Jak napsat motivační dopis v němčině pro získání práce snů v Německu!

Motivační dopis je v Německu vážná věc! Chcete-li získat lukrativní práci za hranicemi u německých sousedů, budete se muset snažit a kromě silného životopisu rovněž vytvořit poutavý motivační dopis v němčině (německy Anschreiben).

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Kompletní vzor motivačního dopisu v němčině pro inspiraci

Jakub Perský
Technischer Redakteur im Bereich Pharmakovigilanz
Prag, Tschechische Republik
+420 721 675 933
jakub.persky@gmail.com
LinkedIn.com/in/jakubpersky

CPM

Joseph Langerner

Falkenstraße 28

20140 Hamburg, Deutschland

8. Dezember. 2022

Bewerbung als Technischer Redakteur im Bereich Pharmakovigilanz

Liebe Joseph,


hiermit bewerbe ich mich um die Stelle des CP - Technischer Redakteur im Bereich Pharmakovigilanz - German market bei CPM. Ich bin sicher, dass ich dank meiner umfangreichen Kenntnisse der deutschen Sprache und Kultur sowie meiner Berufserfahrung im Bereich der Pharmakovigilanz eine große Bereicherung für Ihr Unternehmen einbringen kann.


Mit meinen Spachdiplomen und meiner Berufserfahrung in der Erbringung verschiedener Dienstleistungen für eine Reihe von Kunden und Branchen bin ich zuversichtlich, dass ich Ihre Erwartungen an diese Position erfüllen kann.


Seit meinem Universitätsstudium habe ich mich intensiv mit der deutschen Kultur und Sprache auseinandergesetzt. Außerdem habe ich zwei Jahre lang in Berlin gelebt und in verschiedenen Einrichtungen Berufserfahrung gesammelt. Ich lerne schnell und bin immer bereit, neue Herausforderungen anzunehmen.


Ich bin mit den Prozessen und Verfahren der Pharmakovigilanz vertraut, da ich derzeit als Datenmanagerin bzw. Übersetzungsanalystin und technische Redakteurin im Bereich Pharmakovigilanz bei einem multinationalen Pharmaunternehmen in der deutschen Filiale tätig bin. Zu meinen Aufgaben gehören die Übersetzung und Datenverarbeitung von Kurz- und Sondermeldungen in den sozialen Medien.


Danke meines großen Interesses an Fremdsprachen bin ich äußerst motiviert, Berufserfahrung in der Arbeit für deutsche Kunden weiter zu sammeln. Ein weiterer Motivationsfaktor ist die Möglichkeit, in einem multikulturellen Umfeld zu arbeiten. Zudem ist die Beschäftigung in mehrsprachigen Teams sowie die Gelegenheit, meinen eigenen Beitag in die Entwicklung Ihres Unternehmens zu leisten, ein Hauptgrund meiner Bewerbung bei Ihnen.


Ich freue mich darauf, meine Qualifikationen im Detail Ihnen zu präsentieren. Bei Interesse zögern Sie nicht, mich per Telefon oder E-Mail zu kontaktieren. Ich danke Ihnen für Ihre Zeit und Ihr Interesse.


Mit freundlichen Grüßen

Jakub Perský


Anlage:
 • Lebenslauf
 • Referenzschreiben

Přiložení průvodního dopisu k žádosti o zaměstnání vyjadřuje nejen váš skutečný zájem o volnou pozici, ale také úroveň vaší profesionality (a potažmo němčiny). Jak ale napsat motivační dopis v němčině? Tady jste na správném místě!

V tomto podrobném průvodci psaním motivačního dopisu v němčině se dozvíte, jak vytvořit působivý motivák, který udělá skvělý dojem. Konkrétně si ukážeme:

 • Vzorový příklad motivačního dopisu v němčině pro vaši inspiraci
 • Ideální formát a strukturu motivačního dopisu v němčině
 • Detailně popsané jednotlivé části průvodního dopisu v němčině s praktickými příklady
 • Profesionální tipy, jak motivační dopis v němčině dovést k dokonalosti
📌 Tip : Ještě nemáte hotový životopis v němčině? Inspirujte se naším příkladem německého CV nebo si stáhněte profesionální šablonu životopisu , díky které uděláte skvělý dojem!

Pojďme do psaní motivačního dopisu v němčině skočit rovnýma nohama! Níže naleznete vzorový příklad motivačního dopisu v němčině , kterým se můžete inspirovat při tvorbě vlastního průvodního dopisu.

Proč se vyplatí napsat motivační dopis v němčině?

Pro mnoho Čechů je možnost práce za hranicemi více než lákavá. V Německu totiž mají šanci na mnohonásobně vyšší plat. Nicméně na německém trhu práce rovněž panuje větší konkurence. Jedním ze způsobů, jak se dostat před ostatní kandidáty, je sepsání silného motivačního dopisu v němčině , ve kterém se předvedete v nejlepším možném světle!

Motivační dopis je prvním dojmem, který na potenciálního zaměstnavatele uděláte. Je jedním z rozhodujících faktorů, zda budete pozváni na pracovní pohovor, či nikoliv. Pokud motivační dopis náboráře zaujme, bude se o vás chtít dozvědět více a pozve vás na pohovor.

Motivační dopis v němčině využijete v případě, že:
 • hledáte práci či pracovní stáž v Německu
 • chcete studovat na německé univerzitě
 • chcete pracovat v ČR ve společnosti, jejímž firemním jazykem je němčina

motivační dopis v němčině

Jak napsat nejlepší motivační dopis v němčině krok za krokem?

Váš motivační dopis by tedy měl zdůraznit vaše dovednosti a zkušenosti , které odpovídají konkrétním požadavkům na pracovní místo. Měli byste použít mnoho příkladů a faktů, abyste náboráře přesvědčili, proč máte pro danou pozici jedinečnou kvalifikaci. Řekněte náboráři, proč chcete pracovat právě pro danou společnost.

Motivační dopis by měl být profesionální . Jeho cílem je doplnit váš životopis, nikoliv jej duplikovat. Zatímco životopis se zaměřuje na vaše dovednosti a zkušenosti, motivační dopis by se měl soustředit na vaši motivaci a na to, jak můžete tyto dovednosti uplatnit v dané práci.

⚠️ Varování : Celkově by měl německý motivační dopis napsán zdvořile a ve formálním jazyce . Na rozdíl od motivačních dopisů v angličtině se příliš nevychloubejte, protože němečtí personalisté dávají přednost strohým údajům před přehnanou sebechválou.

Nicméně motivační dopis není jen o jazyce a obsahu . Stejně tak důležitá je forma . Motivační dopis musí být maximálně přehledný a snadno čitelný . Jinak se jeho čtením nebude personalista zdržovat. Právě na formální náležitosti motivačního dopisu v němčině se zaměříme níže.

Formální stránka motivačního dopisu v němčině

Motivační dopis v Německu je velmi formální dokument, který má základní formát typického obchodního dopisu . Náboroví pracovníci v Německu jsou na tento specifický formát zvyklí, a proto je lepší jej dodržovat. Jaká jsou základní formální pravidla psaní motivačního dopisu v němčině?

 • Standardní délka motivačního dopisu v Německu je jedna strana velikosti A4. Tento rozsah nepřekračujte. Hlavní stať dopisu omezte na 3 až 4 krátké odstavce.
 • Nepište dlouhé věty ani odstavce. Motivační dopis musí být stručný a maximálně k věci!
 • Standardní velikost písma je 12. Písmo by mělo být čitelné. Nepoužívejte neobvyklé písmo, které je příliš zdobné. Zvolte si profesionální písmo, například Times New Roman nebo Arial.
 • Výsledný motivační dopis doporučujeme uložit ve formátu PDF, u kterého nehrozí, že se formátování rozhodí po otevření v jiném zařízení.

motivační dopis v němčině

Ideální struktura motivačního dopisu v němčině

Dobře napsaný a přehledně strukturovaný motivační dopis zvýší vaše šance na zařazení do užšího výběru a pozvání na pohovor.

Jakou strukturu motivačního dopisu od vás německý personalista očekává?
 • Vaše kontaktní údaje : Svůj kontakt byste měli uvést v pravém horním rohu. Patří sem vaše celé jméno, adresa, telefonní číslo a e-mail. Vaše e-mailová adresa by měla vypadat profesionálně, ideálně obsahovat vaše jméno a příjmení. Máte-li profil na profesní síti LinkedIn, uveďte na něj odkaz.
 • Informace o společnosti : Patří na levou stranu pod vaše kontaktní údaje. Uveďte mezi nimi název společnosti, kontaktní osobu a adresu společnosti. Jméno kontaktní osoby byste měli uvést na druhém řádku pod názvem společnosti.
📌 Tip : Jméno kontaktní osoby obvykle najdete v pracovní nabídce. Pokud není jméno kontaktní osoby uvedeno, nebojte se do společnosti zavolat a zjistit, kdo vyřizuje žádosti o zaměstnání. Zapátrat také můžete na LikedInu nebo oficiálních webových stránkách společnosti.

 • Místo a datum: Napište místo sepsání dopisu a datum, a to v evropském formátu. Tyto údaje umístěte na pravou stranu pod informace o společnosti.
 • Předmět motivačního dopisu : V předmětu motivačního dopisu by mělo být uvedeno, o jakou pozici se ucházíte. Předmět uvádějte tučně , aby personalista snadno rozpoznal, o jakou pozici se ucházíte.
 • Profesionální pozdrav : Použijte jméno kontaktní osoby, kterou jste uvedli v informacích o společnosti. Prozkoumejte firemní kulturu (formální, uvolněnější), abyste zjistili, zda je vhodnější použít jméno nebo příjmení. Pokud si nejste jisti, vždy volte raději příjmení.
 • Hlavní obsah motivačního dopisu : Informace rozdělte do několika stručných odstavců. Nezapomeňte poukázat na to, jakou hodnotu společnosti přinesete, nikoli na to, co od ní můžete získat. Obsah vašeho motivačního dopisu musí odrážet očekávání a požadavky uvedené v inzerátu. Dbejte tedy na to, abyste je propojili a získali náskok před ostatními kandidáty.
 • Výzva k akci : Na závěr zdůrazněte, že rádi zodpovíte případné dotazy telefonicky nebo při osobním pohovoru.
 • Podpis : Na konec se podepište a pod podpis napište své jméno.
 • Příloha (Anlage) : Pod podpisem ještě uveďte, které přílohy k žádosti o zaměstnání zasíláte, např. životopis, referenční dopisy od bývalých zaměstnavatelů apod.

motivační dopis v němčině

Hlavička motivačního dopisu v němčině s kontaktními údaji

Stejně jako v životopise je i v případě motivačního dopisu hlavička tvořena vaším jménem a kontaktními údaji. Nicméně rozdíl spočívá v tom, že byste rovněž měli uvést i údaje o příjemci (tedy společnosti, do které dopis posíláte), neboť se jedná o formální dokument.

Vaše kontaktní údaje

Začněte svým jménem – napište celé jméno a příjmení, které můžete tučně zvýraznit. Pod své jméno uveďte název své profese, za ním následuje vaše číslo mobilního telefonu (v mezinárodním formátu s předvolbou +420), e-mailová adresa, odkaz na profil na síti LinkedIn (nepovinné), název města, popřípadě název státu.

💡 Poznámka : Není třeba uvádět vaši úplnou fyzickou adresu, protože dopis neposíláte poštou. Rovněž neuvádějte osobní informace, jako je datum narození nebo rodinný stav.

Adresa společnosti

Dále uveďte název společnosti, jméno kontaktní osoby pověřené náborem a jeho pozici, a adresu společnosti. Neznáte-li jméno osoby, která bude vaši žádost číst, oslovte pouze “Einstellungsmanager” (Vedoucí náboru).

Jméno vedoucího náboru se můžete dozvědět z pracovního inzerátu. Pokud si však nejste jisti, jméno raději neuvádějte, protože ve většině společností se na přijímacím řízení podílí více než jedna osoba.

Pokud však jméno pověřené osoby znáte, uveďte jej. V německém formálním písemném projevu se pro oslovení žen používá “Frau” a pro muže “Herr”.

📌 Tip: Většina společností v Německu zveřejňuje své pracovní inzeráty na svých webových stránkách a na síti LinkedIn. V případě, že pracovní nabídku najdete na síti LinkedIn, můžete se o společnosti dozvědět mnoho informací. Zejména informace o vedoucím náboru a nových projektech, kterým se společnost věnuje, což můžete využít ve svém motivačním dopise.

Místo a datum

Nezapomeňte rovněž uvést místo a datum sepsání motivačního dopisu. Uvádějte jej v němčině podle evropských standardů.

Příklad

Monika Hradská
Sozialarbeiter
+420 723 688
monika.hradska@gmail.com
Ústí nad Labem, Tschechische Republik

MediaPro GmbH

Frau Zilke Shmidt

Einstellungsmanager

Dresden, Deutschland

14. Januar 2022


Řádek předmětu

Předmět v německém průvodním dopise musí vynikat. Personalistovi by měl jedním pohledem sdělovat, o jakou pozici se ucházíte, proto jej doporučujeme zvýraznit tučným písmem .


motivační dopis v němčině

Příklad

Bewerbung für Sozialarbeiter

Začněte profesionálním oslovením

Pozdrav je nesmírně důležitý, a čím je osobnější, tím lepší. Demonstrujte své porozumění firemní kultury tím, že použijete buď jméno, nebo příjmení, podle toho, jak moc je atmosféra uvolněná. Pokud nemůžete najít dostatek informací nebo si nejste jisti, vždy uvádějte raději příjmení.

Příklady

Správně

Liebe Jane,

Sehr geehrter Herr Hoff,

Sehr geehrter Personalchef,


Chybně

Hallo Tommy,

Liebe Firma,

Wen es betreffen mag,


Působivě se představte

První odstavec je velmi důležitý. Náborový pracovník si ho přečte, aby zjistil, zda chce pokračovat ve čtení vašeho motivačního dopisu. Cílem tohoto odstavce je tedy vzbudit zájem a přimět personalistu, aby pokračoval ve čtení.

Úvod by měl odpovědět na několik otázek, a to:

 • proč se o danou pozici ucházíte,
 • jak jste se o pozici dozvěděli (prostřednictvím známého, zaměstnance společnosti, pracovního portálu atd.),
 • jaká je vaše současná pozice nebo situace.
Proč se ucházíte o danou pozici?

Chcete změnu v profesní dráze, jste po rekvalifikaci, právě jste dokončili školu nebo jste se právě přestěhovali do daného města? Vysvětlete proč!

Zmiňte také něco specifického pro danou společnost. Můžete například přesvědčit společnost, že u ní chcete pracovat kvůli jejím firemním hodnotám. Pracuje firma způsobem, který minimalizuje škody na životním prostředí nebo třeba sponzoruje sociální projekty? Zmiňte, co vás zaujalo a souzní s vaší životní filozofií.

Kde jste se o této pozici dozvěděli?

Uveďte, kde přesně jste se o pozici dozvěděli, například z pracovního portálu, na síti LinkedIn apod. Jestliže jste se o pracovní pozici dozvěděli přímo od někoho z firmy, uveďte jeho jméno a pozici ve společnosti.

Jaká je vaše současná pozice?

Pokud chcete, můžete zde také popsat svou současnou pozici. Pokud jste ještě nedokončili studium, můžete zmínit studovaný obor a průběh studia

Příklady

Správně

ich bewerbe mich um die Stelle eines IT-Sicherheitsspezialisten bei Adecco, die ich auf dem Stellenportal indeed.com gefunden habe. Ich bin davon überzeugt, dass ich dank meiner dreijährigen Erfahrung in einer ähnlichen Funktion in einem globalen Unternehmen, meinen umfassenden Kenntnissen des Risikomanagements und der wichtigsten Informationssicherheitsstandards eine große Bereicherung für Ihr Unternehmen sein kann.


Chybně

Ich bewerbe mich um die Stelle in Ihrem Unternehmen, weil ich glaube, dass ich dank meiner umfassenden IT-Kenntnisse und meiner Arbeitserfahrung im IT-Sektor eine große Bereicherung für Ihr Unternehmen sein kann.motivační dopis v němčině

Dokažte, že jste právě vy tím nejlepším kandidátem

Nyní je čas, abyste se blýskli svými pracovními zkušenostmi, specifickými dovednostmi a kvalifikací. Zdržte se pouhého vyjmenovávání, raději vyberte relevantní úspěchy a doložte je výsledky.

Neodkazujte pouze na úspěchy v pracovním životě, ale pokud je to relevantní, zmiňte také práci na soukromých projektech. To ukáže vaši osobnost, odhodlání a ochotu rozvíjet se a učit se nad rámec toho, za co dostáváte zaplaceno.

Příklady

Správně

Neben einem Hochschulabschluss in Ingenieurwissenschaften verfüge ich über umfangreiche Erfahrungen in der Lieferantenentwicklung in der Automobilindustrie, einschließlich Kenntnissen über Spritzgussverfahren, Kenntnissen über das SAP-QM-Modul und ausgezeichneten Kenntnissen über die Anforderungen des Qualitätsmanagementsystems (APQP, FMEA, PPAP, TQW). Ich habe auch Erfahrung und die Berechtigung, Audits nach VDA 6.3 durchzuführen.


Ich gehe analytisch und strukturiert an die Arbeit heran, verfüge über ausgezeichnete Kommunikations- und Verhandlungsfähigkeiten und kann selbständig arbeiten. Ich bin auch bereit, bei den Tochtergesellschaften und Lieferanten der Gruppe viel zu reisen. Ich verfüge über fortgeschrittene Kenntnisse der englischen und deutschen Sprache in Wort und Schrift, einschließlich der branchenspezifischen Terminologie.


Chybně

Nachdem ich Ihre Anforderungen gelesen hatte, stellte ich fest, dass ich über alle erforderlichen Fähigkeiten für diese Aufgabe verfüge. Ich habe meinen Hochschulabschluss in diesem Bereich gemacht und dann über ein Jahrzehnt lang Berufserfahrung bei verschiedenen Arbeitgebern gesammelt. Ich bin auch bereit, ausgiebig in den Filialen und bei den Lieferanten zu reisen. Ich verfüge über fortgeschrittene Kenntnisse der englischen und deutschen Sprache in Wort und Schrift, einschließlich der branchenspezifischen Terminologie.


Vždy uvádějte konkrétní informace o svých povinnostech a pracovních nebo akademických úspěších. V opačném případě personalisté nebudou vědět, jaká byla vaše dosavadní studijní a kariérní dráha.

📌Tip: Vyvarujte se uvádění naprosto stejných informací, jaké jste uvedli v životopise. Raději uveďte další informace a souvislosti ke svým povinnostem a úspěchům.

Vysvětlete, proč chcete pracovat pro danou společnost

Poté, co jste se představili, je čas převést, jak tyto zkušenosti a dovednosti přispějí k dané pozici a společnosti. Dejte najevo, že jste věnovali čas průzkumu společnosti, a to odkazem na firemní kulturu, případná ocenění, která společnost získala, nebo projekty, které vás inspirují a motivují. Buďte autentičtí a sebevědomí.

Příklady

Správně

Ich verfolge Ihr Unternehmen schon seit einiger Zeit aktiv, und sein nachhaltiger Ansatz bei Filtrationslösungen für Fahrzeuge liegt mir sehr am Herzen und deckt sich mit meiner Ausrichtung auf eine grüne Produktion. Außerdem liegt mir Ihre offene Kommunikationskultur am Herzen, die es mir ermöglicht, meine Ideen einzubringen, Verantwortung zu übernehmen und meine eigene Initiative zu nutzen, um die Entwicklungsaktivitäten Ihrer Lieferanten umzusetzen. Ich würde gerne Teil Ihres Ingenieurteams werden und dazu beitragen, Ihre Vision zu verwirklichen, ein führendes Unternehmen im Filtrationsbereich zu werden.


Chybně

Ich bin schon seit einiger Zeit ein aktiver Anhänger Ihres Unternehmens und ich mag seinen Ansatz. Ich bin auch mit der Unternehmenskultur vertraut. Deshalb möchte ich gerne Teil Ihres Teams werden.


Výzva k akci: Řekněte si o osobní setkání!

Na závěr si zdvořile řekněte o pozvání na pohovor. Uveďte, že vás společnost může v případě jakýchkoli dotazů kontaktovat a že se těšíte na osobní setkání.

Příklady

Správně

Ich möchte Ihnen gerne meine Fähigkeiten näher erläutern und Ihnen zeigen, wie ich Ihr Unternehmen bei der Entwicklung innovativer Webanwendungen unterstützen kann. Könnten wir nächste Woche ein Treffen vereinbaren, um die Stelle zu besprechen?


Chybně

Vielen Dank für Ihre Zeit und ich hoffe, Sie bald zu sehen!


Zdvořile se rozlučte a dopis podepište

Jste téměř na konci! Zakončete svůj motivační dopis v němčině zdvořilým rozloučením. Níže naleznete několik příkladů, jak vhodně zakončit motivační dopis v němčině.

Příklady

Správně
 • Mit freundlichen Grüßen,
 • Vielen Dank für Ihre Aufmerksamkeit,

Chybně
 • Auf Wiedersehen,
 • bis bald,
 • Einen schönen Tag noch,

Jak ukončit motivační dopis v němčině? Nezapomeňte připojit profesionální podpis , ideálně v elektronické podobě. Pod podpis uveďte strojově napsané celé jméno a příjmení.


motivační dopis v němčině

Nezapomeňte na přílohy!

Pod svůj podpis ještě přidejte slovo “Příloha” (Anlage). Uveďte všechny další dokumenty, které odevzdáte spolu s žádostí, jako je životopis, osvědčení a diplomy, referenční dopisy atd.

Příklad

Anlage:
 • Lebenslauf
 • Universitätsdiplome
 • Empfehlungsbriefe

Profesionální tipy, jak napsat nejlepší motivační dopis v němčině

Doufáme, že nyní lépe chápete, jak vypadá německý motivační dopis. Chcete-li zvýšit své šance na pozvání na pohovor, využijte naše osvědčené tipy, jak motivační dopis vylepšit:

Nikdy nezapomeňte přizpůsobit svůj motivační dopis i životopis společnosti, do které se hlásíte. Mezi dynamickým mezinárodním start-upem plným mladých lidí a velkým tradičním německým podnikem je velký kulturní rozdíl!

Nepoužívejte stejný životopis a motivační dopis pro různé žádosti. Jak bylo uvedeno výše, musíte svou žádost individualizovat podle potřeb a požadavků každé společnosti.

Buďte upřímní a sebevědomí . Váš motivační dopis by měl být pravdivý. Nepište, že se domluvíte německy, a přitom jste úplný začátečník. Místo toho uveďte, že na zlepšení své němčiny usilovně pracujete. Náboroví pracovníci ocení vaši snahu, pokud jste upřímní a můžete ji doložit příklady.

Buďte struční a relevantní . Vyhněte se květnatému jazyku a dlouhým souvětím. Motivační dopis ukáže vaši schopnost prodat se bez velkých řečí. Měl by být stručný a plný pádných argumentů, proč by společnost měla zaměstnat právě vás.

Ujistěte se, že v motivačním dopisu nejsou překlepy, pravopisné ani stylistické chyby , správně uveďte název společnosti a další údaje, a pokud můžete, nechte si motivační dopis zkontrolovat rodilým mluvčím . Může to být přítel, partner nebo dokonce placený korektor.

Shrnutí na závěr aneb jak na nejlepší motivační dopis v němčině

Motivační dopis je důležitou součástí žádosti o zaměstnání v Německu. Jeho cílem je získat pozvání na pracovní pohovor. Berte proto jeho psaní vážně. Buďte struční, profesionální a zároveň přátelští.

Pojďme si na závěr shrnout hlavní poznatky z tohoto průvodce psaním motivačního dopisu v němčině:


motivační dopis v němčině

 • Motivační dopis nesmí překročit rozsah jedné stránky.
 • Řiďte se obecně uznávanou německou formou, která se používá při psaní formálních dopisů.
 • Použijte jednoduchou grafickou úpravu, aby byl váš dopis snadno čitelný. Pište pouze relevantní informace o tom, proč by vás společnost měla zaměstnat.
 • Motivační dopis přizpůsobte každému pracovnímu místu, o které se ucházíte.
 • Napište 3 až 4 solidní odstavce o své kvalifikaci, dovednostech a zkušenostech.
 • Na závěr uveďte výzvu k akci.
 • Motivační dopis nezapomeňte podepsat svým jménem.
 • Na úplný konec uveďte přílohy, které k motivačnímu dopisu v němčině přikládáte.

Hodně štěstí a šťastné hledání práce v Německu!

📌 Tip : Pokud ještě nemáte hotový životopis, použijte naši profesionální šablonu CV nebo se inspirujte příkladem německého životopisu , který naleznete na našich stránkách.

Často kladené otázky (FAQ)

Mám napsat motivační dopis v němčině?

Pokud je komunikačním jazykem ve společnosti němčina, pak určitě motivační dopis napište německy! Buďte však opatrní a pohlídejte si jazykovou správnost! Pokud němčinu neovládáte, rozhodně se neuchylujte ke strojovému překladu průvodního dopisu v češtině.

Pokud se rozhodnete napsat motivační dopis v němčině, uveďte svou jazykovou úroveň (např. B1 nebo C1), a to jak v životopise, tak v motivačním dopise. Nevyžaduje-li pozice znalost němčiny, pak můžete průvodní dopis napsat v anglickém jazyce.

Jak správně motivační dopis v němčině odeslat?

Pokud posíláte svou žádost přímo e-mailem , máte dvě možnosti. Buď můžete tělo e-mailu učinit svým motivačním dopisem. V takovém případě z e-mailu odstraňte část s adresou a datem a do vlastního předmětu e-mailu umístěte předmět. Tělo e-mailu však zůstává formálním dopisem! Více informací o tom, co napsat do emailu, když posíláte životopis, se dozvíte v tomto článku na našem kariérním blogu.

Nebo můžete k e-mailu připojit průvodní dopis a v těle e-mailu stručně poukázat na svou žádost o konkrétní pozici s odkazem na přílohy.

Dbejte na to, aby všechny přílohy byly vždy ve formátu pdf , bez ohledu na to, zda je posíláte e-mailem, nebo je nahráváte do online systému pro podávání žádostí. Pozornost věnujte také pojmenování příloh a dbejte na to, aby byl název motivačního dopisu i životopisu jasný a profesionální.

Jak motivační dopis přizpůsobit na míru pracovní pozici?

Detailně si pročtěte pracovní nabídku, vyhledejte v ní klíčová slova a ty následně zahrňte do svého motivačního dopisu a životopisu.

Proč? Mnoho zaměstnavatelů používá software, který skenuje dokumenty s přihláškami a vyhledává v nich konkrétní klíčová slova. Tento software pomáhá odfiltrovat nerelevantní uchazeče a šetří tak čas personalistům.

Co to pro vás znamená? Předpokládejme, že vaše přihláška neobsahuje klíčová slova, která personalisté hledají. V takovém případě budou vaše dokumenty odfiltrovány a na personálním oddělení je nikdy neuvidí. Zahrnutí klíčových slov vám tedy pomůže projít první fází a dostat své dokumenty k žádosti před náboráře.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá