Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Pokud nemáte vysokoškolský titul, nemusí to nutně znamenat, že jste pro danou pozici méně kvalifikovaní, ale budete muset přesunout pozornost na pracovní zkušenosti a své další dovednosti a schopnosti. Rovněž při popisování vašeho vzdělání může správná formulace pozitivně ovlivnit negativní stránku věci.
Jde to i bez diplomů: Jak nejlépe napsat svůj životopis a získat práci pouze se střední školou?
Zvolte správný formát životopisu
Většina životopisů používá obrácený chronologický formát s oddílem "pracovní zkušenosti", ve kterém jsou uvedena zaměstnání od nejnovějšího po nejnovější. Pokud máte nějaké působivé zkušenosti, které chcete zdůraznit, tento formát vám bude vyhovovat. Obráceně chronologický životopis vám umožní soustředit se na pracovní zkušenosti před vším ostatním, což může pomoci, když nemáte mnoho vzdělání, které byste mohli ukázat.
Pokud byste chtěli zdůraznit "dovednosti" nad zkušenostmi, můžete také vyzkoušet funkční formát. Tento formát životopisu obsahuje výraznou část dovednosti, kde můžete zdůraznit své nejlepší dovednosti a kompetence, a také reverzně-chronologickou část pracovní zkušenosti. Pokud máte silné dovednosti, které chcete předvést, můžete použít funkční životopis.
Jaké oddíly uvést v životopise, když nemáte žádné vzdělání?
Oddíly, které byste měli zahrnout do životopisu bez vzdělání, jsou následující:
- Kontaktní údaje: Vaše jméno a kontaktní údaje
- Profesní shrnutí: Stručné shrnutí vaší klíčové kvalifikace
- Dovednosti: Podrobný seznam dovedností, díky nimž jste pro danou práci vhodní.
- Pracovní zkušenosti: Seznam předchozích pracovních pozic v obráceném chronologickém pořadí s popisem práce
- Vzdělání: I když jste nedokončili žádné formální vzdělání, můžete uvést své průběžné nebo nedokončené vzdělání.
- Ocenění: Jakákoli ocenění, úspěchy nebo vyznamenání, která jste obdrželi.
- Certifikáty: Licence a další doklady o tom, že jste schopni vykonávat danou práci.
- Dobrovolnická činnost: Minulé nebo současné dobrovolnické pozice
- Členství: Pokud jste členem nějaké profesní organizace, můžete ji uvést.
- Zájmy a aktivity: Tato část sice není nutná, ale pokud se účastníte nějakých působivých klubů nebo týmů, může vám pomoci vyplnit životopis.
Zdůrazněte relevantní zkušenosti
Pokud nemáte vysokoškolské vzdělání, uveďte v životopise své zkušenosti hned na prvním místě (tedy před sekcí "vzdělání"). Vyjmenujte své předchozí zaměstnavatele, pozice, které jste zastávali, své povinnosti a výsledky, kterých jste dosáhli. Držte se pouze těch zaměstnání, která vám pomohla získat zkušenosti pro práci, o kterou se ucházíte. Udělejte dobrý první dojem tím, že napíšete silný, profesionální cíl přizpůsobený pozici, o kterou se ucházíte.
Napište působivé profesní shrnutí
Měli byste si také připravit dobré profesní shrnutí toho, co děláte ve svém současném nebo posledním zaměstnání, a ukázat, jak jste rozvíjeli své odborné dovednosti. Vyzdvihněte zejména ty dovednosti, které se vztahují k práci, o niž se ucházíte, a ačkoli to bude stručné, uveďte konkrétní údaje o tom, jak dobře jste splnili své cíle.
Shrnutí je krátký odstavec nebo seznam s odrážkami, který zdůrazňuje:
- kdo jste jako kandidát
- jaké dovednosti a specializace přinášíte pro danou práci
- vaše klíčové úspěchy nebo kvalifikace
Shrnutí životopisu je nezbytnou součástí životopisu bez vzdělání. Je to příležitost udělat svým životopisem skvělý první dojem a zdůraznit, co můžete firmě přinést.
Vaše shrnutí by mělo být umístěno hned na začátku životopisu a mělo by být natolik dobré, aby každý, kdo si ho přečte, chtěl pokračovat ve čtení.
Zdůrazněte dovednosti a vlastnosti
Dejte zaměstnavateli najevo, co můžete přinést. Doporučujeme podívat se na nabídku práce, abyste našli silné stránky, které odpovídají tomu, co váš potenciální zaměstnavatel hledá. Charakterizujte žádoucí vlastnosti, kterými disponujete, namísto používání zaběhlých slov. Například místo toho, abyste jako svou dovednost uváděli organizovanost, můžete říci: "Jsem schopen vnést do chaosu řád." V takovém případě se můžete rozhodnout, zda se vám podaří vnést do chaosu pořádek. Chcete zaměstnavatele zaujmout a udržet jeho zájem. Během pohovoru bude zaměstnavatel hodnotit také vaše osobní vlastnosti na základě vašeho tónu, přístupu a schopnosti komunikovat. Udržujte pohovor pozitivní a optimistický.
Vzdělání, školení nebo certifikáty
Pokud máte nějaké vysokoškolské kredity, uveďte univerzitu, obor studia a počet absolvovaných let. Pokud máte více než jeden rok vysoké školy, můžete také uvést počet kreditních hodin, které v současné době máte. Pokud v současné době studujete, uveďte, že pracujete na získání titulu. Uveďte veškerá školení, osvědčení nebo licence, které máte v souvislosti s danou pozicí.
Vyzařujte osobní a profesní sebedůvěru
Nikdy se nepodceňujte a nemějte pocit, že nejste dostatečně dobří. V životopise i během pohovoru vyzařujte sebevědomí. Cílem pohovoru je prodat zaměstnavateli sebe a své schopnosti. Nikdy se nepodbízejte. Zaměřte se spíše na to, co můžete společnosti nabídnout, než na to, co vám chybí. Připravte se na odpovědi na případné otázky týkající se vašeho vzdělání tím, že si odpovědi předem procvičíte.
Užitečné rady & tipy pro hledání práce bez diplomů
Níže uvádíme několik tipů, které vám pomohou získat práci bez diplomu:
Přizpůsobte formát životopisu své dosavadní kariéře
Při tvorbě životopisu můžete použít několik různých formátů. Pokud nemáte titul, možná budete chtít změnit celý formát životopisu, aby lépe vynikly vaše nejsilnější stránky. Například místo oddílu pro vzdělání můžete tento oddíl nahradit oddílem pro dobrovolnické zkušenosti nebo zvláštní úspěchy. Pokud máte rozsáhlé pracovní zkušenosti, můžete použít chronologický formát, abyste ukázali, jak dlouho pracujete.
Použijte profesionální šablonu životopisu
Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, aby váš životopis vypadal dokonale, je použít šablonu životopisu. Její pomocí propůjčíte životopisu profesionální podobu a uděláte dobrý dojem již po prvním zběžném zhlédnutí!
Zvažte absolvování dalších kurzů
Získání titulu představuje, že jste získali specializované znalosti o určitém oboru nebo funkci. Existují však i jiné způsoby, jak získat znalosti potřebné pro danou práci. Například mnoho komunitních vysokých škol nabízí kurzy určitých předmětů, jako je účetnictví nebo informační technologie, z nichž některé můžete absolvovat i online. Absolvováním některého z těchto kurzů můžete získat specifické znalosti a dovednosti, které potřebujete pro danou práci, aniž byste museli získat plný titul.
Zaměřte se na dobrovolnické příležitosti
Dobrovolnictví je účinný způsob, jak získat zkušenosti a znalosti v daném oboru. Mnoho dobrovolnických příležitostí poskytuje školení a nevyžaduje vysokoškolské vzdělání. Hledejte dobrovolnické příležitosti v oblasti, na které vám záleží, ideálně při výkonu práce, která je podobná té, o kterou usilujete. Tuto zkušenost a získané dovednosti pak můžete přidat do svého životopisu.
Získejte certifikáty
V závislosti na druhu práce můžete získat certifikáty, které prokazují odborné znalosti. Tyto certifikáty pak můžete použít místo titulu a ukázat zaměstnavatelům, že jste získali určitou úroveň znalostí o daném tématu. Pokud byste například chtěli pracovat jako programátor v jazyce Java, mohli byste získat certifikaci v tomto jazyce.
Poptejte se v okolí, networkujte
Vytváření sítí je produktivní způsob, jak se dozvědět o potenciálních pracovních příležitostech a získat doporučení. Zvažte vyhledání konferencí ve vašem okolí, kde se můžete setkat s odborníky z oboru, ve kterém chcete pracovat. Můžete také oslovit bývalé nadřízené nebo spolupracovníky a zjistit, zda by vám posloužili jako reference. Pokud se za vaše schopnosti zaručí bývalý kolega nebo manažer, budou mít personalisté k dispozici názor dalšího odborníka, na který se mohou spolehnout, pokud jde o vaši kvalifikaci.
V neposlední řadě nezapomeňte na motivační dopis!
Někteří zaměstnavatelé sice vyžadují vysokoškolské vzdělání, ale často budou brát v úvahu uchazeče, který má zkušenosti, měřitelné a relevantní dovednosti a který zaujme při pohovoru. Prvním problémem je, že možná nedostanete příležitost podělit se o své dovednosti při pohovoru, pokud z vaší žádosti vyplývá, že vám chybí požadavky.
Použijte svůj motivační dopis, abyste zdůraznili životní zkušenosti, dovednosti a úspěchy, které ukazují, že jste kvalifikovaní i přes nedostatky ve vzdělání. Pokud je to možné, slaďte své konkrétní dovednosti, pracovní vzdělání a zkušenosti s potřebami společnosti způsobem, který ukáže vaši potenciální hodnotu.
Svůj životopis i motivační dopis nezapomeňte několikrát zkontrolovat!
Váš životopis i motivační musí být bez poskvrnky a bez gramatických nebo stylistických chyb. Vše si po sobě pečlivě zkontrolujte. V životopise, žádosti o zaměstnání ani při pohovoru nelžete o získání titulu, protože zaměstnavatel si tuto informaci pravděpodobně ověří. Ujistěte se, že váš životopis potvrzuje každý detail vašeho motivačního dopisu.