Bytový návrhář: Životopis návrháře kuchyní a bytového interiéru

Jako návrhář kuchyňských sestav, dalšího interiérového nábytku a dekoru musíte mít nejen smysl pro estetiku, ale rovněž umět maximálně využít prostor! Totéž platí i pro váš životopis bytového návrháře – na malé ploše jedné stránky se musíte prezentovat jako nejlepší kandidát, demonstrovat svou schopnost práce s grafickými programy, znalost materiálů nebo cit pro design.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Bytový návrhář: Životopis, příklad a šablona

Ing. Oto Blažek
Návrhář bytových interiérů
728 543 321
oto.blazek@gmail.com
Brandýs nad Labem
linkedIn.com/in/otoblazek
OtoBlazek.eu/portfolio

O mně
Jsem kreativní návrhář bytových interiérů s více než sedmi lety zkušeností s navrhováním nábytku do kuchyní, obývacích či dětských pokojů. Kromě samotných 3D návrhů zákazníkům ochotně poradím ohledně výběru vhodného materiálu, zajistím komunikaci s dodavateli a připravím výrobní dokumentaci. Baví mě tvůrčí práce i jednání s klienty, mám obchodního ducha a příjemné vystupování.

Pracovní zkušenosti
CiVo Decor s.r.o., Brandýs nad Labem
Návrhář bytových interiérů
Leden 2020 až současnost

 •  Zpracování 3D návrhu na základě specifikací zákazníka
 •  Příprava výrobní dokumentace a tvorba soupisu materiálů
 •  Poskytování poradenství zákazníkům při výběru nábytku
 •  Zajištění obchodní agendy při vytváření zakázek (smlouvy, rozpočty)
 •  Zajištění komunikace s dodavateli

Kytchen Net s.r.o., Praha
Návrhář kuchyňských sestav
Srpen 2015 až prosinec 2019

 •  Tvorba návrhů kuchyňských sestav a dalších bytových interiérů
 •  Výběr vhodných materiálů a jejich kombinace
 •  Konzultace vytvořených návrhů se zákazníky
 •  Uzavírání smluv a zpracování podkladů

Vzdělání
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu
Magisterský obor Bytová architektura
2013 až 2015

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu
Bakalářský obor Design nábytku a interiérů
2011 až 2013

Střední škola uměleckých řemesel,
Praha
2007 až 2011

Maturitní obor Nábytkářství

Dovednosti

 •  Grafické 2D a 3D návrhy a technická dokumentace
 •  Profesionální znalost materiálů
 •  Poskytování poradenství
 •  Perfektní komunikační a organizační schopnosti
 •  Cit pro design a zájem o obor
 •  Samostatnost, zodpovědnost
 •  Aktivní a pozitivní přístup
 •  Reprezentativní vystupování
 •  Obchodní duch
 •  Flexibilita

Grafické programy

 •  Sketch up
 •  PRO100
 •  Kitchen Draw


Jazyky

 •  Anglický jazyk: Pokročilá znalost B2
 •  Německý jazyk: Středně pokročilá znalost B1


Zájmy a záliby

 •  Fashion trendy
 •  Fotografie
 •  Bytová architektura

Učiňte první krok na cestě k vytouženému zaměstnání, a to tím, že vytvoříte životopis bytového návrháře, který zaujme potenciální zaměstnavatele nebo případné klienty. Tento názorný průvodce vám poslouží jako vodítko při tvorbě vlastního životopisu, nechybí ani užitečné příklady a šablona CV ke stažení, do které stačí vyplnit potřebné údaje.

Podělíme se s vámi o kompletní příklad životopisu návrháře, poskytneme cenné informace ohledně formální úpravy životopisu, detailně si popíšeme jednotlivé části CV, a navrch přidáme rady a tipy, díky kterým vytvoříte bezkonkurenčně dobrý životopis

📌 Tip : Hledáte-li způsob, jak si tvorbu CV ulehčit, stáhněte si naši šablonu životopisu , kterou uděláte skvělý první dojem.

Níže uvedený příklad návrháře CV vám přijde vhod jako inspirace při tvorbě vašeho životopisu. Na našich stránkách naleznete další příklady CV uspořádané na základě oboru.

Výdělek bytového návrháře. Jak je na tom návrhář s měsíčním platem a hodinovou mzdou?

Třebaže se výše vašeho platového výměru bytového návrháře bude odvíjet od vaší kvalifikace, úrovně vzdělání nebo míry praxe, pojďme si pro představu uvést průměrné platy návrhářů a designérů bytových prostor.

Začneme průměrným platem návrháře kuchyní , jehož částka v České republice dosahuje hodnoty 42 570 Kč (zdroj: cz.jooble.org ). Naopak designer interiérů si v průměru každý měsíc vydělá 64 168 Kč (zdroj: cz.jooble.org ). Truhlář či návrhář nábytku si může každý měsíc v průměru přijít na 32 951 Kč (zdroj: personalka.cz ).

💡 Poznámka : Čím vyšší kvalifikaci budete mít, tím vyšší plat můžete očekávat. Výše platu se bude dále odvíjet od typu zaměstnavatele nebo v závislosti na regionu. Zatímco nejvyšších platů se dočkáte v Praze, nejméně si vyděláte v malých městech.


Návrhář životopis

Bytový návrhář: Životopis a jeho tvorba krok za krokem

Skvělý životopis bytového návrháře musí co nejlépe prezentovat vaši pracovní historii, dosažené vzdělání i speciální technické dovednosti a znalost grafických softwarů určených k tvorbě 2D nebo 3D návrhů.

Všechny tyto a další informace navíc musíte uvést přehledným způsobem do jednostránkového dokumentu. Při tvorbě životopisu se tak vedle samotného obsahu rovněž zaměřte na formu. Proč? Zaměstnavatelé jsou zaneprázdněné osoby, které váš životopis nedočtou dokonce, pokud v něm rychle nenajdou potřebné informace.

Snadnou čitelnost a přehlednost svého životopisu zajistíte vhodným výběrem formátu, rozvržení a struktury CV. Právě na tyto formální aspekty psaní CV se nyní podíváme blíže.

Formát

Výběr formátu se bude odvíjet od vašich zkušeností a také od toho, jak si přejete jako kandidát působit. Máte hned několik možností , z jakých můžete volit:

Bytovým návrhářů, kteří mají více let praxe, doporučujeme obráceně chronologický formát . Ten zobrazuje všechny informace od nejnovější po nejstarší a dává vyniknout pracovní historii.

Kandidátům, kteří prozatím nemají pracovní zkušenosti, se pak bude hodit funkční formát . Ten se spíše než na praxi zaměřuje na specifické dovednosti a také na dosažené vzdělání. Využijí jej tak například absolventi škol nebo uchazeči po rekvalifikaci.

V neposlední řadě je tu kombinovaný neboli hybridní formát , jež v sobě snoubí charakteristické prvky jak chronologického, tak funkčního životopisu. Tento formát doporučujeme velmi zkušeným uchazečům s mnoha lety praxe a dostatkem přenositelných dovedností.

Rozvržení

Vytvořte přehledný životopis, ve kterém se zaměstnavatel rychle zorientuje. Délka dokumentu by neměla přesáhnout jednu stránku. To však neznamená, že byste měli psát miniaturním písmem a zaměstnavatel hledat lupu, aby si vaše CVčko přečetl. Nejvhodnější velikost písma je 11 bodů, na nadpisy můžete použít písmo o velikosti 12 až 14 bodů. Velikost mezi řádky textu nastavte na 1,15 bodů.

Držte se jednoho jednoduchého písma napříč celým dokumentem a vyhněte se křiklavým grafickým prvkům a jasným barvám. Naopak používejte bílé místo, kterým od sebe na první pohled oddělíte jednotlivé části životopisu a dokument zpřehledníte.


Návrhář životopis

Zkontrolujte si pokyny v pracovní nabídce ohledně požadovaného formátu souboru. Není-li formát souboru specifikován, uložte a odešlete životopis ve formátu PDF. Tento typ formátu se nezmění, ani pokud bude otevřen v jiném zařízení.

Struktura

Uváděné informace do životopisu strukturujte pomocí následujících částí:

 • Záhlaví s kontaktními údaji a to včetně odkazu na online portfolio
 • Profesní shrnutí s krátkou prezentací vaší kariérní dráhy
 • Pracovní historie s nejdůležitějšími body vaší kariéry
 • Dosažené vzdělání včetně hlavní náplně studia
 • Technické a měkké dovednosti
 • Doplňkové sekce, jako jsou grafické programy, certifikace, jazyky, koníčky atd.
📌 Tip : Na všechny tyto části vám musí vystačit jedna stránka. Použijte naši šablonu a veškeré informace se vám přehledně vlezou do omezeného prostoru.

Kontaktní údaje vložte do záhlaví

Jedna strana není příliš. Je to, jako byste se snažili navrhnout celý byt do prostoru 18 metrů čtverečních! Proto musíte ušetřit místo, kde se jen dá! Jedním z efektivních způsobů je vložení kontaktních údajů do záhlaví dokumentu.

Začněte svým celým jménem a příjmením. Máte-li akademický titul, nezapomeňte jej ke jménu připojit. Jméno uveďte větším tučným písmem, tímto způsobem vaše jméno skvěle poslouží jako nadpis celého dokumentu.

Na řádek pod jméno vložte přesný název své profese. Buďte konkrétní. Jste-li návrhář úzce specializovaný na navrhování kancelářských prostor, uveďte to!

Mezi další informace patří vaše telefonní číslo, emailová adresa nebo místo bydliště. V případě emailové adresy vždy použijte osobní e-mail, který má důstojnou podobu. Rozhodně neuvádějte firemní email, který máte u stávajícího zaměstnavatele, nebo nevhodně vypadající osobní email. V případě bydliště uveďte pouze název města, nejste povinni vypisovat celou adresu.

Na závěr vřele doporučujeme přidat odkaz na profesní profil na síti LinkedIn (či jiné podobné kariérní platformě) a také odkaz na vaše online portfolio realizací.

Příklady
Správně

Bc. Aneta Kladná

Návrhářka nábytku

aneta.kladna@gmail.com
AnetaKladna.eu/portfolio

Chybně
Aneta Kladná
Návrhářka
723 409 729
Věk: 29 let
Rodinný stav: Vdaná
punta.haf@gmail.com
Záhořova 19, 401 00 Ústí nad Labem


Návrhář životopis

⚠️ Varování : V záhlaví neuvádějte osobní informace. Váš věk, datum narození nebo rodinný stav by neměly rozhodovat o tom, zda budete přijati, či nikoliv.

Do záhlaví můžete také umístit fotografii. Bude-li vhodně zvolena, pomůže vám zvýšit atraktivitu vašeho životopisu. Nemáte-li však profesionální portrét , neuchylujte se k polovičatému řešení v podobě přiloženého selfíčka. Tímto způsobem svůj profil jedině shodíte, než abyste jej povýšili na další úroveň.

📌 Tip : Než životopis s fotografií odešlete, doporučujeme vám nejprve si prostudovat příklady vhodných a nevhodných fotek do CV. Naleznete je v našem článku spolu s dalšími užitečnými informacemi na toto téma.

Pracovní historii podrobně popište

Dostáváme se k nejdůležitější části vašeho životopisu. U každé jednotlivé zkušenosti uveďte nejen název zaměstnavatele, ale také místo výkonu práce, název pozice či datum nástupu do práce i datum ukončení pracovního poměru.

V neposlední řadě připojte tři až šest bodů s pracovními povinnostmi. Jakými? Jako návrhář interiérů budete vytvářet funkční prostory pomocí vhodného výběru materiálu, nábytku, barev nebo dekoračních prvků. Mezi vaše typické pracovní povinnosti bude patřit například nejen komunikace se zákazníky, tvorba návrhů ale také zajištění spolupráce s dodavateli.

Příklad

Kuchyňské studio Sova s.r.o., Bohumín

Návrhář bytového nábytku

Září 2014 až leden 2019

 • Komunikace s klienty, pochopení jejich potřeb, možností, stylu a přání
 • Stanovení rozpočtu projektu, výběr vhodných materiálů, barev apod.
 • Tvorba grafického návrhu na základě specifikací klienta
 • Spolupráce s dodavateli a dohled na realizaci projektu

Jak napsat životopis bytového návrháře bez předchozí praxe?

V případě, že si hledáte svou první práci jako návrháře, doporučujeme volbu funkčního formátu životopisu, který vám umožní zdůraznit dovednosti a skrýt nedostatek praxe.

Také se vyplatí detailněji popsat dosažené vzdělání. Můžete si dovolit rozepsat akademické úspěchy, školní projekty nebo hlavní předměty studia.

Svou roli hraje i vzdělání

U každé absolvované školy uveďte nejen název vzdělávací instituce, ale také oficiální název studovaného oboru, dobu trvání studia a v případě, že jako návrhář teprve začínáte, také hlavní náplň studijního programu a případné akademické úspěchy, účast na projektech, zahraniční stáže apod.

Příklad

Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze, Fakulta architektury a designu

Bakalářský program Bytový design a umělecký nábytek

2013 až 2016

 • Tvorba návrhů interiérového i zahradního nábytku
 • 3D grafické nástroje a moderní technologie
 • Zahraniční pracovní stáž v designovém studiu Avala, Londýn, 2014


Návrhář životopis

Jaké dovednosti jako návrhář musíte mít?

Do životopisu vyberte optimální mix jak tvrdých neboli technických dovedností, jež jste se naučili při studiu designérského oboru či při výkonu profese návrháře, a také měkké dovednosti (osobní vlastnosti a povahové rysy).

📌 Tip : Váháte, jaké dovednosti do životopisu vybrat? Pomůžete vám s rozhodováním! Užitečné rady naleznete zde .

Pojďme si uvést pár typických příkladů hard skills a soft skills návrháře, abyste si mohli udělat lepší představu o podobě této sekce.

Tvrdé dovednosti
 • 2D a 3D grafické návrhy
 • Tvorba technické dokumentace
 • Bytový a zahradní design
 • Znalost materiálů
 • Tvorba smluv a rozpočtů
 • Prezentační schopnosti
 • Poskytování poradenství
Měkké dovednosti
 • Zodpovědnost
 • Samostatnost
 • Komunikace
 • Organizace
 • Cit pro design
 • Kreativita
 • Prostorové vidění
 • Obchodní cit
 • Technické cítění
 • Flexibilita
 • Příjemné vystupování
 • Ochota učit se nové věci
⚠️ Varování : Nezahlťte CVčko nekonečným seznamem dovedností. V ideálním případě uveďte dobře zvolených pět až deset jak tvrdých, tak měkkých dovedností, které odpovídají požadavkům z nabídky práce.


Návrhář životopis

Máte ještě místo? Zvažte doplňkové sekce

Svoje CVčko můžete povýšit a hodnotu své žádosti zvýšit pomocí dalších sekcí. Máte-li v životopisu dostatek volného místa, připojte další relevantní informace, které uspořádáte do následujících částí:

 • Grafické programy : Zahrňte do CV výčet všech návrhářských softwarů, které ovládáte
 • Certifikace: Máte oprávnění k používání určitého programu, nástroje či techniky? Uveďte to!
 • Jazykové dovednosti: Nezapomeňte zmínit, jakými jazyky se dohovoříte. Uveďte i jazykovou úroveň.
 • Projekty : Zahrňte důležité projekty nebo zvučná jména realizací, na kterých jste se jako návrháři podíleli.
 • Reference : Nebojte se uvést reference spokojených klientů.
 • Zájmy a záliby : Divili byste se, co všechno jsou na vás schopny prozradit vaše koníčky!

Napište skvostné profesní shrnutí

V tomto krátkém odstavečku o dvou až pěti větách byste měli shrnout následující:

 • Dlouholeté zkušenosti s navrhováním nábytku a interiérů
 • Největší kariérní úspěchy, důležité projekty nebo velké zakázky
 • Technické dovednosti (zejména nejrůznější návrhářské nástroje a programy)
 • Osobní vlastnosti, díky kterým se s vámi bude snadno pracovat

Profesní shrnutí patří na úvod životopisu za záhlaví. My vám však doporučujeme vytvořit jej jako poslední. Tímto způsobem v něm budete moci shrnout hlavní body z životopisu, který již máte hotový.

Příklady
Správně
Jsem technicky zdatný návrhář kuchyňských sestav s více než deseti lety zkušeností a citem pro design. 3D modely kuchyňské vestavěného nábytku navrhují v programech KitchenPro a DesignCAD. K návrhům zhotovuji i technickou dokumentaci, objednávám materiály u dodavatelů a zajišťuji celou obchodní agendu spojenou se zakázkou. Zákazníkům rád ochotně poradím ohledně volby materiálů a navhrnu jim kuchyň podle potřeb a preferencí k jejich maximální spokojenosti.

Uchazeč jasně popsat svoji kariérní dráhu, zmínil specifické technické dovednosti i další silné stránky, díky kterým je ideálním kandidátem na pozici.

Chybně
Jsem návrhář kuchyňských sestav se zkušenostmi. Mám všechny potřebné technické dovednosti k výkonu profese. Také vynikám pozitivními osobními vlastnostmi a budu skvělou posilou vašeho pracovního týmu

V tomto profesním shrnutí neuvedl uchazeč konkrétní příklady. Jeho tvrzení jsou velmi obecná a neurčitá. Jeho CV pravděpodobně zapadne v záplavě jiných kandidátů.


Návrhář životopis

Další rady a tipy, díky kterým váš životopis vynikne!

Všechny hlavní části životopisu bychom měli probrané, teď je čas k dolaďování detailů! Shromáždili jsme osvědčené tipy, jak CV vypilovat k dokonalosti tak, že mu nikdo neodolá.

 • Zapomeňte na obecné CVčko : Rozesílání jednoho modelového životopisu na všechny pozice je ztráta jak vašeho času, tak času zaměstnavatelů a personalistů. Detailně si nastudujte nabídku práce a svoje CVčko přizpůsobte na míru konkrétním požadavkům!
 • Prezentujte se pomocí portfolia : Nechte za sebe hovořit svou práci. Vytvořte si online portfolio s ukázkami realizací vašich návrhů a odkaz na něj přiložte do záhlaví životopisu. Jako čerstvý absolvent designérské školy se můžete prezentovat pomocí studentských prací a projektů.
 • Pozor na hrubky : Není nic horšího, než pravopisné a stylistické chyby v textu CVčka. Celý životopis si po sobě alespoň třikrát přečtěte, opravte překlepy a další chyby. Nejste-li si jisti svou češtinou, požádejte blízkou osobu (někoho z rodiny, kamaráda nebo kolegu), aby si vaše CV přečetla a poskytla vám zpětnou vazbu.
 • Nepřežeňte to s designem CVčka : Lepší je decentní dokument v tlumených barvách, než designový životopis, který sice vypadá "cool", ale je nepřehledný a velmi špatně čitelný.
 • Motivačním dopisem nic nezkazíte, naopak! : Nebuďte líní a vytvořte motivační dopis! Vaše šance na pozvání na pohovor tak výrazně vzroste.

Bytový návrhář: Životopis v kostce

Jsme v cílové rovince, pokud jste se pročetli až sem, nebo jste sem naopak přeskočili ze začátku článku, jste tu správně. Jdeme si zrekapitulovat hlavní body z tohoto průvodce psaním CV návrháře kuchyní, nábytku či bytových interiérů.

 • Stručnost a výstižnost! To jsou atributy vašeho životopisu, o které byste měli usilovat. Mějte je na paměti při tvorbě CVčka. Ideálně na jednu stránku.
 • Nezapomeňte mezi kontaktními údaji v záhlaví uvést také odkaz na online portfolio a profesní profil nebo vlastní webové stránky.
 • V části "O mně" předveďte to nejlepší, co ve vás je! Ale opět k věci!
 • Při popisu pracovní historie vyberte pouze nejrelevantnější pracovní zkušenosti. Ostatní nepodstatné informace neuvádějte.
 • V případě vzdělání doporučujeme popsat i hlavní náplň studia, a to zejména, máte-li čerstvě po škole, vzdělání v oboru, ale málo praxe.
 • Vytvořte působivý seznam technických dovedností a osobních (měkkých) vlastností, díky kterým bude radost s vámi pracovat.
 • Nezapomeňte na konec CVčka vložit další relevantní části, jako jsou reference, počítačové dovednosti, grafické programy či jazyky.
 • CVčko uložte jako soufor PDF. Strohé informace z CVčka dále rozveďte v motivačním dopise, který rovněž přiložte ke své žádosti o pozici bytového návrháře.
📌 Tip : Použijte naši šablonu s moderním designem a uděláte skvělý dojem na nejednoho zaměstnavatele!


Návrhář životopis

Motivační dopis? Rozhodně!

Domníváte se, že motivační dopisy nikdo nečte? To platí jen v případě obecně psaných motivačních dopisů. Nicméně jestliže stejně jako životopis i motivační dopis na míru přizpůsobíte pracovní nabídce, získáte náskok před konkurencí!

Dokažte, že o práci návrháře skutečně stojíte, vyjádřete svou motivaci a zájem prostřednictvím průvodního dopisu, ve kterém nejenže rozvedete informace uvedené v životopise, ale také přidáte informace o tom, proč chcete pro danou společnost pracovat a čím přispějete do pracovního kolektivu.

Než se do psaní pustíte, podívejte se na našeho podrobného průvodce psaním perfektního motivačního dopisu , se kterým vytvoříte působivý text. Následně už nezbývá než motivační dopis společně s vaším CVčkem odeslat. Jak na to se dozvíte zde .

Často kladené otázky (FAQ)

Je vhodné uvést do životopisu reference?

Třebaže to ve většině jiných profesí nedoporučujeme, jako návrhář bytových interiérů neváhejte do svého životopisu uvést reference spokojených zákazníků. Jste-li nezávislý bytový návrhář, pak je uvedení referencí v podstatě nutností! Nicméně ani v případě, že si hledáte zaměstnání na běžný zaměstnanecký poměr, může se uvedení referencí vyplatit. Personalisty totiž utvrdí v tom, že jste schopni uspokojit zákazníky.

Reference uvádějte na samotný závěr životopisu, klidně do zápatí dokumentu, kde nebudou zabírat příliš místa.

Jaké vzdělání je zapotřebí k výkonu profese bytového návrháře?

Při procházení pracovních nabídek jsme zjistili, že většina zaměstnavatelů požaduje středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, a to nejlépe v oboru nábytkářství či bytového designu. Nicméně tak jako v jiných oborech i zde platí, že ještě důležitější než vzdělání je praxe.

Máte-li více než pět let zkušeností s navrhováním kuchyňských sestav a dalšího nábytku na míru, pak zaměstnavateli nebude příliš na obtíž skutečnost, že máte vystudovaný jiný obor.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis