oboru. Naleznete je na našich webových stránkách, kde nechybí ani životopisy z oblasti IT.
Kolik si vyděláte jako UX designer? Průměrné platy a hodinové mzdy
Práce UX designéra je velmi dobře ohodnocená, ostatně jako kterákoliv jiná práce v oblasti IT. V České republice dosahuje průměrný plat na pozici UX designéra hodnoty 52 415 Kč . Tato částka by v přepočtu při práci na plný úvazek (40hodinový pracovní týden) odpovídala hodinové mzdě ve výši 300 Kč . (zdroj: cz.indeed.com )
Jak napsat životopis, který je ve všech směrech perfektní?
Životopis designéra UX uvádí dovednosti, vzdělání a zkušenosti designéra v krátkém jednostránkovém dokumentu. Náborovým manažerům pomáhá rozhodnout, zda se kandidát na danou pozici hodí. Ve světě designu je životopis pouze jednou částí balíčku žádostí o zaměstnání. Obvykle se po vás v průběhu výběrového řízení požaduje předložení tří věcí:
- Životopis,
- motivační dopis
- a portfolio.
Z těchto tří je nejdůležitější vaše portfolio designéra UX . Právě ono ukazuje, čeho jste jako designér skutečně schopni. Proto věnuji 90 % času portfoliu uchazeče. Přesto většina firem požaduje i životopis, takže ho budete potřebovat.
Než se budeme zabývat tím, jak by měl být napsán efektivní životopis po obsahové stránce, musíme zdůraznit, jak je důležité formátovat, rozvrhnout a strukturovat životopis.
Jak naformátovat životopis?
Protože konkurence je velmi silná, musí váš životopis vyniknout mezi uchazeči. Dá se říci, že o stejné pozice jako vy se uchází mnoho dalších. Aby váš životopis vynikl a získal si pozornost personalisty, musíte ho efektivně naformátovat.
Dobrým a všeobecně uznávaným přístupem k formátování životopisu je použití obráceného chronologického pořadí pro jednotlivé části životopisu účetního. Provádí se to například tak, že popisy pracovních pozic píšete od nejstarších po nejnovější.
Tento formát zajistí, že váš životopis bude strukturován srozumitelně, přehledně a pro čtenáře bude srozumitelný.
Jak si rozvrhnout životopis?
Nepřekračujte rozsah jedné stránky. V případě, že se vám nepodaří vměstnat obsah na jednostránkový dokument, řešením může být naše profesionální šablona . Ta je předpřipravena tak, aby do ní stačilo vyplnit vaše informace a voilà – je hotovo!
Používejte výrazná písma (my doporučujeme Arial či Times New Roman), velké nadpisy a bílý prostor pro kontrast.
Nakonec ji uložte do formátu PDF. Formátování životopisu účetního ve formátu PDF zůstane zachováno i mezi počítači. Životopisy ve formátu MS Word se mohou při přenosu znehodnotit.
Jak strukturovat životopis?
CV se skládá z několika částí, v tomto článku se budeme podrobněji věnovat každé z nich. Silný životopis by měl ve své struktuře obsahovat následující části:
- Kontaktní údaje
- Profesní shrnutí nebo cíl životopisu
- Relevantní pracovní zkušenosti
- Dovednosti
- Vzdělání
- Certifikace a další relevantní části do CVčka
Nezapomeňte na kontaktní informace – vložte je do záhlaví CVčka!
Po doplnění jména, názvu profese, telefonní ho čísla a e-mailové adresy a místa bydliště je třeba zvážit několik prvků, aby váš životopis ještě více zazářil.
Ze všeho nejdůležitější je zahrnout odkaz na online portfolio a také na profesní profil na síti LinkedIn !
Příklady
Senior UX designérka
123 567 890
Simona.machalicka@platforma.com
České Budějovice
LinkedIn.com.com/in/simonamachalicka
OnlinePortfolio.com/simonamachalicka
Senior UX designérka
Rodinný stav: Svobodná
Věk: 28 let
123 567 890
Simona.machalicka@platforma.com
České Budějovice
LinkedIn.com.com/in/simonamachalicka
Nikdo vás nemůže nutit přidávat osobní informace, jako je vaše datum narození, rodinný stav, nebo dokonce počet dětí. Nechte si proto tyto informace pro sebe a zaměřte se pouze na aktuální kontaktní údaje.
Pracovní zkušenosti: Jedná se o nejdůležitější část. Nepodceňte ji!
Nyní, když jsme skončili s částí záhlaví s kontaktními údaji, se musíme zaměřit na jednu z podstatných částí životopisu – a to popis pracovní historie.
Můžete mluvit o svých dovednostech a kariérních cílech, jak chcete, ale nebude to mít význam, pokud váš životopis nebude obsahovat účinnou a silnou část popisu pracovních zkušeností.
Tato část ukáže personalistovi, jak přínosní můžete být pro společnost. Učiníte tak tím, že velmi podrobně rozeberete svou dosavadní relevantní pracovní historii.
Při probírání vaší pracovní historie se doporučuje používat odrážky. Tímto způsobem se budete moci jasně a stručně dotknout důležitých úspěchů a odpovědností, které jste měli.
Dalším dobrým způsobem, jak vylepšit popis práce, je přidat čísla a konkrétní příklady vašich úspěchů. Níže si můžeme prohlédnout příklady efektivního a slabého životopisu účetního.
Příklad
UX designer
Leden 2015 až prosinec 2018
- Nasazení nových funkcí s výkonem o 10 % vyšším, než byl historický průměr firmy
- Práce napříč funkcemi s cílem dosáhnout 95% spokojenosti klientů
- Průměrně o 15 % rychleji dokončené úlohy oproti cílovým hodnotám
Jak napsat životopis bez pracovních zkušeností?
Pokud jste začínající uchazeč o práci s malými nebo žádnými zkušenostmi, pokuste se do sekce pracovní zkušenosti a shrnutí zahrnout své nejdůležitější dovednosti a praxi ze školy či práci na osobních projektech.
Kromě toho se pokuste do svého profesního shrnutí zahrnout svou kariérní motivaci. Uveďte, proč se do dané společnosti hlásíte a jaké zkušenosti hledáte.
Vzdělání: Popište nejvyšší dosažené vzdělání a další kvalifikace
Napsání popisu práce a dovedností bylo nedílnou součástí úspěšného životopisu, ale jak je to s ostatními částmi? Zahrnutí sekce o vzdělání do vašeho životopisu nepochybně zvýší zájem personalisty o vaši žádost a kandidaturu.
Tato část nabízí vhled do vašeho akademického vzdělání a dává čtenáři představu o tom, jaké vzdělání a znalosti přinášíte.
Sekce věnovaná vzdělání je tak další příležitostí, jak ukázat svou hodnotu. To platí zejména pro začínající kandidáty, kteří nemají mnoho pracovních zkušeností.
Toto je seznam informací, které je třeba uvést v části o vzdělání:
- Název a místo školy
- Název vystudovaného oboru
- Roky studia na škole
- Příslušné předměty
- Relevantní mimoškolní kroužky a aktivity
Příklad
Bakalářský titul v oboru počítačové vědy
2017 až 2020
- Specializace na UX design
- Realizace projektu v oblasti vizuální komunikace
- Psaní týdenního sloupku o výzkumu UX pro školní noviny
Tvrdé a měkké dovednosti: Vyberte pouze nejrelevantnější z nich!
Je důležité si uvědomit, že byste do životopisu měli zahrnout pouze nezbytné dovednosti, které korespondují s nabídkou práce. Náborový manažer nebude číst rozsáhlý seznam dovedností, proto je lepší uvést pouze podstatné vlastnosti a schopnosti.
Tato část by se měla skládat z technických (tvrdých) dovedností i měkkých dovedností (osobních vlastností a povahových rysů). Tím prokážete, že jste všestranný kandidát a že se na danou pozici hodíte. Snažte se zahrnout dovednosti, které se shodují s nabídkou práce.
Zde je seznam běžných technických a měkkých dovedností, které můžete do životopisu zahrnout:
Tvrdé dovednosti UX designéra
- Design a výzkum UX
- Wireframing
- HTML/CSS
- JavaScript/jQuery
- Prototypování
- Základní kódování front-endu
- GitHub
- Sada Adobe Suite
Měkké dovednosti UX designéra
- Kreativní a analytické myšlení
- Řešení problémů
- Proaktivní přístup
- Ochota učit se nové věci
- Zájem o obor a nové technologie
- Empatie
- Komunikace
- Spolupráce
- Flexibilita
Sekce k doplnění kvalifikace
Pokud existují dovednosti, které byste měli uvést ve svém životopise, ale nenašli jste kategorii, můžete je uvést zde, pouze pokud některá z nich přidává hodnotu vašemu profilu.
- Počítačové dovednosti : V dnešní době jsou zapotřebí na téměř většině pozic. Uveďte, s jakými zařízeními umíte pracovat, a jaké softwary a programy ovládáte. Dále nezapomeňte zmínit dosaženou úroveň těchto počítačových dovedností.
- Jazyky : Pokud má pozice, o kterou se ucházíte, něco společného s tím, že znáte několik jazyků, měli byste zvážit zařazení této části.
Měli byste například uvést své jazykové znalosti, pokud je v popisu práce uvedeno, že znalost určitého jazyka bude další výhodou, popřípadě pokud se ucházíte o práci, kde se používá jiný jazyk.
- Zájmy a záliby : Přemýšleli jste, že byste do životopisu uvedli své koníčky a zájmy? Jestliže se ve svém volném čase věnujete relevantní činnosti, uveďte to. V opačném případě raději využijte tento prostor k tomu, abyste do životopisu napsali něco hodnotného.
- Dobrovolnická činnost
- Odborné kurzy, školení a certifikace
- Projekty
- Apod.
Profesní shrnutí či kariérní cíl: Malá prezentace vaší kandidatury
Důležitým faktorem při psaní životopisu je zjistit, jakým způsobem vaše žádost zaujme personalistu. Dá se předpokládat, že náboroví pracovníci nečtou životopisy v plném rozsahu. Náboroví manažeři obvykle jen zběžně procházejí životopisy a málokdy si plně přečtou části popisu práce a dovedností uchazečů.
Proto je dobrým způsobem, jak vzbudit zájem a představit čtenářům své účetní dovednosti a schopnosti, zahrnout do životopisu profesní shrnutí nebo kariérní cíl životopisu .
Mezi shrnutím a cílem si musíte vybrat podle úrovně svých zkušeností. Podrobnější příklady životopisů a naše vzory životopisů najdete na naší webové stránce.
Profesní shrnutí
Profesní shrnutí je způsobem, jak můžete jako zkušený kandidát stručně vysvětlit, proč jste pro danou pozici vhodní. V několika větách musíte být schopni popsat své hlavní dovednosti související s profesí a své dosavadní pracovní úspěchy. Z každé věty musí být patrné, jak můžete být pro najímající společnost přínosní.
Kariérní cíl
Na druhou stranu je pro nového začínajícího účetního lepším přístupem kariérní cíl životopisu, který ukáže vaši hodnotu. Kariérní cíl životopisu musí mít také jen několik vět, ve kterých popíšete své hlavní dovednosti a kariérní cíl. Musíte vysvětlit, proč jste pro najímající společnost vhodným kandidátem. Jak můžete synergicky využít své dovednosti ve prospěch zaměstnavatele a vidět svůj růst uvnitř firmy.
Příklady profesního shrnutí
Profesní shrnutí by mělo jasně a výstižně uvádět vaše úspěchy, a to nejlépe pomocí čísel a příkladů z praxe. Tento kandidát ve svém shrnutí pouze chodí okolo horké kaše, vychloubá se, ale svá tvrzení nedokládá žádnými konkrétními údaji.
Příklady kariérního cíle
Tento začínající kandidát napsal velmi obecný kariérní cíl, ve kterém neuvedl žádné konkrétní příklady. Pouze teoretizuje o svých znalostech a dovednostech, ale jeho vyjádření jsou extrémně vágní!
Rady a tipy: Doveďte CVčko k dokonalosti
I když máte k dispozici skvělé šablony životopisů , můžete se při psaní vlastního životopisu ocitnout v koncích. Řiďte se těmito tipy, abyste se dostali zpět na správnou cestu:
- Přečtěte si popis práce. Zdůrazněte dovednosti a vlastnosti, které v něm vidíte. Pak je v odrážkách dokažte, že je vlastníte. Na míru pomocí klíčových slov přizpůsobte i další sekce životopisu.
- V životopise byste měli do názvu uvést své jméno. Také na úplném začátku motivačního dopisu uveďte své jméno. To nás přivádí k dalšímu tipu – doplňte žádost o zaměstnání motivačním dopisem, jen tak v konkurenčním prostředí uspějete!
- Odeslat životopis plný chyb a překlepů? To se vám nesmí stát! Jakmile budete mít CV hotové, proveďte jeho důkladnou korekturu a odstraňte jakékoliv jazykové a další formální nedostatky.
Shrnutí klíčových bodů
Klíčové body pro vytvoření efektivního životopisu jsou následující:
- Než se pustíte do psaní životopisu, zvolte si nejlepší formát, rozvržení a strukturu, které budou odpovídat vaší kariérní dráze a míře zkušeností.
- Navrhněte a formulujte svůj životopis speciálně pro pracovní pozici, o kterou se ucházíte.
- Vložte kontaktní údaje, a to do záhlaví dokumentu. Nezapomeňte uvést odkat na své online portfolio prací! Kromě toho se ujistěte, že jste pod část s kontaktními údaji umístili profesní shrnutí nebo cíl životopisu. Tím okamžitě upoutáte pozornost čtenáře a vzbudíte zájem o svou žádost o místo.
- Profesní shrnutí nebo cíl životopisu by měl stručně představit vaši kvalifikaci, dovednosti související s danou prací nebo kariérní cíl.
- Své pracovní zkušenosti pište v obráceném chronologickém pořadí.
- Prezentujte své dovednosti a zkušenosti způsobem odpovídajícím pracovnímu zařazení.
- Prokažte svou přidanou hodnotu tím, že se dotknete klíčových bodů a úspěchů z vaší předchozí práce. Důrazně se doporučuje také zahrnutí čísel a příkladů z praxe.
- Včleňte sekci o vzdělání, ve které budete prezentovat nejvyšší dosažené vzdělání a jedno až dvě předcházející studia. Uveďte i příslušné kurzy, školení a certifikace ve vaší oblasti.
- Na závěr životopis doplňte dalšími sekcemi, jako jsou jazykové dovednosti, počítačové dovednosti či zájmy a záliby.
Proč se vyplatí připojit motivační dopis?
Motivační dopis je rozšířenou verzí vašeho profesního shrnutí. Vždy pozitivně doplňuje váš životopis.
Napište dokonalý motivační dopis, který zašlete spolu se svým životopisem a v němž uvedete své prodejní argumenty pro danou pozici. Dejte personalistům důvod, proč vás nemohou odmítnout pozvat na pohovor. Stručně jim řekněte, jak by vaše zkušenosti a znalosti jako statistika mohly zvýšit zisk společnosti.
Často kladené otázky (FAQ)
Jaká je náplň práce UX designéra?
Úkolem designéra UX je zajistit, aby produkty, služby a technologie byly pro lidi použitelné, příjemné a přístupné.
Návrháři UX obvykle pracují jako součást širšího produktového týmu a často se ocitají v situaci, kdy překlenují propast mezi uživatelem, vývojovým týmem a klíčovými obchodními partnery.
Ať už navrhujete zcela nový produkt, přicházíte s novou funkcí nebo provádíte změny ve stávajícím produktu či službě - návrhář UX musí brát v úvahu, co je nejlepší pro uživatele a celkový uživatelský zážitek.
Jako UX designér máte za úkol hájit zájmy koncového uživatele nebo zákazníka. Zároveň jste také zodpovědní za to, aby produkt nebo služba splňovaly potřeby podniku. Je v souladu s vizí generálního ředitele? Pomůže zvýšit tržby nebo udržet věrné zákazníky?
Pracovní úkoly UX designéra:Jako UX designér budete procházet jednotlivými kroky procesu návrhu UX, abyste se ujistili, že všechny produkty jsou navrženy s ohledem na uživatele. Jaké úkoly tedy můžete očekávat, že budete plnit na každodenní bázi? Pojďme se na ně podívat blíže.
- Provádění uživatelského průzkumu
- Vytváření uživatelských osobností
- Určování informační architektury
- Vytváření uživatelských toků a wireframů
- Vytváření prototypů a uživatelské testování
Jaké jsou požadavky na UX designéra?
Požadavky na návrháře UX se mohou lišit, ale mezi běžné kvalifikace patří bakalářský titul v oborech, jako je interakční design, grafický design nebo příbuzný obor. Důležité je mít dobré znalosti principů UX, jako je uživatelský výzkum, informační architektura a interakční design. Výhodná může být také znalost příslušných softwarových nástrojů a kódovacích jazyků. Klíčové je vytvoření silného portfolia, které prezentuje vaše dovednosti v oblasti designu UX a schopnosti efektivní komunikace a spolupráce.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.