Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Při psaní životopisu myslete jako zaměstnavatel. Zaměstnavatel chce vědět, že máte přenositelné dovednosti, zkušenosti a znalosti, které podle něj dělají kvalitního kandidáta - tyto vlastnosti najdete v popisu práce a v personální specifikaci. Usnadněte mu vyhledání těchto informací ve svém životopise, a to díky formátování a jazyku, který při psaní životopisu použijete.
Jaké vlastnosti v životopisu uvést? A jaké vlastnosti a dovednosti v životopise raději neuvádět?
Jaké osobní vlastnosti bych tedy měl uvést ve svém životopise? Cokoli, co odpovídá požadované profesi. Jedná se o soubor dovedností nepřímo souvisejících s profesními povinnostmi zvolené pozice. Například pro volná místa v oblasti designu a IT je ideální komunikace a iniciativa, pro oddělení kvality bude vynikající kvalitou kreativita.
Pojďme si rozdělit a rozpitvat, jaké jsou osobní vlastnosti člověka v životopise a jaký je mezi nimi rozdíl. Existují dvě kategorie dovedností: tvrdé a měkké. První z nich přímo souvisí s profesní činností, druhá podporuje a definuje člověka jako osobnost. Podívejme se na vlastnosti jednotlivých skupin.
Tvrdé dovednosti, které se vyplatí zahrnout
- Dovednosti související se stroji, vývojem a nástroji.
- Měří se číselnou hodnotou.
- Získávají se v kurzech nebo ve vzdělávacích institucích.
- Je za ně zodpovědná levá strana mozku.
- Jsou vázány na konkrétní činnost.
Měkké dovednosti, které se vyplatí zahrnout
- Dovednosti související se sociabilitou.
- Nemají definice pro úroveň dovedností.
- Získávají se zkušenostmi nebo při narození.
- Je za ně zodpovědná pravá strana mozku.
- Uplatňují se v jakémkoli typu činnosti.
Příklady
K tvorbě profesního shrnutí je třeba přistupovat umírněně kreativním způsobem. Vyhněte se triviálním charakteristikám a zformulujte je do něčeho informativnějšího. Odhalte své klíčové osobnostní vlastnosti pro životopis ve stručné větě, která zdůrazní vaši profesionalitu. Níže uvádíme příklady toho, jak přeformulovat typické osobní vlastnosti člověka do životopisu.
- Odolnost vůči stresu - efektivně pracuji v rychle se měnícím prostředí;
- dochvilnost - vždy dodržuji termíny projektů;
- Kreativita - při řešení složitých problémů používám nestandardní přístup;
- společenskost - snadno nacházím společnou řeč s klienty;
- přátelskost - s kolegy mám přátelské vztahy;
- Vzdělanost - zvyšuji si kvalifikaci a trvale se zdokonaluji;
- Pracovitost - mám vysokou pracovní kapacitu;
- Iniciativnost - mám vůdčí schopnosti a dokážu se samostatně rozhodovat;
- Přesnost - na svém pracovišti vždy udržuji pořádek;
- Odhodlanost - dokážu si jasně stanovit cíl; ve své práci se snažím dosáhnout maximálního výsledku.
Takový přístup se dá prakticky aplikovat na všechny osobní charakteristiky. Hlavní je vystihnout jejich podstatu a řídit se předpokládanými požadavky zaměstnavatele.
Klíčové vlastnosti, které můžete zahrnout do svého životopisu
Upřímnost
Firma vždy potřebuje někoho, komu lze důvěřovat v každé zásadní situaci. V mnoha případech bude muset sdílet důvěrné informace a mít v týmu spolehlivého a důvěryhodného člověka může být velmi přínosné pro řešení mnoha ošemetných situací. Ukažte jim svým jednáním, že jste upřímní, a to vám jistě přinese bonusové body!
Řešení problémů
Díky této schopnosti se můžete hodit do každé organizace. Konečným úkolem každé práce je vymýšlet řešení (někdy až na místě!) tím či oním způsobem. Můžete uvádět příklady, jak jste identifikovali problémy dříve, než se zhoršily, a jak vaše včasná opatření pomohla firmě splnit cíl včas.
Vedení
Díky vůdčím vlastnostem můžete být produktivnější, dokážete motivovat ostatní, máte skvělou vizi a nepotřebujete mikromanagement, a to ani když pracujete v týmu. Pokuste se uvést roli, kterou jste zastávali v minulosti a která může ukázat vaše vůdčí schopnosti, ať už u vašeho předchozího zaměstnavatele, nebo třeba jen malý příklad toho, co jste dělali ve škole/vysoké škole.
Odpovědnost
Být zodpovědný má velký význam, když jste součástí organizace. To z vás dělá spolehlivého člověka, kterému lze svěřit různé úkoly, jež s sebou nesou rizika. Můžete uvést příklad, jak se ve vaší předchozí funkci něco nepovedlo a jak jste byli upřímní a uznali, že chybu způsobilo vaše jednání. Bonusové body získáte, pokud také uvedete, co jste udělali pro vyřešení situace!
Flexibilita
Ideální kandidát by měl být schopen zvládat různé role v rámci organizace a někdy přispět i mimo svůj pracovní rozsah/komfortní zónu pro větší věc. Svou flexibilitu můžete zdůraznit tím, že zmíníte různé typy rolí, které jste během své kariéry zvládli, a jak jste přispěli mimo svou roli k dosažení společného týmového cíle.
Kreativita
Definice kreativity může spočívat v inovativnosti a také v odlišném přístupu k řešením a situacím. Mít tuto vlastnost může znamenat, že zaměstnanec je schopen pomáhat týmu myslet nestandardně, a jako takový může být pro tým posilou se zvýšenou produktivitou. Využijte své portfolio k tomu, abyste ukázali, jak vaši předchozí zaměstnavatelé využili vaši kreativitu.
Ochota učit se
Zůstávat v obraze s měnícími se trendy v oboru a dělat vše potřebné pro zvyšování kvalifikace může zvýšit váš profil a poskytnout vám více příležitostí. Vaši vlastnost, že si chcete rozšiřovat obzory, lze prezentovat výroky typu "hledám příležitost prozkoumat další oblasti" nebo dokonce "učit se více a profesně růst".
Sebemotivace
Nadšený člověk, který dokáže samostatně pracovat na projektech, podávat poznatky, provádět analýzy a dělat vše potřebné pro to, aby se příště zlepšil, na sebe rozhodně upozorní! Proto se při vyprávění o předchozích úspěších snažte uvádět výrazy jako samostatnost, nadšení nebo odhodlání, které u vás mohou tuto schopnost vyzdvihnout.
Týmový hráč
Být týmovým hráčem vám může pomoci snadno se sžít s jakoukoli skupinou lidí, bez ohledu na jejich zázemí. Kromě toho vám umožní koordinovat se při řešení problémů, reálně si rozdělit úkoly a společně pracovat na dosažení společného cíle. Zaměstnavatelé vždy upřednostňují osoby se schopností týmové práce a zahrnutí této vlastnosti vám dává výhodu.
Zvládání tlaku
Jedná se o jednu z nezbytných vlastností pro jakoukoli pozici, která může doplnit vaši schopnost pracovat v jakékoli stresové situaci a dodržovat krátké termíny. Můžete uvést příklady toho, jak jste se ve své předchozí funkci vypořádali s tlakem zákazníků (nebo dokonce se stresem ze strany svého šéfa!) a jak se vám podařilo dokončit projekt včas a v rámci rozpočtu po překonání všech překážek.
Jak popsat osobní vlastnosti v životopise: Rady & tipy pro získání pozice, o kterou se hlásíte
Vytvoření osobního životopisu vyžaduje pečlivý přístup. Měl by to být čtivý a stručný dokument se správnou strukturou. Personalisté dávají svá doporučení: nezdůrazňujte pouze pracovní zkušenosti a věnujte pozornost popisu osobních vlastností.
Zde je několik tipů od personalistů, jak popsat své vlastnosti v životopise:
- Nastavte si mantinely. Samozřejmě můžete mít mnoho dobrých charakterových vlastností, ale neměli byste je všechny vyjmenovávat. Náborový pracovník obvykle stráví prohlížením vašeho profilu několik vteřin. Uveďte tedy maximálně 5 osobních vlastností, abyste udrželi pozornost.
- Vlastnosti pište podle zaměření pracovního místa. Například pro životopis na manažerskou pozici bude relevantní vlastností charisma, nikoli perfekcionismus.
- Humor používejte s mírou. Humorný přístup k popisu je vítaný u kreativnějších pracovních míst, ale ne u manažerské pozice.
- Neopakujte se. Kopírování informací z jedné části do druhé je špatný tón. Všimne-li si náborář takového "triku", bude mít o vás dojem neseriózního nebo nezodpovědného člověka.
- Vyhněte se prostým výčtům suchých informací. Psaní osobních vlastností přes čárku je snadné, ale nudné. Nečekejte na odpověď na takový dotazník. Popište se proto v rozšířenějším formátu. Nepřehánějte to - stačí 4-5 slov o jedné vlastnosti.
Jaké osobní vlastnosti je lepší nezmiňovat
Představte si, že jste náborář studující osobní vlastnosti v životopise. Pochybuji, že pozvete na pohovor člověka, který do životopisu napíše: "Trochu líný, zmatený, nervózní při mimořádných událostech." Vždyť to je přece pravda. I tak potřebujete spolehlivého zaměstnance s odbornými i měkkými dovednostmi.
Když sestavujete životopis pro personalistu, zaměřte se na své silné stránky a inteligentně je prezentujte. Např: Mým charakteristickým rysem je smysl pro detail. Nikdy neodevzdávám práci, aniž bych ji důkladně prostudoval a zkontroloval všechny údaje.
Jaké osobní vlastnosti zaměstnance do životopisu napsat kromě pozitivních? Žádné. Ve skutečnosti se na to ptají už při pohovoru, ale jak to prezentovat - to už je na vás. Převeďte své slabé stránky na přednosti. Pokud například někdy rádi déle spíte a projekty odevzdáváte pozdě, přeformulujte to pozitivně. "Někdy chodím do práce pozdě, ale snažím se zůstat déle, protože vím, jak je důležité, aby byl úkol splněn." V takovém případě se vám bude zdát, že jste se rozhodli pro delší dobu. Nebo: "Projekty odevzdávám později než všichni moji kolegové, ale na rozdíl od nich si zákazníci na mé články nestěžují."
Jak popsat své měkké dovednosti?
Bez ohledu na to, kolik měkkých dovedností máte, musí být vlastnosti osoby v životopise v souladu s povinnostmi požadovaného pracovního místa.
Příklady
Zvažte a analyzujte ukázku toho, jak nejlépe specifikovat osobní vlastnosti do životopisu.
Specialista v podstatě trivializoval své komunikační schopnosti, přizpůsobivost a flexibilitu myšlení. Odborné dovednosti a pracovní zkušenosti kandidáta v oblasti IT by personalistu jednoznačně zaujaly.
Když přemýšlíme o tom, co uvést do osobních vlastností životopisu, nejčastěji nás napadají fráze jako "zodpovědný, milý, pozitivní a vynalézavý". Zní to logicky, a hlavně - pravdivě a přesvědčivě. Ale jen pro nás kandidáty. Náborový pracovník vidí další jednohubku, kterou 90 % uchazečů přidá do svého dotazníku jako přes kopírák. Přílišná upovídanost a barvité detaily zaměstnavatele také odrazují.
Myslíte si, že by se takovému kandidátovi ozvali? Ledaže by na pozici byla nulová konkurence.
Příklad popisu osobních vlastností v životopise
Jaké vlastnosti tedy o sobě do životopisu napsat? Pouze ty, které se cení na vámi vybraném pracovním místě. Příklad popisu osobních dovedností:
- Vývojáři - budou se hodit: komunikační schopnosti, iniciativa a kreativita.
- Designér - důležitá je kreativita, přizpůsobivost a vytrvalost.
- Specialisté QA - obvykle disponují: vytrvalostí, smyslem pro detail a rychlou reakcí na změny.
Závěrem
Vaše osobní vlastnosti v životopise jsou to poslední, co personalista vidí, ale je to poslední šance, jak ho zaujmout a přimět k zájmu. Strukturujte svůj životopis správně a vyvarujte se gramatických chyb v textu. Při sestavování životopisu používejte praktické nástroje. Náš nástroj pro tvorbu šablon urychlí vytvoření a zveřejnění vašeho životopisu.