Osobní trenér: Životopis, který vám zajistí práci

Jako osobní trenér pomáháte svým klientům dosáhnout jejich sportovních cílů. Může se jednat o zlepšení fyzické kondice, snížení hmotnosti, budování svalové hmoty, rozvoje základní síly a celkového zlepšení nejen fyzického, ale dokonce i duševního zdraví.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Jestliže se chcete stát osobním trenérem, nebo již jako osobní trenér působíte, ale potřebujete si aktualizovat životopis, pak jsme tu pro vás! Níže jsme pro vás vytvořili vynikajícího průvodce psaním životopisu osobního trenéra , díky kterému vynikne vaše kvalifikace.

Podělíme se s vámi o formální náležitosti psaní CV i obsahovou stránku jednotlivých sekcí. Přidáme praktické příklady a na závěr se rozloučíme zaručenými tipy, díky kterým bude perfektní forma i obsah vašeho životopisu.

📌 Tip : Kde hledat inspiraci? Prohlédněte si naše příklady životopisů , které jsme pro vás rozdělili podle oboru, jsou dostupné na našich stránkách. Pokud byste nechtěli ztrácet čas s vytvářením životopisu od nuly, použijte jednu z našich předpřipravených šablon CV . Ke stažení jsou k dispozici jak ve formátu PDF, tak DOC.

Kolik si můžete vydělat jako sportovní a fitness trenér?

Podle Českého statistického úřadu se očekává, že platy instruktorů fitness nebo osobních trenérů porostou, a to zejména ze strany soukromých společností, díky obecně rostoucímu kulturnímu přijetí pozitivních výsledků spolupráce s osobními trenéry, včetně optimalizace pracovního výkonu.

V průměru si v České republice osobní fitness trenér či instruktor vydělá cca 27 725 Kč hrubého měsíčně. Tento plat odpovídá hodinové mzdě ve výši 155 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).

💡 Poznámka : Výše platu se bude odvíjet od mnoha zákonitostí. Zaprvé záleží, kde jako osobní trenér působíte, jaký trénink nabízíte, kolik máte soukromých klientů, či zda jste zaměstnaní v posilovně nebo jiném sportovním zařízení.

Psaní životopisu osobního trenéra krok za krokem


Osobní trenér životopis

Určitě si teď říkáte, že když jste si dali tu práci a nasbírali všechny znalosti, že jste nyní připraveni někoho trénovat. Proč byste tedy potřebovali životopis instruktora fitness?

Inu, fitness centra a tělocvičny se dnes stávají profesionálními, dobře placenými podniky. Mají personalisty, kteří si všechny uchazeče o zaměstnání precizně prostudují, aby zajistili kvalitní služby.

Odvětví fitness se rozmohlo na zcela novou úroveň, která vyžaduje určitou úroveň obchodní sofistikovanosti. Pouze tím, že budete fit, práci nezískáte. Potřebujete životopis osobního trenéra, abyste mohli argumentovat, proč jste nejlepším kandidátem na danou pozici, a my vám pomůžeme vytvořit dokonalý profesionální životopis.

Formální náležitosti psaní životopisu

Formát životopisu

Než se pustíme do všech specifik a obsahu životopisu, musíme se nejprve rozhodnout, jaký formát životopisu si zvolíte. Výběr správného formátu životopisu vám udává směr, kterým se můžete při tvorbě CV ubírat. Obsah vašeho životopisu osobního trenéra bude plynout na základě zvoleného formátu.

Existují 3 typy formátů životopisů uvedené níže:

Obráceně chronologický životopis : Ve formátu životopisu s obrácenou chronologií začínáte svými nejnovějšími zkušenostmi a postupujete zpět až k prvnímu setkání. Máte za sebou dlouhou pracovní historii jako sportovní a fitness trenér, instruktor či profesionální sportovec? Pak pro vás bude tento formát ideální!

Funkční životopis : Lidé s malými nebo žádnými pracovními zkušenostmi obvykle používají funkční formát životopisu, který zdůrazňuje jejich vzdělání a dovednosti.

Kombinovaný životopis: Je nejoblíbenějším formátem životopisu. Prezentuje se chronologicky a funkčně a kombinuje nejlepší vlastnosti obou výše uvedených formátů. Doporučujeme jej zkušeným instruktorům a trenérům.

Rozložení životopisu osobního trenéra

S rozvržením CV osobního trenéra je to jako s vyrýsovaným pekáčem buchet na břiše, musíte si dát práci, aby vypadalo skvěle.

Vizuální přitažlivost hraje podvědomě velmi významnou roli, protože personalisté vždy posuzují váš profil podle výběru šablony, protože ukazuje vaši schopnost rozhodování. Dobře prezentovaný životopis vždy zanechá dojem, bez ohledu na vaši kvalifikaci.

I když všichni rádi uděláme dojem tím, že do svého životopisu přidáme něco navíc, snažte se zdržet přílišné kreativity a držte se základního formátu jemných barevných šablon s řádným rozdělením všech požadovaných částí. Pokud chcete vypadat opravdu profesionálně, můžete použít některou z našich dokonalých šablon životopisu .

Zde jsou naše nejlepší tipy pro vytvoření dokonale rozvrženého životopisu osobního trenéra:
 • Životopis musí být stručný a výstižný. Pokud máte méně než 10 let praxe, měl by mít jednu stranu. Jestliže máte více než 10 let praxe, je přijatelné, aby měl dvě strany.
 • Používejte pouze vhodná písma, jako je Times New Roman, Arial nebo Helvetica, a to o velikosti 11-12 bodů v případě běžného textu a 14-16 bodů v případě nadpisů.
 • Okraje by měly být veliké 2,5 cm na všech stranách a prostor na řádcích by měl být 1,15 či 1,5 bodů.
 • Nejvhodnějším typem souboru je formát PDF. Jakmile životopis dopíšete a provedete jeho korekturu, uložte jej jako PDF a tak i odešlete potenciálnímu zaměstnavateli.

Struktura životopisu osobního trenéra


Osobní trenér životopis

Struktura životopisu osobního trenéra rozděluje informace do oddělených sekcí. Skládá se ze všech částí, které vás popíší jako profesionálního trenéra a ukáží personalistovi, proč jste hodni dané pozice.

Toto je standardní struktura CV:
 • Záhlaví s vašimi kontaktními údaji
 • Profesní shrnutí
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Dovednosti
 • Další informace (odborné kurzy a školení, jazyky, sportovní úspěchy, certifikáty, zájmy a záliby apod.)
📌 Tip : Výše uvedenou strukturu dodržují uchazeči, kteří mají k dispozici kvalitní množství pracovních zkušeností. Ti z vás, kteří nedávno dokončili vzdělání a jsou v tomto oboru noví, přeuspořádají pořadí tak, že místo zkušeností uvedou na první místo vzdělání a dovednosti.

Životopis začněte v záhlaví, a to uvedením kontaktních údajů

Nepoužívejte v životopise efektní písma, zejména v záhlaví. Jméno by mělo být tučně a za ním by měl následovat název vaší stávající práce, pokud v oblasti fitness začínáte, napište název práce, o kterou se ucházíte. Kontaktní údaje musí obsahovat vaše telefonní číslo, e-mailovou adresu, místo bydliště a odkaz na profesní sociální síť či profil na LinkedInu apod.

📌 Tip : Většina osobních trenérů má stránky na sociálních sítích, například na Instagramu nebo Facebooku atd., kde zveřejňuje obsah týkající se dietních plánů, cvičebních režimů a podobně. V takovém případě vždy uvádějte své uživatelské jméno pro výše zmíněné sociální sítě, aby personalisté viděli vaši práci.


Osobní trenér životopis

Příklady

Správně

Veronika Barošová

Fitness a TRX trenérka

123 456 789

veronika.barosova@platforma.com

Olomouc

Instagram.com/veronikabarosova

LinkedIn.com/in/veronikabarosova


Chybně

Veronika Barošová

Fitness a TRX trenérka

Rodinný stav: Vdaná

Věk: 32 let

123 456 789

veronicka91@platforma.com

Olomouc

Instagram.com/veronikabarosova

LinkedIn.com/in/veronikabarosova


Neuvádějte do záhlaví nepodstatné informace, jako je věk, datum narození, rodinný stav atd. Do záhlaví patří kontakt a nikoliv osobní citlivé údaje.

⚠️ Varování : Pozor na formát uvedené e-mailové adresy. Ta by měla obsahovat vaše jméno a příjmení a nikoliv přezdívky či zdrobněliny!

Jak nejlépe prezentovat pracovní zkušenosti?

Pro osobního trenéra jsou zkušenosti klíčovou složkou, protože na typu práce, do které trenér investuje, záleží nejvíce! Pokud však nevíte, jak správně promítnout svou pracovní historii, můžete si nakonec zničit své šance, což samozřejmě nechceme.

Kromě náplně práce vždy uvádějte i své kariérní úspěchy, které dokládejte příklady z praxe a tvrdými čísly.

Podívejte se na následující příklady pracovních zkušeností do životopisu osobního trenéra:

Příklad

Fitness Centrum BOMBA s.r.o., Praha 2

Osobní fitness trenérka

Červen 2012 až červen 2018

 • Vytváření sportovních programů na míru fyzickým možnostem klientů
 • Sledování sportovního pokroku klientů a v případná úprava jejich cvičebního programu
 • Dohled na klienty při cvičení a poskytování instrukcí a pomoci, aby se předešlo zraněním
 • Dokumentování tréninků pro každého klienta a poskytování zpětné vazby

Studium tělesné výchovy a další vzdělání do životopisu osobního trenéra


zivotopis osobniho trenera

Vaše práce osobního trenéra vám umožňuje zabývat se tvorbou dietních plánů, cvičebních programů atd. Jste zodpovědní za zdraví svých klientů, protože vytváříte individuální stravovací režimy, kde musíte brát v úvahu jejich alergie atd. Proto je vaše vzdělání ze strany klientů vysoce ceněno.

Mít více certifikátů pro osobní trénink samozřejmě zvýší kvalifikaci vašeho životopisu. Stejně jako pracovní zkušenosti, i kvalifikace v oblasti vzdělání musí být vždy uvedena v odrážkách, protože byste měli vždy velmi přesně zmínit poznatky z různých vzdělávacích zkušeností.

Výhodou bude magisterské vzdělání v oblasti výuky tělesné výchovy, nicméně vystačíte si i s kurzem osobního trenéra či instruktora, a dalšími kvalifikacemi, jako jsou kurzy a školení pro profesionální výživové poradce apod.

Příklad

Školicí institut FACE CZECH ACADEMY s.r.o., Praha

Školení: TRX trénink akreditované Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT)

Červen 2017 až prosinec 2017

 • 150 vyučovacích hodin teorie a praxe
 • zakončeno teoretickou a praktickou zkouškou

Jaké dovednosti oceníte jako sportovní a fitness trenér?

Potenciální klienti i případní zaměstnavatelé musí z vašeho životopisu ihned zjistit, jaké dovednosti jim můžete nabídnout.

Vytvořte si proto samostatnou sekci s dovednostmi, které se týkají práce osobního trenéra, a jednotlivé tvrdé i měkké dovednosti uvádějte v přehledných odrážkách. Ideální množství je pět až deset namixovaných tvrdých (například znalost lidské anatomie) a měkkých dovedností (například vaše vrozené vůdčí schopnosti).

Zde je několik příkladů klíčových tvrdých i měkkých dovedností, které můžete použít k vylepšení svého životopisu osobního trenéra:

Tvrdé dovednosti

 • Obsluha fitness zařízení a cvičebních strojů
 • Instruktor zumby, samby, jógy, pilates apod.
 • Vedení skupinových lekcí CrossFit, TRX, HIIT, kruhového tréninku apod.
 • Odborné znalosti v oblasti silového tréninku
 • Znalost doplňků výživy
 • Vytváření cvičebních programů
 • Tvorba jídelníčků a stravovacích plánů
 • Výživové poradenství
 • Poskytování zpětné vazby
 • Základy fyzioterapie
 • Koučing a vedení lidí

Měkké dovednosti

 • Individuální přístup ke klientům
 • Týmový duch
 • Fyzická zdatnost
 • Pohybová paměť
 • Multitasking
 • Motivace
 • Odhodlání
 • Komunikace
 • Organizace

zivotopis osobniho trenera

Nezapomeňte uvést doplňkové sekce!

Do životopisu vložte i další části, kterými se odlišíte od ostatních uchazečů. Doplňkové sekce dodají vašemu životopisu osobního trenéra další impuls. Přidejte však pouze relevantní informace, které jste v životopise neuvedli na jiných místech. Doporučujeme vložit do zbylé části CV následující části:

 • Certifikace : Máte další kvalifikaci, kterou vám zajistil odborný kurz? Třeba výživové poradenství nebo koučing? Připojte toto rozšíření svých znalostí, díky kterému můžete být pro zaměstnavatele či klienty multifunkčním odborníkem na sport i výživu.
 • Jazyky : Znalosti cizích jazyků vám zajistí zahraniční klientelu. Také se můžete rovnou rozhodnout napsat CV v angličtině !
 • Úspěchy : Připojit můžete i své vlastní sportovní úspěchy, nebo úspěchy svých klientů pod vaším vedením.
 • Zájmy a záliby : Dokažte, že jste osobním trenérem na svém místě. Potřebné dovednosti lze snadno demonstrovat pomocí koníčků. Jak je vhodně vybrat si můžete přečíst tady .

Profesní shrnutí: Jak se prezentovat jako nejlepší osobní trenér?

Profesní shrnutí je stručný přehled vašich hlavních dovedností a kvalifikací. Shrnutí životopisu osobního trenéra bere všechny nejlepší části vašeho životopisu a shrnuje je do malého odstavce o maximálně pěti řádcích.

Shrňte své silné stránky dostatečně lákavě, abyste zaujali čtenáře a zaručili, že dočte váš životopis až do konce!

Nejlepší strategií je nechat si tvorbu této části na úplný závěr. Tímto způsobem nebude těžké sepsat nejdůležitější body z vašeho CVčka.

Příklady

Správně
Jsem nadšený osobní trenér s 7 lety zkušeností v oblasti zdravotního a fitness tréninku. Své klienty dovedu motivovat k úspěšnému dosahování dlouhodobých i krátkodobých cílů. Kreativně navrhuji tréninky tak, aby vyhovovaly dovednostem a schopnostem klientů. Kromě toho ochotně poradím v oblasti zdravé výživy nebo připravím jídelní plán na míru.

Zde je uvedeno vše podstatné. Roky praxe, silné tvrdé dovednosti i pozitivní povahové rysy a působivé osobní vlastnosti.

Chybně
Jsem trenér. Spolehlivý, dochvilný a samozřejmě ve špičkové fyzické kondici.

Takto vytvoření profesní shrnutí je nedostačující. Uchazeč o práci toho o sobě příliš neprozradil.

Rady a tipy, jak životopis osobního trenéra ještě více "nabušit"

Vzhledem k tomu, že přibývá jak fitness center, tak osobních trenérů, lze očekávat, že tento obor bude stále konkurenčnější. Použijte následující tipy, abyste se ujistili, že máte životopis, který může porazit konkurenci:

Zdůrazněte své dynamické dovednosti : Dobrý osobní trenér má širokou škálu dovedností, které se hodí do každého prostředí. I když je nezbytné mít vynikající komunikační a interpersonální dovednosti, zaměřte se na ty konkrétní, které jsou důležité pro práci, kterou budete vykonávat.

Pokud jste silový trenér, přidejte své znalosti tohoto tréninku, jako je práce s tíhou vlastního těla, posílení "core" a také rychlost, vytrvalost a výbušný pohyb.

Pokud budete pracovat v rehabilitačním zařízení, popište, jak dlouho jste trénovali klienty pomocí jógy při léčbě akutních, subakutních a chronických zranění. Nebo jak vaše stovky hodin tréninku pilates a aerobiku mohou lidem pomoci zlepšit svalové dysbalance a vybudovat sílu středu těla. Můžete se stát i odborníkem, který pomáhá lidem s poporodním cvičením. To vše vám umožní vyniknout.

Zaměřte se na individuální úspěchy : Vždy vyzdvihujte osobní úspěchy ve svém předchozím zaměstnání. Může jít o různé úspěchy, od přivedení většího počtu klientů, učení se na základě konkrétní zpětné vazby od klientů, vypracování nových tréninkových programů apod.

Nechte mluvit čísla : V oboru, který je založen na výsledcích, se ujistěte, že jste uvedli všechna relevantní čísla, díky nimž jste se stali dobrým školitelem. Může to být celkový počet klientů, které jste trénovali a se kterými jste pracovali, jejich odpovídající pokroky, nové přijetí na základě očekávání klientů a firmy nebo počet vysoce účinných lekcí a workshopů, které jste zvládli.

Zvažte své dovednosti a pracovní zkušenosti : Přidejte váhu svému životopisu rozsáhlou a rozmanitou pracovní zkušeností. Ukáže zaměstnavateli, že máte správnou rovnováhu trpělivosti, odhodlání a bezúhonnosti potřebnou k tomu, abyste se udrželi v organizacích a přinesli jim přidanou hodnotu.

Shrnutí na závěr: Co by měl obsahovat váš životopis osobního trenéra?

 • Zachovejte jednoduché formátování, které nezastíní uvedený obsah. Podívejte se na naše šablony pro tvorbu životopisů a zajistěte si skvělou formální úpravu.
 • Napište svůj pracovní název na základě popisu práce a různých pracovních pozic.
 • Při psaní profesního shrnutí životopisu osobního trenéra pište o dovednostech a kvalifikaci uvedených v popisu práce osobního trenéra.
 • Pokud máte nějaké pracovní zkušenosti, které můžete ukázat, i když jen malé, nikdy se je neostýchejte zmínit ve shrnutí životopisu trenéra a v sekci věnované pracovní historii. Zmiňte se konkrétně o tom, jaké povinnosti jste v práci vykonávali.
 • Měli byste uvést i dovednosti a kurzy, které jste absolvovali v rámci krátkodobých i dlouhodobějších certifikací.
 • Stejnou důležitost jako tvrdé dovednosti mají i měkké dovednosti.
 • Vložte dodatečné sekce, kterými porazíte konkurenci!
 • Spolu s životopisem byste měli poslat také motivační dopis, který vám dává možnost sdělit personalistům více o sobě, než vám umožňuje životopis.

Nezapomeňte připojit motivační dopis!


zivotopis osobniho trenera

Motivační dopis je extrémně důležitý zejména, pokud se hlásíte o zaměstnaneckou pozici osobního trenéra v tělocvičně, fitness centru, posilovně apod. Pomocí motivačního dopisu totiž budete moci uvést další informace, které se vám do CV nevešly, vysvětlit svou kvalifikaci a ukázat nadšení pro trenérskou práci.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaká je náplň práce osobního trenéra?

Osobní trenér pracuje v tělocvičnách, posilovnách, fitness centrech, sportovních klubech, rekreačních sportovních centrech, soukromých prostorách nebo někdy i u sebe doma prostřednictvím streamovacích video platforem.

Trenér dále pomáhá monitorovat cvičební postup a hraje zásadní roli v úspěšném fungování fitness center. V těchto centrech také většina osobních trenérů začíná své podnikání a navazuje pracovní vztahy, které se stávají významnou klientskou základnou. Osobní trenér musí být zdatný, psychicky konzistentní a mít všestranný přístup k tomu, aby svým klientům poskytl co nejlepší fitness zážitek, včetně udržení motivace klientů a zajištění jejich bezpečnosti.

Mezi hlavní povinnosti osobního trenéra patří například:
 • Vypracování tréninkových programů specifických pro požadavky klientů, jako je posilování, budování svalů, posilování středu těla, protahování a zlepšování fyzického a duševního zdraví.
 • Sestavování vybavení, asistence při tréninkových programech, monitorování a dohled nad klienty během cvičení s cílem zajistit správnou techniku, která zabrání trvalému zranění.
 • Vzdělávání klientů v oblasti výživových trendů, postupů preventivní péče, modelů tělesných mechanismů a technik zvládání stresu.

Jaké požadavky musíte jako osobní trenér splnit?

Musíte mít absolvovaný kurz akreditovaný Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT), nebo vystudovat Tělovýchovu (Fakulta tělovýchovy a sportu na některé z českých univerzit).

Chcete-li v této konkurenční oblasti vyniknout, musíte si také osvojit určité vlastnosti. Jednou z největších předností osobního trenéra je trpělivost. Musíte klienty poučovat a pomáhat jim dodržovat konkrétní pokyny. Abyste v tom byli úspěšní, musíte být dobrým komunikátorem.

Osobní trenéři musí být také flexibilní, aby se dokázali vypořádat s různými druhy klientů různého věku. Být profesionální, dochvilný, organizovaný, motivující a nadšený jsou některé z vlastností, které dělají dobrého osobního trenéra.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis