Životopis správce ICT: Vytvořte CVčko, které vynikne

Hledáte si lukrativní práci v IT oboru? Jako správce ICT (Informační a komunikační technologie) budete klientům poskytovat IT podporu, spravovat servery a místní sítě nebo instalovat a konfigurovat notebooky, PC stanice a jejich příslušenství.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Vzorový životopis správce ICT pro vaši inspiraci

Bc. Monika Šlégrová
Správkyně ICT s angličtinou
721 845 665
monika.slegrova@gmail.com
Praha
LinkedIn.com/in/monikaslegrova

O mně
Jsem učenlivá správkyně ICT s více než třemi lety pracovních zkušeností na IT oddělení velké zahraniční firmy. Mám praktickou znalost i dovednost práce s operačními systémy a hardwarem, a to na správcovské úrovni. Vynikám skvělými komunikačními schopnostmi, a to i v anglickém jazyce, který ovládám na technické úrovni. Jsem spolehlivá a samostatná, velmi dobře však také dovedu pracovat v týmu.

Pracovní zkušenosti
Moveba Tech s.r.o., Praha
Správce ICT
Září 2019 až leden 2023

 •  Správa a údržba serverů a prvků sítě, dále také zálohovacích systémů nebo diskových polí
 •  Instalace a údržba hardwaru (notebooky, PC stanice a PC příslušenství)
 •  Zařizování oprav hardwaru a objednávání nového příslušenství
 •  Konfigurace softwaru, poskytování podpory uživatelů


Vzdělání
ČVUT v Praze
Bakalářský obor Počítačové sítě a internet
2017 až 2019

 •  Technologie počítačových sítí
 •  Správa sítí a služeb
 •  Síťové programování
 •  Virtualizace a datová centra


Dovednosti

 •  Řidičský průkaz sk. B
 •  Drobné skriptování
 •  Velmi dobré komunikativní schopnosti
 •  Ochota a aktivní snaha vzdělávat se v oboru
 •  Odolnost vůči stresovým situacím
 •  Spolehlivost a samostatnost


Počítačové dovednosti

 •  Active Directory
 •  Windows Server
 •  MS Windows
 •  MS SQL server
 •  MS Exchange server
 •  Sestavení SQL dotazu
 •  Virtualizace serverů (VMWare)
 •  Sprácovská znalost Windows i Linuxu


Jazykové dovednosti

Anglický jazyk: technická znalost na úrovni C1

Prvním krokem k získání vysněné práce je zaslání životopisu na personální oddělení firmy. Vytvořte životopis správce ICT , díky kterému na sebe nenechá pozvání na pohovor dlouho čekat!

S naším podrobným průvodcem psaní CV správce ICT vám to půjde snadno. Co vás v následujícím článku čeká a nemine?

 • Ucelený příklad životopisu správce ICT, kterým se můžete inspirovat
 • Formální stránku CV spolu se zásadami správného formátování
 • Detailně popsané části životopisu s praktickými příklady
 • Rady a tipy, díky kterým dovedete své CVčko k dokonalosti
📌 Tip : Ulehčete si práci a stáhněte si jednu z našich moderních šablon CV , do které stačí vyplnit potřebné údaje, a máte hotovo!

Při tvorbě vlastního CVčka se můžete inspirovat níže uvedeným příkladem životopisu správce ICT. Hledáte-li jiné příklady životopisů podle oboru , pak se inspirujte na našem webu. Níže uvádíme odkazy na příklady CV dalších profesí z oboru IT:Server životopis

Jaký je průměrný měsíční plat či hodinová mzda správce ICT?

Národní soustava povolání uvádí platové rozmezí pro profesi Technik PC a periferií mezi 31 000 Kč až 53 000 Kč měsíčně (zdroj: nsp.cz ). Jiný zdroj pak uvádí průměrnou měsíční výši platu správce IT, a to 37 898 Kč hrubého měsíčně (zdroj: indeed.com ).

Specialista počítačových sítí si pak měsíčně vyjde na v průměru 63 476 Kč, což při práci na plný úvazek odpovídá hodinové mzdě ve výši 356 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).

Ještě se vyplatí uvést si průměrný plat v celém oboru IT, který je obecně velmi lukrativní. Platové rozmezí se pohybuje od částky 31 684 do 70 036 Kč, což v průměru činí cca 56 000 Kč hrubého měsíčně (zdroj: platy.cz ).

💡 Poznámka : Vezměte na vědomí, že výše uvedené platové rozmezí i průměrné platy jsou pouze orientační. Na výši platu bude mít vliv vaše kvalifikace a míra zkušeností, typ a velikost firmy nebo místo výkonu práce. Obecně platí, že si v Praze přijdete na vyšší částky než v jiných regionech.

Jak napsat životopis správce ICT krok za krokem?

Do životopisu musíte vměstnat řadu informací týkající se vaší kvalifikace, praxe, dosaženého vzdělání či specifických dovedností. A musíte to udělat přehledným způsobem, jinak se personální oddělení nebude vaším životopisem vůbec zabývat.

Personalistům se na stole sejde mnoho CVček. Každému z nich věnují jen pár sekund. Musíte proto na první pohled zaujmout a neodradit od čtení!

Obsah není vše! Dejte si záležet na formální úpravě životopisu!

Při tvorbě CVčka se tak kromě obsahu zaměřte i na formu. Vaše CV musí být snadno čitelné, rychle skenovatelné a maximálně přehledné. Usnadníte tím úkol personalistům a zvýšíte šanci, že si váš životopis přečtou až do konce.

Formát

Svou odbornost nejlépe předvedete vhodně zvoleným formátem. Vůbec nejčastěji používaný bývá tzv. obráceně chronologický formát , který personalistům umožňuje okamžitě zjistit, jaká je vaše profesní dráha. Doporučujeme proto tento způsob řazení informací, který začíná vašimi nejnovějšími zkušenostmi a postupně klesá až k těm nejstarším.

V závislosti na vaší profesní situaci však lze rovněž zvážit dva další formáty. Tím prvním je funkční formát . Ten zvolte, jsou-li vaše IT dovednosti silnější, než vaše dosavadní kariérní historie. Doporučujeme jej například čerstvým absolventům IT oborů či osobám po rekvalifikaci. Rovněž jej využijete, máte-li mezery v kariéře.

Naopak jestliže máte mnoho let zkušeností a rovněž přenositelné dovednosti, zvolte si kombinovaný formát , který snoubí prvky obou výše prezentovaných formátů. Nejvhodnější pro IT specialisty na slovo vzaté!

📌 Tip : Nemůžete-li se rozhodnout, jaký ze způsobů řazení zvolit, prohlédněte si konkrétní příklady z životopisů. Naleznete je zde .

Rozvržení

Jakmile si vyřešíte formát, je načase přesunout se k přehlednému rozvržení CVčka. Níže si vysvětlíme hlavní zásady správného formátování dokumentu.

Pokud je to jen trochu možné, buďte struční a CV nepište delší než jednu stránku. To však neznamená, že budete prát miniaturním písmem! Písmo použijte jednoduché a jeho velikost nastavte na 11 bodů. Nadpisy mohou být o jeden až dva body větší. Nestřídejte písma, fonty ani styly. V případě barev volte raději neutrální a decentní paletu. Dokument provzdušněte dostatkem bílého místa, jinak bude text působit "nahňácaným" dojmem.

Podívejte se do požadavků z pracovní nabídky a vyhledejte si informaci ohledně formátu souboru. Pokud není specifikován, pak CV odešlete na personální oddělení ve formátu PDF.

📌 Tip : Chcete-li se zdlouhavému formátování vyhnout, použijte již naformátovanou šablonu . Vybírat můžete hned z několika moderních designů.

Struktura

Svůj dokument rozdělte do konkrétních sekcí, mezi které patří část věnovaná kontaktním údajům, část "O mně", profesní zkušenosti, vzdělání, dovednosti a další relevantní části CVčka.Server životopis

Do záhlaví životopisu vložte kontaktní informace

Svůj životopis můžete začít nadpisem. Namísto zbytečného nadpisy "Životopis" však raději k nadepsání žádosti použijte své celé jméno a příjmení. Napište jej na úvod do záhlaví větším vytučněným písmem. Za něj vložte další kontaktní údaje, a to včetně názvu vaší profese, telefonního čísla, e-mailové adresy, místa bydliště či odkazu na online profil na některé z profesních sítí typu LinkedIn apod.

Příklady
Správně

Ing. Kristián Nový

Správce ICT

721 345 678

kristian.novy@centrum.cz

Roztoky u Prahy

LinkedIn.com/in/kristiannovy


Chybně

Kristián Nový

Správce ICT

Datum narození: 11.3. 1993

Rodinný stav: Svobodný

721 345 678

kristianek@centrum.cz

Slunečná 117/8, 420 00 Roztoky u Prahy

LinkedIn.com/in/kristiannovy


⚠️ Varování : V případě emailové adresy si pohlídejte její tvar. Neprofesionální adresa s přezdívkou nebo zdrobnělinou nevypadá v CVčku dobře.

V současné době je již passé uvádět osobní informace do životopisu. Údaje, jako je datum narození nebo rodinný stav, tak raději vynechejte.

📌 Tip : Nebojte se přiložit fotku! Jedná se o běžnou praxi! Vyvarujte se však nevhodným fotografiím v podobě selfíček nebo fotek z hospody. Doporučujeme tento užitečný článek , ve kterém naleznete příklady profesionálních portrétů, ale také nevhodné fotky, kterým byste se měli vyvarovat.

Podrobně popište pracovní zkušenosti

Nejdůležitější sekce CV? Ano, je to část věnovaná pracovní historii. Nepodceňte proto její detailní uvedení. U každé jednotlivé zkušenosti vždy uveďte název zaměstnavatele, místo, kde jste pozici vykonávali, pojmenování pozice, datum, kdy jste na pozici nastoupili a kdy jste zaměstnanecký poměr opustili. U každé pozice dále uveďte stěžejní povinnosti.

Příklad

OTTIMA s.r.o., Pardubice

Správce ICT

Květen 2015 až listopad 2022

 • Běžná údržba počítačové sítě a místních serverů
 • Instalace hardware a software dle aktuálních pokynů a plnění bezpečnostních standardů
 • Údržba a odstraňování závad u hardwaru (PC, notebooky, síťové prvky a síťové tiskárny)
 • Poskytování IT poradenství v oblasti Office 365, Microsoft produktů (Teams, Power apps, Azure atd.)

📌 Tip : Jestliže jako správce ICT prozatím nemáte příliš zkušeností, zvolte si funkční formát CV a zaměřte se na podstatné IT dovednosti.


Server životopis

Nezapomeňte zmapovat dosažené vzdělání

Sekce vzdělání je extrémně důležitá zejména pro méně zkušené uchazeče, může totiž demonstrovat potřebné dovednosti a odborné znalosti v oblasti IT.

U každé absolvované školy uveďte nejen název vzdělávací instituce, ale také přesný název vystudovaného oboru, roky studia a máte-li v CV dostatek místa, rovněž hlavní náplň studovaného oboru.

Příklad

ČVUT v Praze, Fakulta informačních technologií

Bakalářský studijní program v oboru Počítačové systémy a virtualizace

2018 až 2020

 • Moderní architektury počítačových systémů a serverů
 • Virtuální techniky a nástroje
 • Konfigurace, škálování a virtualizace počítačových systémů

Umět spravovat PC stanici nebo server: Životopis ICT správce musí zahrnovat tyto a další dovednosti!

Při výběru vhodných dovedností se inspirujte v textu pracovní nabídky. Do CV vyberte pouze relevantní dovednosti, jež odpovídají konkrétním požadavkům dané práce. Personální oddělení si chce být jisto, že s vaším životopisem jen nemarní čas.

💡 Poznámka : Personalisté životopisy na základě uvedených informací eliminují tak, aby jim zbyla pouze malá hromádka s úspěšnými kandidáty, které pozve na pohovor. Buďte jedním z nich! Uvádějte pouze relevantní informace!

V ideálním případě vytvořte krátký seznam s pěti až deseti tvrdými a měkkými dovednostmi. Ty následně uveďte prostřednictvím přehledných odrážek.

Jako inspiraci si pojďme uvést konkrétní příklady jak tvrdých, tak měkkých dovedností do CV správce ICT.

Tvrdé dovednosti
 • Správa serveru a počítačové sítě
 • Instalace a nastavení PC a doplňků
 • Instalace a nastavení operačních systémů
 • Analýza uživatelských požadavků
 • Kyberbezpečnost a ochrana dat
 • Internet věcí (IoT)
 • Řidičský průkaz sk. B
📌 Tip : Jako správce ICT vám doporučujeme vyčlenit počítačové dovednosti zvlášť do speciální sekce. Tímto způsobem lépe vyniknou.

Měkké dovednosti
 • Samostatnost
 • Týmový duch
 • Pracovitost
 • Učenlivost
 • Zájem o obor
 • Technická zdatnost
 • Řešení problémů
 • Multitasking

Server životopis

Připojte další sekce, díky kterým vyniknete v záplavě konkurence

Po zaměstnancích v IT oborech je sice velký zájem, to však neznamená, že byste měli svůj životopis odfláknout! Naopak, chcete-li se probojovat mezi užší výběr kandidátů, dejte si záležet a připojte do CV doplňkové části, které zaměstnavatel ocení. O jakých částech je řeč?

 • Počítačové dovednosti
 • Jazykové dovednosti
 • Absolvované kurzy
 • Odborná školení z oblasti IT
 • Koníčky
📌 Tip : Možná vás překvapí, co všechno o vás mohou prozradit vaše zájmy a záliby . Máte-li v CVčku ještě místo a máte technicky založené koníčky, neváhejte je do CV zahrnout! Personální oddělení to může ocenit!


Server životopis

Jak zajistit, aby si vás zaměstnavatelé všimnuli? Vytvořte profesní shrnutí

Poté, co dopíšete všechny ostatní části CVčka, doporučujeme vám také vytvoření profesního shrnutí. To v CVčku můžete pojmenovat "O mně", což je celkem výstižné. Jedná se totiž o představení vás a vaší kariérní dráhy. Kromě pracovních zkušeností byste však v profesním shrnutí měli rovněž uvést vaše specifické dovednosti v oblasti IT a další silné stránky i osobní vlastnosti, díky kterým budete skvělou posilou IT oddělení.

Shrnutí CVčka správce ICT by se mělo ze všeho nejvíce zaměřit na příslušné zkušenosti (uveďte roky praxe) a odborné znalosti. Dále by mělo podtrhnout vaši schopnost uchazeče řešit problémy, ostatně s uživateli či klienty budete problémy s jejich softwarem i hardwarem řešit na denní bázi. Dále můžete uvést, že jste schopni pracovat jak v týmu, tak samostatně.

⚠️ Varování : Profesní shrnutí není slohová práce. Mělo by se jednat o pár vět. Ideálně dvě až pět. Kde se profesní shrnutí nachází? Tento krátký odstavec umístěte pod záhlaví s kontaktními informacemi.

Příklady
Správně

Jsem technicky zdatný správce ICT s pěti lety praxe se správou sítí a serverů (Windows, SQL, Exchange, Active Directory) nebo údržbou softwaru a hardwaru (PC a jeho příslušenství, chytré telefony, prvky sítě, servery). Jsem učenlivý, mám dlouhodobý zájem o obor a rád se kontinuálně vzdělávám v oblasti informačních technologií. Pracuji samostatně, proaktivně hledám řešení technických problémů a žádná závada pro mě není neřešitelná.


Tento kandidát se prezentuje jako schopný, samostatný a učenlivý správce ICT, který má dostatečnou praxi i potřebné dovednosti.

Chybně

Jsem správce ICT s praxí. Problém pro mě není žádná technická závada. Jsem učenlivý a rád se vzdělávám. Pracuji samostatně. Jsem ihned k dispozici.


Tento kandidát se vyjadřuje vágně. Nedozvídáme se ani roky zkušeností, ani speciální technické dovednosti.

Vytvořte životopis, na který bude radost pohledět! Pomocí následujících tipů!

 • Na obecně psané CV není nikdo zvědavý! Svou žádost musíte přizpůsobit konkrétní pracovní nabídce, jinak se pozvání na pracovní pohovor nedočkáte!
 • Pamatujte, že vizuál je nesmírně důležitý. Použijte naši moderní šablonu CV , se kterou uděláte úžasný první dojem.
 • Není nic horšího, že CV odevzdat s hrubkami. Sami si po sobě text alespoň třikrát projděte a opravte nedostatky v gramatice i stylistice. V ideálním případě rovněž požádejte blízkou osobu, aby si vaši žádost přečetla a opravila.
 • Použijte všechny dostupné nástroje k tomu, abyste se mohli prezentovat jako vhodný kandidát. Motivační dopis je jedním z nich. Nezapomeňte jej proto přiložit!

Server životopis

Shrnutí na závěr aneb jak napsat životopis na pozici správce ICT

Jsme ve finiši! Zde shrnujeme klíčové body. Jestliže jste článek přeskočili, abyste se dostali k "jádru pudla", tak tady je:

 • Stručně a k věci prosím! Tak by se dalo shrnout přání každého personalisty ohledně vašeho CV. Vytvořte jednostránkový dokument!
 • Místo v dokumentu ušetřete vložením kontaktních údajů do záhlaví, nikoliv psaním blech!
 • Profesní shrnutí je místo, kde můžete zazářit. Nešetřete chválou, ale vše dokládejte konkrétními příklady a čísly.
 • Profesní historii neodflákněte, zde se vyplatí podrobnější popis!
 • Jste-li na začátku kariéry, rovněž detailněji popište i svá studia v oblasti IT.
 • Vyberte relevantní dovednosti, a to jak technického rázu, tak vrozené osobní vlastnosti a povahové rysy.
 • Jazyky, počítačové dovednosti nebo koníčky, to vše a řada dalších relevantních sekcí zvýší hodnotu vašeho CV.
 • Nenechejte si rozhodit formátování dokumentu a svou žádost odešlete ve formátu PDF. Totéž platí i pro motivační dopis!

Máte o práci opravdový zájem? Přiložte motivační dopis!

Při procházení pracovních nabídek zjistíte, že zatímco některé společnosti vyžadují motivační dopis, jiné si vystačí s životopisem. Ať tak, či onak, my doporučujeme nenechat nic náhodě a motivační dopis zaslav v každém případě

Proč? Průvodní dopis představuje skvělou tečku za vaší žádostí o pozici. Nic se nevyrovná jeho síle předvést, do jaké míry máte o místo skutečný zájem. V motivačním dopise nemluvte jen o sobě, ale rovněž vysvětlete, proč chcete pro danou firmu pracovat. K tomu si budete muset nastudovat některé údaje o společnosti, navštivte její oficiální stránky a udělejte si malý průzkum.

📌 Tip : Ucelený návod s tvorbou motivačního dopisu krok za krokem naleznete zde . Dále doporučujeme nastudovat, jak CV s motivačním dopisem správně odeslat , abyste se vyhnuli nechtěnému trapasu.


Server životopis

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké vzdělání je nutné k výkonu profese správce ICT?

Při procházení pracovních nabídek na tuto pozici jsme zjistili, že většina zaměstnavatelů vyžaduje minimálně středoškolské vzdělání zaměřené na výpočetní techniku a zakončené maturitní zkouškou. Na některých pozicích je vyžadováno alespoň bakalářské studium v oboru informačních technologií a přidružených oborech.

Naopak některé pracovní nabídky obsahují požadavek na odpovídající praxi. V takovém případě zaměstnavatelé vyžadují buď příslušné vzdělání, anebo praxi v oboru IT (většinou minimálně dva roky pracovních zkušeností v oboru IT). Práci jako správce ICT tak můžete získat i bez odborného vzdělání, máte-li pracovní zkušenosti z oboru.

Jakou sekci v životopisu uvést jako první, zkušenosti, či vzdělání?

Také v IT oboru platí, že zaměstnavatele i pracovní agentury nejvíce zajímá vaše pracovní historie. Řazení jednotlivých částí životopisu se však bude odvíjet od míry vaší praxe. Máte-li čerstvě po škole a studovali jste IT obor, pak uveďte jako první část věnovanou dosaženému vzdělání. Nicméně pokud již máte dva a více lez zkušeností, pak je upřednostněte a uveďte je jako první.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá