Krajinář: Životopis, se kterým získáte práci v oblasti výsadby a údržby zeleně

Díky kombinaci kreativity a starých dobrých svalů dokážete proměnit holý kus země v nádhernou krajinu. Nechcete zůstat u sekání trávníků, ale chcete se věnovat práci zahradního architekta, která dá vyniknout vašim schopnostem a kreativitě.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Abyste však získali tu nejlepší práci v oboru terénních úprav, musíte prokázat, že patříte mezi špičku. Semínka úspěchu můžete zasadit pomocí působivého životopisu krajináře . Zde je návod, jak ho napsat, abyste získali více pozvání na pracovní pohovory.

📌 Tip : Chtěli byste mít CVčko hotové za pár minut? Použijte profesionální šablony CV , do kterých stačí zadat vaše údaje, a máte hotovo!

Kolik si může krajinář vydělat v Praze a dalších městech?

Kolik si může krajinář vydělat v roce 2023 v Praze a dalších městech ČR. Zatímco celonárodní průměr platu krajináře byl v roce 2023 26 320 Kč (zdroj: cz.jooble.org ).

Národní soustava povolání pak uvádí průměrné platové rozmezí, které se pohybuje mezi 22 000 Kč až 45 000 Kč měsíčně.
💡 Poznámka : V Praze a dalších velkých městech ČR si může krajinář přijít každý měsíc na více peněz v porovnání s menšími regionálními městy.


Životopis krajináře

Jak napsat životopis v oboru pěstování a výsadby zeleně a získat místo krajináře?

Krajinář není jen zahradník. Upravuje zeminu a přívod vody tak, aby krajina působila estetičtěji. Účelem vašeho životopisu krajináře je prokázat, že máte dovednosti pro zlepšení stávajícího uspořádání zahrady, možná včetně specializace, jako je návrh zahradního jezírka či umělého koryta řeky.

Nicméně - zatímco vy jste zvyklí brát v úvahu dlouhodobý pohled na to, jak krajina zraje, personalistovi stačí 7 vteřin na to, aby si prohlédl váš životopis. Abyste upoutali jeho pozornost, musíte dodržovat některá pravidla formátování životopisu .

 • Formát: Existuje několik typů profesionálních formátů životopisu , ale nejlepší je obráceně chronologický formát životopisu . Personalisté ho znají nejlépe a vaše zkušenosti jsou v něm uvedeny na prvním místě, kam patří.
 • Při psaní životopisu krajináře používejte atraktivní, čitelné písmo a hodně bílého místa, aby životopis nebyl nápadný.
 • Když kliknete na tlačítko uložit, nejlepším typem souboru životopisu je PDF. Ten nenaruší rozvržení vašeho životopisu. Jste zahradní architekt, nemusím vám říkat, jak důležité je mít věci přehledně uspořádané.
 • A jak dlouhý by měl životopis být? Omezte psaní na minimum. Pokud máte hodně zkušeností, klidně si udělejte dvě stránky. V opačném případě se držte jedné.
 • Struktura: Na první místo životopisu uveďte kontaktní údaje, pokračujte profesním shrnutím, pracovními zkušenostmi, vzděláním, dovednostmi a doplňkovými sekcemi, jako jsou školení, kurzy apod.
📌 Tip : Chcete aby byl váš životopis po všech stránkách dokonalý jako zenová zahrada? Použijte vzor životopisu a inspirujte se našimi příklady CV podle oboru.

Kontaktní údaje, jako je telefonní číslo a e-mail, patří do záhlaví!

Kontaktní údaje jsou informace, které poskytnete náborovým pracovníkům a které jim umožní vás kontaktovat. U všech profesionálů se jedná o celé jméno a příjmení, název profese, e-mailovou adresu a telefonní číslo. Většina z vás bude také chtít zvážit přidání adresy (postačí název města) a profilu na síti LinkedIn.

⚠️ Varování : Ujistěte, že jsou veškeré kontaktní informace aktuální a uvedeny v profesionálním formátu!

Příklady
Správně
Helena Davidová
Krajinářka
234 567 890
helena.davidova@platforma.com
Pardubice
LinkedIn.com/in/helenadavidova

Chybně
Helena Davidová
Krajinářka
Rodinný stav: Svobodná
Věk narození: 23. 4. 1994
234 567 890
helenka94@platforma.com
Pardubice
LinkedIn.com/in/helenadavidova

Omezte kontaktní část životopisu pouze na aktuální kontaktní údaje a neuvádějte osobní informace, jako je váš rodinný stav a přesné datum narození.

Pracovní zkušenosti do CV krajináře

Část životopisu věnovaná zkušenostem musí mít kouzlo dobře umístěného zahradního altánu. Pro tuto část použijte obrácené chronologické řazení. Nejdříve uveďte své poslední zaměstnání a od něj postupujte zpět.

U každé položky uveďte název své práce, jméno zaměstnavatele, data zaměstnání (pokud tam pracujete nyní, použijte jako datum ukončení "současnost") a poté až šest bodů popisujících danou práci.

U novějších zaměstnání uveďte co nejvíce podrobností. U starších pozic můžete být stručnější, ale vždy zůstaňte relevantní pro práci, o kterou se ucházíte.

Když už mluvíme o starších pozicích, jak daleko do minulosti by měl životopis sahat? Dobré pravidlo je 10-15 let.

Pište o měřitelných profesních úspěších, ne jen o povinnostech. Nejde jen o to, co děláte, ale jak dobře to děláte. Zaměřte část životopisu věnovanou pracovním zkušenostem na popis pracovního místa.

Příklad
Summer Garden Services s.r.o., Praha
Hladní zahradní architekt
Prosinec 2008 až duben 2012
 • Tvorba plánů městských a soukromých zahrad
 • Řízení a dohled na mladší krajináře
 • Určování vhodného výběru rostlin pro příslušné prostředí
 • Určování vhodného materiálu pro krajinářské návrhy
 • Spolupráce s klienty při zjišťování jejich potřeb

Krajinářské vzdělání a jak jej nejlépe popsat

Jistě, nepotřebujete doktorát z Karlovy Univerzity, abyste byli skvělým krajinářem, ale pokud máte nějaké relevantní vzdělání z oblasti zemědělství nebo zahradní architektury, je to jistá výhra ve vašem životopise.

Pokud jste v zaměstnání déle než pět let, pak prostě uveďte své nejvyšší dosažené vzdělání. U střední školy to znamená název školy, město, stát a rok ukončení studia. Pokud jste studovali na vysoké škole, je to název vysoké školy, roky studia a titul se zaměřením a vedlejšími obory.

Pokud máte certifikát nebo diplom z oboru krajinářství, uveďte název instituce, název certifikátu a rok, kdy jste jej získali.

Jestliže jste školu teprve dokončili nebo jste právě absolvovali školení, uveďte v části životopisu věnované vzdělání více podrobností. Vyjmenujte své úspěchy a poté je porovnejte s popisem práce. Absolvovali jste modul pro úpravu terénu? To je místo, kde se s ním můžete pochlubit.

Pokud píšete životopis s velmi malými zkušenostmi, pak sekci o vzdělání umístěte před sekci o pracovních zkušenostech. Tímto způsobem nejprve ukážete své silné stránky.

Příklad
ČVUT v Praze
Fakulta architektury, bakalářský obor Krajinářská architektura
2011 až 2013
 • Regionální a krajinné plánování
 • Územní plánování
 • Krajinářská architektura


Životopis krajináře

Nejlepší krajinářské dovednosti do CVčka

Dobrá úprava krajiny se opírá o široký soubor dovedností. Zde se dozvíte, jak je zahrnout do svého životopisu.

Je čas sestavit další seznam. Tentokrát jsou to vaše pracovní dovednosti. Zahrňte vše, co je relevantní, a vyberte si z měkkých, tvrdých a technických dovedností.

Pak opět seznam porovnejte s popisem pracovní pozice a zahrňte ty, které jsou relevantní. Také se ujistěte, že jste dovednosti zahrnuli do sekcí o zkušenostech a vzdělání. To vám pomůže dokázat, že na to máte.

Tvrdé dovednosti krajináře
 • Interpretace zahradních plánů
 • Znalost údržby rostlin a zahrad
 • Porozumění zdraví a růstu rostlin
 • Odborné znalosti v oblasti krajinářské architektury
 • Zkušenosti s návrhářským softwarem
 • Vynikající matematické schopnosti
 • Znalost práce s elektrickým a ručním nářadím
 • Manažerské dovednosti
 • Vytváření přesných cenových nabídek
 • Řízení krajinářských projektů
 • Identifikace stávajících podzemních služeb
Měkké dovednosti krajináře
 • Time management
 • Kreativita
 • Komunikace
 • Organizace
 • Týmová práce
 • Spolupráce
 • Smysl pro detail
 • Adaptabilita
 • Vytrvalost

Další doplňkové části do životopisu krajináře

Někdy může být klíčem k úspěšnému projektu terénních úprav závěrečný prvek, jako je pečlivě upravený okraj zahrady. V případě životopisu je takovým závěrečným krokem přidání dalších sekcí, jako jsou například:

Jazyky : Jazykové znalosti jsou skvělé, protože jsou velmi žádané v zaměstnáních, kde pracujete přímo se zákazníky.

Dobrovolnictví : Dobrovolnická činnost je důležitá. 82 % personalistů dává přednost lidem s dobrovolnickými zkušenostmi.

Projekty a profesní úspěchy : Zahrňte také projekty, úspěchy, ocenění, koníčky a zájmy. Cokoli, co vám pomůže vyniknout při hledání práce krajináře.


Životopis krajináře

Udělejte první dojem pomocí dobře napsaného profesního shrnutí

Profesní shrnutí pro životopis krajináře je krátký odstavec strategicky umístěný v horní části životopisu krajináře. Pomocí 3 až 4 vět můžete zaměstnavateli sdělit, proč by měl zaměstnat právě vás. Obvykle je to příležitost prezentovat vaše dovednosti a schopnosti v oblasti terénních úprav.

V profesním shrnutí uveďte všechny své relevantní dovednosti, odborné znalosti a profesní zkušenosti, které jste vykonávali delší dobu. Měly by to být vaše prodejní body, které by měly být přizpůsobeny tak, aby pomohly upoutat pozornost zaměstnavatele.

Dobře přizpůsobené shrnutí životopisu z vás udělá vynikajícího a ambiciózního kandidáta. Můžete se podívat na naše vzorové příklady, jak byste měli vytvořit profesní shrnutí do svého životopisu krajináře.

Příklady
Správně
Jsem krajinář a zahradní technik s více než 3 lety praxe. Věnuji se údržbě stávajících a navrhování nových krajinných úprav se zaměřením na splnění požadavků klienta a rozpočtových omezení. Specializuji se na vytváření zahrad s nízkými nároky na údržbu, které snižují spotřebu vody klientů v průměru o 30 % a výrazně snižují náklady na údržbu.

Toto profesní shrnutí obsahuje čísla a příklady, které demonstrují krajinářovu přidanou hodnotu, jež může nabídnout potenciálnímu zaměstnavateli.

Chybně
Jsem krajinář, který pracuje v oboru od roku 2020. Mám rád plánování zahradní architektury a procházky do přírody.

Tento pokus o profesní shrnutí není relevantní. Obsahuje nepotřebné informace, na jejichž základě kandidáta nikdo do zaměstnání nepřijme.

💡 Poznámka : Odborné shrnutí je nejvhodnější pro osoby s dvouletou nebo delší praxí v práci krajináře, jako je zajišťování řádné údržby vysázených stromů a skalek. Pokud však s terénními úpravami teprve začínáte, měli byste přijmout formát profesního cíle. V něm se zaměříte na své kariérní aspirace a vize.

Rady a tipy, jak CV krajináře zbavit plevelu

Mezi hlavní úkoly zahradníka patří: pěstování, výsadba a údržba zeleně, ořezávání stromů, kvetoucích rostlin, podzimní úklid, úprava okrajů záhonů, práce se zahradnickým nářadím, motorovými pilami a údržba půdy. Tyto úkoly jsou často vykonávány soustavně, po delší dobu, proto se ujistěte, že jste do své pracovní historie zahrnuli co nejvíce relevantních úkolů, abyste ukázali hloubku zkušeností ve své pracovní historii. Abyste se vyhnuli některým běžným chybám, ujistěte se, že dodržujete následující tipy:

V dokonalém životopise uvádějte pouze požadované informace. Zaměstnavatele zajímají konkrétně specifické informace ve vašem životopise. Je tedy nedílnou součástí, aby v něm byly uvedeny pouze relevantní informace. Dbejte na to, abyste uváděli pouze údaje týkající se práce v terénní úpravě.

Ujistěte se, že váš životopis je dobře uspořádaný a strukturovaný. Podívejte se na naše příklady životopisů a naše šablony pro tvorbu životopisů , aby vaše žádost vynikla. Měli byste cílit na působivý životopis, který se odlišuje od ostatních. Udržujte svůj životopis uspořádaný a profesionální.

Používejte relevantní klíčová slova: například údržba trávníků, opěrné zdi zahrady, postřik, provzdušňování, mulčování, nářadí pro terénní úpravy, údržba ostatních pozemků. Všechna tato slova budou v životopise vypadat úžasně a pomohou vám prokázat vhodnost pro danou pozici.

CV si po sobě nejlépe třikrát přečtěte a odstraňte případné gramatické, stylistické chyby a nechtěné překlepy, které působí neprofesionálním dojmem!

V samém závěru doplňte své CVčko o motivační dopis. Ten vám pomůže výrazně zvýšit vaši šanci, že si vás náboroví pracovníci všimnou.

Rekapitulace: Pojďme si shrnout klíčové body

 • Začněte tím, že si zvolíte nejvhodnější formát životopisu. Doporučujeme obráceně chronologický, který je nejčastější.
 • Dále se přesuňte do záhlaví dokumentu, do kterého vložíte své kontaktní údaje.
 • Pod záhlaví vložte stručný odstavec s profesním shrnutím.
 • Pod něj umístěte sekci věnovanou pracovní historii.
 • V těsném závěsu pod zkušenostmi vložte oddíl věnovaný vzdělání.
 • Pokračujte relevantními dovednostmi.
 • Na závěr vložte jakékoliv doplňkové sekce, které se hodí do vašeho CV krajináře.

To je vše. Naučili jste se, jak připravit živnou půdu pro dokonalý krajinářský životopis! Hodně štěstí při hledání práce!


Životopis krajináře

Motivační dopis doplní každou žádost o zaměstnání

Jsou nezbytné motivační dopisy? To si pište, že ano. Téměř polovina náborových manažerů odmítne žádost, která neobsahuje motivační dopis. Tyto tipy vám pomohou zajistit, abyste ho napsali dobře.

 • Použijte dobře sestavený a účinný formát motivačního dopisu.
 • Napište úvod motivačního dopisu se zdvořilým oslovením přímo osoby pověřené náborem.
 • Dokažte, že vaše zkušenosti pomohou vytvořit neuvěřitelné projekty krajinářských úprav, a vždy zůstaňte zaměřeni na danou práci.
 • Zahrňte do motivačního dopisu závěr s nabídkou pomoci při uspokojování potřeb zaměstnavatele a výzvou k akci.
 • Jak dlouhý by měl být motivační dopis? Nikdy jej nepište delší než na přibližně 200-400 slov.

Často kladené otázky (FAQ)

Kdo je krajinář?

Někdy se krajinář označuje také jako "zahradní architekt". Jedná se o pracovníka, který vykonává fyzickou práci a obsluhuje stroje a nářadí při tvorbě a údržbě krajiny. Krajináři často mají vynikající mezilidské vlastnosti a měkké dovednosti, které jim pomáhají pracovat produktivně a esteticky.

Jaká je náplň práce krajináře?

Hlavním úkolem krajináře je upravovat terén a provádět údržbu zeleně tak, aby krajina byla příjemná na oko. Při terénních úpravách a krajinném designu je nejdůležitější určit dobrou směs rostlin, která bude vyvolávat dobrý estetický dojem.

Co potřebujete k práci krajináře?

Většina firem nevyžaduje nutně formální vzdělání pro pozici krajináře a stačí jim maturita. O práci krajináře se můžete pohodlně ucházet i bez formálního vzdělání. Bakalářský titul v oboru terénních úprav či zahradní architektury nebo v jiných příbuzných oborech vás však může učinit poměrně konkurenceschopnými. Díky diplomům máte v budoucnu větší nárok na povýšení a vyšší pozice.

Kromě vzdělání bývá často požadována praxe v oboru, a to alespoň 2 roky a kombinace tvrdých a měkkých dovedností, jako například:

 • Zkušenosti s prací s motorovou pilou, elektrickými nůžkami, drobnými opravami v zahradách, úpravou okrajů trávníků, rozmetáním hnojiv, údržbou trávníků a celkovou údržbou trávníků.
 • Zkušenosti s údržbou různých druhů rostlin a stromů a s údržbou pozemků.
 • Odborné znalosti v obsluze ručního nářadí, motorových sekaček, sněhových fréz, elektrických nůžek a řetězových pil.
 • Schopnost pracovat samostatně, spolupracovat s členy týmu a pohodlně pracovat za nepříznivých venkovních teplot.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis