Nejčastější chyby v životopise a jak se jich vyhnout a vytvořit silný životopis

Váš životopis je prvním dojmem, který si o vás zaměstnavatel nebo náborář udělá. Pokud tento první dojem nebude dobrý, můžete se s pohovorem rozloučit. Nicméně bez ohledu na to, jak pečlivě si životopis prohlédnete, snadno se stane chyba. Čemu byste tedy měli věnovat pozornost? Abychom vám pomohli na vaší cestě, sestavili jsme seznam nejčastějších chyb v životopise společně s návodem, jak se jim vyhnout!

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Jakmile uděláte chybu, ať už je jakkoli malá, škoda je napáchána. I když jste kvalifikovaný kandidát, tu a tam udělaný přešlap, jako jsou gramatické chyby a překlepy, může znamenat rozdíl mezi pozváním na pracovní pohovor a promarněnou příležitostí. Abyste se ujistili, že váš životopis projde sítem a přistane na hromádce s úspěšnými kandidáty, máme pro vás nejčastější nástrahy, kterým je třeba se při tvorbě žádosti o práci vyhnout.

📌 Tip: Vyvarujte se formálních chyb v životopise - použijte šablonu CV s profesionálním formátováním! Usnadní vám práci a díky perfektní struktuře uvedete všechny informace, které jsou pro zaměstnavatele zásadní!

Proč je důležité napsat životopis, který neobsahuje chyby!


Zajímá vás, proč nedostáváte odpovědi na své žádosti... nebo dostáváte pouze negativní odpovědi Mnoho kvalifikovaných uchazečů přichází o kariérní příležitosti kvůli drobným chybám, kterých se dopustili při psaní životopisu.

chyby v zivotopise


Mějte na paměti, že:

 • váš životopis vytváří první dojem pro potenciální zaměstnavatele
 • existuje pouze malá šance, že si s chybným životopisem personalisté přečtou i váš motivační dopis

S tímto vědomím je nezbytné, abyste při psaní toho svého postupovali správně. Pokud váš životopis obsahuje několik běžných chyb, budete mít menší šanci dostat se do užšího výběru personalistů pro pohovor.

📌 Tip: Hledáte při psaní životopisu inspiraci? Naleznete ji v našich příkladech CV podle oboru. Máme pro vás například životopis konzultanta pro management, herce nebo třeba stavebního dozorce.

Nyní, když jste si toho vědomi, se podíváme na některé z nejčastějších chyb a na to, jak se jich vyvarovat.

Nejčastější chyby v životopisu: Na tyto chyby v životopise si dejte pozor!


Váš životopis je příliš dlouhý

Vzhledem k tomu, že náboroví pracovníci tráví celý den přijímáním a čtením životopisů, nemají 30 minut na to, aby se každému z nich věnovali. Pokud je váš životopis příliš dlouhý, může být méně pravděpodobné, že ho přečtou až do konce.

chyby v zivotopise


Profesionální tipy:

 • Sdělte důležité informace stručně
 • Vysvětlete, co jste dělali, a přejděte rovnou k věci
 • Pište krátké věty, používejte přehledné odrážky
 • Používejte odrážky pro výčet svých úkolů
 • Zdůrazněte své úspěchy a výsledky
 • Nezabíhejte do podrobností a nepište životopis na více než 2 strany
💡 Poznámka: Pro některé z vás to může být frustrující, ale společnosti potřebují vědět, zda vyhovujete jejich profilu, než stráví čas tím, že se s vámi seznámí. Životopis je rychlý obrázek o vás, který má vzbudit zájem zaměstnavatelů. Pokud tak učiníte, pozvou vás na pohovor, kde budete mít více času probrat své zkušenosti a povyprávět o sobě.

Uvádíme příliš mnoho dovedností v části o zkušenostech

Pokud do životopisu zahrnete příliš mnoho dovedností, ty důležité se ztratí v závalu slov.

Profesionální tipy:

 • Přizpůsobte svůj životopis každé pracovní nabídce tím, že vyberete ty nejdůležitější dovednosti pro danou pozici
 • Uspořádejte své dovednosti podle skupin (počítačové dovednosti, jazykové dovednosti apod., bude to vypadat přehledněji a bude se vám lépe číst

Životopis není zaměřen na danou pozici

Pokud je váš životopis příliš obecný, zaměstnavatelé neuvidí, že se na danou pozici perfektně hodíte. Bude to také ukazovat, že jste si společnost neprozkoumali a neprostudovali popis pracovní pozice.

chyby v zivotopise


Profesionální tipy:

 • Váš životopis je třeba upravit pro každou pozici, o kterou se ucházíte.
 • Náborovým pracovníkům musíte ukázat, že jste ideálním kandidátem, proto musí ve vašem životopise najít relevantní informace.
 • Zjistěte si informace o zaměstnavateli a pozici, o kterou se ucházíte, abyste svůj životopis cíleně upravili a přizpůsobili jej společnosti, o kterou máte zájem.
💡 Poznámka: Nemusíte procházet všechny své předchozí zkušenosti, stačí vybrat ty, které se vztahují k pracovní nabídce. Zdůrazněte své zkušenosti týkající se přímo odvětví společnosti, do které se hlásíte. Například u marketingové pozice ve farmaceutické společnosti zdůrazníte své zkušenosti s marketingem ve farmaceutickém průmyslu namísto zkušeností například z maloobchodu. Zatímco u pozice v IT společnosti popíšete své profesní zkušenosti jako marketingový asistent ve společnosti prodávající počítače.

V životopise chybí přidaná hodnota, kterou můžete nabídnout!

V profesním životopise jsou zdůrazněny výsledky dosažené během jednotlivých zkušeností. Náborový pracovník nechce znát pouze úkoly, které jste plnili, ale také úroveň úspěchu, kterého jste při plnění svých povinností dosáhli. To poskytuje příležitost předvést vaše dovednosti a to, jak vaše zkušenosti souvisejí s pozicí, o kterou se ucházíte.

Profesionální tipy:

 • Musíte ukázat, jakých výsledků jste dosáhli u každého z vašich předchozích zaměstnavatelů.
 • U každé předchozí zkušenosti uveďte příslušné povinnosti, za které jste byli zodpovědní, a výsledky, kterých jste dosáhli.
 • Zdůrazněte své výsledky čísly a hmatatelnými příklady

CV obsahuje gramatické chyby a překlepy


Podle personalistů je tento problém kardinálním prohřeškem při prověřování životopisů. Stačí jedna pravopisná nebo gramatická chyba a váš životopis může být odmítnut. Jedná se o jeden z prvotřídních filtrů, které zaměstnavatelé používají při výběru potenciálních kandidátů. Tomu se však lze snadno vyhnout.

chyby v zivotopise


Profesionální tipy:

 • Požádejte alespoň dva lidi, aby si váš životopis přečetli a ujistili se, že v něm nejsou žádné chyby.
 • Pokud píšete životopis v angličtině (chcete-li se ucházet o místo mimo USA), ujistěte se, že používáte britskou angličtinu, a nikoli americkou angličtinu.
 • Pokud váš životopis není napsán ve vašem rodném jazyce, požádejte rodilého mluvčího, aby jej před odesláním náborovému pracovníkovi opravil.

Nadpoužíváte žargon a klíčová slova

Používání opakujících se klíčových slov může mít z dlouhodobého hlediska nepříznivé důsledky pro vaši profesionální image a komunikaci. Jakto?

 • Nejasné informace v životopise mohou náborového pracovníka zmást. Pokud například uchazeč uvede "zkušenosti s řízením projektů", aniž by specifikoval, o jaké projekty se jedná, náboráři mohou mít problém posoudit jeho kvalifikaci.
 • Pokud je životopis nejasný, může to vést k otázkám při pohovoru, které vyžadují vysvětlení. Pokud například uchazeč uvede "zvýšení prodeje", ale neupřesní procento nebo časový rámec, může se personalista ptát na další podrobnosti, což může vést k narušení komunikace.
 • Přeplnění životopisu klíčovými slovy, která nesouvisejí se skutečnými dovednostmi, může působit neautentickým dojmem. Pokud například uchazeč uvede několik nesouvisejících dovedností, jako je "strojové učení" a "plynulá francouzština", jen aby odpovídal nabídce pracovních míst, může to vyvolat pochybnosti o jeho skutečné kvalifikaci.
⚠️ Varování: Pokud je životopis příliš dlouhý a chybí mu struktura, může potenciální zaměstnavatele zahltit. Například životopis s dlouhými odstavci a těžkým žargonem může zaměstnavatele odradit od jeho důkladného přečtení, zejména když mají k dispozici mnoho jiných životopisů k prostudování.

CV má nekonzistentní rozvržení

Už jste někdy slyšeli větu "nesuď knihu podle obalu"? Tento citát neplatí při psaní životopisu.

Nepřehledný životopis vyvolá v náboráři dojem, že:

 • že jste neorganizovaní
 • nevěnujete pozornost detailům

Profesionální tipy:

 • Životopis musí být přehledný a snadno čitelný
 • Ujistěte se, že je vše zarovnané
 • Ujistěte se, že odstavce mají stejnou velikost písma a textu
 • Použijte profesionální šablonu!

V životopise si vymýšlíte, uvádíte nepravdivé informace a nepřesnosti

Láká vás lhát v životopise? Nedělejte to! Ať už přemýšlíte o přehánění svých jazykových znalostí nebo o vymýšlení kvalifikace, nikdy to není dobrý nápad, protože vás téměř jistě odhalí. V některých případech by to mohlo být považováno za trestný čin, pokud by lež vedla k získání dobře placené pozice.

chyby v zivotopise

⚠️ Varování: Zachovejte si tedy poctivost a "neosolte" svůj životopis velkými či malými lžemi.

Žádost obsahuje nevhodnou fotografii

U většiny žádostí o zaměstnání není uvedení fotografie v životopise povinné, nicméně pokud se ucházíte o hereckou nebo modelingovou roli, může vám fotografie dodat osobní nádech.

Ne každá fotografie bude pro použití v životopise vhodná. Fotografie z dovolené, večírků a nočního života mohou ukázat vaši osobnost, ale v profesionálním prostředí jsou zcela nevhodné. Nejlepší je použít fotografii, na které máte upravený a profesionální vzhled a usmíváte se. Protože může být těžké se správně vyfotit, zvažte využití služeb profesionálního fotografa.

Životopis obsahuje neúplné nebo chybějící kontaktní údaje

Pokud ve vašem životopise chybí důležité informace, jako je telefonní číslo a e-mailová adresa, náboroví pracovníci vás budou jen těžko kontaktovat. Navíc se jim nebude líbit, že budou muset shánět vaše kontaktní údaje, aby s vámi mohli mluvit.

Ujistěte se, že vaše e-mailová adresa je vhodná a působí správným dojmem. E-mailová adresa jako tatranka98@gmail.com nebo milujucokoladu@gmail.com může být vtipná pro vaše přátele, ale v profesionálním prostředí je nevhodná. Pro jistotu používejte e-mailovou adresu, která obsahuje vaše jméno a příjmení, například jannovak@gmail.com.

Máte nereprezentativní online profil

Uvědomte si, že zaměstnavatelé a náboráři si vás při podávání přihlášky vyhledají na internetu. Proto je důležité, aby vaše online prezentace reprezentovala profesionální obraz, který (snad) vytváří váš životopis. Proto je dobré zkontrolovat ovládací prvky ochrany osobních údajů na svých účtech na sociálních sítích a odstranit z nich vše, co nechcete, aby zaměstnavatelé viděli.

Závěrem


Máte jen jednu šanci udělat první dojem. Proto se ujistěte, že první dojem, který váš životopis udělá, je dobrý. Použijte některou z našich šablon životopisu, abyste zajistili profesionální prezentaci svých dovedností a pracovních zkušeností. Hodně štěstí při podávání žádostí! Nyní máte všechny informace k napsání životopisu, který vám zajistí pracovní pohovory!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis