Životopis vedoucího stavby
Jako stavbyvedoucí jste profesionál se zkušenostmi s řízením stavebních projektů. Věci jako školení pracovníků, plánování výstavby, znalost stavebních předpisů a vyjednávací dovednosti jsou nedílnou součástí práce, které dobře znáte.
Ale co takhle se pokusit předvést své dovednosti, kvalifikaci a pracovní zkušenosti v životopise? Pokud se snažíte získat práci jako stavbyvedoucí, musí být váš motivační dopis efektivní.
Psaní životopisu nemusí být vaše nejsilnější dovednost. Pomůžeme vám napsat co nejúspěšnější životopis stavbyvedoucího pomocí příkladů životopisů a šablon.
Jak napsat nejlepší životopis vedoucího stavby
Podle Úřadu pro statistiku práce se očekává, že zaměstnanost stavebních manažerů poroste od roku 2019 do roku 2029 o 8 procent, což je mnohem rychleji, než je průměr všech povolání.
Poptávka po stavebních manažerech skutečně vzrostla kvůli stále rostoucí frekvenci stavebních projektů. Nárůst pracovních míst stavbyvedoucích však znamená, že se také zvýší konkurence.
To je důvod, proč váš životopis stavbyvedoucího musí vyčnívat ze skupiny kandidátů.
Bude mnoho kandidátů na pozici pro řízení stavebních projektů, po které jdete. Chcete-li se stát novým členem, kterého vedoucí náboru pozve na pohovor, musíte napsat silný průvodní dopis.
Psaní dokonalého průvodního dopisu je obtížný úkol. Vyžaduje efektivní využití formulace, formátování a komplexní přístup k informacím, které přidáváte. Všechno v životopisu musí být srozumitelné a logicky umístěné.
Tady je seznam všech základních aspektů a sekcí, které je třeba zahrnout, aby váš životopis správce stavby během hledání zaměstnání vynikl:
- Formátování
- Profesionální shrnutí
- Sekce vzdělání
- Popis práce
- Sekce dovedností
Kromě našich ukázek životopisů a šablon projdeme také všechny body mnohem podrobněji, abychom vám zaručili úspěch při získávání pozice vedoucího stavby.
Jaký je nejlepší formát pro životopis vedoucího stavby
Váš životopis může mít nejlepší obsah na světě, ale nebude na tom záležet, pokud se na něj náborový manažer nepodívá. Aby byl životopis úspěšný, musí být obsah uvnitř také úspěšně naformátován.
V dnešní době většina náborářů nečte všechny životopisy, které společnost obdrží. Zabralo by to příliš mnoho času. Náboroví manažeři obvykle prozkoumají pouze průvodní dopisy, které považují za zajímavé.
Než náboráři začnou vybírat zajímavé životopisy, odfiltrují žádosti, které nemají formulaci a formát odpovídající pozici.
Společnosti filtrují příchozí aplikace pomocí systému sledování žadatelů (ATS) . Tyto programy zkoumají životopisy a vybírají ty, které mají příslušná klíčová slova a obchodní terminologii.
Ujistěte se, že jste ve svém životopise vytvořili zdravou rovnováhu mezi běžnou terminologii a obchodním slangem. Nepřeplňujte svůj popis práce a profesionální shrnutí odborným žargonem.
Můžete zmínit jiné dovednosti, jako je budování týmu, hospodaření s časem a kontrola kvality, abyste získali pozornost ATS.
Při formátování životopisu je třeba mít na paměti i další důležité faktory. Zde je seznam pravidel pro efektivní formát životopisu manažera stavby:
- Umístěte své jméno na začátek životopisu a přesně pod něj napište svou fyzickou a e-mailovou adresu.
- Rozdělte části svého životopisu do sekcí s výraznějšími tučnými názvy pro různé části.
- Při psaní sekci pracovních zkušeností použijte chronologický formát . Začnete s nejstarší pracovní zkušenosti. Uveďte všechny své pracovní role od nejstarších po nejnovější. Začnete názvem společnosti.
Profesionální shrnutí životopisu vedoucího stavby
Než začnete psát sekci pracovních zkušeností, smysluplným způsobem, jak získat zájem a pozornost náboráře, je věnování malé části vašeho životopisu osobnímu úvodu.
Jelikož náboroví manažeři obvykle nečtou životopis každého kandidáta, musíte být schopni popsat sebe v krátkém odstavci.
Zahrnutí profesionálního shrnutí může zvýšit čitelnost a srozumitelnost vašeho životopisu.
Profesionální shrnutí může mít jen několik vět a musí stručně popsat vaše stavební dovednosti, kvalifikace a dosažené úspěchy. Představte si, že někomu předvádíte svůj “elevator pitch”.
Profesionální shrnutí se obvykle přidává, pokud má osoba nějaké pracovní zkušenosti v oboru. Je to souhrn vašich minulých zkušeností s prací na stavbě. Pokud však právě začínáte, pak je to také v pořádku!
Manažeři stavby projektů na základní úrovni, kteří chtějí zvýšit své šance na zaměstnání, mohou do svého životopisu zapsat cíl životopisu (neboli kariérní cíl). Cílem životopisu je krátké prohlášení o vašich kariérních cílech, úspěších a dovednostech, které mohou společnosti prospět.
Navštivte náš web, kde najdete další ukázky a šablony životopisů.
Příklad profesionálního shrnutí
Níže vidíme příklad efektivního profesionálního shrnutí.
Shrnutí
_________________________________________________________________________
Zkušený a řízený stavbyvedoucí se třemi roky zkušeností v oboru správy staveb. Osvědčené záznamy úspěšné správy projektů na pozemních komunikacích. Schopnost koordinovat obchody a spolupracovat s architekty, inženýry a místními úředníky na zajištění správného hospodaření s časem a kontroly nákladů na projekt. Zkušený v oblasti stavebních předpisů a vyjednávání smluv. Pro každý projekt přináším odborné znalosti v oblasti budování a vedení týmu a řízení kvality.
Toto shrnutí dokonale zahrnuje silné stránky a kvalifikaci kandidáta. Shrnutí má technické dovednosti i vlastnosti, které jsou potřebné pro práci. Profesionální shrnutí dále uvádí příklady projektů, na kterých kandidát pracoval.
Při psaní profesionálního shrnutí buďte konkrétní. Každé prohlášení musí být přesné a obsahovat související informace. Shrnutí například uvádí, že uchazeč je zběhlý v oblasti stavebních předpisů a budování týmu. Všechny tyto dovednosti jsou v projektovém řízení vysoce ceněny.
Níže vidíme slabý příklad profesionálního shrnutí.
Shrnutí
_________________________________________________________________________
Manažer
Stavby s dlouholetými zkušenostmi s dohledem nad stavbami a stavebními projekty společnosti. Zběhlý v práci s týmem a zajišťování hospodaření s časem a kontroly kvality. Znalost stavebních předpisů.
Tento souhrn je příliš suchý a dostatečně neukazuje kvalifikaci kandidáta. Jedná se pouze o prohlášení o některých odpovědnostech, které tato osoba měla jako stavbyvedoucí. Aspekty jsou nejasné, což vytváří problémy s čitelností tohoto životopisu. Pouhé mluvení o kontrole kvality čtenáři moc neřekne.
Jak napsat dokonalou sekci vzdělání pro svůj životopis
V minulosti se tolik stavebních společností nestaralo o vzdělání svých projektových manažerů, ale časy se změnily. Dnes většina společností vyžaduje, aby jejich kandidáti měli bakalářský titul v oboru managementu nebo v jiném souvisejícím oboru.
Když do svého životopisu manažera stavby přidáte sekci vzdělání, nepochybně to pomůže vašemu životopisu zazářit.
Tato část nejen ukazuje vedoucímu náboru, že máte potřebné vzdělání, ale poskytnutím více informací o sobě můžete také vzbudit zájem čtenáře.
Chcete-li vzdělávací část svého životopisu napsat efektivně, musíte zvážit, co do této části životopisu zahrnete. Vytvořili jsme seznam základních aspektů, které byste měli při psaní sekce vzdělání vzít v úvahu:
- Nejprve přidejte své nejvyšší vzdělání. Uveďte své nejvyšší formy vzdělání; doporučuje se chronologický přístup. Pokud jste dokončili univerzitu, nemusíte zahrnovat své středoškolské vzdělání.
- Nezapomeňte uvést dosažený titul, jméno, adresu a roky, ve kterých jste univerzitu navštěvovali.
- Zahrňte relevantní kurzy. Zahrňte kurzy, které podle vás souvisejí s prací, o kterou se ucházíte. To ukáže náborovému pracovníkovi, že máte další dovednosti a znalosti.
- Pokud nemáte bakalářský titul, napište název střední školy, kterou jste dokončili.
- Přidejte certifikace. Přidání certifikace do této části nepochybně zvýší sílu a čitelnost vašeho životopisu.
Jak napsat popis práce a povinností pro životopis vedoucího stavby
Když jsme se postarali o sekce s profesionálním shrnutím a vzděláním, je čas začít s nejdůležitější částí vašeho životopisu - popis práce.
Tato část slouží k popisu vašich minulých relevantních pracovních zkušeností pro náboráře. Svou práci musíte popsat tak, abyste předvedli svoji hodnotu jako stavbyvedoucí.
Nejlepším přístupem je použití bodů při psaní o vašich pracovních zkušenostech. Popište své předchozí pracovní zkušenosti se všemi nezbytnými podrobnostmi. Musíte ukázat, co jste pro společnost udělali a jak jste uplatnili své dovednosti ve prospěch svého zaměstnavatele.
Doporučuje se podrobně popsat vaše úspěchy. Zkuste do popisu své práce zahrnout číselné informace a odborný žargon. To čtenáři ukáže, že máte dovednosti a znalosti potřebné pro řízení stavby.
Příklady pracovních zkušeností
Níže vidíme příklad efektivního popisu práce.
Praxe
_______________________________________
Manažer stavebních projektů
Stavby LTD.
06/2015 - 11/2018
Ostrava
- Dohlížel na plánování výstavby 15-podlažní budovy v centru města.
- Zajišťoval, že projekty splňovaly předpisy stavebního řádu.
- Po dobu 6 měsíců dohlížel na proces školení pracovníků a vyjednávání smluv na staveništi Downtown. Zvýšil efektivity časových plánů projektu o 15%.
- Analyzoval stavební náklady, plánování projektů a školicí programy pro společnost.
Toto je dobrý popis práce, protože poskytuje mnoho podrobností o práci stavbyvedoucího a zároveň předvádí znalosti a dovednosti kandidáta. Popis práce dále obsahuje číselné informace, jakož i názvy a umístění stavenišť.
Níže vidíme příklad slabého popisu práce.
Praxe
_______________________________________
Manažer stavebních projektů
Stavby LTD.
06/2015 - 11/2018
Ostrava
- Dohlížel na staveniště
- Řídil tým pracovníků a obchodních dodavatelů
- Organizovával školicí programy a sestavoval harmonogramy projektů.
Zde je popis práce špatně napsaný. Nic neříká a neposkytuje žádné podrobnosti o práci. Je příliš nejednoznačný a krátký.
Vždy zvýrazňujte své dovednosti
Dobrým způsobem, jak získat pozornost náboráře, je zahrnutí sekce dovedností do životopisu vedoucího stavby. Zahrnutí této části zvýší zájem čtenáře, ukáže, že jste pro tuto práci vhodní a splní podmínky ATS.
Zahrnutí příslušných dovedností je dobrý způsob, jak do životopisu přidat další informace a důvěryhodnost. Zkuste do této části zahrnout technické a manažerské dovednosti. Tímto způsobem ukážete, že znáte technickou a manažerskou stránku podnikání.
Zaměřte se hlavně na dovednosti související s práci stavbyvedoucího. Cokoli jiného by zbytečně prodloužilo životopis.
Zde je seznam důležitých klíčových slov a dovedností, které můžete zahrnout do svého životopisu stavbyvedoucího:
- Volba s nízkou nabídkou (volba low-bid)
- Volba nejlepší hodnoty (volba best-value)
- Volba založená na kvakifikacích (volba qualification-based)
- Rozsah projektu a rozpočet
- Platební smlouvy
- Kapitálové projekty
- Koncepční plánování
- Schematický design
- Programování a proveditelnost
- Plány a pracovní výkresy
- Matematika (počet, geometrie atd.)
- Opatření na ochranu životního prostředí
- Řízení jakosti
- Veřejné bezpečí
- Řízení nákladů
- Komunikační dovednosti
- Fyzická zdatnost
- Rychlé myšlení
- Schopnosti rozhodování
- Změna objednávek
- Důraz na detaily
- Odhad rizika
- Manažerské dovednosti
- Vůdčí schopnosti
- Projektový management
- Efektivní komunikace
- Zkušenosti s řešením problémů
- Týmová práce a spolupráce
- Hospodaření s časem
- Vedení lidí
- Odpovědnost
- Analytické schopnosti
- Technické dovednosti
- Obchodní administrativa
- Organizační schopnosti
- Přizpůsobivost
Napište, se kterými stavebními projekty jste obeznámeni
Můžete také určit typy konstrukcí, které znáte, například:
- Obytná výstavba: domy, bytové domy atd.
- Komerční výstavba: kancelářské budovy, obchody, prodejny atd.
- Průmyslové stavby: ropné rafinerie, chemické závody atd.
- Institucionální výstavba: městské a vládní budovy, jako jsou školy a policejní stanice.
- Těžká občanská výstavba: silnice, mosty, letiště atd.
- Zemědělské stavby: stodoly, oplocení zvířat, skladovací sila, elevátory atd.
- Stavba životního prostředí: zařízení na zpracování odpadu, větrné turbíny, nakládání s materiály atd.
Klíčové body
Klíčové body pro vytvoření efektivního životopisu vedoucího stavby jsou následující:
- Navrhněte svůj životopis konkrétně pro práci, o kterou se ucházíte.
- Vaše profesionální shrnutí by mělo stručně předvést vaše kvalifikace a dovednosti související s prací.
- Ukažte hodnotu dotykem na klíčové body a úspěchy z vaší předchozí práce. Doporučuje se také zahrnutí metrik.
- Uveďte své pracovní zkušenosti v chronologickém pořadí.
- Prezentujte své dovednosti a zkušenosti způsobem vhodným pro práci, o kterou se ucházíte.
- Ke zvýšení efektivity vaší žádosti použijte certifikáty.
Časté dotazy
Jaký je průměrný plat stavbyvedoucího?
Projektový manažer ve stavebnictví v Praze si vydělá průměrně 39 101 CZK za měsíc. Částka může být také výrazně vyšší.
Průměrný plat a popularita pozice stavbyvedoucího se podle projekcí v následujících letech zvýší.
Jaké dovednosti potřebujete, abyste mohli být stavbyvedoucím?
Ze sekci dovedností už víte, že musíte mít dovednosti, které jsou použitelné a / nebo související s prací, o kterou se ucházíte.
Zkuste do své sekce dovedností zahrnout technické i manažerské dovednosti. Určete také typ stavebních prací, které znáte. Podívejte se na další příklady životopisů stavbyvedoucích na našich webových stránkách. Všechna práva vyhrazena.
Jak dlouhý by měl být životopis vedoucího stavby?
Efektivní životopis by neměl být delší než jedna stránka. Pokuste se umístit všechny sekce na jednu stránku. Další příklady, které zahrnují ukázku životopisu stavbyvedoucího a průvodce psaním životopisů, najdete na našem webu.
Potřebujete osvědčení, abyste se stali stavbyvedoucím?
Nemusíte mít certifikace. Certifikace v oblasti řízení stavebních projektů jsou však velmi užitečné a doporučují se. Zvýší vaše šance na zaměstnání.
Zde je seznam příslušných certifikací pro stavbyvedoucího:
- Inspektor povlaku (Coating Inspector)
- Betonová dopravní konstrukce (Concrete Transportation Construction)
- Snížení olova (Lead Abatement)
- LEED AP (Leadership in Energy and Environmental Design)
- Provozovatel mobilního jeřábníku (Mobile Crane Operator)
- OSHA (Occupational Safety and Health Administration)
- Mechanik a signální osoba
- Řízení rizik (Risk Management Professional - PMI-RMP)
- Manažer bezpečnosti / trenér
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.