Kameraman: Životopis, se kterým nebudete mít o práci nouzi!
Kameramani se vyžívají ve vytváření smysluplných příběhů a nezapomenutelného obsahu prostřednictvím svého řemesla. Váš životopis kameramana měl by zachycovat podstatu vás a vaší práce přesvědčivým způsobem, který bude mít ohlas u publika.
Podíváme se na několik praktických příkladů ze životopisů kameramanů, které vám pomohou vytvořit vlastní poutavou verzi CV, která zaměstnavatele zaujme.
Láká vás více než práce za kamerou, práce před kamerou? Podívejte se na CV herce! A připravili jsme si pro vás i další příklady životopisů, načerpejte inspiraci například z životopisu team leadera či provozního manažera.
Videograf životopis: Jak se píše CV kameramana?
Při formátování životopisu kameramana je důležité, aby byl stručný a vizuálně konzistentní. Začněte profesním shrnutím nebo kariérním cílem, které představí vaše dlouholeté zkušenosti a klíčové dovednosti. Kromě toho dbejte na to, aby pořadí v životopise odráželo vaše zkušenosti a vzdělání, které jsou pro pozici, o niž se ucházíte, nejdůležitější. Nakonec zdůrazněte všechna ocenění nebo speciální projekty, kterých jste se účastnili, a také další sekce, které ukážou vaši osobnost, třeba zájmy a záliby.
Nedbalý životopis kameramana signalizuje, že odvádíte nedbalou práci. Vynikněte jako Scorsese díky těmto formálním tipům:
- Použijte obrácené chronologické uspořádání životopisu. Je to preferovaný formát životopisů, protože nejprve zobrazuje vaše nejnovější a nejlepší práce.
- Do záhlaví životopisu uveďte osobní kontaktní údaje (ale nepřidávejte osobní informace).
- Používejte přehledná písma životopisu. Spřátelte se s bílým prostorem, aby se vám dobře četlo.
- Nejste si jisti, zda máte poslat životopis ve formátu PDF nebo Word? Volte PDF, pokud není v nabídce práce uvedeno, že jsou zakázané.
Kontaktní informace a jak je nejlépe vyplnit do CVčka
Třebaže se může jevit uvedení kontaktu do záhlaví dokumentu jako snadné, právě zde se často chybuje. Neaktualizované telefonní číslo nebo překlep v e-mailové adrese vás mohou stát možnost získání práce. Kontaktní údaje musí být aktuálně platné! Jinak se vám nikdo nedovolá s pozváním na pohovor!
Uveďte:
- Celé jméno a příjmení
- Přesný a úplný název své profese
- Aktuálně platné telefonní číslo
- Profesionálně vypadající e-mail
- Odkaz na vaše portfolio
- Odkaz na profesní webové stránky, profil na LinkedIn
Pracovní zkušenosti na pozici kameramana
Přizpůsobte svůj životopis danému pracovnímu místu. Chcete-li to udělat, vytvořte v životopise část o zkušenostech s videografií tak, aby vypadala jako v inzerátu.
- Na první místo uveďte název posledního zaměstnavatele
- Na druhý řádek vložte název zastávané pozice
- Přidejte data, kdy jste pracovali
- Vložte 3-5 odrážek s úspěchy, které odpovídají tomu, co zaměstnavatelé chtějí
Příklad
Zaměřte se i na vzdělání kameramana!
Požadavky na vzdělání videografů se liší v závislosti na zaměstnavateli nebo jednotlivci, který je najímá. Někteří zaměstnavatelé, kteří hledají kameramany na plný úvazek, hledají odborníky s bakalářským vzděláním v oboru videografie nebo příbuzném oboru.
Většina zaměstnavatelů a najímajících jednotlivců však požaduje pouze předchozí zkušenosti, nikoli formální vzdělání. Od videografů se obvykle vyžaduje vlastní vybavení a musí mít platný řidičský průkaz, aby mohli cestovat na různé akce a příležitosti. Videografové musí mít také portfolio, které ukazuje jejich dosavadní práci a schopnosti. Školení se obvykle neposkytuje kameramanům, kteří již mají specifické dovednosti potřebné k pořizování videa a zvuku.
Nejlepší dovednosti kreativce za kamerou
Kameramani mají smysl pro detail a krásu. Své dovednosti využívají k vyprávění vizuálních příběhů pomocí videa a zvuku zaznamenaných během různých událostí. Zaměstnavatelé a jednotlivci, kteří najímají kameramany, vyhledávají profesionály, kteří mají následující specifické dovednosti:
Tvrdé dovednosti kameramana
- Mediální produkce
- Photoshop
- Premiere
- After Effects
- Final Cut Pro Adobe Creative Suite
- DVD Authoring
- Fotografování
- Produkce v terénu
- Obsluha videokamery
- Tvorba filmů digitální zrcadlovko
- Správa sociálních médií
- Analytika
- Budování publika
- Blogování
- Branding a marketing značky
- Budování a správa komunity
- Správa obsahu
- Vztahy se zákazníky
- Řidičský průkaz
- Projektový management
Měkké dovednosti kameramana
- Kreativita
- Orientace na detail
- Time management
- Komunikace a organizace
- Pracovitost a sebemotivace
- Řešení problémů
- Ochota cestovat za prací
- Přizpůsobivost
- Schopnost samostatné i týmové práce
Jaké další části se hodí uvést do životopisu?
- Počítačové dovednosti: kameramani potřebují dobré počítačové dovednosti pro práci s různými programy pro střih videa, jako jsou Adobe, Cinema 4D a Photoshop.
- Jazykové dovednosti
- Odborné kurzy, školení, workshopy, certifikace apod.
- Zájmy a záliby
Profesní shrnutí kameramana
Zaujměte potenciální klienty nebo zaměstnavatele malou "upoutávkou" - profesní shrnutí je jako takový malý "trailer". Pokud máte více než dva roky praxe, vytvořte profesní shrnutí životopisu. Napište 3-4 věty s několika klíčovými dovednostmi a úspěchy, které zaujmou.
Příklad
Rady a tipy, jak se propracovat k nejlepšímu životopisu kameramana
Jako kameraman byste měli ve svém životopise prokázat schopnost pořizovat vysoce kvalitní videozáznamy, které odpovídají potřebám klientů a publika. Zde je několik tipů, které vám pomohou zaměřit se na to nejdůležitější:
- Zaměřte se na prezentaci svého portfolia: Vaše portfolio videoprojektů je pravděpodobně nejdůležitějším aspektem vašeho životopisu. Nezapomeňte zdůraznit své nejlepší práce a uvést odkazy na relevantní ukázky.
- Zdůrazněte technické dovednosti a zkušenosti s vybavením: Videografie zahrnuje řadu technických dovedností a zkušeností s vybavením. Zdůrazněte své zkušenosti s kamerami, osvětlením, zvukem, střihovým softwarem a dalšími relevantními technickými dovednostmi.
- Prokažte svou kreativitu a vypravěčské schopnosti: Videografie není jen o technických dovednostech, ale také ještě o kreativitě a vyprávění příběhů. Nezapomeňte prokázat svou schopnost vyprávět prostřednictvím videa poutavé příběhy a také schopnost přicházet s kreativními nápady pro videoprojekty.
- Přizpůsobte svůj životopis danému pracovnímu místu a společnosti: Přizpůsobte svůj životopis každému pracovnímu místu, o které se ucházíte, a zdůrazněte dovednosti a zkušenosti, díky kterým se na danou pozici a do dané společnosti hodíte. Nezapomeňte prozkoumat společnost a typy videí, které produkuje, a podle toho přizpůsobit své portfolio a životopis.
Důležité: Motivační dopis ukáže váš zájem o práci
Motivační dopis je pro každého uchazeče o zaměstnání nezbytným nástrojem, což platí zejména pro kameramany. Videografie je vysoce konkurenční obor a motivační dopis vám může pomoci vyniknout mezi ostatními uchazeči. Může ukázat vaši kreativitu, zdůraznit vaše relevantní zkušenosti a prokázat vaše nadšení pro danou pozici.
Zatímco životopis poskytuje souhrn vašich dovedností a zkušeností, motivační dopis vám umožní personalizovat vaši žádost a navázat s personalistou důvěrnější kontakt. Je to příležitost vyprávět svůj příběh, vysvětlit, proč jste zapálení pro videografii, a ukázat, jak můžete být pro organizaci přínosem.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.