Jaký má sabatikl význam v České republice a kdy je absolutně nejlepší čas si ho vzít?

Ať už doufáte, že se zaměříte na rozvoj nějaké dovednosti, začnete pracovat na vedlejším projektu nebo se prostě budete věnovat smysluplnému odpočinku, může pro vás být delší volno v zaměstnání na plný úvazek dobrým rozhodnutím. Sabatikl je termín, který lidé používají pro tento typ dovolené a který může mít řadu výhod pro vaše zdraví i kariéru. Například se tam můžete vyhnout vyhoření nebo znovu nastartovat tvůrčí kariéru.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Co je to vlastně sabatikl? Firmy poskytují zaměstnancům různé druhy placené či neplacené dovolené, například nemocenskou, dovolenou nebo rodičovskou dovolenou. Jedním z méně obvyklých typů dovolené v Česku je také tzv. sabatikl.

V tomto článku se zabýváme sabatiklem, včetně toho, kdo si ho může vzít, jaké jsou důvody pro jeho vzetí a jak požádat zaměstnavatele, zda si můžete vzít sabatikl.

📌 Tip: Možná, že si vezmete sabatikl a uvědomíte si, že už se do předešlé práce vrátit nechcete. V takovém případě vám nezbývá než si najít jiné zaměstnání. Pomůžeme vám s tvorbou prvotřídního životopisu, který vás vrátí zpět na cestu za zářivou kariérou.

Co je sabatikl a jak probíhá?


Sabatické volno je přestávka v práci, která umožňuje zaměstnancům věnovat se zájmům, jako je cestování, psaní, výzkum nebo třeba dobrovolnictví. Během tohoto období zaměstnanci zůstávají součástí své firmy, ale jsou osvobozeni od běžných povinností. V České republice je sabatikl běžný zejména ve vzdělávacích institucích, může se však vyskytovat i ve firmách.

sabatikl vyznam

📌 Tip: Máte už dost tvůrčího volna a hledáte si novou pozici v kreativní branži? Máme pro vás inspiraci v podobě životopisu textaře, grafika nebo třeba interiérového designéra. Další šablony na tvůrčí pozice naleznete zde.

Jak sabatikl probíhá?

Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento typ dovolené, o ni obvykle musí požádat několik měsíců předem. Zaměstnavatel tuto žádost zváží a schválí ji, pokud splňuje potřebná kritéria. Zaměstnavatelé budou muset také zajistit náhradu za tohoto zaměstnance po dobu jeho pracovního volna nebo rozdělit jeho práci mezi jiné zaměstnance.

Mnoho organizací má specifická pravidla týkající se pracovního volna. Zaměstnanci například mohou mít potřebu čerpat sabatikl ve stanoveném období poté, co na něj získají nárok, jinak o něj přijdou. Také pokud se zaměstnanec rozhodne využít sabatikl, může být nutné, aby se zavázal, že po návratu zůstane ve firmě alespoň po určitou dobu (podobně jako u příspěvků na úhradu školného).

Během pracovního volna jsou lidé stále oficiálně zaměstnáni v organizaci. To znamená, že jsou nadále vázáni zásadami své organizace, včetně zásad obtěžování, důvěrnosti, ochrany údajů atd.

Tato praxe je běžná ve vzdělávacích institucích. Profesor si například může vzít na semestr nebo dva studijní volno, aby mohl vyučovat na zahraniční univerzitě nebo se věnovat výzkumu ve svém oboru.

Také některé společnosti nabízejí profesní volno jako benefit. Toto volno je zaměstnancům poskytováno po odpracování určitého počtu let, obvykle více než pěti.

Sabatická dovolená je oddělena od jiných druhů dovolené. Například po pátém roce práce v organizaci můžete mít nárok na 20 dní placeného volna ročně a navíc na sabatikl.

Výhody sabatického volna jsou pro zaměstnance jasné:

 • Mohou se zbavit stresu z práce a soustředit se na to, co je baví mimo práci.
 • Mohou také rozvíjet své dovednosti, a to jak osobní, tak profesní.
 • Také zaměstnavatelé z toho mají různé výhody: jejich zaměstnanci například omládnou a vracejí se do práce s novou energií a motivací (a bez obav z vyhoření zaměstnanců).
💡 Poznámka: Nabídka pracovního volna je navíc skvělým způsobem, jak do organizace přilákat talenty. Výhody tak přináší i zaměstnavatelům.

Jak dlouho trvá sabatikl?


sabatikl vyznam


Délka tohoto pracovního volna se liší podle instituce nebo organizace. Některé univerzity mohou toto volno poskytovat na šest měsíců, rok (tzv. "sabatický rok") nebo déle.

Soukromé společnosti mohou nabízet jeden nebo více měsíců sabatického volna v závislosti na svých pravidlech a odpracovaných letech každého zaměstnance.

Proč si vzít sabatikl?


Pokud potřebujete přesvědčit, abyste si vzali volno, zde je několik skvělých přínosů sabatiklu, které přesahují dobu, po kterou jste na sabatiklu.

 • Zdraví a pohoda
 • Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem
 • Povýšení a plat
💡 Poznámka: Výzkum ukazuje, že lidé, kteří si vezmou volno, mají větší pravděpodobnost povýšení nebo zvýšení platu či bonusu. Nikdo nemá rád pracovní mučedníky.

 • Změna života

Je sabatické volno placené, nebo neplacené volno?


Často je sabatické volno placené, a to buď celým platem, nebo procentem z tohoto platu - některé organizace však mohou nabízet neplacené sabatické volno.

Co můžete dělat během pracovního volna?


Existuje mnoho různých činností, které můžete během volna vykonávat. Způsob, jakým se rozhodnete trávit čas, by měl být zaměřen na revitalizaci vaší mysli a těla způsobem, který vám umožní být lepším zaměstnancem, najít v práci větší uspokojení.

sabatikl vyznam


Mnoho lidí se během svého sabatického volna také rozhodne věnovat dobrovolnické činnosti. Možná jste se například vždy chtěli zapojit do nějaké dobrovolnické organizace, ale byli jste příliš soustředěni na nástup do nového zaměstnání po vysoké škole. Ať už nakonec budete během svého sabatického volna dělat cokoli, jde o to, abyste sledovali konkrétní cíl.

 • Cestování - součástí sabatiklu je často i cestování, které vám umožní získat nové zkušenosti. Svět se stane vaším hřištěm.
 • Dobrovolnictví - věnovat čas něčemu jinému je obohacující zkušenost na celý život. Postavte sirotčinec. Zachraňujte životní prostředí. Vyberte si zkušenost, které věříte. Dejte do toho všechno, co máte, a ještě víc se vám to vrátí.
 • Učení - Ať už se učíte nový jazyk nebo získáváte magisterský titul, studijní volno obohatí vaše zkušenosti a vtáhne vás do prostředí, kde se učíte.
 • Tvořivá činnost - realizace tvůrčího projektu vám může splnit celoživotní sen. Napište knihu. Namalujte své mistrovské dílo. Věnujte se své vášni.
 • Práce na dálku - práce na dálku po určitou dobu vašeho sabatiklu se stává populární a dává vám finanční svobodu prodloužit si přestávku dále.

Jak si můžete vzít pracovní volno?


Chcete-li si vzít sabatikl, měli byste si připravit plán činnosti. Zde je několik kroků, které byste měli podniknout, když zvažujete, zda je pro vás sabatikl vhodný:

Promluvte si se svým zaměstnavatelem

Začněte tím, že si promluvíte se svým zaměstnavatelem o jeho pravidlech pro sabatikl. Může vyžadovat, abyste ve firmě pracovali určitý počet let nebo splňovali jiné požadavky pro nárok na šablonu. Pokud společnost nenabízí prodlouženou dovolenou jako zaměstnanecký benefit, zeptejte se na jiné způsoby, jak byste si mohli prodlouženou dovolenou vzít.

Pokud nenabízí žádné možnosti prodloužené dovolené, můžete si připravit prohlášení o tom, jak bude pracovní volno přínosné pro vás i pro společnost. Mohlo by vám například pomoci dočasně snížit náklady, dát vám příležitost zlepšit dovednosti specifické pro danou práci nebo vám umožnit vrátit se s dalším výzkumem či projektem, který je pro společnost přínosný.

sabatikl vyznam

Vytvořte si plán

Jakmile vám byl schválen sabatikl, určete si délku dovolené. Mějte na paměti finanční dopad dovolené a případné povinnosti týkající se plánování. To může znamenat plánování alespoň rok předem před skutečným nástupem na sabatikl.

Zvažte zřízení zvláštního spořicího účtu a před začátkem dovolené si na něj uložte co nejvíce peněz. Rovněž budete chtít zvážit svou životní situaci v době, kdy budete na dovolené. Pokud plánujete cestovat, možná nebudete chtít po dobu své nepřítomnosti platit nájem.

Odejděte s respektem

Před odchodem byste měli spolupracovat se zaměstnavatelem, aby firma během vaší nepřítomnosti neutrpěla újmu. To může zahrnovat dokončení určitých projektů před odjezdem, delegování práce a/nebo přidělení někoho, kdo za vás vyřeší naléhavé situace. Měli byste si také stanovit plán, jak se po návratu vrátit do pracovního procesu.

Co sabatikl není


Nejjednodušší způsob, jak popsat rozdíl mezi sabatiklem a jinými formami dovolené, je ten, že sabatikl nezahrnuje lékaře. Pokud si berete přestávku a potřebujete komunikovat s lékařem kvůli svému zdraví nebo zdraví někoho jiného, nejste na sabatiklu. Sabatikl není zdravotní dovolená (v lázních apod.), ani mateřská dovolená. Není to dovolená na vyhoření ani dovolená pro pečovatele. Tyto typy přestávek vám obvykle neumožňují věnovat se vlastním zájmům. Jsou to důležité formy dovolené, ale obvykle nemají stejné vlastnosti jako sabatikl.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Co je to sabatikl?

Sabatikl je "přestávka v práci", během níž se zaměstnanci mohou věnovat svým zájmům, jako je cestování, psaní, výzkum, dobrovolnictví nebo jiné činnosti (nebo dokonce odpočinek). Během této doby je zaměstnanec stále zaměstnán ve své organizaci, ale nemusí plnit své běžné pracovní povinnosti ani se hlásit do práce.

Jaký je rozdíl mezi pracovním volnem a kariérní přestávkou?

Kariérní přestávka je také delší období mimo práci. Obvykle je delší než sabatické volno. Může být dlouhá i několik let. Největší rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že kariérní přestávka je vlastně výpovědí ze zaměstnání. Nejedná se tedy o placené volno od firmy jako tomu je v případě sabatiklu.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis