Junior grafický designér: Jak napsat životopis v oblasti grafického designu bez zkušeností?
Jako juniorský grafický designér pomáháte svým profesně starším kolegům vytvářet grafické návrhy na základě jejich specifikací. Na pozici grafického designéra byste měli projevit iniciativu a kreativitu – a to samé se očekává i od vašeho životopisu.
Kompletní příklad životopisu na pozici junior grafického designéra
Bc. Ondřej Vítek
Grafický designér a content creator
721 390 745
ondra.vitek@gmail.com
Plzeň
LinkedIn.com/in/ondrejvitekOnline
Portfolio.cz/design/ondravitek
O mně
Jsem nadšený grafický designér a content creator se zaměřením na tvorbu obsahu pro sociální média a zkušenostmi s tvorbou cross-mediálních kampaní. Při tvorbě jsem zvyklý spolupracovat s odborníky na sociální sítě, předními influencery a celebritami. Své kreativní nápady a originální obsah zaměřený zejména na zdraví, business a lifestyle dovedu propojovat se zajímavými klienty. Mou silnou stránkou je proaktivní přístup, týmový ducha a skvělý time management.
Vzdělání
Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta výtvarných umění a designu
Bakalářský studijní program v oboru Grafický design a multimediální tvorba
2019 až 2022
- Písmo, typografie
- Multimédia a tvorba vlastního obsahu
- Digitální prezentace a kompozice
- Šestiměsíční studijní stáž na francouzské univerzitě d’Artois, Arras
Střední škola uměleckých řemesel
Čtyřletý obor grafický design ukončený maturitní zkouškou
2015 až 2019
Pracovní zkušenosti
Aléantoire, Grafické studio, Paříž, Francie
Absolventská pracovní stáž na pozici junior grafický designér
Září 2022 až březen 2023
- Sazba a grafické zpracování online lifestylových magazínů
- Příprava tiskových dat v různých formátech
- Úprava a tvorba online prezentací či editovatelných PDF
- Tvorba bannerů pro sociální sítě
- Tvorba vizuální i obsahové strategie pro sociální sítě (FB, IG, LI,)
- Tvorba obsahu pro sociální sítě za účasti vybraných influencerů, asociací, organizací, odborníků a expertů
Dovednosti
- Grafická zdatnost (foto, audio, video)
- Tvorba obsahu na sociální sítě
- Zájem o trendy v online světě
- Kreativita ️a proaktivní přístup
- Time management
- Týmový duch
Grafické programy
- Illustrator
- Photoshop
- InDesign
- Adobe Fresco
- Adobe Fonts
- Adobe Creative
Jazyky
- Angličtina: C1
- Francouzština: B2
Zájmy a záliby
- Užité umění
- Fotografie
- Výrazový tanec
Díky našim praktickým příkladům, šablonám CV , radám a zaručeným tipům vytvoříte perfektní životopis junior grafického designéra , který nezůstane bez povšimnutí.
Hledáte si práci jako grafický designér vůbec poprvé? Právě jste dokončili studium zaměřené na grafiku a design a nemáte mnoho pracovních zkušeností? Poradíme vám, co uvést v životopise tak, abyste získali juniorskou pozici bez problému. Konkrétně si ukážeme následující:
- Vzorový příklad juniorského životopisu pro oblast grafického designu
- Vhodný design životopisu a jeho formální náležitosti, jako je formát, rozvržení a struktura
- Detailně popsané části CVčka juniorského kandidáta zaměřeného na grafický design
- Rady a tipy, jak životopis juniorského grafika dovést k dokonalosti
Jak je to s platem začínajícího grafického designéra?
V prvotní fázi své kariéra si jako začínající grafický designér můžete v průměru měsíčně přijít na cca 22 932 Kč až 37 116 Kč . Po pěti letech praxe se průměrný plat grafika pohybuje od 25 632 Kč až 42 358 Kč měsíčně (zdroj: mujplat.cz ). Jiný zdroj uvádí průměrný plat na pozici grafický designér, a to 36 219 Kč měsíčně, což při práci na plný úvazek odpovídá hodinové mzdě ve výši 203 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).
Jak napsat životopis, pokud v oblasti grafického designu teprve začínáte?
Na českém trhu práce existují příležitosti i pro začínající grafické designéry. Nicméně nespadne vám jen tak do klína! Budete muset vytvořit životopis juniorského grafika, kterým upoutáte pozornost na personálním oddělení, ze kterého se vám obratem ozvou s pozváním na pracovní pohovor!
Prozradíme vám, jak vyladit obsah i formální stránku životopisu, abyste získali vysněnou pracovní pozici.
Grafika není všechno! Dejte si záležet na obsahu a formální úpravě životopisu
Grafický design je váš život a pracovat jako grafický designér chcete více než cokoliv jiného! Nicméně při tvorbě CVčka musíte vzít na vědomí, že jste jen jedním z mnoha kandidátů. Na personálním oddělení se sejdou desítky žádostí. Musíte vytvořit CV, které zaujme nejen vizuálním stránkou, ale také obsahem při dodržení formálních náležitostí.
Pamatujte, že pokud personalista rychle nenajde ve vašem životopise informace, které hledá, odloží jej na hromádku s neúspěšnými kandidáty. Z toho důvodu musíte svůj životopis naformátovat a strukturovat tak, aby si v něm personalista rychle a snadno vyhledat potřebné informace.
V první řadě tedy musí CV být:- Jasné, stručné a výstižné
- Snadno čitelné
- Maximálně přehledné
Na formální náležitosti, jež tyto vlastnosti CVčka zajistí, se zaměříme níže.
Formát
Formát udává způsob řazení informací, měl by proto vždy odpovídat vaší profesní situaci a fázi, ve které jste jako grafik právě v danou chvíli hledání práce. Existují tři základní typy formátů , ze kterých můžete vybírat, a to konkrétně:
- Obráceně chronologický formát : Zdůrazňuje vaši pracovní historii, je proto vhodný pro zkušenější grafiky. Jednotlivé pracovní zkušenosti a další informace jsou řazeny od nejnovější po nejstarší.
- Funkční formát: Je vhodný pro juniorské kandidáty bez předchozí praxe. Zdůrazňuje totiž dovednosti a vzdělání, a naopak upozaďuje pracovní historii.
- Hybridní neboli kombinovaný formát : Tento formát je vhodnější pro zkušené kandidáty, kteří mají mnoho přenositelných dovedností z předchozích pracovních pozic. Kombinuje v sobě jak prvky chronologického, tak prvky funkčního formátu.
Rozvržení
Držte se následujích pravidel a nešlápnete vedle!
- Délka životopisu : Doporučujeme být co nejstručnější! Dodržte rozsah CVčka, které by se vám mělo vejít na jednu stranu standardní velikosti A4. Delší životopisy akorát odradí personalistu, aby je dočetl až do konce.
- Písmo : Nejlepší je jednoduché a snadno čitelné písmo, jako je Times New Roman, Arial, Calibri, Cambria apod. Ozdobným písmem ztížíte čitelnost dokumentu, který nebude nikdo chtít číst. Ideální velikost písma je 10 až 12 bodů pro běžný text a 12 až 14 bodů pro nadpisy.
- Prostor : Jednotlivé sekce CV od sebe vizuálně oddělíte pomocí volného bílého místa, které mezi nimi necháte. Prostor mezi řádky nastavte na 1,15 nebo 1,5 bodů a velikost okrajů ponechte na 2,5 cm po všech stranách dokumentu.
- Design : Ano, víme, jste grafik, nicméně snažte se to s designem nepřehánět! Překombinovaný vzhled může ztížit celkovou přehlednost dokumentu a personalistu odradit od čtení. Přestože je v pořádku, když do svého životopisu přidáte vlastní nápad, nepřehánějte to s designem. Pokud se rozhodnete pro něco složitého, můžete nakonec náboráře, kteří si nade vše cení jednoduchosti a přehlednosti, frustrovat.
- Formát souboru : Není-li v pracovním inzerátu uvedeno jinak, pak životopis uložte ve formátu PDF. Proč? Soubory uložené ve Wordu (formát DOC) se rozhodí, jsou-li otevřeny v zařízení s jinou verzí programu nebo s jiným operačním systémem. Vaše práce by tak přišla vniveč!
Struktura
Informace strukturujte do následujících sekcí, díky čemuž bude váš životopis snadno skenovatelný:
- Záhlaví s kontaktními informacemi
- Vzdělání
- Pracovní zkušenosti
- Dovednosti
- Další sekce CV (Grafické programy, počítačové dovednosti, jazyky, projekty, odborné kurzy a školení, zájmy a záliby a další relevantní sekce)
Kontaktní údaje patří do záhlaví životopisu!
Do záhlaví dokumentu umístěte aktuálně platné kontaktní údaje. Ušetříte tím místo! Také doporučujeme nepoužít zbytečný nadpis typu "Životopis" nebo "Curriculum Vitae". Na personálním oddělení vědí, že v ruce drží CVčko! Jako nadpis proto zvolte své jméno, kterým sekci kontaktních údajů uvedete. Mezi kontaktními údaji zahrňte následující:
- Celé jméno a příjmení společně s akademickým titulem, máte-li
- Název profese, zde buďte co nejkonkrétnější, jste-li webový grafik či máte konkrétní specializaci, uveďte to!
- Telefonní číslo, dejte si pozor na překlepy!
- Emailová adresa v profesionálním formátu
- Místo bydliště, zde postačí název města
- Odkaz na online profil nebo portfolio
Příklady
Mgr. Leona Tichá
Grafická UX/UI designérka
leona.ticha@gmail.com LeonaTicha.eu/portfolioLeona Tichá
Designérka
Rodinný stav: svobodná
Věk: 27 let
723 409 632
leonka007@gmail.com
Strašnická 123/45, Praha Strašnice 110 00
Nejste povinni mezi kontaktními údaji zmiňovat osobní informace, jako je váš věk, datum narození, rodinný stav apod. V dnešní době jsou tyto informace passé a jejich uvedení vám může pouze uškodit, než pomoci.
Nebojte se připojit fotografii
Proč byste se neukázali v dobrém světle pomocí fotky? V českém prostředí je připojení fotografie k CVčku běžná praxe. Zapomeňte však na selfíčka nebo momenty z dovolené. Nevhodně zvolená fotka může váš životopis více než shodit. Ujistěte se tedy, že připojujete profesionální portrét , který ukazuje vaši tvář a vaše ramena na neutrálním pozadí.
Zaměřte se na vzdělání
Jako začínajícími grafickému designérovi doporučujeme, abyste do životopisu nejprve umístili část věnovanou vzdělání, a až poté pokračovali pracovními zkušenostmi.
Dosažené vzdělání podrobně rozepište, a to včetně hlavní náplně studia (stěžejní předměty, témata ročníkových prací atd.) a akademických úspěchů.
U každého absolvovaného studia uveďte následující informace:- Název vzdělávací instituce, místo
- Název vystudovaného oboru
- Doba studia
- Bližší informace o studiu (předměty, specializace, stáže, významné studentské práce apod.)
Příklad
ČVUT v Praze, Fakulta informačních technologií
Magisterský titul v oboru Počítačová grafika
2017 až 2019
- Tvorba multimediálního obsahu (2D, 3D)
- Programování grafických aplikací (OpenGL, Python)
Jak uvést pracovní zkušenosti bez praxe?
Uvedení pracovní historie začínajícího grafického designéra bývá často obtížné, však nikoliv nemožné! Začněte tím, že uvedete veškerou praxi a odborný výcvik, které jste absolvovali při studiu střední nebo vysoké grafické školy. Také podrobně rozepište studentské nebo pracovní stáže a projekty, kterých jste se zúčastnili.
Dále můžete zahrnout i dobrovolnou práci či práci na volné noze. Buďte však upřímní ohledně rozsahu a náplně této práce.
U každé zkušenosti uveďte následující informace:- Název společnosti či organizace, místo výkonu práce
- Název zastávané pozice
- Doba, kdy jste na pozici působili
- Klíčové odpovědnosti, pracovní povinnosti a profesní úspěchy (v několika stručných odrážkách)
Příklad
MediaMix s.r.o., Zlín
Webový grafik
Leden 2018 až prosinec 2022
- Aktivní komunikace s klienty, identifikace jejich potřeb a tvorba webového designu na míru jejich specifickým požadavkům
- Vytváření grafických návrhů webových stránek pro různá rozhraní (webové, mobilní, TV, PC atd.)
Sestavte vyvážený mix dovedností
Do této sekce nakombinujte nejlepší dovednosti, schopnosti a znalosti, jež odpovídají popisu práce a ukazují vás jako ideálního kandidáta.
Dovednosti, a to jak tvrdé, tak měkké, uveďte jako krátký seznam s 5 až 10 položkami pomocí přehledných odrážek.
Níže pro vaši inspiraci uvádíme stěžejní tvrdé i měkké dovednosti do životopisu juniorského grafického designéra.
Tvrdé dovednosti
- Typogragie
- Strategie designu
- Marketing
- Branding
- Vizuální komunikace
- Teorie barev
Měkké dovednosti
- Dodržování termínů
- Kreativita
- Týmový duch
- Proaktivní přístup
- Zájem o moderní design a aktuální trendy
- Ochota učit se nové věci
- Multitasking
- Time management
- Komunikace
- Organizace
- Flexibilita
Další části životopisu, které jste zatím neuvedli, ale měli byste!
Dokažte své jedinečné dovednosti a schopnosti přidáním dalších sekcí CV, kterými se odlišíte od konkurence a zvýšíte svou hodnotu na trhu práce i bez zkušeností.
Doporučujeme do CV zařadit následující doplňkové části:- Grafické programy či nástroje
- Počítačové dovednosti
- Jazykové schopnosti
- Kurzy a školení či workshopy
- Zájmy a záliby
Při psaní části "O mně" buďte kreativní!
Profesní shrnutí by mělo ve stručnosti představit váš životopis a podat krátký přehled o vašich dovednostech, schopnostech a dalších silných stránkách, díky kterým budete skvělou posilou týmu. Nezapomeňte také zmínit praxi, pracovní či akademické úspěchy a další kvalifikaci.
Dejte si záležet na tvorbě obsahu tohoto úvodního medailonku, neboť se jedná o první věc, kterou si personalista přečte. Profesní shrnutí se totiž nachází na samém začátku životopisu, a to za kontaktními údaji. Vy jej nicméně vytvořte až na úplný závěr, tím pádem budete vědět, jaké informace z CVčka v něm zdůraznit.
Příklady
Rady a tipy, jak se na pozici juniorského grafického designéra kvalifikovat díky skvělému životopisu
Dolaďte své CVčko k dokonalosti, a to díky následujícím radám, trikům a tipům:
- Buďte struční : Jde-li o délku životopisu, pamatujte, že méně je vždy více! Také netlačte na pilu ohledně designu. Moderní šablona s přehledným uspořádáním bude vhodná volba!
- Personalizujte : Nikdy neposílejte obecný životopis, dejte si práci s přizpůsobením CVčka na míru pracovní nabídce!
- Zapracujte na obsahu a vyhněte se klišé : Nikdo neí zvědavý na prázdné fráze typu "Jsem motivovaný týmový hráč, který vždy pracuje na 120 %!" Místo toho svůj profil naplňte tvrdými dovednostmi a hmatatelnými úspěchy.
- Pozor na jazykové chyby : Životopis si po sobě několikrát zkontrolujte. Dobrý dojem určitě neuděláte pravopisnými a stylistickými chybami nebo překlepy.
Grafický design: Životopis junior grafického designéra v kostce
Na úplný závěr si shrneme klíčové body z tohoto průvodce psaním životopisu junior grafického designéra:
- Při psaní životopisu buďte struční a vytvořte jednostránkový dokument.
- Začněte kontaktními údaji, dejte si pozor na překlepy.
- Pokračujte sekcí věnované vzdělání. Uveďte i hlavní náplň studia.
- Následuje sekce pracovních zkušeností. Uveďte je v obráceně chronologickém formátu, nebo si zvolte funkční formát a této části se zcela vyhnete.
- Dále je tu část věnovaná dovednostem. Vyberte nejvhodnější tvrdé i měkké dovednosti.
- Přidejte další sekce CV, díky kterým vyniknete.
- Výsledný dokument uložte jako soubor PDF. Odešlete jej společně s motivačním dopisem.
Jako nováčci v oboru byste neměli vynechat motivační dopis!
Jako začínající grafici musíte využít všechny možné způsoby, jak získat práci navzdory nedostatečné praxi. Vytvořte proto motivační dopis, ve kterém zdůrazníte svoje nadšení a opravdový zájem o pracovní místo.
Dokážete tím společnosti, že nedostatek praxe doženete proaktivním přístupem, ochotou učit se nové věci a nadšením do práce.
📌 Tip : Jak správně napsat motivační dopis se dozvíte zde .
Často kladené otázky (FAQ)
Proč by měl být životopis přizpůsobený na míru pracovnímu místu?
Zkušený personalista na první pohled odhalí obecně napsaný životopis, který jste bezmyšlenkovitě odeslali na všechny otevřené pozice. Dá tak raději přednost kandidátovi, který si dal čas a práci s nastudováním požadavků společnosti a svoje CV přizpůsobil konkrétním potřebám zaměstnavatele.
Bedlivě si tedy pročtěte popis práce i požadavky na kandidáta, vyhledejte klíčová slova a zapojte je do svého textu CVčka. Rovněž doporučujeme nastudování firemní kultury, vize a cílů společnosti, se kterými byste měli souznít.
Jak je možné získat praxi v oboru grafického designu?
K získání kvalifikovanější práce bude zapotřebí určitá praxe. Tu však můžete velmi snadno získat, a to zapsáním se do studentského programu zahraniční pracovní stáže, vykonáváním dobrovolnické práce nebo prací na volné noze. Většině zaměstnavatelů postačí 6 až 12 měsíců praxe.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.