Životopis mechanika - jak na to

Mechanik je odborný pracovník, který se zabývá údržbou a opravami různých strojů, zařízení, vozidel a tak podobně. Jeho konkrétní pracovní náplň je velmi rozmanitá. Můžete být letecký mechanik, automechanik, lodní mechanik a tak dále. Všude, kde se nalézají nějaká zařízení s mechanickými součástmi, je zapotřebí odborník, který je dokáže opravovat a provádět jejich údržbu.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Každopádně ke své práci mechanik potřebuje značnou manuální zručnost a technické znalosti. Obvykle se specializuje na nějaký úžeji vymezený segment, protože získat opravdu špičkovou odbornost v opravách a údržbě komplexních strojů nějakou dobu trvá. Špičkový line maintenance letecký mechanik vám sice nejspíš dokáže opravit běžné závady na osobním vozidle, ale se složitějším problémem půjdete za automechanikem. Ideálně specializujícím se na váš typ vozu.

Konkrétní pracovní uplatnění mechaniků jsou tedy logicky velmi různorodá. Mohou pracovat v autoservisech či dílnách, být zaměstnaní ve velkých průmyslových podnicích, pracovat v leteckém či námořním průmyslu nebo třeba ve veřejné dopravě. Nebo se mohou vydat na podnikatelskou dráhu. Pokud ale hledáte zaměstnání jako mechanik, budete - stejně jako v jiném pracovním odvětví - potřebovat kvalitní životopis. Takový, který zaujme náborového pracovníka a dá vám šanci postoupit do dalšího kola výběrového řízení.


životopis mechanik

Struktura životopisu mechanika

Stejně jako má v automobilu každá součástka své místo, aby celý stroj dobře fungoval, také životopis sestává z jistých základních komponent. Aby náborový specialista mohl snadno a rychle z profesního resumé vyčíst všechny informace, které potřebuje, existuje ustálená hlavní struktura. Tu je důležité dodržet také proto, že tím ukazujete svou připravenost na seriózní hledání nové práce.

V tomto článku si společně projdeme hlavní sekce životopisu, tedy Záhlaví, Profil, Pracovní zkušenosti, Vzdělání a Dovednosti. Povíme si, co do nich patří a jakým způsobem je naplnit v případě životopisu mechanika. Uvedeme si taky konkrétní příklady, jak to může vypadat v praxi. Na konci budete vědět nejen, jak napsat životopis, ale také získáte několik užitečných tipů, které vám pomohou vyniknout mezi ostatními uchazeči.

Záhlaví jako přední pohled automobilu

Stejně jako to první, čeho si obvykle všímáme na vozidle, je jeho vzhled zepředu, záhlaví životopisu je tím, co upoutá pozornost čtenáře. Mělo by působit dostatečně atraktivně, ale současně funkčně a elegantně. Auto také chcete dobře vypadající, ale příliš extravagantní design nevyvolá dojem spolehlivého dopravního prostředku.

Do záhlaví CV uveďte své jméno, pracovní pozici a základní kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mailovou adresu). Pokud máte reprezentativní profil na LinkedIn, obsahující informace relevantní pro práci, o kterou se ucházíte, můžete sem připojit také odkaz na tuto profesní sociální síť.

📌 Super tip

Jestli váháte, jak na záhlaví svého CV, můžete si tento úkol výrazně usnadnit (a při tom dosáhnout skvělého výsledku), když si vezmete na pomoc profesionální šablony . Jsou dostupné online a snadno si díky nim vytvoříte nejen dokonalé záhlaví, ale také celé CV. Profesionální a vytvářející skvělý dojem.


Profil jako řídicí panel

Podobně jako vám řídící panel automobilu poskytuje informace o stavu automobilu a ovládání jeho funkcí, profil životopisu je sekcí, kde čtenář rychle získá základní přehled o kvalifikaci uchazeče o práci. A stejně jako za jízdy nemáte čas číst dalekosáhlé zprávy na přístrojové desce, také profil CV musí být maximálně stručný a informativní.

Slouží k výstižnému shrnutí profesního resumé, do kterého vyberete to nejlepší, nejdůležitější a nejrelevantnější dané pozici, o kterou se právě ucházíte. Měli byste se vejít do obvyklého rozsahu jednoho odstavce o 3-5 větách.

Příklad:
Zkušený automechanik s více než 20 lety praxe v údržbě a opravách osobních automobilů. Posledních 10 let jsem úspěšně vedl vlastní malou autodílnou, kde jsem prováděl běžný servis většiny značek automobilů a opravy široké škály závad, včetně karosářských oprav. Nyní hledám větší stabilitu v podobě zaměstnání. Kromě svých rozsáhlých zkušeností mohou nabídnout skvělé diagnostické schopnosti a velký důraz na proklientský přístup.

Pracovní zkušenosti jako motor

Podobně, jako automobil pohání výkonný, dokonale vyladěný motor, vaši profesní kariéru ženou dál a dál zkušenosti, které nabýváte. Praxe je pro mechanika zcela zásadní. Ať už do vašich pracovních činností patří kontrola dokonalého stavu letounu před vzletem, identifikace a výměna vadné součástky motocyklu nebo jako automechanik provádíte bleskurychlou výměnu pneumatik na automobilových závodech, s lety pracovních zkušeností stoupá vaše cena na pracovním trhu.

Svou historii zaměstnání uvádějte v této sekci životopisu v obráceném chronologickém pořadí. Začnete tedy nejnovějšími pracovními pozicemi a budete postupovat ke starším. Uveďte kromě základních údajů (zaměstnavatel, doba a místo zaměstnání a název pracovní pozice) také vhodný popis své pracovní náplně. Vhodným je myšleno takový, který vaši pracovní zkušenost co nejlépe vztáhne k příležitosti, o kterou se ucházíte.


životopis mechanik

Zdůrazněte ty své pracovní povinnosti, které se dají očekávat i na novém místě. Popište své největší úspěchy. Zdůraznit můžete i své dovednosti a kvalifikaci, které vám k nim pomohly. Nebuďte zbytečně skromní, ale vždy se striktně držte pravdy. Lež v CV je jako vadná součástka, kvůli které celý stroj snadno selže.

Příklad:
Diagnostický automechanik, Ford Vavruška, Přibyslav
Leden 2018 - doposud
 • Komplexní diagnostika stavu a závad na automobilech značky Ford (s použitím mimo jiné diagnostického skeneru, osciloskopu, multimetru a specializovaného diagnostického softwaru)
 • Dohled nad prováděním oprav, vedení dokumentace a záznamů
 • Testování a ověřování provedených oprav
 • Komunikace s klienty
 • V průzkumech spokojenosti zákazníků jsem pravidelně dosahoval vynikajícího hodnocení (především díky spolehlivosti diagnostiky, dodržování termínů a přátelskému vystupování).
Automechanik, Servis VK, Havlíčkův Brod
Duben 2014 - prosinec 2017
 • Samostatné provádění široké škály základních oprav a úkonů údržby vozidel různého typu a značek (včetně oprav podvozku a brzdového systému, výměny oleje a filtrů, diagnostiky a oprav mechanických závad)
 • Vedení dokumentace
 • Komunikace se zákazníky

Vzdělání jako spolehlivý podvozek

Podobně jako podvozek poskytuje automobilu stabilitu, pevnost a podporu, vhodné vzdělání dodává mechanikovi teoretický, s praxí úzce propojený základ pro jeho úspěšnou pracovní činnost. V životopise pak dává pevný základ jeho kvalifikaci. Dosažené vzdělání v podobě teoretického základu může hrát v různých konkrétních pracovních uplatněních rozdílně velkou roli.

Každopádně uveďte své nejvyšší dosažené vzdělání. Někteří mechanici (například specialisté na velmi pokročilé technologie) mohou potřebovat vysokoškolské vzdělání, ale obvykle stačí vyučení, odborná školení, technické kurzy a odborná praxe. Například automechanik, letecký mechanik, elektromechanik a podobně mají specializované výuční obory.


životopis mechanik

Dosažené vzdělání opět uvádějte v obráceném chronologickém pořadí a uveďte jak hlavní informace, tak vybrané detaily, které vás mohou učinit zajímavějším adeptem v očích potenciálního zaměstnavatele. Uveďte také veškeré další vzdělávací aktivity, včetně těch praktických, jako jsou odborná školení, certifikace, workshopy a podobně.

Příklad:
Střední odborné vzdělání s výučním listem, obor Mechanik opravář motorových vozidel – automechanik, Střední odborné učiliště Slaný, příspěvková organizace
2016 - 2019
 • Praktická výuka provádění údržby a servisní činnosti motorových vozidel
 • Osvojení dovedností montážních prací a znalostí jednotlivých součástí vozidel, principů jejich fungování a obvyklých závad
 • Výuka práce s diagnostickými přístroji
 • V rámci studia příprava k získání řidičského oprávnění skupiny C
Další dosažené vzdělání:
 • ASE certifikace v oblasti motorových systémů, automechanik
 • Účast na odborném workshopu pro automechaniky v rámci odborné výstavy Automotive Training Expo
 • Online kurz Automatic Transmission Service Group zaměřený na diagnostiku a opravy automatických převodovek

Dovednosti jako špičková výbava automobilu

Dovednosti lze přirovnat k výbavě vašeho vozu. Podle toho, jak chcete své auto především používat, pro vás budou důležité jiné prvky výbavy. Podobně v této sekci životopisu vyberte ze svých dovednosti ty, které jsou nejrelevantnější pro práci, o kterou se právě ucházíte.

Sekce Dovedností usnadňuje pracovníkovi náboru rychle si utvořit obrázek o tom, jestli máte to, co je pro danou práci potřeba. Vybírejte pečlivě, uveďte 5 - 10 svých klíčových dovedností a stručně a výstižně je popište.

Kromě technických, odborných dovedností, které by rozhodně měl mít každý kvalitní uchazeč o práci, kterou chcete získat, nezapomeňte uvést také něco navíc. Dovednosti, které vám mohou získat výhodu oproti ostatním uchazečům.

Příklad:
 • Provádění diagnostiky, opravy a údržby mechanických i elektrických součástí automobilů různých typů a modelů
 • Špičkové porozumění funkcím všech automobilových systémů (včetně elektroniky a mechanických i automatických převodovek)
 • Dokonalá obeznámenost s pravidly bezpečnosti práce
 • Pokročilá schopnost práce s moderními elektronickými systémy a technologicky vyspělými diagnostickými nástroji
 • Nepřetržitá práce na profesním rozvoji, rozšiřování odborných znalostí a praktických dovedností
 • Spolehlivost, preciznost, důsledné dodržování termínů
 • Řidičské oprávnění - skupina B, BE, C a D1
 • Efektivní komunikace se zákazníky, dodavateli a členy týmu

životopis mechanik

Pár tipů na závěr

Nyní již víte, jak napsat životopis takovým způsobem, aby splňoval formální náležitosti a pomohl vám co nejlépe prezentovat své dosažené vzdělání, pracovní zkušenosti a technické i další dovednosti. Na závěr vám přinášíme ještě několik praktických tipů, které vám mohou dále pomoci vyniknout v boji o pracovní příležitost vašich snů. V čem se často chybuje? Co dodat navíc?

Ať jste automechanik, letecký technik nebo jiný specialista, může se vám hodit pár es v rukávu. Práce pro mechaniky je dost, ale o ty nejlepší pozice se vždy budete muset utkat se značnou konkurencí. Získejte náskok!

Zajistěte si důkladnou korekturu

I automechanik by měl mít bezchybný životopis. Vždy si před odesláním své pracovní resumé důkladně zkontrolujte. Jestli v něm nic nechybí a všechny údaje jsou aktuální. A nezapomeňte na pravopisnou stránku. Pokud je gramatika tak trochu vaší slabinou, požádejte o kontrolu někoho, kdo ji ovládá dokonale.

Chyby v životopise zbytečně snižují celkový dojem. A pokud vaše pracovní resumé bude bez jediné vady a ostatní uchazeči korekturu zanedbají, můžete získat cenné body navíc. Chcete-li mít naprostou jistotu, můžete si na tento úkol najmout přímo profesionálního korektora. Tato, nepříliš velká, investice se vám vyplatí.

Přiložte své reference

Váš životopis získá na autentičnosti, když své pracovní zkušenosti podpoříte svědectvím předchozích zaměstnavatelů nebo klientů. Pokud nejsou reference povinnou součástí výběrového řízení, můžete jimi navíc opět získat výhodu oproti ostatním uchazečům, které tento krok nenapadne. Nebo jim nestojí za námahu.

Reference v podobě jména, pozice a kontaktních údajů můžete poslat přímo se životopisem, nebo jen uvést zmínku, že jsou na vyžádání k dispozici. Každopádně si vyžádejte od všech svých doporučujících kontaktních osob souhlas. A ujistěte se, že vám každý z těchto lidí v případě, že se na něj skutečně někdo obrátí, poskytne takové doporučení, jaké potřebujete.

Připojte motivační dopis

Také motivační dopis bývá někdy vyžádanou přílohou výběrového řízení, i když v případě mechaniků to spíše nebude pravidlem. Tuto přílohu ale můžete vytvořit a poslat z vlastní iniciativy. A dát tak najevo svůj velký zájem o pracovní příležitost. Zaměstnavatel chce člověka, který je skutečně motivován pracovat právě pro něj. Dá mu často přednost před někým, kdo rozesílá životopisy jako na běžícím páse a ani pořádně neví, kam se zrovna hlásí.

V motivačním dopise se můžete trochu více rozepsat o tom, proč chcete pracovat právě zde, jakým budete přínosem a podobně. Každopádně i tento dokument nezapomeňte před odesláním podrobit důkladné korektuře. A jeho rozsah udržte v rozumné míře. Vejít byste se určitě měli do jedné strany. Dlouhé elaboráty pravděpodobně nikdo nebude mít čas ani chuť číst.

Příklad:
Po 20 letech vedení vlastní malé autodílny bych se rád zaměřil plně na svou specializaci - diagnostiku závad. Mohu nabídnout své široké zkušenosti a skvělé dosažené vzdělání v oboru. Pozice vypsaná vaší společností mě zaujala, protože vozy značky Ford jsou mými oblíbenými a láká mě zázemí zavedeného autorizovaného servisu. Věřím, že jsem vhodným adeptem na pozici automechanika diagnostika vozů Ford, mimo jiné díky své zahraniční stáži ve výrobním závodě v Kolíně. Nabídnout mohu také svůj pozitivní přístup, pozornost k detailům a striktní dodržování časových plánů.

Připravte se na pohovor


životopis mechanik

Po úspěšném zvládnutí první kola výběrového řízení, ke kterému vám pomůže dokonalé CV, vás pravděpodobně čeká osobní pracovní pohovor. Nepodceňte přípravu. Dokonale se seznamte s potenciálním zaměstnavatelem prostudováním jeho webových stránek. Připravte si odpovědi na otázky, které vám můžou být kladeny. Například na vaše dlouhodobé plány, přístup k práci nebo vaší motivaci.

Dobré je připravit si také nějaké otázky na zaměstnavatele. Můžete být k dotazování vyzváni, a pokud nebudete reagovat pohotově, neudělá to dobrý dojem. Zajímejte se například o možnosti dalšího vzdělávání a kariérního růstu. Nebo třeba na technické vybavení, které je u zaměstnavatele k dispozici. Jednoduše pokládejte otázky, ze kterých bude zřejmé, že jste vážný kandidát a skutečný odborník. Ptát se jako první na platové podmínky se nedoporučuje. Nevytváří to dobrý dojem.

V neposlední řadě přijďte na pohovor včas, vhodně oblečeni a s pozitivním přístupem. Doufáme, že vám náš článek pomohl a přejeme mnoho zdaru v hledání vaší vysněné práce!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis