Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

V tomto článku vám poskytneme kompletní návod, jak odpovědět na jednu z nejčastějších (a nejdůležitějších) otázek při pracovním pohovoru: Proč u nás chcete pracovat?
Zajímat by vás mohl například ukázkový životopis na pozici: konzultanta v oblasti managementu, stavebního dozorce nebo třeba herce.
Proč se u pohovoru ptají "Proč u nás chcete pracovat?"

Tuto otázku pokládají personalisté, aby si ověřili, zda jste si "udělali rešerši" - tedy zda hledáte práci náhodně, nebo zda máte o pracovní pozici v této konkrétní společnosti skutečný zájem.
V ideálním případě firma zohlední vaše kariérní cíle a časem vám bude moci nabídnout možnosti kariérního růstu a povýšení. Proto se personalista při pohovoru snaží zjistit, jak vaše cíle odpovídají tomu, co vám může nabídnout.
Snaží se minimalizovat dobu nástupu a zaškolení. Aby vás co nejdříve uvedli do provozu, zjišťují, jak vaše stávající dovednosti odpovídají požadavkům.
Třebaže to může znít jako jedno velké klišé, počítejte s tím, že se vás personalista při pohovoru na tuto otázku zeptá, neboť mu poskytuje spoustu informací o vaší motivaci a kariérních cílech. Obvykle se na tuto otázku personalisté ptají na začátku pohovoru, hned po první úvodní otázce "Povězte mi něco o sobě" nebo "Proč bychom měli zaměstnat právě vás?".
Hlavní důvody, proč se na tuto otázku personalisté ptají
- Aby zjistili, zda jste si udělali přípravnou rešerši: Jednou z věcí, o které se personalisté chtějí ujistit, je to, zda máte o jejich společnost a pozici skutečný zájem, nebo zda jen chrlíte přihlášky.
- Aby pochopili skutečnou motivaci: Firmy nechtějí přijmout někoho, kdo má jen mírný zájem nebo kdo hledá dočasnou práci, než se objeví něco zajímavějšího.
- Aby mohli zjistit, jak se vaše kariérní cíle shodují se společností: Personalisté chtějí, abyste byli v této práci spokojení. A jedním ze způsobů, jak se o tom přesvědčit, je ověřit, zda vaše dlouhodobé kariérní plány odpovídají tomu, co vám mohou reálně nabídnout.
Jak odpovědět na otázku: Proč chcete u nás pracovat?

Stejně jako podobně problematická otázka na pohovoru - "Povězte mi něco o sobě" - vyžaduje i otázka "Proč u nás chcete pracovat?", abyste se soustředili na konkrétní odpověď bez jakýchkoli nápověd, souvislostí nebo podnětů ze strany tazatele. Nikdy nesmíte jen tupě zírat, nebo dokonce ve své odpovědi upozorňovat na své slabé stránky.
Než začnete odpovídat na otázku "Proč zde chcete pracovat"
- Prozkoumejte společnost, pozici a obor
- Vysvětlete, proč se právě tato společnost hodí pro vaše kariérní cíle
- Zmiňte, proč vás daná pozice zajímá, ukažte, že jste si udělali průzkum, a buďte v odpovědi konkrétní
- Řekněte, jak mohou vaše dovednosti a zkušenosti přispět k dosažení jejich cílů
- Buďte upřímní ohledně své motivace k nástupu, nesnažte se říkat jen to, co vám připadá "správné"
Jak odpovědět na otázku "Proč chcete pracovat právě zde?"
Doporučujeme tři základní přístupy:
- Vyjádřete své osobní nadšení pro produkt/službu/poslání zaměstnavatele.
- Vysvětlete, proč by se vám líbily povinnosti spojené s danou pozicí.
- Popište, jak si vzhledem ke svým dovednostem a zkušenostem dokážete představit, že byste na dané pozici uspěli.
Vyjádřete své osobní nadšení pro produkt/službu/poslání zaměstnavatele.
Zaměstnavatelé chtějí vědět, že jste zapálení pro to, co dělají, ať už to má podobu produktu, služby, poslání nebo značky. Své nadšení můžete také propojit se základními hodnotami společnosti, které často najdete na jejich webových stránkách. Ukázat, že jste pro danou pozici zapálení, je obzvlášť důležité, pokud se ucházíte o pozici v neziskové organizaci, jejíž poslání odpovídá vašim osobním hodnotám.
Když jste pro něco zapálení, má to tendenci se přenést i do dalších aspektů vašeho života. Identifikujte tyto příklady ve svém životě a podělte se o ně během pohovoru. Vyjadřovat nadšení neznamená projevovat se plným hrdlem a bouchat do stolu. Jde o to, abyste sdělili, "co je pro vás nejdůležitější".
Ukázkové odpovědi
Zde jsou příklady odpovědí, které účinně propojují vášeň s posláním.
Vysvětlete, proč by se vám líbily povinnosti spojené s touto funkcí
Není žádným tajemstvím, že když nás práce baví, pracujeme usilovněji, lépe a déle, a který zaměstnavatel by takové nasazení od svých zaměstnanců nechtěl? Je však vaší odpovědností, abyste toto spojení mezi prací a radostí jasně vyjádřili. Toto spojení může být tak jednoduché jako "X je něco, co mě baví", ale vyjádření toho, jak nebo proč vás to baví, činí tento bod ještě cennějším a zapamatovatelnějším.
Ukázkové odpovědi
Zde jsou příklady odpovědí, které spojují práci s radostí.

Popište, jak si vzhledem ke svým dovednostem a zkušenostem dokážete představit, že na dané pozici uspějete
Přestože vás personalista přijímá kvůli tomu, kdo jste a co umíte nyní, zajímá ho také, čeho můžete dosáhnout v budoucnu. Koneckonců vás nejen přijímá, ale také do vás investuje.
Vyjádřete důvěru ve své schopnosti uspět a růst na dané pozici. Používejte věty jako "Vzhledem ke svým zkušenostem v oboru X si dokážu představit, že uspěji...", "Těším se, že využiji své dovednosti k..." a "Myslím, že budu přínosem....". Klíčové je popsat, jak vás vaše předchozí zkušenosti připravily na to, abyste se dokázali prosadit.
Ukázkové odpovědi
Zde jsou příklady odpovědí, které vykreslují náhled na to, co může být.
Konkrétní příklad opovědi na otázku proč u nás chcete pracovat?
Níže je ukázka odpovědi na hypotetické marketingové pozici pro zdravotnickou společnost, kde jsou hlavními prioritami psaní, kreativita a spolupráce:
Ve výše uvedeném příkladu autor naráží na zdravotnické pracovníky v rodině, zaměřuje se na copywriting a redakční strategii - nejen na psaní - a zmiňuje brainstorming, konkrétnější formu spolupráce. To vše jsou příklady konkrétnosti, díky nimž odpověď působí osobněji a jedinečněji.
Důležité je také vědět, co raději při pracovním pohovoru neříkat
Je možné zřejmé, jak byste neměli odpovídat na otázku "Proč chcete tuto práci", ale je třeba ji zopakovat. Neříkejte v dané firmě, že u nich chcete pracovní pozici, protože:
- se vám zamlouvá plat
- se vám líbí zaměstnanecké benefity
- se vám líbí pracovní pojmenování pozice (zní prestižně apod.)
- chcete pracovat na dálku nebo v určité lokalitě
- jste nemohli získat jinou práci, kterou jste opravdu chtěli
Rychlá rekapitulace klíčových bodů: Jak při pohovoru ukázat, že jste si o firmě zjistili vše podstatné

Pamatujte, že otázkou tohoto typu si tazatelé u pohovoru chtějí ověřit, zda vám jde o danou práci, nebo jen hledáte jakékoliv zaměstnání. Pokud jste tu jen kvůli rychlému shrnutí, jak odpovědět na otázku "Proč chcete pracovat právě tady", tady je:
- Jako hlavní motivaci pro podání žádosti neuvádějte věci, jako jsou benefity, plat, pravidla pro dovolenou, skvělé dojíždění nebo vaše osobní poměry. Místo toho vysvětlete, proč se daná společnost hodí pro vaše kariérní cíle, proč vás daná pozice zajímá a jak mohou vaše dovednosti a zkušenosti přispět k jejím cílům.
- Aby byla vaše odpověď co nejkonkrétnější, vyhledejte si informace o společnosti v inzerátu, na jejích webových stránkách, na sociálních sítích nebo u současných zaměstnanců.
- "3 přístupy a 3 proč" je jednoduchý vzorec, který vám pomůže strukturovat odpověď: proč právě tato společnost, proč právě tato pracovní pozice, proč právě já.
Slovo závěrem
Před dalším pohovorem si odpověď na otázku "Proč u nás chcete pracovat?" procvičte si odpověď nahlas, nejen v duchu. A mějte na paměti, že nejlepší odpověď se méně týká toho, proč to chcete vy, a více toho, proč by měli chtít oni vás. Pokud propojíte entuziasmus a optimismus s konkrétností, napojíte se na seznam přání tazatele způsobem, který v něm zanechá myšlenku: "Tohle je důvod, proč chceme, abyste tu pracovali." V případě, že se vám to podaří, můžete se rozhodnout, zda chcete pracovat právě ve firmě, která vám tuto otázku položila.