Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Tvorba životopisu studenta však může být složitá kvůli nedostatečné praxi. Pokud pracovní zkušenosti během studia chybí, je třeba se zaměřit na vzdělání, ale jak jej uvést v případě, že jste ještě z vysoké školy neodešli? Důležité je zaměřit se na všechny své silné stránky navzdory nedostatku pracovních zkušeností a nedokončeného vzdělání.
V následujícím článku vám poradíme, jak napsat životopis a co uvést do životopisu studenta, který ještě nedokončil vysokoškolské vzdělání a hledá si pracovní místo.
Co napsat do životopisu, když jsem student?
Brzy dokončíte vysokou školu a budete potřebovat uplatnit svůj vysokoškolský titul a získat skvělou pozici ve svém oboru. Personalisté však po vás budou chtít, abyste spolu s žádostí o zaměstnání předložili skvělý studentský životopis, ve kterém uvedete své akademické vzdělání, kvalifikaci a dovednosti, aby mohli co nejlépe posoudit, jak jste kvalifikovaní.
Při tvorbě záhlaví nestačí uvést pouze jméno a příjmení, ale také odkazy na profesní stránky a online portfolia
Bývá často chybou do hlavičky životopisu uvést buď pouze jméno a příjmení a nic jiného, nebo naopak uvést i odkazy na sociální sítě a informace o vašem rodinném stavu, věku apod. Na začátek životopisu byste však měli uvést pouze relevantní kontaktní údaje, jako je vaše:
- Celé jméno a příjmení
- Telefonní číslo
- E-mailová adresa
- Místo bydliště
- Odkaz na síť LinkedIn nebo na online portfolia, máte-li je
Rady a tipy pro psaní životopisu pro studenty
Najít si práci po ukončení studia může být obtížné, zejména pokud nemáte kvalifikaci a dovednosti potřebné pro požadovanou práci.
I tak však můžete na personalisty zapůsobit a svým životopisem dát najevo, že jste motivovaní se učit a že jste pro danou práci vhodnou osobou. Abychom vám pomohli začít psát životopis, níže uvádíme nejdůležitější tipy pro uchazeče o zaměstnání z řad vysokoškoláků.
Rozšiřte svou sekci o vzdělání
Protože jste aspirujícím studentem budete se při hledání práce pravděpodobně spoléhat na své akademické vzdělání.
Proto se ujistěte, že jste v životopise rozšířili sekci o vzdělání a uvedli všechny podrobnosti, které jsou pro danou práci relevantní a pomohou vám vyniknout mezi podobně kvalifikovanými uchazeči.
Například ukažte, že máte dobré výsledky, a uveďte svůj průměrný prospěch a seznam ocenění nebo stipendií, která jste během školy získali. Kromě toho nezapomeňte uvést relevantní studijní výsledky, pokud se vztahují k dané pozici.
Použijte oddíl "relevantní pracovní zkušenosti"
Vzhledem k tomu, že jste na škole, zaměstnavatelé nebudou očekávat, že máte za sebou mnoho zkušeností a kvalifikací. Pokud však máte relevantní pracovní zkušenosti, může to mít při hledání práce po ukončení studia velký význam.
Namísto oddílu o pracovních zkušenostech vytvořte oddíl "relevantní zkušenosti" a uvádějte pouze odborné zkušenosti přímo související s pozicí, o kterou se ucházíte. Tyto zkušenosti lze získat i různými jinými způsoby, například dobrovolnickou prací nebo mimoškolními aktivitami.
Pokud máte jiné pracovní zkušenosti z doby, kdy jste byli mladší, například práci ve fast foodu nebo jako pokladní, jednoduše tato zaměstnání vynechejte, protože pravděpodobně nejsou relevantní pro práci, kterou chcete po vysoké škole získat (ale pokud ano, měli byste je uvést). Nevyjmenovávejte všechny pozice, na kterých jste pracovali, pokud nejsou relevantní!
Pokud vaše předchozí pracovní pozice přímo nesouvisí s pozicí, o kterou se ucházíte, nebo s ní nesouvisí, je možné, že máte relevantní povinnosti, kterými jste byli pověřeni. Například pokladní, která se po ukončení studia uchází o pozici v oblasti financí, by mohla uvést svou schopnost počítat peníze a provádět finanční prognózy pro následující směnu.
Nebojte se do této sekce také uvést:
- Stáže
- Práce na volné noze
- Vedoucí pozice
Jak napsat pracovní zkušenosti, pokud teprve studujete střední školu?
V této části by měla být uvedena celá vaše pracovní historie bez ohledu na to, zda se přímo vztahuje k pracovnímu místu, o které se ucházíte. Téměř všechny profesní zkušenosti rozvíjejí praktické znalosti, které vám jako uchazeči pomohou, ať už jde o hodnotu týmové práce, důležitost dobrých komunikačních dovedností nebo o to, jak zvládat konflikty.
Kromě formálních pracovních zkušeností existuje mnoho dalších zkušeností, které můžete do této části zahrnout, například:
- Letní brigády
- Práce na částečný úvazek
- Charitativní nebo dobrovolnická práce
- Výměnné programy
Každý záznam by měl obsahovat název práce, společnost nebo instituci, data a několik bodů popisujících vaše povinnosti a úspěchy.
Zaměřte se na své přenositelné dovednosti
Bez ohledu na vaše předchozí zkušenosti máte pravděpodobně přenositelné dovednosti, které můžete uvést ve svém životopise po ukončení studia, zejména pokud jste starší student, který jde na školu s cílem změnit povolání.
Při psaní životopisu se zaměřte na tyto tvrdé a měkké dovednosti. Ať už jste je získali v předchozí firmě, nebo během školy, všechny vám mohou pomoci působit v žádosti o zaměstnání kvalifikovaněji. Kromě toho můžete uvést dovednosti, které jste získali nejen ve třídě, ale také při mimoškolních aktivitách nebo při výkonu dobrovolnické činnosti.
Pokud chcete zdůraznit více svých zkušeností, zkuste napsat motivační dopis. Nejste si jisti, jaký je rozdíl mezi životopisem a motivačním dopisem? Motivační dopis je jednostránkový dokument, který doprovází váš životopis a rozšiřuje vaše přenositelné dovednosti, charakter a pracovní historii.
Svůj životopis vylepšete doplňkovými sekcemi
Činnosti a sdružení
Jako student vysoké školy jste možná získali mnoho cenných dovedností a zkušeností v rámci mimoškolních aktivit. Například sport vás mohl naučit, jak je důležitá týmová práce, nebo jste si jako člen debatního týmu osvojili dovednosti veřejného vystupování. Pokud jste zastávali nějaké vedoucí funkce, uveďte i tuto informaci, protože potenciální zaměstnavatelé si všímají kandidátů s vůdčími schopnostmi.
Koníčky a zájmy
Zvažte přidání této části, pokud je váš životopis krátký. Můžete ji však vynechat, pokud se informace nemusí nutně týkat pracovního místa, o které se ucházíte. Pokud je to možné, slaďte obsah této části s kulturou společnosti, abyste prokázali, že jste vhodným kandidátem na danou pozici.
Jazykové a počítačové dovednosti a znalosti
Uveďte seznam jazyků, které umíte, včetně úrovně jejich znalosti. Úroveň jazykových znalostí je rámec vytvořený pro hodnocení jazykových úrovní na základě přesnosti, plynulosti jazyka a dalších faktorů. Standardizuje bodování, takže všichni mají stejnou představu a nedochází k nedorozuměním.