Manažer lidských zdrojů: Životopis, se kterým získáte vedoucí pozici na personálním oddělení

Bez ohledu na to, kolik stovek nebo dokonce tisíců životopisů jste během své kariéry v oblasti lidských zdrojů prošli, je psaní vlastního životopisu vždy výzvou. Může být obtížné udělat krok zpět a podívat se na svou kariéru objektivně, abyste zjistili, čím jste jedinečně kvalifikovaní a odlišní od ostatních kandidátů. Proč si vás lidé budou pamatovat? Proč vás budou chtít lidé zaměstnat? Jaká je vaše jedinečná hodnota pro nového zaměstnavatele?

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky by měly být základem, na kterém postavíte svůj životopis manažera lidských zdrojů a získáte výchozí bod pro nové profesní příležitosti.

📌 Tip : Nevíte se s tvorbou životopisu sami rady, nebo prostě nechcete ztrácet drahocenný čas? Naše profesionální šablona CV je odpovědí na všechny vaše trable. Vyplňte údaje, stáhněte v požadovaném formátu a odešlete potenciálnímu zaměstnavateli – to vše během chvilky!

Hledali jste něco jiného nebo vám chybí další zdroj inspirace? Máme pro vás i jiné příklady životopisů , naleznete je na našich stránkách – prohlédněte si například životopis projektového manažera , životopis team leadera nebo zástupce zákaznického servisu .

Kolik si můžete vydělat v oboru personalistika při práci na plný úvazek?

Dle aktuálních informací z portálu Průměrné platy si můžete při výkonu profese manažera lidských zdrojů na personálním oddělení vydělat v celonárodním průměru 48 300 Kč měsíčně (v případě práce na plný úvazek). Tato hodnota odpovídá práci na plný úvazek (40 hodin týdně). Kdybychom průměrný měsíční plat přepočítali na hodiny, pak se dostáváme na hodinovou sazbu 271 Kč měsíčně.


Manažer lidských zdrojů životopis

💡 Poznámka : Množství peněz, které si můžete při práci v tomto oboru vydělat, se bude odvíjet od řady zákonitostí, jako je třeba lokalita, typ úvazku nebo typ společnosti. Dále na výši platu bude mít velký vliv vaše předchozí profesní historie, dosažené vzdělání nebo unikátní mix vašich dovedností.

Jak napsat životopis v oblasti řízení lidských zdrojů?

Vezměte na vědomí, že personalista každému životopisu věnuje jen několik málo vteřin, a pokud jej nezaujme, nemilosrdně jej odloží a možná již nikdy nepřečte. Musíte tedy ihned strhnout pozornost, váš životopis musí být přehledný tak, aby se v něm snadno vyhledávali potřebné informace.

Než se tedy pustíte do obsahových částí životopisu, podíváme se na formální pravidla, která se při tvorbě CVčka vyplatí respektovat.

Formát

Jak informace do životopisu správně řadit tak, aby to nejpodstatnější vyniklo? Právě na tuto otázku odpovídá formát neboli způsob řazení informací v CV.

 • Máte-li více let zkušeností, pak vřele doporučujeme použít obráceně chronologický formát – ten vyzdvihuje pracovní historii a to od té nejnovější po nejstarší.
 • V případě, že nemáte příliš zkušeností (nebo žádné), kterými byste se mohli prezentovat, pak si zvolte funkční formát – ten se soustředí na soubor relevantních dovedností, popřípadě také na studium.
 • V neposlední řadě je tu hybridní čili kombinovaný formát životopisu, který kombinuje dva výše uvedené způsoby řazení informací a je nejvhodnější pro velmi zkušené kandidáty.
📌 Tip: Doporučujeme vám tento článek , ve kterém jsme shrnuli všechny potřebné informace ohledně jednotlivých formátů.

Rozvržení

Při rozvrhování celého dokumentu byste měli klást důraz na přehlednost a snadnou čitelnost celého CVčka. Tyto vlastnosti životopisu zajistíte následujícími kroky:

Váš životopis by měl mít jednu stránku. Ve snaze všechny informace vměstnat na jednostránkový dokument však často dochází k zhuštění textu a nedostatku bílého místa, což znesnadňuje čtení. Jestliže se vám nedaří vše podstatné uvést na jeden list velikosti A4, pak použijte profesionální šablonu , díky které bude vaše CVčko přehledné, s dostatkem bílého místa mezi jednotlivými sekcemi, a stále bude obsahovat všechny relevantní údaje.


Manažer lidských zdrojů životopis

Držte se jednotného stylu, jednoho písma a nepřehánějte to s grafickými prvky ani barvami. Fotografie (profesionální portrét) je v pořádku, ale žádné další fotky nebo obrázky či smajlíky si nechte pro e-maily přátelům. Do CVčka se naprosto nehodí!

Neodesílejte životopis jako soubor ve formátu DOC (Wordovský dokument). Raději životopis po jeho vytvoření ve Wordu uložte jako uzamčený soubor ve formátu PDF. Samozřejmě toto neplatí v případě, že si zaměstnavatel výslovně řekne o CV ve formátu DOC. Máte-li však na výběr, pak PDFko!

Struktura

Uváděné informace je zapotřebí tematicky roztřídit do jednotlivých kategorií, mezi které patří:

 • Kontaktní informace (k úspoře místa je vhodné je vložit do záhlaví dokumentu)
 • Profesní shrnutí či kariérní cil (podle toho, kde se právě v rámci své kariéry nacházíte)
 • Pracovní historie (uváděná v chronologicky obráceném pořadí)
 • Vzdělání (pět chronologicky od nejvyššího dosaženého vzdělání)
 • Dovednosti (soubor tvrdých a měkkých dovedností vhodných k výkonu profese)
 • Další kategorie s relevantními informacemi, jako jsou jazyky, počítačové dovednosti, kurzy, školení, semináře, zájmy a záliby atd.
📌 Tip : Přizpůsobte si řazení jednotlivých sekcí podle svého. Jestliže jste nedávno dochodili školu a máte tak za sebou více let studia než reálných zkušeností, pak doporučujeme začít vzděláním a až poté se soustředit na pracovní zkušenosti.

Kontaktní údaje, jako je váš e-mail či telefonní číslo a jak je nejlépe uvést?

Při uvádění kontaktních údajů běžte rovnou k věci – nemusíte uvádět zbytečné nadpisy typu „Curriculum vitae“ nebo „Životopis“ – všichni vědí, že se jedná o vaše CVčko. Jako nadpis tak rovnou použijte vaše celé jméno a příjmení společně s akademickým titulem, máte-li jej.

Tento první řádek záhlaví se nebojte uvést tučným a větším písmem – přeci jen se jedná o nadpis. Na řádek pod něj uveďte název své profese nebo název pozici, o kterou se hlásíte.

Pak už nezbývá, než uvést kontaktní údaje, omezte je však na potřebné minimum a nezahrnujte osobní nebo citlivé informace. Skutečnost, jestli jste v manželském svazku, jaký je váš přesný věk, nebo dokonce kolik dětí máte, by neměl při výběrovém procesu hrát roli!

Uveďte tedy následující:

 • Telefonní číslo
 • E-mail
 • Místo bydliště
 • Odkaz na LinkedIn, máte-li založený profil, který odpovídá tomu, co uvádíte ve svém životopise

Vypadá to jednoduše, že? Pojďme si ale raději na konkrétním příkladu ukázat, jak by takové záhlaví mělo být uvedeno:

Příklad

Mgr. Nikola Strouhalová
Manažerka lidských zdrojů
123 456 789
nikola.strouhalova@platforma.com
Praha
linkedIn.com/in/nikolastrouhalova

⚠️ Varování : Zbystřete při uvádění e-mailové adresy. Obsahuje vaše jméno a příjmení, nebo spíše nevhodné přezdívky? Jestliže jste si od puberty, kdy jste si e-mail zakládali, nikdy adresu nezměnili, pak je možná ten pravý čas.

Sekce pracovních zkušeností je nejzásadnější!

Sestavte si pracovní historii v obráceném pořadí. V každém záznamu o zaměstnání uveďte název společnosti, místo a data zaměstnání. U každého zaměstnání uveďte seznam tří měřitelných úspěchů. Například budování vztahů, které zlepšilo předchozí pracoviště, zefektivnění nástupního procesu pro hladší přechod a zavedení bezpečnějšího procesu utajování.


Manažer lidských zdrojů životopis

📌 Tip : Pokud se jedná o vaše první zaměstnání na pozici HR manažera, uveďte i další relevantní pracovní zkušenosti, například zkušenosti s dobrovolnickou činností, komunitními službami, odbornými projekty a další.

Příklad

OCA Operation Servises s.r.o., Praha

Manažerka lidských zdrojů

Leden 2017 až září 2023

 • Pečlivé sledování programů, vyhodnocování jejich efektivity a provádění proaktivních změn, které by vyhovovaly měnícím se požadavkům rostoucí společnosti s více než 800 zaměstnanci
 • Vedení a řízení čtyřčlenného týmu lidských zdrojů
 • Vypracovávání plánů nástupnictví a kariérního postupu pro všechny zaměstnance
 • Řízení veletrhů pracovních příležitostí s cílem získat místní talenty na dlouhodobé a sezónní pozice

Nezapomeňte uvést podrobnosti ohledně vašeho vzdělání

Vytvořte si sekci o vzdělání s odrážkami. Uveďte název vzdělávací instituce, udělený titul a rok ukončení studia. Pokud uplynulo více než 10 let, podrobnosti ohledně náplně studia vynechejte. Uveďte vyznamenání, ocenění a kurzy, které se vztahují k danému zaměstnání.

Vyberte nejrelevantnější tvrdé i měkké dovednosti

Upoutejte pozornost náborového manažera vyváženou sekcí dovedností. Nezapomeňte sladit ty, které jsou uvedeny v popisu práce, s vašimi vlastními. Tím potenciálního zaměstnavatele upozorníte na své kompetence relevantní pro danou pracovní pozici a stanete se žádaným kandidátem. Vytvořte seznam s odrážkami obsahující tvrdé dovednosti, jako je Oracle, Microsoft Office a zpracování mezd, a měkké dovednosti, jako jsou kulturní kompetence, budování vztahů a vyjednávání.

📌 Tip : Pokud se jedná o vaše první zaměstnání na pozici HR manažera, zahrňte do něj i přenositelné dovednosti z jiných zaměstnání.

Profesní shrnutí pro zkušené kandidáty

Profesní shrnutí je vaše představení personalistovi. Předveďte v něm své nejlepší dovednosti a relevantní pracovní zkušenosti pro výkon funkce manažera lidských zdrojů. V maximálně pěti větách sdělte personalistovi:

 • své dlouholeté zkušenosti,
 • jeden nebo dva profesní úspěchy relevantní pro danou práci
 • a své dovednosti související s danou prací.

Příklad profesního shrnutí

Jsem zkušený manažer lidských zdrojů s více než 14 lety zkušeností. Jsem strategický vůdce a řešitel problémů. Zaměřuji se na maximalizaci využití zdrojů a zvyšování výkonnosti pomocí prozíravých přístupů. Jasně a efektivně komunikuji a zároveň přináším výsledky.


Manažer lidských zdrojů životopis

Rekapitulace hlavních bodů

Tento průvodce je opravdu rozsáhlý – a pokud jste se dostali až sem, možná máte plnou hlavu informací. Níže vám shrneme stěžejní z nich, abyste při tvorba CVčka nezapomněli na nic podstatného!

 • Začněte v záhlaví CVčka – vložte své aktuálně platné kontaktní údaje. Osobní a citlivé informace, jako je váš rodinný stav, neuvádějte.
 • Pod záhlaví vložte profesní shrnutí nebo kariérní cíl. Tuto sekci však doporučujeme vytvořit až v závěru. V momentě, kdy budete mít hotový zbytek životopisu, bude jednodušší shrnout nejdůležitější informace.
 • Následuje sekce s pracovními zkušenostmi. Uveďte je od nejnovější po nejstarší. Uvádějte však pouze relevantní informace. Brigády v McDonaldu si nechte pro sebe.
 • Pokračujte sekcí s dosaženým vzděláním. I to uvádějte v obráceně chronologickém formátu. Máte-li jen kratičkou nebo žádnou profesní historii, můžete vzdělání uvést jako první.
 • Dále uveďte soubor pěti až deseti nejpodstatnějších dovedností. Při jejich výběru byste se měli inspirovat v podmínkách na ideálního kandidáta z pracovní nabídky.
 • Na konec vložte jakékoliv doplňkové sekce, které vám mohou při přijímacím řízení pomoci. Může se jednat třeba o jazyky, počítačovou gramotnost nebo třeba koníčky.
 • Doporučujeme přiložit k CV také motivační dopis. Oba dokumenty si před odesláním řádně zkontrolujte, hrubkami nikoho neoslníte!

Motivační dopis rozhodně ano! Vaše motivace tak může vyniknout!

Jak demonstrovat zájem o otevřenou pozici? Ano, motivačním dopisem! Nebuďte líní a po vytvoření nejlepšího životopisu napište ještě motivační dopis, kterým svoji žádost o zaměstnání skvěle doplníte.

Podobně jako CVčko musí být i motivační dopis přizpůsobený na míru pracovní nabídce. Také musí odpovídat vašemu CVčku! Pamatujte, že byste neměli uvádět nové informace, ale pouze rozvádět údaje uvedené v životopise.

📌 Tip : Nevíte si rady s tvorbou motivačního dopisu? Nevěste hlavu – vše potřebné naleznete zde !

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis