Profesionální životopis dozoru stavby klade důraz na dovednosti, jako jsou – dobré vyjednávací schopnosti, pokročilé znalosti stavebního řemesla, dovednosti v oblasti rozpočtování, dovednosti v oblasti dohledu, důkladná znalost stavebních předpisů a bezpečnostních směrnic; schopnost reagovat v nouzových situacích a dobrá znalost fungování stavebních zařízení. Zaměstnavatelé upřednostňují uchazeče s vysokoškolským vzděláním v oboru stavebnictví. Dobré pracovní zkušenosti však mají přednost před formálním vzděláním.
Máme pro vás i další příklady životopisů ze stavebnictví a všech ostatních oborů. Stačí si projít naše stránky v sekci „Příklady“. Připravili jsme si pro vás například CV realitního makléře či správce nemovitosti. Jestliže vás láká jiný obor, než je stavebnictví, přečtěte si například podrobného průvodce psaním životopisu herce nebo třeba projektového manažera.
Table of Contents
Kolik si vyděláte jako stavební dozor? Průměrné platy
Jeden z předních pracovních portálů uvádí průměrný plat pro technický dozor stavby v ČR na 59 165 Kč hrubého měsíčně. Kdo a v jakém městě si vydělá více? Praha a další velká města jsou na tom s průměrnými platy lépe. Stavební dozor, který má několik let praxe, může počítat s vyšším platem.
Jaké sekce by měl obsahovat životopis a jak jej nejlépe naformátovat?
Formát a rozvržení životopisu může rozhodnout o jeho úspěchu – jistě, je skvělé nacpat do životopisu spoustu působivých dovedností a znalostí, ale pokud stránka není přehledně strukturovaná, personalisté budou mít problém najít to důležité!
Váš životopis by měl být především přehledný a profesionálně vypadající. Doporučujeme použít jednoduchou šablonu a držet se jednoduchosti. Co se formátu týče, pak je nejvhodnější obráceně chronologický formát životopisu.
Životopis musí vždy obsahovat pět základních částí:
- Kontaktní údaje
- Profesní shrnutí
- Historie zaměstnání
- Vzdělání
- Dovednosti
Dobře napsaný životopis bez chyb může personalisty zaujmout vaší pozorností k detailům. Dokument musíte projít slovo po slově, abyste zachytili a vyřešili pravopisné a gramatické chyby. Kromě toho si můžete životopis přečíst nahlas a zkontrolovat, zda má správný tón. Můžete požádat člena rodiny nebo kolegu, aby jej zkontroloval za vás, a použít software pro kontrolu gramatiky.
Kontaktní informace, jako je e-mail a telefonní číslo, patří do záhlaví
- Vaše celé jméno a příjmení společně s akademickým titulem
- Telefonní číslo
- E-mailová adresa
- Místy bydliště
- Odkaz na profil na síti LinkedIn
Praxe několik let bude zapotřebí! Popište správně pracovní zkušenosti
Životopis dozorčího stavby musí obsahovat podrobnou část o historii zaměstnání. V opačném pořadí uveďte své současné a předchozí zaměstnavatele, názvy společností, místa a data, kdy jste u nich pracovali. Ke každému uvedenému zaměstnání přidejte tři odrážky s měřitelnými úspěchy. Pokud nemáte pracovní zkušenosti v daném oboru nebo pokud se jedná o vaši první žádost o zaměstnání, uveďte příslušné mimoškolní aktivity, dobrovolnické zkušenosti, komunitní služby a profesní a osobní projekty.
Příklad
Stavební dozor nad rezidenčními stavbami
Leden 2013 až prosinec 2020
- Řízení týmu 27 stavebních dělníků na projektu bytové výstavby v hodnotě 250 milionů korun prostřednictvím plánování směn, delegování odpovědností a dohledu nad úkoly
- Při plnění stavebních úkolů projektu postupování podle inženýrských a architektonických doporučení a plánů
- Objednávání stavebního materiálu, nářadí a strojů podle potřeb v souladu s harmonogramem výstavby
Vzdělání v oboru stavebnictví je extrémně důležité!
Životopis stavebního dozoru a vedoucího stavebního pracoviště musí obsahovat část o vzdělání, ať už máte vysokoškolský titul, nebo ne. Pomocí odrážek uveďte všechny vzdělávací instituce, které jste navštěvovali po střední škole, a zobrazte název školy a rok, kdy jste ji absolvovali. Pokud jste absolvovali před více než 10 lety, nemusíte rok uvádět. Pokud jste nenavštěvovali vysokou školu, uveďte informace o střední škole a o všech absolvovaných kurzech po střední škole.
Řízení průběhu stavby a další potřebné dovednosti k výkonu práce stavebního dozoru
Pečlivě si přečtěte popis pracovní pozice a porovnejte požadované dovednosti se svými schopnostmi a vlastnostmi. Mezi vaše dovednosti jako dozoru stavby mohou patřit:
Tvrdé dovednosti
- Čtení plánů
- Navrhování a plánování
- Znalost a dodržování předpisů
- Bezpečnostní postupy na staveništi
- Řízení projektu
- AutoCAD / Autodesk Revit
- Řidičský průkaz a ochota cestovat za prací
- Provádění dohledu nad průběhem stavby
- Vedení zaměstnanců, vedení školení nových zaměstnanců
Měkké dovednosti
Životopis se obvykle zaměřuje na různé technické dovednosti v této profesi. Nezapomeňte však potenciální zaměstnavatele informovat také o tom, že máte měkké dovednosti, které vám umožní dosáhnout optimálního pracovního výkonu prostřednictvím řízení lidí a spolupráce. Zamyslete se nad způsoby, jakými dohled na stavbách využívá během pracovního dne interpersonální dovednosti.
- Týmová práce a komunikace
- Řízení času
- Organizace
- Flexibilita
- Přirozená autorita
Kurzy, školení, jazyky a další doplňkové sekce do CV
Certifikát stavbyvedoucího od uznávané organizace prokazuje úroveň odhodlání a odbornosti, kterou personalisté vyhledávají. Životopis stavebního dozoru, ve kterém je uvedena alespoň jedna certifikace, vyniká nad ostatními, a proto zvažte, zda si ji do svého profesního vybavení nezařadíte.
Dále doporučujeme zařadit zvlášť jazyky, počítačové kompetence (zejména znalost stavebních softwarů), související zájmy a záliby (jsou-li relevantní) apod.
Poté může váš životopis obsahovat libovolný počet sekcí, včetně:
- Členství v profesních sdruženích nebo asociacích
- Publikace
- Dobrovolnické zkušenosti
Profesní shrnutí musí vystihnout hlavní informace z CVčka
Skvělý životopis by měl začínat stručným a přesvědčivým profesním shrnutím. Tato část udělá hned na začátku silný dojem a upoutá pozornost personalistů a náborářů. Napište tuto část tak, jako by tyto tři věty byly vaší jedinou šancí ukázat budoucímu zaměstnavateli, proč jste pro danou práci tou nejlepší osobou. Profesionální profesní shrnutí používá klíčová slova a fráze, jako například “klíčová role při plánování, organizaci a kontrola projektů” a “zajištění dodržování postupů a zásad”, aby udělalo skvělý první dojem.
Příklad
Motivační dopis je vždy dobrý nápad!
Nebojte se připojit motivační dopis! Pomůže vám doplnit vaši žádost o zaměstnání a uvést další potřebné informace, které se vám do životopisu nevyšli! Jedná se o skvělý nástroj, kterým můžete ukázat, že vám na dané pozici opravdu záleží!
Často kladené otázky (FAQ)
Co přesně dělá stavební dozor?
Stavební dozor řídí týmy na staveništích a spolupracují se zákazníky. Stavbyvedoucí vykonávají různé povinnosti v závislosti na projektu, mezi které patří například
- Najímání subdodavatelů.
- Zajišťování dodržování bezpečnosti.
- Nákup materiálu pro projekt
- Sledování rozpočtů a průběhu stavby.
- Provádění kontrol kvality.
- Kontrola výkresů.
- Psaní zpráv.
- Motivování a vedení pracovníků.
Jaké dovednosti a zkušenosti by měl mít stavební dozor?
- Zkušenosti s prací se stavebním zařízením (minimálně pěl let), jako jsou svářecí zařízení, vodováhy, motorové pily a osobní výtahy
- Silné zázemí ve stavebnictví a stavebních pracích s dovednostmi v oblasti tesařství, instalatérství, elektrikářských prací, oprav a dalších
- Znalost všech příslušných federálních bezpečnostních předpisů a postupů vyžadovaných pro místní české prostředí
- Výjimečné vůdčí schopnosti, které mi pomáhají udržet motivaci týmu, plnit úkoly a dodržovat časový plán projektu
- Dobrá komunikace, ať už při rozhovorech s jednotlivými členy týmu v terénu, nebo při informování vedení o postupu prací
- Zvládnutí rozpočtování, kontroly kvality a osvědčených postupů v oboru
- Poctivost, pracovitost a budování pozitivních vztahů s klienty a dodavateli
- Schopnost koordinovat různé zdroje a uspokojovat náročné klienty v souladu s náročnými termíny