Pobočník učitele: Životopis, se kterým získáte práci jako zástupce učitele

Zástupci učitelů jsou zodpovědní za poskytování podpory starším pedagogům při výuce. Mezi povinnosti pomocných učitelů patří například pomoc vedoucím pracovníkům s výukovými úkoly, plánování ročního učebního plánu, příprava materiálů pro každou vyučovací hodinu, hledání způsobů, jak motivovat studenty, a sledování výsledků studentů.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Dobře napsaný životopis zástupce učitele v tomto oboru zmiňuje dovednosti, jako jsou odborné znalosti v oblasti výuky, schopnost motivovat studenty, orientace na řešení problémů, kreativita, schopnost naslouchat a vedení záznamů. Ve vzorech životopisů pomocných učitelů se obvykle uvádí vysokoškolské vzdělání v pedagogickém oboru.

📌 Tip : Nechcete ztrácet čas a trápit se se složitým formátováním CVčka? Díky některé z našich profesionálních šablon se vám veškeré informace přehledně vejdou na jednostránkový dokument, který bude vypadat profesionálně a udělá na potenciální zaměstnavatele skvělý dojem!

Chybí vám při tvorbě vašeho CVčka inspiraci? Načerpejte ji s námi! Na našich webových stránkách jsou vám bezplatně k dispozici příklady životopisů podle oboru , stačí si vybrat. Podívejte se například na detailního průvodce psaním životopisu učitele , speciálního pedagoga nebo vychovatele .


Pobočník učitele

Jak je to s průměrnými platy na pozici pomocného učitele v roce 2023?

Jeden z hlavních pracovních portálů uvádí celorepublikový průměrný plat na této pozici na hodnotu 47 532 Kč . Tato částka odpovídá práci na plný úvazek, tedy 40 hodinám týdně.

💡 Poznámka : Při zvažování práce jistě přichází v úvahu i výše platu. Vezměte však na vědomí, že hodnoty, které jsme uvedli výše, jsou pouze orientační. Jedná se o celonárodní průměr. Váš plat bude do jisté míry ovlivněn místem výkonu práce, typem zaměstnavatele a délkou pracovního úvazku, úrovní dosaženého vzdělání a také získaných zkušeností z oboru.

Tvorba životopisu po formální stránce: Formát, struktura a rozvržení!

Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak životopis naformátovat, ale existuje určitá struktura, kterou většina náborářů při prohlížení životopisů upřednostňuje. Rozložení životopisu o vás jako o uchazeči hodně prozradí a může vás odlišit od ostatních kandidátů (pozitivně nebo negativně). Struktura vašeho životopisu by měla odpovídat vašemu oboru a typu pracovního místa, o které se ucházíte.

Není žádným tajemstvím, že zaměstnavatelé jsou zavaleni životopisy a nemají čas se zabývat každým zvlášť. Zpravidla se dostane výsady prohlédnout si jen několik vybraných, takže musíte udělat vše, co je ve vašich silách, aby ten váš vynikl nad ostatními.

Najít dokonalý návrh životopisu může být obtížné. Musíte si vybrat šablonu, která odpovídá vašemu oboru a dává vám prostor k tomu, abyste náborovému pracovníkovi jasně ukázali důležité dovednosti, úspěchy a zkušenosti. Formát by vám měl umožnit, aby byl váš životopis snadno skenovatelný a jednoduše stravitelný. Doporučujeme obráceně chronologický formát , který zvýrazní vaše profesní úspěchy.

Co se rozvržení týče, volte jednoduchost. Jednotné písmo a umírněné barvy jsou tím nejlepším, co můžete pro své CVčko udělat!

Struktura životopisu poměrně jednoduchá. Může vypadat přibližně takto:

  • Kontaktní údaje
  • Profesní shrnutí
  • Zaměstnání a pracovní historie
  • Vzdělání
  • Dovednosti
  • Doplňkové sekce, jako jsou jazyky, počítačová gramotnost, zájmy a záliby apod.
⚠️ Varování : Osoba, která čte váš životopis, nemusí být vždy zaměstnavatelem. Životopisy mohou posuzovat personalisté nebo odborníci na lidské zdroje, kteří nemusí být obeznámeni s vaším konkrétním oborem. Používejte jednoduchý a srozumitelný jazyk.


Pobočník učitele

Záhlaví dokumentu by mělo obsahovat vaše kontaktní údaje, jako je telefonní číslo či e-mail

Doporučujeme tvorbu životopisu započít v jeho záhlaví? Proč záhlaví v dokumentu bude vypadat profesionálně, a navíc tímto způsobem ušetříte místo, které následně využijete k uvedení relevantních informací, jako je vaše pracovní historie apod.

Mezi kontaktními údaji zahrňte následující informace:

  • Celé jméno a příjmení plus akademický titul, v případě, že jej máte
  • Telefonní číslo
  • E-mailová adresa v profesionálním formátu, tedy s vaším jménem a příjmení, nikoliv přezdívkami
  • Místo bydliště, omezte se pouze na název města
  • Odkaz na váš profil na síti LinkedIn nebo jiné profesní síti
⚠️ Varování : Pozor na uvádění osobních informací do záhlaví životopisu. Nedoporučujeme zmiňovat informace, které by vás mohli jakkoliv diskriminovat – třeba kvůli uvedení rodinného stavu, počtu dětí nebo přesného věku. Zaměstnavatel by se neměl rozhodovat na základě těchto informací.

Pracovní historie je extrémně důležitá

ZŠ Na Výtoni, Praha
Zástupce učitele hudební a výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ
Září 2012 až červen 2015
  • Asistence při vypracování plánů výuky na základě učebních osnov pro 6.-8. ročník. Tvorba různých hodnocení pro žáky včetně vzájemného hodnocení, kvízů a testů
  • Pomoc žákům při čtení notového zápisu a akordových tabulek a zároveň učil děti hrát a ladit jejich nástroje
  • Tvorba podnětného vzdělávacího a rekreačního prostředí, které obohacuje dětskou mysl, rozvíjí schopnost kritického myšlení a vytváří pozitivní sociální chování

Víte, co potenciálního zaměstnavatele zajímá ze všeho nejprve? Je to vaše profesní zkušenost. Až poté se podívá na cokoliv jiného z vašeho životopisu. Musíte tedy touto částí zaujmout na první dobrou! Jak?

Tím, že uvedete pouze relevantní informace, vynecháte jakékoliv pracovní zkušenosti nesouvisející s pozicí, o kterou se ucházíte a kromě suchého výčtu pracovních povinností přidáte profesní úspěchy, které podpoříte čísly a konkrétními příklady z praxe. To je zaručený recept na úspěch!

Níže uvádíme příklad záznamu pracovní historie. Jak vidíte, měli byste začít názvem bývalého zaměstnavatele, pokračovat názvem pozice, kterou jste zastávali, přidat dobu výkonu pozice a také výčet největších pracovních úspěchů, kterých jste dosáhli na této pozici.

Příklad

💡 Poznámka : Uveďte neplacené práce, které ukazují vaše dovednosti. Pokud jste pracovali jako dobrovolník ve známé organizaci nebo jste pracovali pro nějakou významnou věc, uveďte to ve svém životopise. Tyto zkušenosti byste měli uvést v části "Pracovní zkušenosti" nebo "Dobrovolnická činnost", zejména pokud souvisejí s pozicí, o kterou se ucházíte.

Vzdělání nemůžete vynechat

Na pozici pomocného učitele je zapotřebí pedagogické vzdělání! Bez něj bude téměř nemožné získat zaměstnání ve školství. Uveďte kromě nejvyššího dosaženého vzdělání, názvu instituce také dobu v letech, ve kterých jste studium absolvovali.

Třebaže zaměstnavatele zajímá zejména vaše pracovní praxe ze školy, musíte vzdělání uvést, a to třebaže působíte v oboru i více než 10 let. Čím více praxe však za sebou máte, tím stručnější můžete v této části být. Stačí uvést název vzdělávací instituce, název vystudovaného oboru a dobu, po kterou jste studovali.


Pobočník učitele

Mix tvrdých a měkkých dovedností vás může posunout před ostatní kandidáty

V životopise učitele nelze uvádět jen náhodné dovednosti. Pokud chcete upoutat pozornost ředitele, musí být spíše přizpůsoben této konkrétní škole a práci učitele. Zde se dozvíte, jak do životopisu uvést pedagogické dovednosti pro práci ve školství:

  • Pečlivě si prohlédněte inzerát na pracovní pozici učitele, abyste zjistili, jaká klíčová slova lze v životopise nejlépe použít.
  • Vytvořte si obecný seznam svých dovedností ve třídě a učitelských schopností.
  • Najděte učitelské dovednosti, které odpovídají požadavkům na pracovní pozici z inzerátu pro zaměstnání ve škole, a uveďte je v části životopisu věnované učitelským dovednostem.
  • Pokud ve svém životopise ještě nemáte 5-10 učitelských dovedností, uveďte několik z obecného seznamu svých talentů.
  • V životopise učitele použijte jak tvrdé, tak měkké dovednosti.

Další sekce, které potenciální zaměstnavatel ocení!

  • Znalost cizích jazyků
  • Počítačová gramotnost
  • Zájmy a záliby
  • Dobrovolnická činnost
  • Osobní projekty apod.

Chcete se odlišit od konkurence? Napište profesní shrnutí

Profesní shrnutí poskytne personalistovi rychlý přehled o vašich dovednostech a úspěších, aniž by se musel zabývat zbytkem vašeho životopisu. Nachází se v horní části životopisu pod vaším jménem a kontaktními údaji. Můžete jej považovat za upoutávku na zbytek životopisu.

Obecně platí, že shrnutí životopisu by mělo být poměrně krátké. Nejčastější délka je 3-5 vět v krátkém odstavci, který obsahuje roky praxe, specializaci, silné dovednosti a přidanou hodnotu, kterou můžete nabídnout.

Příklad

Jsem zodpovědný zástupce pedagoga s vynikajícími komunikačními a koordinačními schopnostmi, které jsem prokázal osmiletou praxí ve třídách na 1. stupni základních škol. Kolegové by mě mohli charakterizovat jako pečlivého a profesionálního učitele s neúnavným úsilím o vzdělávání žáků a jejich celkovou pohodu.


Pobočník učitele

Rady a tipy, jak CV vyladit tak, že mu nikdo neodolá!

  • Pište jasně a stručně : Zaměstnavatel si životopis prohlédne v průměru za 30 sekund. Chcete, aby hned poznal, že se pro danou pozici nejlépe hodíte.
  • Omezte svůj životopis na maximálně dvě strany : Nikoho nezajímají sáhodlouhé romány. CVčko by mělo jít k věci. Omáčku si nechte na pracovní pohovor, kde bude na takové věci čas. V CV uveďte pouze relevantní údaje.
  • Přizpůsobte svůj životopis na míru pracovní pozici : Neuvádějte informace, které s pozicí, o kterou se ucházíte, nesouvisí. Informace, že jste v pubertě pracovali v McDonaldu asi nikoho neosloví.
  • Zdůrazněte, čeho jste dosáhli : Chcete být schopni uvést nejlepší příklady toho, kde jste prokázali své dovednosti. Tyto příklady by měly vypovídat o tom, čeho jste ve své funkci dosáhli, a měly by ukázat, jakým jste zaměstnancem. Tyto informace je nejlepší uvést v části životopisu "Pracovní zkušenosti".
  • Kdykoliv, kdy je to možné, uvádějte čísla: Konkrétní čísla z praxe jsou nejlepším důkazem vašich schopností. Proložte slova tvrdými čísly!
  • Buďte upřímní : Lhát v životopise není nikdy dobrý nápad. Nechcete přeceňovat své dovednosti nebo výsledky, protože to zaměstnavatele uvede v omyl. Mějte důvěru v to, co můžete nabídnout.
  • Dvakrát zkontrolujte a uveďte své kontaktní údaje : Jakmile uděláte překlep v telefonním čísle nebo uvedete neaktuální e-mailovou adresu, pak se můžete s pozváním na pracovní pohovor rozloučit!
  • Životopis si několikrát zkontrolujte : Ujistěte se, že v něm nejsou pravopisné ani gramatické chyby. Dejte ho přečíst i někomu jinému. Jednoduchá pravopisná chyba v životopise může na zaměstnavatele udělat negativní dojem. Může vám dokonce zabránit v získání práce.

Motivační dopis se vždycky hodí!

Motivační dopis doplňuje váš životopis, protože zaměstnavatel z něj snadno pozná, jak vaše zkušenosti a zájmy souvisejí s danou pozicí. Vaším cílem je přesvědčit zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor.

Ve vašem motivačním dopise byste se měli snažit:

  • Vyzdvihnout vaši kvalifikaci: Ukážete, jak vaše dovednosti a zkušenosti souvisejí s potřebami zaměstnavatele na konkrétní pozici.
  • Ukázat svou motivaci: Ukážete své nadšení pro konkrétní pozici a organizaci.
  • Odrážet vaše hlasové a písemné komunikační dovednosti: Dáte zaměstnavateli najevo svou osobnost a styl psaní.

Použijte našeho podrobného průvodce psaním motivačního dopisu a také níže uvedený kontrolní seznam motivačního dopisu, abyste se ujistili, že formát a obsah dopisu odpovídají osvědčeným postupům.

  • Ujistěte se, že obsah odpovídá požadavkům uvedeným v popisu práce.
  • Motivační dopis by měl být stručný, maximálně na jednu stránku.
  • Opravte případné gramatické, větné a pravopisné chyby.
  • Na konec si řekněte o pracovní pohovor!

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá