Maloobchodní manažer: Životopis, který vám zajistí práci v managementu maloobchodu

S prací maloobchodního manažera je spojena řada povinností, od přijímání a školení nových zaměstnanců až po řízení rozpočtu a zvyšování prodeje. A přestože již máte pro tuto práci potřebné dovednosti a zkušenosti, můžete mít stále problémy s tím, jak vše zformulovat do životopisu, který vám pomůže v kariérním postupu.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Pokud vám to zní povědomě, nebojte se!

Se správným vedením je napsání efektivního životopisu manažera maloobchodu snadné a my jsme zde, abychom vás naučili, jak na to.

V tomto článku se budeme zabývat:
  • Jak sestavit životopis manažera maloobchodu (krok za krokem)
  • Jak napsat životopis maloobchodního manažera i bez zkušeností
  • Rady a tipy, se kterými získáte jakoukoliv vyhlídnutou práci
📌 Tip : Znáte všechny uličky maloobchodu, od pop-up obchodů až po e-shopy. Prodejte budoucímu zaměstnavateli své zkušenosti a dovednosti pomocí nejlepšího životopisu manažera maloobchodu. Vytvoříte jej díky profesionálním šablonám , které udělají skvělý dojem!

Jste připraveni získat práci manažera maloobchodu? Pojďme se do ponořit do tajů tvorby životopisu! Kromě níže uvedeného průvodce hledejte další inspiraci v našich příkladech životopisů dostupných na webových stránkách. Nechybí ani vzor životopisu prodejců a manažerů v oblasti prodeje.


maloobchodni manazer zivotopis

Platové podmínky manažera maloobchodu

Jak jsou na tom vedoucí a řídící zaměstnanci v oblasti maloobchodu? Například průměrný plat maloobchodního manažera dosahuje v České republice hodnoty 31 374 Kč hrubého měsíčně. To by při práci na plný úvazek odpovídalo hodinovce 176 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).

Jiný zdroj ( mujplat.cz ) uvádí platové rozpětí manažerů v maloobchodě, a to na základní pozici mezi 23 879 Kč až 38 489 Kč měsíčně. Po pěti letech pracovních zkušeností se toto rozmezí pohybuje mezi 27 585 Kč a 45 505 Kč měsíčně při práci na plný pracovní úvazek (40hodinový pracovní týden).

💡 Poznámka : Čím více zkušenosti s vedením prodeje a řízením prodejny budete mít, tím vyšší bude váš plat. Platové podmínky dále záleží na typu společnosti, specifických dovednostech a lokalitě.

Jak napsat životopis manažera v oblasti maloobchodu?

Náborový manažer v renomované společnosti obdrží stovky žádostí o místo maloobchodního manažera. Aby si vás všimli, měli byste vytvořit vynikající životopis podle standardních pokynů a osvědčených postupů pro psaní životopisů.

Maloobchodní manažer je dobře organizovaný člověk a náborový pracovník očekává, že tuto organizační schopnost uvidí prostřednictvím vašeho životopisu. Proto je nezbytné začít životopis správným formátem, rozvržením a strukturou.


maloobchodni manazer zivotopis

Jak si nejlépe zvolit vhodný formát životopisu?

Část životopisu věnovaná zkušenostem je nejdůležitější částí a existují 3 standardní způsoby jejího psaní.

  • Obráceně chronologický formát: V tomto formátu byste měli začít svými posledními zkušenostmi a předchozí zkušenosti psát v obráceném chronologickém pořadí.
  • Funkční formát (založený na dovednostech): V tomto formátu jsou zdůrazněny vaše klíčové dovednosti maloobchodního manažera a pod každou dovednost jsou napsány příslušné zkušenosti.
  • Hybridní formát: Jedná se o kombinaci obou výše uvedených formátů.

Formát životopisu v obráceném chronologickém pořadí je nejoblíbenějším formátem pro mnoho manažerských pozic včetně maloobchodních manažerů. Ve skutečnosti je tento formát znám většině personalistů. Proto jsme uvedli naše příklady v tomto formátu a doporučujeme vám, abyste postupovali stejně.

Jak si životopis přehledně rozvrhnout?

Definování rozvržení životopisu vám usnadní život, až začnete životopis psát. Můžete efektivně hospodařit s místem v životopise a zároveň do něj vložit všechny důležité informace, aniž by nějaká chyběla.

Zde se dozvíte, jak naformátovat šablonu životopisu pro maloobchod:
  • Jak správně rozvrhnout šablonu: použijte obrácené chronologické řazení.
  • Záhlaví životopisu: na začátek uveďte své jméno a aktuální kontaktní údaje, aby personalisté hned od začátku věděli, kdo jste.
  • Písmo: používejte profesionální, snadno čitelné písmo. Písmo 14-16 bodů pro záhlaví sekcí, 10 až 12 bodů pro ostatní text.
  • Okraje: dodržujte rovnoměrné okraje životopisu o velikosti 2,5 cm na všech stranách stránky.
  • Řádkování: dodržujte řádkování 1,15.
  • Sekce: používejte viditelné záhlaví oddílů a dostatek bílého místa, aby byl životopis dobře čitelný.
  • Typ souboru: vždy ukládejte jako PDF, pokud není v inzerátu uvedeno jinak.
📌 Tip : Zvažte také vytvoření svého životopisu maloobchodního manažera pomocí moderní šablony životopisu . Běžné šablony životopisů vytvořené pomocí MS Office váš životopis mezi stovkami jiných životopisů nevynikne.


maloobchodni manazer zivotopis

Jaké sekce by měl obsahovat logicky vystavěný příklad životopisu?

Pomocí struktury určíte nadpisy, podnadpisy a informace, které do životopisu zahrnete. Je to v podstatě váš plán na papíře. Pro životopis maloobchodního manažera můžete použít podobnou strukturu jako je tato:

  • Hlavička: V záhlaví uveďte své jméno a kontaktní údaje
  • Profesní shrnutí
  • Pracovní zkušenosti
  • Vzdělání
  • Dovednosti
  • Další části (certifikáty, jazyky, kurzy a školení, úspěchy a zájmy či záliby).

Při vytváření sekce s kontakty použijte záhlaví dokumentu

Záhlaví životopisu je krátká část, která obsahuje vaše jméno a kontaktní údaje. Udržujte ji jednoduchou a přehlednou s uvedením relevantních informací.

Naopak se vyvarujte uvádění osobních informací, jako je váš věk nebo rodinný stav. Tyto údaje potenciálních zaměstnanců by neměl zaměstnavatel brát v potaz při rozhodování, zda uchazeče přijme, či dá šanci někomu jinému.

Příklad

Správně
Mgr. Jan Horvát
Maloobchodní manager
987 654 321
jan.horvat@platforma.com
Ústí nad Orlicí
LinkedIn.com/in/janhorvat

Chybně
Mgr. Jan Horvát
Maloobchodní manager
Rodinný stav: Ženatý
Věk: 32 let
987 654 321
honzicek@platforma.com
Ústí nad Orlicí
LinkedIn.com/in/janhorvat

⚠️ Varování : Pozor na formát e-mailové adresy! Musí se jednat o profesionální email, který neobsahuje přezdívky nebo zdrobnělina a další nevhodná slova!

Pracovní zkušenosti s managementem v oblasti maloobchodu

Dalším velmi důležitým krokem v životopise manažera maloobchodu je vyplnění části o pracovních zkušenostech.

Nejprve si povíme něco o formátování této části. Obecně platí, že sekce pracovních zkušeností by měla vypadat přibližně takto:

  • Název práce. Jedná se o první věc, kterou náboráři hledají, a měla by přesně ukazovat, jakou roli jste ve společnosti zastávali.
  • Název společnosti a místo působení. V případě, že je společnost relativně neznámá, můžete uvést i její stručný popis.
  • Datum zaměstnání. Používejte obrácené chronologické řazení a formát mm/rrrr.
  • Dosažené úspěchy a odpovědnosti. U nedávných zaměstnání použijte 5-6 odrážek, u starších rolí 2-3 odrážky.

Samozřejmě, pokud jednoduše uvedete své povinnosti, skončíte u stejného seznamu jako ostatní manažeři maloobchodu: nábor a vedení zaměstnanců, správa rozpočtů, analýza trendů na trhu...

Personalisté vědí, že to jsou vaše povinnosti. Nepotřebují, abyste opakovali to, co všichni ostatní uvedli ve svém životopise. Personální oddělení chce spíše vědět, čím se odlišujete od ostatních uchazečů.

Chcete vědět, jak to udělat? V životopise manažera maloobchodu se místo na povinnosti zaměřte na úspěchy.


maloobchodni manazer zivotopis

Jistě, řídili jste rozpočet prodejny, ale jak dobře jste to dělali? Jaké změny jste provedli a jak byly ziskové?

Chcete-li tedy svou sekci o pracovních zkušenostech posunout od skvělé k dokonalé, zde je návod, co byste měli udělat:

  • Protože již máte relevantní zkušenosti v maloobchodě, zaměřte se na ně a vynechejte práci řidiče dodávky na částečný úvazek, nebo brigádu v kavárně.
  • K popisu svých úspěchů používejte klíčová slova z popisu práce.
  • Uveďte své úspěchy jako kvantifikovatelné (např. "vyškolení a trénování týmu 36 maloobchodních asistentů" místo "vyškolení a trénování zaměstnanců).

Zde je příklad, jak by měla vypadat efektivní sekce pracovních zkušeností:

Příklad

Manager maloobchodní prodejny sportovního zboží
SportPro s.r.o., Praha
Červen 2015 až listopad 2018
  • Vedení týmu 12 asistentů prodeje, pravidelné školení
  • Plánování směn zaměstnanců a rozdělování pracovních úkolů
  • Plánování rozpočtu s cílem maximalizovat prodeje, každý rok úspora až 10 % díky efektivnímu řízení provozu a zásob prodejny

Jak napsat životopis manažera v maloobchodu bez předchozích zkušeností?

Nepotřebujete mít ve svých zkušenostech slovo "maloobchod", abyste prokázali, že máte předpoklady pro práci manažera v maloobchodě. Správný příklad ukazuje, že správné odpovědnosti a očíslované úspěchy jsou při upoutání pozornosti účinnější než jakákoli výloha obchodu.

Příklad
Obchodní zástupce
květen 2016 až červen 2019
AI Tech s.r.o., Prha
  • Udržování aktuálních znalostí o aktuálních produktech, prodejích, speciálních nabídkách a pravidlech (výměny, vrácení peněz, vrácení zboží)
  • Zavedení nového způsobu oslovování zákazníků a dotazování se na jejich nákupní historii, které vedlo ke zvýšení spokojenosti zákazníků o 15 %
  • Zvýšení prodeje a návštěvnosti zákazníků díky novým konceptům vystavování zboží

Dosažené vzdělání v oblasti managementu bude velké plus!

Vzhledem k tomu, že vaše pracovní zkušenosti vypovídají o vašich schopnostech manažera maloobchodu více než vaše vzdělání, měli byste uvést pouze klíčové údaje o vzdělání.

Začněte proto svým posledním studiem a uveďte následující informace:

  • Univerzita, střední škola nebo jiná instituce + místo konání studia
  • Název oboru
  • Počet let studia

Základní vzdělání uvádějte do životopisu manažera maloobchodu pouze v případě, že nemáte vysokoškolské vzdělání.

A zde je uvedeno, jak tato sekce vypadá v životopise:

Příklad

Vysoká škola finanční a správní, Praha
Bakalářský obor Obchodní management
2012 až 2015

💡 Poznámka : Vystudovaný obor rozepište pouze v případě, že jste v oboru nováčkem. Přidat můžete náplň studia a akademické úspěchy.

Nejlepší dovednosti a jak je správně uvést


maloobchodni manazer zivotopis

Dalším krokem při psaní životopisu manažera maloobchodu je uvedení vašich dovedností. Od vás jako od manažera maloobchodu se samozřejmě očekává, že budete mít širokou škálu dovedností, které vám pomohou při plnění vašich povinností.

I když si možná myslíte, že zahrnutím všech svých dovedností ukážete náborovým pracovníkům, jak jste všestranně vzdělaní, cílem části životopisu věnované dovednostem je prokázat, že se na tuto konkrétní pozici hodíte.

Chcete-li tedy vytvořit působivý životopis manažera maloobchodu, měli byste jej přizpůsobit svým potřebám a uvést pouze ty dovednosti, které jsou relevantní pro řízení maloobchodu.

Zde je několik tipů, jak na to:
  • Pečlivě si přečtěte popis pracovní pozice a všimněte si požadovaných dovedností.
  • Pokud těmito dovednostmi disponujete, uveďte je v životopise.
  • Prozkoumejte nejžádanější dovednosti manažerů maloobchodu a zapište si ty, které se vás týkají.
  • Udělejte si samostatné seznamy měkkých dovedností (např. obsluha zákazníků, rozhodování a přizpůsobivost) a tvrdých dovedností (např. dovednosti v oblasti pokladen, analýzy prodeje a vizuálního merchandisingu) souvisejících s řízením maloobchodu.

Nejste si jisti, které měkké a tvrdé dovednosti manažera maloobchodu byste měli uvést ve svém životopise?

Nemějte obavy, sestavili jsme pro vás seznam dovedností manažera maloobchodu, který vám pomůže začít!

Poskytování služeb zákazníkům a další tvrdé dovednosti

  • Dovednosti v oblasti prodejních míst (POS)
  • Znalost produktů
  • Znalost trhu
  • Řízení výkonu
  • Merchandising
  • Vizuální merchandising
  • Účetnictví
  • Vývoj marketingové strategie
  • Rozpočtování
  • Analýza prodeje
  • Řízení prodeje
  • Řízení prodejny
  • Řízení kampaní
  • Prospecting
  • Údržba prodejny
  • Znalost jazyků
  • Správa zásob
  • Vyjednávání
  • Strategie podpory prodeje
  • Správa databází

maloobchodni manazer zivotopis

Vůdčí schopnosti a další měkké dovednosti

  • Obsluha zákazníků
  • Vedení lidí
  • Komunikační dovednosti
  • Komunikace se zákazníky
  • Poskytování špičkových služeb zákazníkům
  • Spolupráce s kolegy
  • Aktivní naslouchání
  • Řešení problémů
  • Time-management
  • Rozhodování
  • Delegování pravomocí
  • Zvládání stresu
  • Organizační dovednosti
  • Multi-tasking
  • Motivační dovednosti
  • Empatie
  • Kritické myšlení
  • Strategické myšlení
  • Řešení konfliktů
  • Adaptabilita
  • Spolupráce
  • Interpersonální dovednosti
  • Týmová práce

Doplňkové sekce do životopisu maloobchodního manažera

Do životopisu se vyplatí přidat jakékoli relevantní informace, které přidávají hodnotu vašemu profilu nebo které náboráře zaujmou.

Přidání dalších sekcí je skvělý způsob, jak zahrnout informace, které se nehodí do hlavních sekcí, ale přesto jsou pro váš profil relevantní.

Zde je několik příkladů dalších sekcí, které můžete použít pro pracovní pozice obchodních manažerů:

  • Počítačové dovednosti
  • Jazykové dovednosti
  • Odborné kurzy, školení a další kvalifikace
  • Ocenění a mediální uznání
  • Zájmy a záliby

maloobchodni manazer zivotopis

Profesní shrnutí životopisu: Jak se nejlépe prezentovat jako manažer maloobchodního prodeje a řízení provozu

Shrnutí kvalifikace v životopise, tedy seznam nejdůležitějších kariérních úspěchů, je první věcí, které si personalista v životopise všimne, protože se nachází hned na začátku a slouží jako úvod.

📌 Tip : Pokud se ucházíte o první pozici asistenta manažera v maloobchodě, napište místo shrnutí životopisu cíl - odstavec o 3-4 větách popisující vaše relevantní dovednosti a cíle specifické pro danou práci.

Dbejte na to, aby byl váš souhrn kvalifikace nabitý konkrétními úspěchy, které na cílového zaměstnavatele zapůsobí. Za tímto účelem:

  • si přečtěte popis pracovní pozice a identifikujte hlavní požadavky zaměstnavatele
  • prozkoumejte webové stránky a přítomnost společnosti na sociálních sítích, abyste získali další souvislosti
  • uveďte seznam svých nejdůležitějších dovedností a úspěchů, které se vztahují k danému pracovnímu místu, a použijte konkrétní čísla a příklady, abyste personalistovi ukázali, jakých výsledků můžete dosáhnout.

Toto je příklad profesního shrnutí napsaného tak, aby vyniklo v horní části životopisu manažera maloobchodu, s uvedením klíčových slov z inzerátu:

Příklady

Správně
Jsem zkušená maloobchodní manažerka s šestiletou praxí v oblasti prodeje oděvů a módních doplňků. Mám zkušenosti s vedením týmu 15 prodejců s cílem zvýšit prodej a posílit loajalitu ke značce. Průměrné roční tržby z prodejů uskutečněných ve vedené prodejně stouply z 1 500 000 Kč na 2 000 000 Kč, čímž byla prodejna označena za "obchod č. 1 ve Středočeském kraji" za dosažení nejvyššího ročního růstu tržeb.

Tato uchazečka se prezentuje pomocí tvrdých čísel a příkladů z praxe. Její profesní shrnutí je přesvědčivé a poutavé. Strhne pozornost a donutí potenciálního zaměstnavatele, aby si dočetl životopis až do konce!

Chybně
Jsem maloobchodní manažerka s praxí. V předešlé prodejně, ve které jsem působila jako manažerka, jsem v oblasti vedení a řízení díky svým dovednostem excelovala.

V tomto profesním shrnutí uchazečka příliš nepřesvědčí. Její výroky jsou vágní a bez uvedení příkladů z praxe.

Rady a tipy, díky kterým bude váš životopis neodolatelný

  • Přizpůsobte svůj životopis každému pracovnímu místu, o které se ucházíte.
  • K vytvoření životopisu obchodního manažera použijte moderní šablonu životopisu .
  • Pokud náborář zmínil důležitou dovednost, kterou nemáte, osvojte si ji.
  • Malá pravopisná nebo stylistická chyba může váš životopis zničit. Zkontrolujte si proto celý text. Nejlépe několikrát!

Rekapitulace: Shrnutí základních bodů

Takto vytvoříte ideální příklad životopisu manažera maloobchodu:

  • Obrácený chronologický formát. Jako manažer maloobchodu máte spoustu pracovních zkušeností a tento formát je ideální k jejich prokázání. Nemluvě o tom, že je oblíbený u náborářů po celém světě.
  • Kontaktní informace: Důležité kontaktní informace, jako je celé jméno kandidáta, telefonní číslo, e-mailová adresa, místo a adresa URL profilu LinkedIn, uveďte do záhlaví dokumentu!
  • Efektivní shrnutí životopisu. Shrnutí životopisu ve výše uvedeném příkladu životopisu manažera maloobchodu v pouhých 2-3 větách zdůrazňuje pracovní zkušenosti, dovednosti a úspěchy kandidáta.
  • Zaměřte se na úspěchy. Zdůraznění úspěchů namísto povinností pomáhá kandidátovi vyniknout.
  • Stručná část o vzdělání. Vzhledem k tomu, že management maloobchodu se více spoléhá na pracovní zkušenosti než na vzdělání, použijte pouze klíčové údaje o vzdělání.
  • Bodové hodnocení. Uspořádání informací do odrážek namísto velkých bloků textu dělá životopis přehledným a snadno čitelným.
  • Relevantní dovednosti manažera maloobchodu. Uveďte pouze dovednosti, které se vztahují k pozici manažera maloobchodu a které jsou v tomto odvětví nejvíce ceněny, jako jsou služby zákazníkům, komunikace, dovednosti v oblasti pokladen a analýza prodeje.
  • Použití dalších sekcí. Zahrňte jazykové znalosti, což je na pozici zaměřené na zákazníky vždy dobrá dovednost. Dále můžete začlenit počítačové dovednosti, odborné kurzy, školení či koníčky.

Motivační dopis je nezbytností!


maloobchodni manazer zivotopis

Váš životopis je hlavní součástí vaší žádosti o zaměstnání, ale je toho víc, co byste měli zahrnout do žádosti o zaměstnání v oblasti maloobchodního managementu. Většina náborových manažerů, i když to výslovně nezmiňuje, očekává od uchazeče motivační dopis, zejména když žádá o žádosti na vedoucí nebo manažerské pozice.

Aniž byste riskovali, přiložte na míru šitý motivační dopis, který vyjádří váš zájem a prokáže, že se na danou pozici hodíte. Motivační dopis musí být krátký - ideálně jedna strana o 3-4 odstavcích.

📌 Tip : Psaní motivačních dopisů pro každou pracovní pozici by mohlo být únavné. My jsme to však udělali tak jednoduché, že ho zvládnete napsat za 10 minut. Vyzkoušejte našeho průvodce psaním motivačního dopisu a vytvoření skvělé žádosti o zaměstnání vám půjde o to rychleji.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaká je náplň práce maloobchodního manažer a jak se liší od pozice vedoucí prodejny?

Maloobchodní manažeři (někdy nazývaní vedoucí prodejen) jsou zodpovědní za všechny aspekty každodenního dohledu nad maloobchodními prodejnami, včetně řízení prodeje, zaměstnanců, zásob a zdrojů.

Řízení maloobchodu zahrnuje převzetí odpovědnosti za úspěšný chod prodejny. Manažeři maloobchodu pracují přímo v prodejně a jsou v neustálém kontaktu se zákazníky a zaměstnanci. Jsou zodpovědní za to, aby jejich zaměstnanci poskytovali skvělé služby zákazníkům, a také za sledování finančních výsledků prodejny.

Názvy pracovních pozic "manažer maloobchodu" a "manažer prodejny" jsou v podstatě totožné, proto je v tomto článku používáme zaměnitelně. Vedoucí prodejny je obvykle podřízen oblastnímu manažerovi, pokud je jeho prodejna součástí řetězce, a časem se může stát oblastním manažerem.


Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá