Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Profesionální přístup vám nejen usnadní dvouměsíční výpovědní lhůtu, ale také pomůže zachovat vaše budoucí kariérní vyhlídky. Níže naleznete rady, co udělat před podáním výpovědi, jaké kroky podniknout, abyste podali výpověď profesionálně, a co byste měli udělat po podání výpovědi.
V případě, že si hledáte novou práci, máme pro vás inspiraci. Podívejte se na životopis asistenta manažera, administrativního pracovníka nebo třeba vedoucího týmu. Všechny inspirativní příklady naleznete zde.
Dvouměsíční výpovědní lhůta aneb jak funguje výpověď z pracovního poměru v ČR?
Výpověď z pracovního poměru vs. dohoda o ukončení pracovního poměru
Výpověď je jednostrannou volbou, která nevyžaduje souhlas druhé strany, ať už je to zaměstnavatel nebo zaměstnanec. Je nutné, aby osoba, která výpověď podává, splnila veškeré náležitosti stanovené pracovními zákony a doručila ji druhé straně. Naopak dohoda vyžaduje souhlas obou stran - zaměstnavatele i zaměstnance. Bez podpisu obou stran není dohoda platná, i kdyby vám zaměstnavatel tvrdil opak a vyhrožoval ukončením pracovního poměru.
Zákoník práce stanoví několik způsobů, jak lze ukončit pracovní poměr:
- Výpověď
- Dohoda
- Okamžité zrušení
- Zrušení během zkušební doby
- Uplynutím sjednané doby (u pracovních poměrů na dobu určitou).
Výpovědní lhůta
Pracovní poměr neskončí okamžitě po podání výpovědi, pokud se nejedná o okamžitou výpověď, kterou si probereme později. Zaměstnanec i zaměstnavatel jsou povinni dodržet výpovědní dobu, která je stanovena zákoníkem práce. Tato doba trvá minimálně dva kalendářní měsíce a začíná se počítat prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi. V praxi může tedy být výpovědní doba téměř tři měsíce.
- Například, pokud zaměstnanec podá výpověď 1. června a doručí ji tento den, výpovědní doba začne běžet od 1. července a skončí posledním dnem následujícího kalendářního měsíce, tedy 31. srpna.
- Naopak, pokud zaměstnavatel doručí výpověď 31. února, výpovědní doba začne běžet od 1. března a skončí 31. dubna.
Co byste měli a neměli dělat, když uvažujete o výpovědi?
Ujistěte se, že podáváte výpověď ze správného důvodu
Opravdu si promyslete, proč chcete dát výpověď. Pokud jste dostali úžasnou pracovní nabídku, pravděpodobně bude stát za to skočit. Pokud se cítíte vyhořelí, vystresovaní nebo úzkostní z práce a chcete dát výpověď jen proto, abyste si od ní odpočinuli, možná bude nejlepší, když si nejdříve promluvíte se svým nadřízeným.
Nemluvte o svém rozhodnutí s kolegy dříve než s nadřízeným
O vašem odchodu by se měl vždy jako první dozvědět váš nadřízený. Nedovolte, aby se o tom dozvěděli z doslechu - mohlo by to vážně ohrozit vaše vztahy s firmou.
Mluvte o svých myšlenkách s rodinou a blízkými přáteli
O velkých změnách je vždy dobré mluvit s těmi, kteří mají na paměti vaše nejlepší zájmy. Diskuse o situaci vám navíc může pomoci ujasnit si vlastní myšlenky a posunout vás ke konečnému rozhodnutí.
Nejednejte na základě unáhleného rozhodnutí
O svém rozhodnutí chvíli přemýšlejte. Vyspěte se na něj. Ať už uděláte cokoli, neopouštějte zaměstnání pouze na základě impulzivního rozhodnutí.
Nejprve se ujistěte, že je vaše nová pracovní nabídka dokončena
Není nic horšího, než když podáte výpověď a nabídka práce padne. Pokud odcházíte do jiné práce, je nejlepší podat výpověď až poté, co obdržíte oficiální nabídku nové práce.
Jak podat výpověď krok za krokem s užitečnými radami a tipy
Podívejte se na nejúčinnější kroky, jak dát výpověď a přitom zůstat profesionální, vděčný a otevřený budoucím příležitostem.
Ať už odcházíte z práce kvůli nové výzvě, nové kariéře, nebo kvůli něčemu méně pozitivnímu, jako je střet zájmů se zaměstnavatelem, může být výpověď vzrušující nebo osvěžující změnou. S dobrým výpovědním dopisem a správným přístupem může být způsob podání výpovědi v zaměstnání jednoduchý jako devět kroků.
1. krok: Naplánujte si další kroky
Vaše výpověď by měla být promyšlená tak, aby přinesla maximální užitek. I když jste v situaci, kdy zoufale toužíte dát výpověď, mít připravený jasný akční plán vám pomůže posunout se rychleji požadovaným směrem, než kdybyste nejprve dali výpověď a pak přemýšleli.
To znamená zvážit načasování výpovědi. Jste uprostřed projektu, který bude přínosné dokončit, abyste si ho mohli přidat do životopisu? Chystáte se na změnu kariéry, která bude vyžadovat přerušení školení? Můžete si dovolit dát výpověď a mít mezeru v zaměstnání? To jsou otázky, které je třeba zvážit před plánováním dalších kroků směrem k výpovědi.
2. krok: Připravte si výpověď z pracovního poměru
Jakmile jste si jisti, že jste připraveni podat výpověď, začněte psát výpovědní dopis. I když podáte výpověď ústně, je písemná výpověď nezbytná, protože je třeba jej oficiálně doložit. Napsání písemné výpovědi je také profesionálním přístupem a projevem úcty k vašemu zaměstnavateli. Při přemýšlení o tom, jak napsat výpovědní dopis, postupujte podle následujících kroků:
Uveďte datum ukončení pracovního poměru.
Aby nedošlo k nedorozumění, uveďte svůj poslední den v práci. Zaměstnavatel tak získá oficiální datum, k němuž se může přiblížit, vaše záměry budou pevné a jasné, a pokud je to písemně, nemůže dojít k žádným sporům o tom, že jste nepracovali po dobu výpovědní lhůty. S ohledem na tuto skutečnost se informujte o případných požadavcích na výpovědní lhůtu na svém personálním oddělení nebo v pracovní smlouvě. Standardem může být dvoutýdenní výpovědní lhůta, ale ne vždy tomu tak je. Jako gesto dobré vůle můžete zaměstnavatele informovat i dříve.
Můžete, ale nemusíte uvést důvod výpovědi
Zaměstnanec má právo dát zaměstnavateli výpověď z libovolného důvodu, nebo dokonce i bez udání důvodu. Není povinen poskytnout žádné oficiální vysvětlení. Nicméně je nezbytné dodržet základní formální požadavky: výpověď musí být podána písemně a doručena zaměstnavateli, a je třeba dodržet výpovědní lhůtu, která je stejná jako pro zaměstnavatele, obvykle dvouměsíční.
Zaměstnavatel je povinen ve výpovědi jasně uvést, z jakého důvodu ji podává. Zákoník práce stanoví osm hlavních výpovědních důvodů, které můžeme rozdělit do čtyř skupin pro lepší přehlednost. Správné označení důvodu je důležité, zejména pokud jde o potenciální nárok na odstupné.
Nabídněte pomoc s přechodem a školením
Chcete-li podpořit dobré partnerství se zaměstnavatelem, můžete nabídnout pomoc s případným přechodným obdobím mezi vámi a vaším nástupcem; aktivní nabídka pomoci může zanechat příznivý dojem. Může se jednat o pomoc při pohovorech, rozhovor s novým zaměstnancem o jeho roli nebo nabídku školení.
Vyjádřete své přání
Nakonec vyjádřete přání všeho dobrého a nabídněte, že zůstanete v kontaktu, pokud o to budete stát. Dejte najevo, že jste otevřeni případným novým příležitostem v budoucnu, pokud se tak stane.
3. krok: Dejte výpověď osobně
Kromě napsání výpovědního dopisu je dobré podat výpověď osobně. Prokážete tím profesionalitu a čestnost a zajistíte, že váš dopis nadřízeného nepřekvapí. Osobní rezignace vám také umožní vyhnout se pomluvám a drbům v kanceláři, které by se mohly dostat k vašemu nadřízenému.
Pokud váš nadřízený pracuje mimo pracoviště, občas cestuje nebo pracujete na dálku, nemusí být osobní podání výpovědi možné. V těchto případech je přijatelné zvolit spolu s dopisem jiný způsob podání výpovědi.
4. krok: Vytvořte plán přechodu
Spolu s nabídkou podpory novému zaměstnanci při přechodu si připravte plán přechodu pro sebe. Tím zajistíte, že vaše práce a odkaz budou pokračovat. Vypracování přechodového plánu také ukazuje, že máte profesionální přístup a věnujete se své práci. Je to druh snahy, která udržuje výpověď pozitivní a umožňuje budoucí komunikaci, pokud by se objevily nějaké další příležitosti.
Plán přechodu zahrnuje podrobné vymezení povinností a odpovědností, aby nový zaměstnanec věděl, co se od něj v nové roli očekává. Podrobně také popíšete všechny probíhající nebo nedokončené projekty, aby mohl navázat tam, kde jste skončili. Můžete také zahrnout seznam užitečných kontaktů a významných dat, která by nový zaměstnanec mohl potřebovat znát.
5. krok: Buďte připraveni na protinávrh
Ačkoli je to lákavé, je důležité zvážit své důvody pro odchod a případnou protinabídku, abyste se ujistili, že děláte to nejlepší rozhodnutí pro svou kariéru. Protinabídka může být lákavou nabídkou, ale je důležité zvážit, proč vůbec odcházíte. Pokud problémy, které vás trápí, nejsou peněžního rázu, protinabídka nemusí vyřešit základní problém. Navíc přijetí protinabídky může někdy vyvolat nelibost nebo nedostatek důvěry ze strany zaměstnavatele, protože může zpochybnit vaši loajalitu.
Závěrem lze říci, že napsání výpovědi může být náročný úkol, ale je nezbytné, aby byl správný. Budete-li se řídit radami uvedenými v tomto článku a použijete-li uvedené příklady, můžete napsat výpovědní dopis, který na zaměstnavatele zanechá pozitivní dojem a zajistí hladký odchod z funkce.
6. krok: Uložte své osobní soubory
Při odchodu ze zaměstnání si s sebou vezměte všechny své osobní věci - případně osobní složky - a ujistěte se, že si s sebou neberete žádný majetek společnosti. Může se jednat o věci, na kterých jste pracovali a které plánujete použít v portfoliu. Můžete také zvážit uspořádání souborů, které patří firmě, tak, aby je váš nástupce mohl snadno používat, a zvážit případné zásady ochrany dat, které vám zabrání vzít si nesprávné informace.
7. krok: Požádejte o doporučení
Dalším důvodem pro zachování profesionálního přístupu během celého procesu výpovědi je to, že možná budete chtít požádat svého zaměstnavatele o doporučení. Než o tuto laskavost požádáte, pomůže vám to podpořit dobrou vůli. Když žádáte o formální doporučení, plánujte požádat někoho, kdo je obeznámen s vaší prací. Ujasněte si, kdy dopis potřebujete a za jaké dovednosti nebo zkušenosti se má v textu zaručit.
8. krok: Připravte se na výstupní pohovor
Při odevzdání výpovědi vás zaměstnavatel může požádat o účast na výstupním pohovoru. Tyto rozhovory jsou příležitostí k poskytnutí jakékoli zpětné vazby, kterou považujete za důležitou, a také k projevení vděčnosti zaměstnavateli. Očekávejte otázky typu: "Jaké jsou důvody, proč jste se rozhodl odejít?" a "Co se vám na práci u vás líbilo?".
9. krok: Rozlučte se se svými spolupracovníky
Jakmile zaměstnavateli oznámíte svůj záměr odejít, můžete to konečně sdělit kolegům. Ujistěte se, že tuto zprávu nejprve obdrží váš šéf; jinak by se o vaší chystané výpovědi mohl dozvědět z druhotného zdroje, například od spolupracovníka.
Můžete se rozhodnout rozloučit se osobně se spolupracovníky, se kterými se často vídáte. Ke kontaktování spolupracovníků, které vídáte méně často nebo kteří pracují v jiné oblasti, můžete použít e-mail. Udržování kontaktu se spolupracovníky je užitečné pro budoucí navazování kontaktů.
Zachovejte si pozitivní přístup
Stojí za to, aby se na vás vzpomínalo v dobrém, i když z firmy odcházíte z negativních důvodů. Udržujte svůj příběh pozitivní - buďte ohleduplní ke stávajícím zaměstnancům a podělte se o některé věci, které vám na práci v podniku budou chybět.