Módní návrhář: Životopis, se kterým naleznete kreativní práci nejen u módního domu

Nechcete splývat s davem? Jste připraveni stát se tvůrcem trendů a nově definovat styl? Nehledejte nic jiného než kariéru módního návrháře. Tito vizionáři mají schopnost proměnit látky a šicí stroje v mistrovská díla, která budí respekt. Módní návrháři, kteří mají životopis, v němž jsou uvedeny jejich bezkonkurenční zkušenosti, odborné znalosti a dovednosti, se směle vydávají do světa vysoké módy. Co přesně by však měli ve svém životopise módního návrháře uvést, aby zaujali potenciálního zaměstnavatele nebo nového klienta?

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Jste módní návrhář, který hledá práci, nebo čerstvě vystudovaný student módního návrhářství, který hledá své první zaměstnání? I když najít práci není vždy snadné, fantastický životopis může výrazně zvýšit vaše šance na získání vysněné práce.

Pomůžeme vám s tvorbou životopisu, díky kterému vyniknou vaše odborné znalosti v oblasti konceptualizace dechberoucích návrhů, dokonalý smysl pro detail a schopnost posouvat hranice kreativity.

📌 Tip : Máme pro vás vyzkoušený vzor životopisu pro vaši příští práci v roce 2023. Začněte tím, že si upravíte tento vzor životopisu módního návrháře. Stačí vzor aktualizovat svými údaji, stáhnout a odstartovat svou kariéru v oblasti módního průmyslu a slow/fast fashion k novým výšinám ještě dnes!

Není životopis módního návrháře to, co hledáte? Nevadí! Máme pro vás i další příklady životopisů , a to včetně kreativních profesí, jako je grafický designér a grafik nebo třeba interiérový designér .


módního návrháře

Kolik si může vydělat jako módní návrhář či návrhářka v roce 2023

Můžete být také najati jako součást týmu jiného módního návrháře. Ve velkých firmách je zcela běžné, že tým návrhářů pracuje společně pod vedením kreativního ředitele nebo hlavního návrháře.

Navzdory nízkému předpokládanému tempu růstu pracovních míst módních návrhářů je jejich plat poměrně konkurenceschopný. Národní soustava povolání uvádí, že medián mzdy oděvních návrhářů v roce 2023 činil 28 000 Kč 49 000 Kč hrubého měsíčně.

Je však nutné si uvědomit, že ne všichni módní návrháři pracují pro francouzský Chanel nebo vytváří oděvní kolekce šatů pro módní mola. Módní návrhářství je poměrně všestranné povolání. Můžete se specializovat na různé kategorie, jako je obuv, oděvy, design doplňků, šperky a podobně. Lává vás přesto Francie a práce pro "haute-couture"? Podívejte se, jak napsat životopis ve francouzštině !

💡 Poznámka : Musíte vzít na vědomí, že si jako módní návrhářka či návrhář vyděláte různě, a to v závislosti na typu zaměstnavatele i zakázek, povaze pracovního poměru, lokalitě i konkrétním oděvním odvětví. Kde se vydělává nejvíce? Již tradičně je to Praha.

Jak si splnit sen a navrhovat oblečení pro zákazníky? Začněte perfektním životopisem

Abyste byli přijati jako módní návrháři, budete potřebovat kombinaci talentu, dovedností, zkušeností a vzdělání. Otázkou je, jak přesně je v životopise ukážete. Jak zachytíte svůj talent na papíře?

Praktický a stylový životopis s profesionálně vypadajícím portfoliem je v této vysoce konkurenční kultuře módního průmyslu tou nejlepší volbou. Přestože portfolio zobrazuje vaše předchozí invence, životopis vyjadřuje vaši kvalifikaci, zkušenosti a schopnosti. Je nedílnou součástí při tvorbě životopisu, který vyzdvihuje vaše nejlepší vlastnosti a měl by být schopen ovlivnit i působit na personalistu. Jak jej ale napsat a co do něj zahrnout?

V tomto článku se dozvíte, jak sestavit životopis, a to v následujících bodech:

 • Poznejte oděvní průmysl a způsob, jakým zaměstnává.
 • Formátujte návrh, rozvržení a strukturu životopisu, aniž byste uvedli všechny příslušné znalosti a dovednosti.
 • Vytvořte životopis, který splňuje jedinečné požadavky pozic, o které se ucházíte.
 • Kvantifikujte své výkony a úspěchy v předchozích pracovních pozicích.

Než se pustíte do psaní, nejprve si analyzujte zaměstnavatele (konkrétního klienta, módní dům, oděvní společnost apod.). Při psaní mějte na paměti, že zaměstnavateli píšete svůj životopis na míru stejně, jako byste pro něj navrhovali šaty.

Dále se pusťte do formátování šablony životopisu, to lze udělat podle níže uvedených formálních pravidel, nebo si můžete usnadnit práci a vybrat si jednu z designových šablon , které byly předpřipraveny pro vás a vy jen doplníte své údaje.

Formát životopisu

Formát životopisu se týká způsobu, jakým prezentujete informace ve svém životopise. Mnoho lidí při psaní životopisu selhává, protože prostě něco poskládají dohromady, aniž by věnovali pozornost pořadí, v jakém informace prezentují.

Dobrý životopis však musí mít určitý formát. To je to, co náboroví pracovníci očekávají. Díky formátu náborový pracovník snadno pozná, kde má ve vašem životopise hledat konkrétní informace, a ušetří mu tak čas, když musí procházet hromadu životopisů. Existuje několik druhů formátů životopisů, ze kterých si můžete vybrat.

Pro váš životopis módního návrháře doporučuji použít buď obráceně chronologický formát životopisu, nebo funkční formát životopisu.

Obráceně chronologický formát

Obráceně chronologický formát životopisu odvozuje svůj název od skutečnosti, že prezentuje vaši historii zaměstnání v chronologickém pořadí, ale zpětně v čase, takže začíná vaším současným nebo posledním zaměstnáním směrem dozadu.

Personalisté tuto variantu milují, protože je velmi otevřená a přímočará a snadno si udělají ucelený obrázek o vaší pracovní historii.

Formát životopisu s obrácenou chronologií je skvělý pro módní návrháře, kteří mají mnoho zkušeností a žádné mezery v historii zaměstnání.

Vzhledem k tomu, že obsahuje seznam zaměstnavatelů, pro které jste pracovali, a data, kdy jste u nich pracovali, není obráceně chronologický formát životopisu vhodný pro módní návrháře, kteří mají v životopise dlouhé mezery v zaměstnání.

Personalista nebo potenciální zaměstnavatel si těchto mezer snadno všimne, a to může snadno zhatit vaše šance na získání práce.

Funkční formát Pokud máte ve své pracovní historii takové věci, jako jsou mezery, které chcete skrýt, nejlepším typem životopisu pro vás je funkční formát životopisu. Tento formát neodhaluje data ve vaší pracovní historii, takže personalista nebude znát délku vašeho zaměstnání na jednotlivých pracovištích, pokud se vás na to přímo nezeptá, což je pro vás lepší, protože pak můžete podat uspokojivější vysvětlení.

Formát funkčního životopisu je také skvělý pro módní návrháře, kteří pracovali na volné noze a chtějí přejít do oficiálního zaměstnání.

Namísto zaměření na vaše zaměstnavatele a dobu, po kterou jste pro ně pracovali, se funkční formát životopisu soustředí na vaše dovednosti a různé projekty, při kterých jste tyto dovednosti využili. Proto můžete pod stejnou dovedností uvést několik klientů, pokud jste pro ně vykonávali podobnou práci.

⚠️ Varování : Ať už se rozhodnete pro kterýkoli z těchto dvou formátů, který vám bude nejlépe vyhovovat, nezapomeňte, že váš životopis nesmí být příliš dlouhý. Personalisté jsou obvykle zavaleni životopisy, které musí procházet, a dlouhý životopis s mnoha zbytečnými údaji jim jen ztíží práci, možná je dokonce frustruje, což samozřejmě může ohrozit vaše šance. Ideální je jednostránkový životopis, snesitelný je i dvoustránkový, ale nepřekračujte tento rozsah.

Rozvržení životopisu

Váš životopis vyžaduje trochu více času a pozornosti. Estetický formát a design vašeho životopisu odrážejí váš styl. Kromě toho nepřijatelná úprava zabrání šéfovi, aby si vůbec všiml vaší dosavadní práce. Ačkoli použití pestrých barev v životopise zní jako skvělý nápad, ve stále se měnícím módním průmyslu je nejlepší, aby byl jednoduchý a profesionální . Držte se tradičního, ale atraktivního stylu, který vám umožní vypovídat o vašich zkušenostech.

Životopis módního návrháře by měl být naformátován jasně a stručně . K uspořádání informací používejte nadpisy a odrážky , zvolte snadno čitelné písmo a pro lepší čitelnost ponechte bílá místa.

Když dojde na odevzdávání životopisu, nepochybně se ocitnete v různých situacích. Pokud svůj životopis zasíláte e-mailem nebo prostřednictvím online aplikace, ujistěte se, že jeho formátování odpovídá očekáváním náborového pracovníka. Uložte svůj životopis do souboru PDF , aby byl design a rozvržení vašeho životopisu bezchybné.

Struktura životopisu

Ve fashion odvětví doporučujeme informace strukturovat následovně, a navíc k CVčku připojit portfolio, nebo na něj uvést odkaz (je-li v elektronické podobě dostupné online):

 • Záhlaví s osobními informacemi
 • Profesní shrnutí nebo kariérní cíl
 • Profesní historie
 • Dosažené vzdělání
 • Dovednosti
 • Doplňkové sekce (počítačové dovednosti, jazykové dovednosti, kurzy, školení, semináře, workshopy apod.)

módního návrháře

Tvorbu životopisu začněte v záhlaví dokumentu

Pojďme začít něčím jednoduchým, a to kontaktními informacemi, které vložíte do záhlaví dokumentu. Omezte se však pouze na kontaktní údaje a nezahrnujte citlivé osobní informace, jako je váš věk, datum narození nebo rodinný stav. Při přijímacím procesu by neměly být rozhodující.

Příklady

Správně

Ing. Blanka Holá

Módní návrhářka šperků

123 456 789

blanka.hola@platforma.com

Říčany u Prahy

BlankaHola.eu

Online portfolio.com/blankahola

LinkedIn.com/in/blankahola


Chybně

Blanka Holá

Módní návrhářka

Rodinný stav: Vdaná

123 456 789

blanicka91@platforma.com

BlankaHola.eu

Online portfolio.com/blankahola

LinkedIn.com/in/blankahola


⚠️ Varování : Uveďte profesionální e-mail, který se shoduje s vaším jménem a příjmením. Zapomeňte na pseudonymy, přezdívky a zdrobněliny!

Pracovní zkušenosti módního návrháře a jak je správně popsat

To, že pracujete v oblasti umění, neznamená, že se nemusíte zabývat matematikou. Pokud je to možné, uvádějte rozpočty, které jste spravovali, nebo velikost týmu v číselném vyjádření, protože v oboru psaní životopisů je to běžná praxe.

Můžete například uvést počet oděvů, které jste pomohli navrhnout pro novou produktovou řadu, velikost týmu, který jste řídili, nebo rozpočet na vývoj produktu, který jste spravovali, v dolarech a o kolik jste se do něj vešli, v procentech.

Pokud se vám podaří shromáždit údaje o prodeji, jsou to pravděpodobně nejšťavnatější číselně vyčíslené perličky, které můžete do životopisu vsunout, protože potenciálnímu zaměstnavateli na rovinu říkají: "tolik peněz se vydělalo dříve a tolik se dá vydělat i pro vás".

Příklad

Theatre PROArt s.r.o., Praha
Kostýmní návrhář a scénograf
Leden 2011 až červen 2017

 • Tvorba kostýmních návrhů a jejich následná realizace pro 5 až 7 inscenací za sezónu
 • Práce v rámci přiděleného rozpočtu a provádění nezbytných nákupů
 • Dohled na kostýmní výpravy při výrobě, úpravě nebo opravě všech kostýmů
 • Zodpovědnost za to, že po posledním představení a stávce na scéně byly všechny části kostýmů vráceny a řádně vyčištěny a uskladněny

Jak napsat životopis čerstvě po škole a bez mnoho zkušeností z oboru módní návrháře

Stejně jako v jiných profesích vyžaduje cesta od začínajícího módního návrháře přes asistenta nebo spolupracovníka až po vedoucího módního domu spoustu nebo módního návrháře na vlastní noze a s vlastní oděvní značkou tvrdé práce a odhodlání. Každý ale musí někde začít. Nabízí se tedy otázka, jak strukturovat životopis a co do něj uvést poté, co se teprve orientujete na trhu práce po dokončení školy.

Začněte tím, že k životopisu rovněž přiložíte své portfolio. Může se jednat o práce v rámci studia nebo z osobních projektů atd.

Jestliže se nemůžete prezentovat žádnými zkušenostmi z oboru, pak volte funkční formát životopisu. Máte-li však určitou praxi, a to klidně ze studia vysoké školy nebo oděvní průmyslovky, určitě ji zmiňte.

Ukažte své nadšení a motivaci v kariérním cíli a také své dovednosti, a to jak tvrdé, tak měkké, které vyčleníte zvlášť.


módního návrháře

Vzdělání módního návrháře je extrémně důležité. Nepodceňte jej!

Vaše vzdělání je stejně důležité jako vaše kvalifikace. Napište o svém diplomu název školy a rok ukončení studia. Skvělým doplňkem bude jakákoli kvalifikace nebo školení, které vám mohou poskytnout výhodu oproti ostatním uchazečům.

Sekce vzdělání ve vašem životopise by měl být stručná. Obecně platí, že návrháři mají alespoň bakalářský titul v oboru módního návrhářství nebo textilního inženýrství, ale na pozici vyšší úrovně nejsou kritéria vyššího vzdělání kladena. Pokud máte vysokoškolské vzdělání v oboru designu, může to vašemu životopisu přidat na hodnotě a nebude na škodu uvést i hlavní náplň studia.

Příklad

TUL Technická univerzita v Liberci, Liberec
Magisterský studijní obor Textilní inženýrství
2015 až 2018

 • Technologie výroby tkanin
 • Materiály, struktury a vzory
 • Manuální i technické šití, strojová a ruční výroba

Je možné získat práci módního návrháře bez potřebného vzdělání?

Kariéře v oblasti módního návrhářství obvykle předchází alespoň bakalářský titul v oboru módní návrhářství, fashion merchandising nebo jiný titul související s módou. Budete také potřebovat kreativitu umělce.

Pokud jste však dostatečně talentovaní, kreativní a cílevědomí, můžete se na internetu naučit mnoho nového a začít získávat práci a zkušenosti i bez vysokoškolského titulu.

Přesto bez vzdělání souvisejícího s módou budete muset vynaložit mnohem větší úsilí, abyste potenciálním zaměstnavatelům dokázali, že na danou práci máte. V takovém případě se primárně soustřeďte na portfolio prací, praxi z oboru módy a všechny potřebné dovednosti.

Namíchejte do životopisu mix tvrdých a měkkých dovedností

V části o dovednostech by měly být uvedeny základní požadavky módního průmyslu. Vaše dovednosti a schopnosti je možné rozdělit na tvrdé a měkké . Níže jsou uvedeny některé z technických (tvrdých) a měkkých dovedností, podle toho, které považujete za vhodné pro danou pracovní pozici, uveďte ty relevantní:

Tvrdé dovednosti návrháře

 • Adobe Illustrator
 • Adobe InDesign
 • Technické náčrty a skicování
 • Šití a oděvní technologie
 • Textilní inženýrství
 • Módní návrhářství
 • Tvorba koncepce
 • Tvorba vzorů
 • Módní trendy
 • MS Office
 • Marketing
 • Merchandising luxusní módy
 • Komerční móda
 • Zákaznický servis

Měkké dovednosti návrháře

 • Multitasking
 • Týmová práce
 • Řešení problémů
 • Flexibilita časového rozvrhu
 • Rozhodování
 • Komunikace
 • Řešení konfliktů
 • Organizace
⚠️ Varování : Uveďte jen ty nejzásadnější dovednosti. Bude stačit stručný seznam s 5 až 10 klíčovými dovednostmi.

Doplňkové sekce, kterými se zviditelníte

Abyste svému životopisu dodali konkurenční výhodu, přidejte například jazykové dovednosti a vyjmenujte programy pro počítačový design, protože díky nim se můžete stát potenciálním kandidátem. Také můžete přidat sekci "zájmy a záliby", a to pokud souvisí s prací módního návrháře. Skvěle se bude také vyjímat sekce "Osobní projekty", a to opět v případě, že se jedná o relevantní informace.


módního návrháře

Profesní shrnutí: Dokonalé prezentace vaší kariérní dráhy v několika větách

Náboráři a zaměstnavatelé jsou obvykle zavaleni hromadou životopisů, kterými se musí probírat, kdykoli inzerují volné pracovní místo. Proto se u každého životopisu, který si vyberou, snaží co nejrychleji zjistit, zda je uchazeč pro danou práci kvalifikovaný.

Uvedení profesního shrnutí životopisu pod kontaktními údaji umožňuje náborovému pracovníkovi zjistit, zda splňujete podmínky, aniž by se musel zabývat vaším životopisem.

Shrnutí životopisu obsahuje stručné vyzdvižení vašich zkušeností, dovedností a kvalifikace. Shrnutí funguje nejlépe u kandidátů s praxí 3 roky a více.

Pokud chcete, aby shrnutí vašeho životopisu upoutalo pozornost náboráře, ujistěte se, že odpovídá požadavkům uvedeným v popisu práce nebo je překračuje. Například pokud je v popisu inzerovaného pracovního místa uvedeno, že se hledá módní návrhář s více než 4 lety praxe, a vy máte 8 let, nezapomeňte to v souhrnu profesním shrnutí.

Příklady

Správně
Jsem kreativní módní návrhářka, která se již více než 12 let zaměřuje zejména na zakázkovou tvorbu oděvů pro filmová natáčení a televizní vysílání. Během své dlouholeté praxe jsem spolupracovala s desítkami natáčecích štábů a pracovala pro přední české i zahraniční televizní stanice. Jsem flexibilní a nechybí mi schopnost dodržet rozpočet nebo podle potřeby návrhy i výsledné modely upravit.

Extrémně efektivní profesní shrnutí. Zde není ani čárka navíc. K věci a stručné!

Chybně
Již od útlého věku se věnují fashion, svůj slavný talent jsem se nejdříve snažil uplatnit jako návrhář u divadla (zejména divadelní kostýmy) až do roku 2017, nicméně později jsem se začal orientovat na dekorativní umění a slow fashion. O roku 2019 jsem navrhoval oblečení pro vybranou klientelu z řad celebrit a známých osobností. Svůj život si i následně představuji v módním průmyslu a chtěl bych se věnovat zakázkové tvorbě.

Profesní shrnutí není deník! Nevylévejte si své srdce. Buďte struční a k věci!

Nemáte příliš zkušeností? Napište kariérní cíl

Jste začínajícím módním návrhářem bez praxe? Pak by měl váš životopis začínat jednoduchým kariérním cílem, kde v několika větách uvedete své zkušenosti a pozici, o kterou se ucházíte.

Jde o to, abyste náboráři hned na začátku naznačili, že stojíte za to, aby náborář vašemu životopisu věnoval jen pár chvil. Uveďte, co dokážete, jaké jsou vaše silné stránky a čeho chcete v módním průmyslu dosáhnout!

Příklady

Správně
Jsem motivovaná návrhářka, která se již od studií soustředí na navrhování a šití dámského spodního prádla. Mám hluboké znalosti v oblasti technologie a materiálů vhodných pro výrobu oděvů z kategorie "lingerie". Nyní bych své znalosti a dovednosti ráda zužitkovala a dále se rozvíjela při práci na kolekcích vaší oděvní značky.

Zde je jasně uvedeno, co uchazečka chce, umí a může nabídnout.

Chybně
V letech 2020 až 2023 jsem studoval vysokou školu, obor Textilní inženýrství. Při studiu jsem se stal kostimérem v místním divadle, což pro mně byla výzva, kterou jsem zužitkoval na maximum. Nyní bych chtěl své dovednosti uplatnit u vás.

Vágní a nejasné. Takto ne!

⚠️ Varování : Zde bychom měli zdůraznit, že každý kariérní cíl by měl být přizpůsoben každé pozici, o kterou se ucházíte. Používat stejný obecný kariérní cíl pro všechny žádosti je líné a ne tak efektivní.Profesionální tipy, jak nechat životopis módního návrháře vyniknout

 • Je důležité přizpůsobit životopis módního návrháře každé žádosti o zaměstnání. Tím zajistíte, že zdůrazníte dovednosti, zkušenosti a úspěchy, které jsou pro konkrétní pracovní místo, o které se ucházíte, nejdůležitější.
 • Přeskočte nadbytečné části: Zásadním standardem při psaní životopisu je nepřidávat části, které nejsou nutné nebo s nimi přímo nesouvisí.
 • Ilustrujte své předchozí zkušenosti a podpořte své úspěchy fakty a údaji: Neomezujte se pouze na suchý výčet svých povinností na předchozích pozicích. Používejte čísla a konkrétní příklady z módní praxe!
 • Dejte si záležet na formě životopisu: Čistý a profesionální formát a designové rozhraní je zásadní!
 • Pozor na chyby: Vždy si po sobě životopis překontrolujte! Opravte překlepy a hrubky!

Shrnutí na závěr aneb jak na nejlepší životopis módního návrháře

Odvětví módy je velmi konkurenční a očekává se nárůst počtu pracovních míst, což znamená, že pro jejich získání je zásadní bezchybný životopis. Životopis módního návrháře by měl obsahovat profesní shrnutí, pracovní zkušenosti, vzdělání, dovednosti a portfolio nebo ukázky práce, ale také mít perfektní formu, které nelze nic vytknout!

📌 Tip : Nemusíte se namáhat se strukturou a formátem svého životopisu. Vše, co potřebujete, je již k dispozici. Vyberte si z libovolného motivu a šablony , které splňují všechny požadavky na design. Pro každou pracovní pozici můžete dokument bezproblémově upravit optimalizací podle konkrétních očekávání pro danou roli. Máte možnost uložit svůj životopis ve formátu PDF.

Často kladené otázky (FAQ)

Co přesně dělá módní návrhář?

Módní návrháři se zabývají navrhováním oděvů, obuvi a doplňků na zakázku módního domu. Někteří módní návrháři dokonce navrhují drahé kusové zboží na míru pro klienta nebo jednotlivce.

Jaké jsou hlavní pracovní povinnosti návrháře?

Mezi hlavní povinnosti, které by měly být uváděné v životopise módního návrháře, patří zejména vytváření konceptů, ruční tvorba hrubých skic, vývoj různých vzorů, analýza módních trendů, tvarů a barevných kombinací, dohled nad výrobou a plánování a vývoj sortimentu, porozumění technickým aspektům, jednání s dodavateli a zákazníky a řízení marketingu.

Jaké předpoklady by měl mít módní návrhář?

Módní návrháři musí mít tyto kvalifikační předpoklady - kreativitu, výrazný cit pro barvy, vzory a textury, schopnost vizualizovat předmět ve 3D, vynikající technické dovednosti, schopnost držet krok s nejnovějšími trendy a schopnosti vyjádřit přání v praktické podobě oblečení. Módní návrháři mohou začínat pouze s diplomem v oboru módy, ale pro pokročilé pozice by měli uvádět další kvalifikace, jako jsou roky praxe.

Jaké jsou hlavní dovednosti, které by měl módní návrhář v životopise zdůraznit?

Mezi důležité dovednosti, které je třeba zdůraznit v životopise módního návrháře, patří kreativita, znalost módy, schopnost skicovat a ilustrovat, znalost návrhářského softwaru, smysl pro detail a dobré komunikační schopnosti.

Je vhodné k životopisu módního návrháře přiložit portfolio nebo ukázky své práce?

Ano, doporučujeme přiložit k životopisu módního návrháře portfolio nebo ukázky své práce. Potenciální zaměstnavatelé se tak mohou na vlastní oči přesvědčit o vašem designérském stylu, kreativitě a dovednostech.


Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis