Silný životopis studenta: Jak napsat do životopisu probíhající studium

Ať už jste student střední školy, který se uchází o stáž, nebo čerstvý absolvent vysoké školy, který hledá svou první práci po ukončení studia, budete ke své žádosti potřebovat přesvědčivý studentský životopis.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Tvorba životopisu studenta však může být složitá kvůli nedostatečné praxi. Pokud pracovní zkušenosti během studia chybí, je třeba se zaměřit na vzdělání, ale jak jej uvést v případě, že jste ještě z vysoké školy neodešli? Důležité je zaměřit se na všechny své silné stránky navzdory nedostatku pracovních zkušeností a nedokončeného vzdělání.

V následujícím článku vám poradíme, jak napsat životopis a co uvést do životopisu studenta, který ještě nedokončil vysokoškolské vzdělání a hledá si pracovní místo.

📌 Tip: Při hledání práce se vám jako studentovi při tvorbě studentského životopisu bude hodit vzor životopisu s profesionálním formátováním ke stažení zde a také inspirativní příklady životopisů na juniorské pozice. To vše a mnoho dalšího pro vás máme na našich stránkách!

Co napsat do životopisu, když jsem student?


Brzy dokončíte vysokou školu a budete potřebovat uplatnit svůj vysokoškolský titul a získat skvělou pozici ve svém oboru. Personalisté však po vás budou chtít, abyste spolu s žádostí o zaměstnání předložili skvělý studentský životopis, ve kterém uvedete své akademické vzdělání, kvalifikaci a dovednosti, aby mohli co nejlépe posoudit, jak jste kvalifikovaní.

co napsat do zivotopisu kdyz jsem student
📌 Tip: Tvorba životopisu studenta v cizím jazyce, jako je anglický jazyk, španělština nebo němčina, může být ještě složitější. Nebojte se! Máme pro vás podrobné návody, jak napsat životopisy v cizích jazycích!

Při tvorbě záhlaví nestačí uvést pouze jméno a příjmení, ale také odkazy na profesní stránky a online portfolia


Bývá často chybou do hlavičky životopisu uvést buď pouze jméno a příjmení a nic jiného, nebo naopak uvést i odkazy na sociální sítě a informace o vašem rodinném stavu, věku apod. Na začátek životopisu byste však měli uvést pouze relevantní kontaktní údaje, jako je vaše:

 • Celé jméno a příjmení
 • Telefonní číslo
 • E-mailová adresa
 • Místo bydliště
 • Odkaz na síť LinkedIn nebo na online portfolia, máte-li je
📌 Tip: Mezi našimi příklady životopisů naleznete nejrůznější vzory životopisů na juniorské a studentské pozice, jako je práce u vzdělávací instituce na pozici vychovatele, učitele nebo třeba asistenta učitele.

Rady a tipy pro psaní životopisu pro studenty


co napsat do zivotopisu kdyz jsem student


Najít si práci po ukončení studia může být obtížné, zejména pokud nemáte kvalifikaci a dovednosti potřebné pro požadovanou práci.

I tak však můžete na personalisty zapůsobit a svým životopisem dát najevo, že jste motivovaní se učit a že jste pro danou práci vhodnou osobou. Abychom vám pomohli začít psát životopis, níže uvádíme nejdůležitější tipy pro uchazeče o zaměstnání z řad vysokoškoláků.

Rozšiřte svou sekci o vzdělání

Protože jste aspirujícím studentem budete se při hledání práce pravděpodobně spoléhat na své akademické vzdělání.

Proto se ujistěte, že jste v životopise rozšířili sekci o vzdělání a uvedli všechny podrobnosti, které jsou pro danou práci relevantní a pomohou vám vyniknout mezi podobně kvalifikovanými uchazeči.

Například ukažte, že máte dobré výsledky, a uveďte svůj průměrný prospěch a seznam ocenění nebo stipendií, která jste během školy získali. Kromě toho nezapomeňte uvést relevantní studijní výsledky, pokud se vztahují k dané pozici.

Použijte oddíl "relevantní pracovní zkušenosti"

Vzhledem k tomu, že jste na škole, zaměstnavatelé nebudou očekávat, že máte za sebou mnoho zkušeností a kvalifikací. Pokud však máte relevantní pracovní zkušenosti, může to mít při hledání práce po ukončení studia velký význam.

Namísto oddílu o pracovních zkušenostech vytvořte oddíl "relevantní zkušenosti" a uvádějte pouze odborné zkušenosti přímo související s pozicí, o kterou se ucházíte. Tyto zkušenosti lze získat i různými jinými způsoby, například dobrovolnickou prací nebo mimoškolními aktivitami.

⚠️ Varování: Kvalita má přednost před kvantitou: Studenti na začátku kariéry často pociťují tlak na to, aby nashromáždili co nejvíce publikací nebo pedagogických zkušeností. Místo toho se zaměřte na menší počet významných příspěvků, o kterých můžete s nadšením hovořit.

Pokud máte jiné pracovní zkušenosti z doby, kdy jste byli mladší, například práci ve fast foodu nebo jako pokladní, jednoduše tato zaměstnání vynechejte, protože pravděpodobně nejsou relevantní pro práci, kterou chcete po vysoké škole získat (ale pokud ano, měli byste je uvést). Nevyjmenovávejte všechny pozice, na kterých jste pracovali, pokud nejsou relevantní!

Pokud vaše předchozí pracovní pozice přímo nesouvisí s pozicí, o kterou se ucházíte, nebo s ní nesouvisí, je možné, že máte relevantní povinnosti, kterými jste byli pověřeni. Například pokladní, která se po ukončení studia uchází o pozici v oblasti financí, by mohla uvést svou schopnost počítat peníze a provádět finanční prognózy pro následující směnu.

Nebojte se do této sekce také uvést:

 • Stáže
 • Práce na volné noze
 • Vedoucí pozice

Jak napsat pracovní zkušenosti, pokud teprve studujete střední školu?

V této části by měla být uvedena celá vaše pracovní historie bez ohledu na to, zda se přímo vztahuje k pracovnímu místu, o které se ucházíte. Téměř všechny profesní zkušenosti rozvíjejí praktické znalosti, které vám jako uchazeči pomohou, ať už jde o hodnotu týmové práce, důležitost dobrých komunikačních dovedností nebo o to, jak zvládat konflikty.

co napsat do zivotopisu kdyz jsem student


Kromě formálních pracovních zkušeností existuje mnoho dalších zkušeností, které můžete do této části zahrnout, například:

 • Letní brigády
 • Práce na částečný úvazek
 • Charitativní nebo dobrovolnická práce
 • Výměnné programy

Každý záznam by měl obsahovat název práce, společnost nebo instituci, data a několik bodů popisujících vaše povinnosti a úspěchy.

Zaměřte se na své přenositelné dovednosti

Bez ohledu na vaše předchozí zkušenosti máte pravděpodobně přenositelné dovednosti, které můžete uvést ve svém životopise po ukončení studia, zejména pokud jste starší student, který jde na školu s cílem změnit povolání.

💡 Poznámka: Přenositelné dovednosti: Vyzdvihněte všechny neakademické zkušenosti, které vás vybavily dovednostmi důležitými pro výzkum, výuku nebo služby.

Při psaní životopisu se zaměřte na tyto tvrdé a měkké dovednosti. Ať už jste je získali v předchozí firmě, nebo během školy, všechny vám mohou pomoci působit v žádosti o zaměstnání kvalifikovaněji. Kromě toho můžete uvést dovednosti, které jste získali nejen ve třídě, ale také při mimoškolních aktivitách nebo při výkonu dobrovolnické činnosti.

Pokud chcete zdůraznit více svých zkušeností, zkuste napsat motivační dopis. Nejste si jisti, jaký je rozdíl mezi životopisem a motivačním dopisem? Motivační dopis je jednostránkový dokument, který doprovází váš životopis a rozšiřuje vaše přenositelné dovednosti, charakter a pracovní historii.

Svůj životopis vylepšete doplňkovými sekcemi


co napsat do zivotopisu kdyz jsem student

Činnosti a sdružení

Jako student vysoké školy jste možná získali mnoho cenných dovedností a zkušeností v rámci mimoškolních aktivit. Například sport vás mohl naučit, jak je důležitá týmová práce, nebo jste si jako člen debatního týmu osvojili dovednosti veřejného vystupování. Pokud jste zastávali nějaké vedoucí funkce, uveďte i tuto informaci, protože potenciální zaměstnavatelé si všímají kandidátů s vůdčími schopnostmi.

Koníčky a zájmy

Zvažte přidání této části, pokud je váš životopis krátký. Můžete ji však vynechat, pokud se informace nemusí nutně týkat pracovního místa, o které se ucházíte. Pokud je to možné, slaďte obsah této části s kulturou společnosti, abyste prokázali, že jste vhodným kandidátem na danou pozici.

Jazykové a počítačové dovednosti a znalosti

Uveďte seznam jazyků, které umíte, včetně úrovně jejich znalosti. Úroveň jazykových znalostí je rámec vytvořený pro hodnocení jazykových úrovní na základě přesnosti, plynulosti jazyka a dalších faktorů. Standardizuje bodování, takže všichni mají stejnou představu a nedochází k nedorozuměním.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Jak napsat do životopisu probíhající studium: Co napsat do životopisu, když jsem student?

Když budete vědět, jak napsat kvalitní studentský životopis, který bude prezentovat vaše studijní a profesní předpoklady, můžete se stát nejlepším kandidátem na pracovní a vzdělávací pozice.

Postupujte podle následujících kroků a vytvořte profesionální studentský životopis, který zapůsobí na přijímací komise a manažery přijímacích pohovorů:

 • Použijte správný formát a strukturu.
 • Prostudujte si pozici a zaměstnavatele.
 • Začněte poutavým osobním prohlášením nebo cílem.
 • Buďte kreativní, pokud jde o vaše vzdělání.
 • Rozšiřte své pracovní zkušenosti.
 • Přidejte další části.
 • Proveďte korektury a úpravy.
Jak napsat životopis, když se ucházíte o své první zaměstnání jako student a nemáte ukončené vzdělání?

Pokud chcete vědět, jak v životopise uvést probíhající vzdělávání, musíte se naučit dvě věci. První z nich je, jak tyto informace uvést tak, aby zaměstnavateli jasně sdělily stav vašeho vzdělání. Druhá věc je, kam tyto informace v těle životopisu umístit. Pokud jde o způsob, jak tyto údaje sdělit, existuje několik různých způsobů. Existuje pouze několik základních pravidel, která je třeba při uvádění těchto údajů o vzdělání dodržovat:

 • Buďte co nejjasnější. Nechcete přece, aby zaměstnavatel nabyl špatného dojmu. Pokud jste dokončili jeden stupeň vzdělání a pokračujete v dalším vzdělávání, nezapomeňte tuto skutečnost jasně uvést. Pokud váš titul ještě není dokončen, uveďte to také jasně.
 • Buďte upřímní. Pokud jste v procesu ukončování studia, neuvádějte tento vzdělávací program. Nesnažte se nijak vylepšovat sekci o svém vzdělání. Prostě jen poctivě uveďte fakta.
 • Nebojte se uvést rozpracované vysokoškolské tituly, stejně jako online tituly, o které případně usilujete.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis