Proč u nás chcete pracovat? Absolutně nejlepší odpověď na nejčastější otázku při pohovoru

Někdy jsou nejtěžší otázky na pracovním pohovoru zároveň těmi nejjednoduššími a nejpřímějšími. Takové, s nimiž byste měli vždy počítat a rozhodně se na ně připravit: "Proč chcete pracovat právě tady?".

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

V tomto článku vám poskytneme kompletní návod, jak odpovědět na jednu z nejčastějších (a nejdůležitějších) otázek při pracovním pohovoru: Proč u nás chcete pracovat?

📌Tip: Než dostanete pozvání na pohovor, budete muset dokázat, jaké jsou vaše silné stránky v životopise. Při jeho psaní použijte profesionální šablonu a inspirujte se v našich praktických příkladech.

Zajímat by vás mohl například ukázkový životopis na pozici: konzultanta v oblasti managementu, stavebního dozorce nebo třeba herce.

Proč se u pohovoru ptají "Proč u nás chcete pracovat?"


proc chcete u nas pracovat


Tuto otázku pokládají personalisté, aby si ověřili, zda jste si "udělali rešerši" - tedy zda hledáte práci náhodně, nebo zda máte o pracovní pozici v této konkrétní společnosti skutečný zájem.

V ideálním případě firma zohlední vaše kariérní cíle a časem vám bude moci nabídnout možnosti kariérního růstu a povýšení. Proto se personalista při pohovoru snaží zjistit, jak vaše cíle odpovídají tomu, co vám může nabídnout.

Snaží se minimalizovat dobu nástupu a zaškolení. Aby vás co nejdříve uvedli do provozu, zjišťují, jak vaše stávající dovednosti odpovídají požadavkům.

Třebaže to může znít jako jedno velké klišé, počítejte s tím, že se vás personalista při pohovoru na tuto otázku zeptá, neboť mu poskytuje spoustu informací o vaší motivaci a kariérních cílech. Obvykle se na tuto otázku personalisté ptají na začátku pohovoru, hned po první úvodní otázce "Povězte mi něco o sobě" nebo "Proč bychom měli zaměstnat právě vás?".

Hlavní důvody, proč se na tuto otázku personalisté ptají

 • Aby zjistili, zda jste si udělali přípravnou rešerši: Jednou z věcí, o které se personalisté chtějí ujistit, je to, zda máte o jejich společnost a pozici skutečný zájem, nebo zda jen chrlíte přihlášky.
 • Aby pochopili skutečnou motivaci: Firmy nechtějí přijmout někoho, kdo má jen mírný zájem nebo kdo hledá dočasnou práci, než se objeví něco zajímavějšího.
 • Aby mohli zjistit, jak se vaše kariérní cíle shodují se společností: Personalisté chtějí, abyste byli v této práci spokojení. A jedním ze způsobů, jak se o tom přesvědčit, je ověřit, zda vaše dlouhodobé kariérní plány odpovídají tomu, co vám mohou reálně nabídnout.

⚠️Varování: Pozor! Personalisté chtějí slyšet promyšlenou odpověď, ze které bude patrné, že si kandidát přečetl popis pracovní pozice, a trochu si o společnosti něco zjistil. Chtějí se také pokusit zjistit, jak pozice odpovídá potřebám, zájmům a hodnotám kandidáta. Proč? To proto, že správný nábor není jen o tom, kdo má schopnosti vykonávat danou práci. Potřebujete také někoho, kdo by se v dané roli cítil angažovaný a spokojený. Angažovaní zaměstnanci podávají lepší výkony a u angažovaných zaměstnanců je méně pravděpodobné, že náhle odejdou kvůli něčemu, co se jim líbí víc.

Jak odpovědět na otázku: Proč chcete u nás pracovat?


proc chcete u nas pracovat


Stejně jako podobně problematická otázka na pohovoru - "Povězte mi něco o sobě" - vyžaduje i otázka "Proč u nás chcete pracovat?", abyste se soustředili na konkrétní odpověď bez jakýchkoli nápověd, souvislostí nebo podnětů ze strany tazatele. Nikdy nesmíte jen tupě zírat, nebo dokonce ve své odpovědi upozorňovat na své slabé stránky.

Než začnete odpovídat na otázku "Proč zde chcete pracovat"

 • Prozkoumejte společnost, pozici a obor
 • Vysvětlete, proč se právě tato společnost hodí pro vaše kariérní cíle
 • Zmiňte, proč vás daná pozice zajímá, ukažte, že jste si udělali průzkum, a buďte v odpovědi konkrétní
 • Řekněte, jak mohou vaše dovednosti a zkušenosti přispět k dosažení jejich cílů
 • Buďte upřímní ohledně své motivace k nástupu, nesnažte se říkat jen to, co vám připadá "správné"

📌Tip: Prostudujte si popis práce: Kromě toho, že se o firmu zajímáte a jste z ní nadšeni, chce se tazatel také ujistit, že rozumíte pozici, na kterou se hlásíte, a všem povinnostem, které zahrnuje. To mu také pomůže lépe pochopit, proč chcete pracovat právě pro jejich společnost.

Jak odpovědět na otázku "Proč chcete pracovat právě zde?"

Doporučujeme tři základní přístupy:

 • Vyjádřete své osobní nadšení pro produkt/službu/poslání zaměstnavatele.
 • Vysvětlete, proč by se vám líbily povinnosti spojené s danou pozicí.
 • Popište, jak si vzhledem ke svým dovednostem a zkušenostem dokážete představit, že byste na dané pozici uspěli.

💡Poznámka: Můžete použít jakoukoli kombinaci těchto tří přístupů, pokud bude vaše odpověď stručná. Zde se dozvíte, jak efektivně zvládnout jednotlivé přístupy, spolu se vzorovými odpověďmi, které vám mohou posloužit jako vodítko.

Vyjádřete své osobní nadšení pro produkt/službu/poslání zaměstnavatele.


Zaměstnavatelé chtějí vědět, že jste zapálení pro to, co dělají, ať už to má podobu produktu, služby, poslání nebo značky. Své nadšení můžete také propojit se základními hodnotami společnosti, které často najdete na jejich webových stránkách. Ukázat, že jste pro danou pozici zapálení, je obzvlášť důležité, pokud se ucházíte o pozici v neziskové organizaci, jejíž poslání odpovídá vašim osobním hodnotám.

Když jste pro něco zapálení, má to tendenci se přenést i do dalších aspektů vašeho života. Identifikujte tyto příklady ve svém životě a podělte se o ně během pohovoru. Vyjadřovat nadšení neznamená projevovat se plným hrdlem a bouchat do stolu. Jde o to, abyste sdělili, "co je pro vás nejdůležitější".

💡Poznámka: A nezapomeňte jasně říct, proč jste zapálení, ne jen to, že jste zapálení.

Ukázkové odpovědi

Zde jsou příklady odpovědí, které účinně propojují vášeň s posláním.

 • "Po většinu svého dospělého života jsem silně podporoval X, protože věřím, že Y..."
 • "X je pro mě velmi důležitý v mém profesním i osobním životě, protože pevně věřím, že..."
 • "Jsem velmi zapálený pro X a byl bych nadšený, kdybych mohl pracovat pro organizaci, která se hlásí ke stejným základním hodnotám..."

Vysvětlete, proč by se vám líbily povinnosti spojené s touto funkcí


Není žádným tajemstvím, že když nás práce baví, pracujeme usilovněji, lépe a déle, a který zaměstnavatel by takové nasazení od svých zaměstnanců nechtěl? Je však vaší odpovědností, abyste toto spojení mezi prací a radostí jasně vyjádřili. Toto spojení může být tak jednoduché jako "X je něco, co mě baví", ale vyjádření toho, jak nebo proč vás to baví, činí tento bod ještě cennějším a zapamatovatelnějším.

Ukázkové odpovědi

Zde jsou příklady odpovědí, které spojují práci s radostí.

 • "Vždycky mě bavilo pomáhat druhým lidem učit se - od doučování ve škole až po školení, která jsem absolvoval v posledním zaměstnání - proto mě práce v oddělení L&D tak naplňuje."
 • "Vždycky jsem ráda psala a upravovala - od dob, kdy jsem pracovala v univerzitních novinách, až po webový obsah, na kterém jsem pracovala jako stážistka - proto mě těší, že psaní je velkou součástí této práce."
 • "Analýza dat mě vždycky bavila - výzva použít čísla k vyprávění příběhu a předání myšlenky - a těším se na práci s vizualizací dat, kterou budeme v tomto týmu dělat."

proc chcete u nas pracovat

Popište, jak si vzhledem ke svým dovednostem a zkušenostem dokážete představit, že na dané pozici uspějete


Přestože vás personalista přijímá kvůli tomu, kdo jste a co umíte nyní, zajímá ho také, čeho můžete dosáhnout v budoucnu. Koneckonců vás nejen přijímá, ale také do vás investuje.

Vyjádřete důvěru ve své schopnosti uspět a růst na dané pozici. Používejte věty jako "Vzhledem ke svým zkušenostem v oboru X si dokážu představit, že uspěji...", "Těším se, že využiji své dovednosti k..." a "Myslím, že budu přínosem....". Klíčové je popsat, jak vás vaše předchozí zkušenosti připravily na to, abyste se dokázali prosadit.

Ukázkové odpovědi

Zde jsou příklady odpovědí, které vykreslují náhled na to, co může být.

 • "Dokážu si představit, že na této pozici uspěji, protože jsem v minulosti dělal podobnou práci a vím, co je potřeba k tomu, abych zaujal tyto konkrétní spotřebitele."
 • "Zjistil jsem, že nejlépe pracuji v prostředí, kde se spolupracuje, takže se těším na spolupráci s několika odděleními, abychom se sladili a dosáhli našich cílů."
 • "Poté, co se o této práci dozvím více, jsem si jistý, že vám mohu pomoci najít způsoby, jak řídit projekty efektivněji a účinněji."

⚠️Varování: Nejprve si dejte pozor na další formy této otázky, jako například.:
 • Proč pro nás chcete pracovat?
 • Proč máte zájem o tuto pozici?
 • Proč chcete tuto práci?
 • Proč se ucházíte o tuto pozici?
 • Proč chcete nastoupit do této společnosti?

Konkrétní příklad opovědi na otázku proč u nás chcete pracovat?

Níže je ukázka odpovědi na hypotetické marketingové pozici pro zdravotnickou společnost, kde jsou hlavními prioritami psaní, kreativita a spolupráce:

Chci u vás pracovat, protože mám v rodině lékaře a s nadšením pomáhám lidem řešit jejich zdravotní problémy a dělat chytrá rozhodnutí o jejich těle a životě. Ráda také píšu texty a nořím se do redakční strategie - zejména v oblasti sociálních médií - a baví mě brainstorming s kolegy, abychom přišli s těmi nejlepšími kreativními nápady. Když se zamyslím nad potřebami této role a integritou firemního poslání, cítím se neuvěřitelně inspirovaná a vidím, že se na ní velkou měrou podílím.

Ve výše uvedeném příkladu autor naráží na zdravotnické pracovníky v rodině, zaměřuje se na copywriting a redakční strategii - nejen na psaní - a zmiňuje brainstorming, konkrétnější formu spolupráce. To vše jsou příklady konkrétnosti, díky nimž odpověď působí osobněji a jedinečněji.

📌Tip: Buďte konkrétní: Při přípravě odpovědi si uvědomte, že čím konkrétnější budete, tím silněji bude vaše odpověď rezonovat. Naopak čím neurčitější budete, tím obecnější - nebo dokonce konzervovaná - bude odpověď působit.

Důležité je také vědět, co raději při pracovním pohovoru neříkat


Je možné zřejmé, jak byste neměli odpovídat na otázku "Proč chcete tuto práci", ale je třeba ji zopakovat. Neříkejte v dané firmě, že u nich chcete pracovní pozici, protože:

 • se vám zamlouvá plat
 • se vám líbí zaměstnanecké benefity
 • se vám líbí pracovní pojmenování pozice (zní prestižně apod.)
 • chcete pracovat na dálku nebo v určité lokalitě
 • jste nemohli  získat jinou práci, kterou jste opravdu chtěli

Rychlá rekapitulace klíčových bodů: Jak při pohovoru ukázat, že jste si o firmě zjistili vše podstatné


proc chcete u nas pracovat


Pamatujte, že otázkou tohoto typu si tazatelé u pohovoru chtějí ověřit, zda vám jde o danou práci, nebo jen hledáte jakékoliv zaměstnání. Pokud jste tu jen kvůli rychlému shrnutí, jak odpovědět na otázku "Proč chcete pracovat právě tady", tady je:

 • Jako hlavní motivaci pro podání žádosti neuvádějte věci, jako jsou benefity, plat, pravidla pro dovolenou, skvělé dojíždění nebo vaše osobní poměry. Místo toho vysvětlete, proč se daná společnost hodí pro vaše kariérní cíle, proč vás daná pozice zajímá a jak mohou vaše dovednosti a zkušenosti přispět k jejím cílům.
 • Aby byla vaše odpověď co nejkonkrétnější, vyhledejte si informace o společnosti v inzerátu, na jejích webových stránkách, na sociálních sítích nebo u současných zaměstnanců.
 • "3 přístupy a 3 proč" je jednoduchý vzorec, který vám pomůže strukturovat odpověď: proč právě tato společnost, proč právě tato pracovní pozice, proč právě já.

Slovo závěrem


Před dalším pohovorem si odpověď na otázku "Proč u nás chcete pracovat?" procvičte si odpověď nahlas, nejen v duchu. A mějte na paměti, že nejlepší odpověď se méně týká toho, proč to chcete vy, a více toho, proč by měli chtít oni vás. Pokud propojíte entuziasmus a optimismus s konkrétností, napojíte se na seznam přání tazatele způsobem, který v něm zanechá myšlenku: "Tohle je důvod, proč chceme, abyste tu pracovali." V případě, že se vám to podaří, můžete se rozhodnout, zda chcete pracovat právě ve firmě, která vám tuto otázku položila.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Když vám někdo může položit tuto otázku?

Tato otázka vám může být položena kdykoli během výběrového řízení. Personalisté se mohou chtít hned zeptat, proč chcete pracovat právě pro jejich společnost, což by mohlo hned na začátku ukázat, jak moc vás to zajímá. Může být také položena uprostřed pohovoru nebo na jeho konci.

Bez ohledu na to, kdy bude položena, vaše odpověď udělá dojem. Pokud se vás zeptá na začátku pohovoru, mohla by udat tón celému pohovoru. Pokud je to poslední otázka, kterou vám položí, je to vaše šance zanechat tazateli odpověď, kterou hledal.

Proc chcete u nas pracovat: Jak na tuto otázku nejlépe odpovědět, pokud jste si o společnosti nic dopředu nezjistili?

Tak pozor! Nezjistit si NIC o společnosti, ve které nabízejí pracovní pozici, na kterou se hlásíte, je jako přijít na zkoušku bez přípravy. To se můžete rovnou obrátit, protože tady dostanou šanci ostatní, kteří si dali tu práci a o firmě si zjistili podrobnosti!

To vám pomůže odpovědět na část otázky "Proč právě tato společnost", kterou budete muset zodpovědět.

Existují tři kroky, jak si potřebné informace získat:

 1. Nejprve se ujistěte, že víte něco o vizi a poslání společnosti, jejích hodnotách, historii a nejnovějších událostech. Tyto informace najdete na webových stránkách společnosti (podívejte se do zápatí webu a na stránky jako O nás, Společnost nebo Novinky).
 2. Dále si prohlédněte jejich profily na sociálních sítích, podívejte se na zaměstnance, členy týmu, způsob oblékání, tón, styl komunikace a celkovou atmosféru. To vám pomůže přizpůsobit vlastní sdělení a prezentaci při pohovoru.
 3. Poté si prohlédněte jejich produkt nebo službu. Rozumíte tomu, co dělají? Je to něco, na čem byste rádi pracovali? Pokud se to neshoduje s vašimi hodnotami a názory, pravděpodobně by vás tam práce nebavila.
Jaké další otázky pravděpodobně zazní na pracovním pohovoru?
 • Povězte mi něco o sobě.
 • Jak jste se o této pozici dozvěděl?
 • Proč bychom měli zaměstnat právě vás?
 • Co můžete společnosti přinést?
 • Jaké jsou vaše nejsilnější stránky?
 • Co považujete za své slabé stránky?
 • Jaký je váš největší profesní úspěch?
 • Jak se vyrovnáváte s tlakem nebo stresovými situacemi?

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis