Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Existuje několik typů životopisu – proto se nabízí otázka, jak si vybrat ten nejlepší, který maximálně odpovídá vaší pracovní situaci. Ať už máte roky pracovních zkušeností, nebo jste právě skončili školu a na trhu práce se teprve rozkoukáváte, pomůžeme vám najít typ životopisu, který bude vyhovovat vašim potřebám.
V následujícím podrobném průvodce jednotlivými typy životopisů si ukážeme:- Z jakých typů životopisů můžete vybírat
- Výhody a nevýhody každého z nich
- Pro koho je vhodný daný typ a kdo by si měl raději vybrat jiný formát
- Praktické příklady jednotlivých typů životopisů pro vaši lepší představu
Níže uvádíme jednotlivé typy životopisů, abyste si mohli vybrat ten nejlepší pro své CVčko a získat vysněnou práci.
Typem životopisu se myslí jeho formát – tedy způsob řazení informací, které uvádíte ve svém CV. Můžete se setkat se třemi hlavními formáty (typy) životopisů – a to konkrétně s obráceně chronologickým , funkčním nebo kombinovaným formátem .
Nejoblíbenější, a tudíž i nejrozšířenější z nich je obráceně chronologický formát , který uvádí důležité informace v ideálním pořadí, ato od nejnovějšího zaměstnání po nejstarší. I když tento typ životopisu obecně doporučujeme, můžete si vybrat jiný typ životopisu, který nejlépe odpovídá vaší kariéře. Než se do jednotlivých formátů pustíme podrobněji, pojďme si udělat základní představu o každém z nich:
- Obráceně chronologický formát životopisu : Tento typ životopisu vám dává příležitost zdůraznit vaše nejnovější pracovní zkušenosti a odborné znalosti .
- Funkční formát životopisu : Tento formát se zaměřuje na dovednosti , které z vás dělají silného kandidáta na danou pozici.
- Kombinovaný (hybridní) formát životopisu : Tento typ životopisu je kombinací dvou výše uvedených formátů. Pomáhá zdůraznit vaše nejdůležitější dovednosti, kvalifikaci a zkušenosti a zároveň zdokumentovat vaši pracovní historii.
Jaký typ životopisu je pro vás nejvhodnější?
Nejlepší formát životopisu bude záležet na vaší dosavadní kariérní dráze. Jak je patrné z výše uvedených definic jednotlivých formátů, každý z nich se soustředí na jinou oblast.
- V případě, že si hledáte práci ve svém oboru, ve kterém už máte mnoho zkušeností, pak si zvolte obráceně chronologický formát životopisu .
- Jestliže usilujete o práci v kreativní oblasti, kde je důležitější vaše portfolio projektů a široký soubor dovedností než pracovní historie, pak si zvolte funkční formát životopisu .
- Ucházíte-li se o vysoce specializovanou pozici pro velmi zkušené starší kandidáty, pak vám doporučujeme kombinovaný formát životopisu .
Stále vám to není zcela jasné? Pojďme si jednotlivé typy životopisů přiblížit na konkrétních příkladech z reálného světa. Představte si tři uchazeče o zaměstnání, jmenují se Zdeněk, Tomáš a Libor.
Zdeněk je elektrikář. Ve svém oboru pracuje již více než 15 let. Od roku 2017 pracuje u stejné společnosti, ve které jej povýšili na hlavního elektrotechnika. Zdeněk našel zajímavou nabídku na pozici elektrikáře u velké firmy. Povinnosti uvedené v pracovním inzerátu jsou velmi podobné jeho současným povinnostem a úkolům.
Aby upoutal pozornost potenciálního zaměstnavatele, musí zdůraznit svůj kariérní postup a největší profesní úspěchy. Proto Zdeněk napsal životopis v obráceném chronologickém pořadí . Naleznete jej jako příklad v sekci věnované tomuto formátu.
Tomáš je začínajícím PR specialistou. Pracuje hodně na volné noze a podílí se na menších projektech, ale má málo zkušeností na plný úvazek.Studium ukončil v roce 2019. Od té doby pracoval jako stážista PR na částečný úvazek a dělal spoustu vedlejších zakázek a neziskových projektů, aby si vybudoval portfolio. Je také celkem úspěšným blogerem.
Tomáš se chce ucházet o plnohodnotnou pozici specialisty na obsahový marketing a PR v technologické společnosti s uvolněnou kulturou. Nikdy předtím podobnou práci nedělal, ale má všechny potřebné dovednosti.
Pokud chce Tomáš tuto práci získat, musí se pochlubit svým portfoliem a představit širokou škálu svých dovedností. Formát funkčního životopisu je pro něj skvělou volbou. Příklad jeho životopisu naleznete v části věnované funkčnímu formátu.
Pak je tu ještě Libor . Pracuje jako senior IT manažer. Zastával vedoucí pozice v největších IT společnostech v České republice. Libor je nejen mistrný programátor, ale také efektivní manažer a přirozený leader.
Někdo z jeho profesní sítě mu dal Liborovi vědět o vysoce specializované pozici vedoucího IT oddělení v obrovské společnosti, která navrhuje mobilní aplikace. Aby se tam Libor dostal, musí prokázat, že má rozsáhlé technické znalosti, stejně jako schopnosti vést tým a řídit projekty Libor si zvolil kombinovaný formát životopisu . Jeho ukázku naleznete v části věnované tomuto formátu.
Tak už víte, jaký typ formátu je pro vás nejvýhodnější? Je libo obráceně chronologický, funkční nebo kombinovaný formát? Pojďme se společně detailněji podívat na každý z nich a vysvětlit si, jaké jsou jejich výhody i nevýhody nebo pro jakého kandidáta jsou vhodné.
Obráceně chronologický formát
Chronologický formát je nejběžnějším typem životopisu a je považován za standard při hledání práce ve většině odvětví. Personalisté jsou na tento typ životopisu zvyklí, takže jim usnadňuje práci. Díky tomuto formátu bleskově zjistí všechny důležité informace.
Je to také velmi jednoduchý formát životopisu. Zaměřuje se především na vaši pracovní historii . Jeho hlavním rysem je, že uvádí vaši pracovní historii v pořadí, v jakém jste zastávali jednotlivé pozice, přičemž vaše poslední zaměstnání je uvedeno na začátku sekce věnované pracovním zkušenostem. Od nejnovějšího nebo současného zaměstnání se pak v čase pracíte až k nejstarší pracovní zkušenosti.
Jak strukturovat životopis v obráceném chronologickém pořadí? Zvolíte-li si tento formát, pak do životopisu umístěte jednotlivé části v následujícím pořadí :
- Kontaktní informace
- Profesní shrnutí životopisu
- Pracovní zkušenosti
- Vzdělání
- Dovednosti
- Další části životopisu
Klíčovou částí je pak sekce věnovaná pracovním zkušenostem . Níže naleznete návod, jak ji napsat:
- Začněte svým současným nebo posledním zaměstnáním.
- Za ním následuje předchozí zaměstnání atd.
- V každé pracovní pozice uveďte: název zaměstnavatele, místo výkonu práce, název naší pozice, dobu působení na pozici
- Pod každé zaměstnání rovněž uveďte několik stručných 5 bodů s náplní práce. Nevypisujte však pouze povinnosti. Zaměřte se na úspěchy.
- Přizpůsobte svůj životopis popisu pracovní pozice. Nevypisujte všechny své profesní povinnosti a úspěchy. Zaměřte se na to, co je pro danou pozici důležité.
Pro koho je vhodný obráceně chronologický formát?
Obrácený chronologický formát životopisu je užitečný prakticky pro všechny uchazeče o zaměstnání . Proto je tento formát životopisu v České republice také vůbec nejoblíbenější.
Ideální je zejména pro zdůraznění dosavadního kariérního růstu a vývoje v rámci stejné profesní dráhy.
Naopak tento formát není nejvhodnější, pokud jsou ve vaší pracovní historii mezery, často jste měnili zaměstnání, nebo vstupujete na trh práce poprvé či po delší nepřítomnosti.
Výhody a nevýhody obráceně chronologického formátu
Výhody
- Snadno se píše
- Zdůrazňuje stálé zaměstnání
- Zaměstnavatelé rádi vidí názvy pracovních pozic, úroveň odpovědnosti a data vaší pracovní historie
Nevýhody
- Upozorňuje na nedostatky v zaměstnanosti
- Dovednosti lze těžko rozpoznat (doporučujeme je tedy vypsat zvlášť do sekce dovedností)
Příklad obráceně chronologického životopisu
Vzpomínáte si na elektrikáře Zdeňka? Níže naleznete ukázku jeho pracovních zkušeností uvedených v obráceně chronologickém formátu.
TIPA Telecoms, a.s., Brno
Hlavní elektrikář
Leden 2017 – současnost
- Diagnostika, servis, odborné instalace, programování, testování slaboproudých systémů (EPS, CCTV, ACS, PZTS atd.) především na obchodních, skladovacích a kancelářských objektech
- Dohled a vedení týmu elektrikářů
- Komunikace s klienty
CapTop slaboproudé systémy s.r.o., Brno
Eletrikář
Září 227 – Prosinec 2016
- Elektromontážní práce v Jihomoravském kraji i po celé ČR
- Pokládka kabeláže, montáž koncových prvků – zásuvek, vypínačů, rozvaděčů
- Montáž osvětlení
- Montáže EPS, EZS, CCTV, rozhlasu, strukturované kabeláže
- Montáže FVE
- Práce na nových investičních objektech (haly, nemocnice, plynové stanice a zásobníky, banky, komerční objekty, veřejné budovy i rekonstrukce těchto objektů
Funkční formát
Formát funkčního životopisu se zaměřuje na vaše dovednosti , schopnosti a znalosti . Klade tedy důraz na vaše silné stránky, které jsou pro zaměstnavatele důležité. Vynechává konkrétní data, jména a místa. Umožňuje vám zdůraznit, v čem jste dobří, a zbavuje vás tlaku na vaše pracovní zkušenosti.
Jak strukturovat funkční životopis? Zvolte následující pořadí jednotlivých částí životopisu:- Kontaktní informace
- Kariérní cíl
- Shrnutí dovedností
- Další dovednosti
- Pracovní zkušenosti
- Vzdělání
Dvěma zásadními součástmi funkčního životopisu jsou kariérní cíl na samém začátku a pak také shrnutí dovedností . Pojďme se podívat na to, jak je krok za krokem napsat:
- V cíli životopisu v horní části stručně vysvětlete svou motivaci pro danou kariéru a piště o nejdůležitějších dovednostech, které vás k dané práci předurčují.
- Pokud máte, přidejte do kontaktních údajů odkaz na své online portfolio, blog nebo osobní webové stránky.
- Pro shrnutí dovedností vyberte 4 až 5 dovedností, které jsou pro práci, o niž se ucházíte, nejdůležitější.
- Nevypisujte pouze své dovednosti. Buďte konkrétní. Uveďte příklady, kdy a jak jste je uplatnili.
Pro koho je vhodný funkční formát?
Tento formát je ideální pro profesionály v kreativních odvětvích, podnikatele na volné noze bez jasného kariérního postupu, ale s velmi solidním portfoliem. Také je vhodný pro vojenské veterány, kteří přecházejí do civilního zaměstnání a pro všechny, kteří mění obor a prošli rekvalifikací. Rovněž je skvělý pro čerstvé absolventy, kteří mají omezené pracovní zkušenosti.
Naopak není vhodný pro zkušené uchazeče, kteří chtějí zdůraznit svůj kariérní růst nebo profesní rozvoj.
Výhody a nevýhody funkčního formátu
Výhody
- Odstraňuje důraz na neuspokojivou pracovní historii
- Umožňuje vyzdvihnout konkrétní silné stránky a přenositelné dovednosti, které by nemusely být zřejmé, kdyby byly uvedeny čistě chronologicky
- Je to dobrý kreativní formát životopisu pro netradiční odvětví
Nevýhody
- Chybí podrobná pracovní historie
- Obsah se může zdát málo propracovaný
- Nelíbí se mnoha zaměstnavatelům, protože vzbuzuje v nich dojem, že se možná snažíte mezery v zaměstnání, nedostatek relevantních zkušeností nebo nedostatečný kariérní postup
Příklad funkčního životopisu
Podívejte se, jak napsal funkční životopis PR specialista Tomáš :
O mně
Jsem absolventem mediálních studií a žurnalistiky, který hledá uplatnění v oblasti PR. Mám dvouletou zkušenost jako PR specialista na volné noze pro IT společnost New Vibe International s.r.o. Jsem zběhnutý v tvorbě poutavého online obsahu (viz mé portfolio) a tiskových zpráv pro technologické start-upy a IT společnosti. Zajímám se o nová digitální PR řešení včetně automatizace vztahů se zákazníky prostřednictvím e-mailových kampaní a chatbotů na bázi umělé inteligence.
Dovednosti
Provádění výzkumu : Schopnost pracovat s mnoha druhy klientů v nejrůznějších oblastech. Provádění rychlého a efektivního průzkumu značek, odvětví a trhů klientů.
Psaní a tvorba obsahu : Psaní všech typů textů v oblasti Public Relations: tiskové zprávy, příspěvky na blogy, bulletiny, e-mailingové kampaně (oslovovací e-maily, prodejní e-maily, engagement e-maily). Tvorba až 2 000 slov skvělého a jedinečného obsahu denně.
Sociální média : Zajištění správy PR na všech hlavních platformách sociálních médií (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Tumblr, Google+).
Kombinovaný (hybridní) formát
Kombinovaný (někdy též označovaný jako “hybridní”) formát životopisu v sobě snoubí prvky chronologického životopisu a funkčního životopisu založeného na dovednostech.
Jak strukturovat hybridní životopis? V životopisu seřaďte jednotlivé sekce v následujícím pořadí:- Kontaktní informace
- Shrnutí dovedností
- Další dovednosti
- Pracovní zkušenosti
- Vzdělání
Ústřední částí kombinovaného životopisu je shrnutí vašich dovedností . Tato část se nachází v horní části hybridního životopisu, hned pod kontaktními údaji.
Shrnutí dovedností uvádí dovednosti relevantní pro danou pracovní pozici a potvrzuje je příklady minulých úspěchů a profesních zkušeností v odrážkách.
Jakým způsobem napsat shrnutí dovedností? Postupujte následovně:
- Začněte výčtem dovedností, které jsou nejdůležitější pro dané pracovní místo
- Pod každou dovednost přidejte až 4 odrážky popisující vaše profesní úspěchy, které dokazují, že dané dovednosti skutečně máte
- Zaměřte se na kvantifikované a měřitelné úspěchy
Pro koho je vhodný kombinovaný formát?
Kombinovaný formát je ideálním typem životopisu, pokud chcete-li ukázat své dovednosti, které jste získali během své pracovní historie, a ne konkrétní pozice, které jste zastávali. Použijte jej tedy v případě, že měníte profesní dráhu, důležité jsou vaše přenositelné dovednosti a nikoliv konkrétní jména bývalých zaměstnavatelů.
Naopak nevhodný je tento typ pro uchazeče, jejichž pracovní zkušenosti jsou omezené, nebo kteří mají v pracovní historii velké mezery.
Výhody a nevýhody kombinovaného formátu
Výhody
- Vhodný formát pro lidi s mezerami v životopise, kteří však mají mnoho let relevantních pracovních zkušeností
- Zdůrazňuje přenositelné dovednosti
- Ukazuje, jak se dovednosti, které jste v minulosti využili, hodí pro práci, o kterou se ucházíte
Nevýhody
- Vhodný pro velmi málo uchazečů. Ppouze pro lidi s bohatými pracovními zkušenostmi zaměřenými na velmi specifickou pozici
- Je to nejobtížnější formát životopisu, který je třeba správně vytvořit.
- Pracovní historie je často až na druhé straně a zaměstnavatel nemusí číst CV tak daleko
Příklad kombinovaného životopisu
Pamatujte si na IT manažera Libora ? Ve svém shrnutí dovedností musí prokázat, že je:
- Skvělý v programování a vývoji mobilních aplikací
- Inspirativní vůdce a mentor
- Zkušený obchodní manažer
Pojďme se podívat na ukázku z jeho kombinovaného životopisu:
- Vyvinul a vytvořil více než 20 mobilních aplikací a více než 30 webových stránek, které poskytují výjimečný uživatelský zážitek.
- Tři roky po sobě (2009-2011) byl jmenován "nejlepším programátorem roku" společnosti BCD M&E.
- Více než 15 let zkušeností v jazycích C#, C++, Java a Objective-C.
- Certifikovaný profesionální programátor v jazyce C (2006), certifikovaný profesionální programátor v jazyce Objective-C (2009).
- Více než 8 let zkušeností s vedením týmů (týmy o 10-50 spolupracovnících) a koordinací projektů.
- Navrhl a zavedl nový model řízení IT v newyorské pobočce společnosti Apple, který zvýšil čtvrtletní produktivitu o 33 % a zvýšil spokojenost zaměstnanců o 22 %.
- Školil a vedl více než 50 juniorních vývojářů a pomáhal jim připravit se na certifikační zkoušky (88% úspěšnost).
- Koordinoval více než 20 projektů s rozpočtem přes 200 000 USD.
- Optimalizoval procesy zadávání veřejných zakázek s cílem snížit roční náklady společnosti BCD M&E o 27 %.
- Úspěšně spolupracoval s prodejními a marketingovými týmy na nových obchodních strategiích, které pomohly zvýšit objem prodeje společnosti Apple New York o 23 %.
Jak správně naformátovat životopis?
Vybrali jste si formát, který odpovídá vašim potřebám? Super! Nezapomínejte však, že vizuální stránka životopisu není jen o nejvhodnějším formátu. Při tvorbě CV musíte zvážit i další formální náležitosti, jako je rozvržení a struktura dokumentu.
Níže uvádíme základní pravidla , která je třeba dodržovat při formátování životopisu. Pravidlo číslo jedna však zní: maximální přehlednost a snadná čitelnost ! Chcete-li získat profesionální životopis , dodržujte následující pravidla formátování, nebo si stáhněte již naformátovanou šablonu životopisu .
- Délka životopisu : Dodržte rozměr jedné stránky velikosti A4.
- Typ písma : Vyberte si jednoduché a snadno čitelné písmo, jako je Arial, Calibri, Cambria, Georgia nebo Times New Roman. Zapomeňte na písma, které vypadají jako rukopis nebo komiksový text.
- Velikost písma : Ideální velikost je 1é až 12 bodů pro běžný text a 12 až 14 bodů pro nadpisy.
- Okraje : Nastavte velikost okrajů na 2,5 cm po všech stranách dokumentu.
- Řádkování : Ideální velikost řádkování je 1,15 nebo 1,5.
- Části životopisu : Rozdělte životopis na čitelné části: Kontaktní údaje, profesní shrnutí, pracovní zkušenosti, vzdělání, dovednosti a další nepovinné části, jako jsou jazyky nebo koníčky apod. Mezi jednotlivými částmi ponechte dostatek bílého písma, abyste je od sebe vizuálně oddělili.
- Formát dokumentu : Obvykle je nejlepší volbou formát PDF. Ten zajistí, že rozvržení životopisu zůstane neporušené na všech zařízeních.
Shrnutí na závěr: Jak si vhodně vybrat formát, který odpovídá vašim potřebám?
Výběr správného typu životopisu je velmi důležitý. Formát životopisU vám umožNÍ vybrat si, které profesní aspekty své kariéry chcete zdůraznit . To ovlivňuje, jak personalista nebo potenciální zaměstnavatel posoudí vaši kvalifikaci. Při výběru vhodného formátu životopisu proto začněte zhodnocením své profesní historie a budoucích cílů . Následně si zvolte jeden z níže uvedených formátů.
- Chronologický životopis uvádí pracovní historii v obráceném chronologickém pořadí, přičemž poslední zaměstnání je uvedeno jako první.
- Funkční životopis se zaměřuje spíše na dovednosti a znalosti než na pracovní historii.
- Kombinovaný životopis uvádí nejprve dovednosti a kvalifikaci a teprve poté pracovní historii.
Nezapomínejte, že vhodně zvoleným formátem práce na životopisu nekončí. Vaše CVčko musí být přehledné a snadno čitelné, proto si dejte záležet i na ostatních formálních náležitostech, jako je rozvržení a struktura dokumentu.