Chcete pracovat jako dobrovolník? Životopis, který vám to umožní!
Našli jste dobročinný projekt, kterému věříte? Chcete pomáhat potřebným? Máte touhu být užiteční? Pak je pro vás práce dobrovolníka jako stvořená!Nejprve však potřebujete vytvořit životopis dobrovolníka, který vyzdvihne vaše nejlepší vlastnosti, dovednosti, znalosti i zkušenosti. Věřte totiž, že přesvědčivý životopis může být stejně důležitý pro práci dobrovolníka jako pro jakoukoliv jinou placenou pozici.
V tomto průvodci psaním životopisu dobrovolníka se budeme konkrétně věnovat:
- způsobu, jak vytvořit životopis dobrovolníka, který se bude líbit dobrovolnickým organizacím
- Formálním náležitostem psaní životopisu dobrovolníka, a to formátu, rozvržení a struktuře
- Jednotlivým částem životopisu, které si podrobně popíšeme a poskytneme příklady
- specifickým radám a tipům pro dobrovolníky, díky kterým váš životopis vynikne
Kromě toho vám poskytneme praktické příklady a předpřipravené šablony CV , díky kterým bude tvorba vašeho vlastního životopisu dobrovolníka hračka. Pro vaši další inspiraci doporučujeme nahlédnout do sekce příkladů životopisů rozdělených podle oboru , naleznete je na našich webových stránkách.
Být dobrovolníkem znamená, že za čas strávený prací pro organizaci neočekáváte finanční odměnu. Práce označovaná jako placená pozice dobrovolníka proto může znít jako oxymóron, ale znamená to, že tato práce nabízí spíše stipendium v minimální výši, a nikoliv plat. Organizace obvykle nabízejí stipendium jako způsob, jak dobrovolníkovi kompenzovat cestovní nebo životní náklady. V některých případech se může jednat o dobrovolnickou práci za "ubytování a stravu". Ve většině případů se však jedná o neplacené pozice.
Jak nejlépe naformátovat životopis dobrovolníka?
Třebaže se ucházíte o dobrovolnickou práci, neznamená to, že váš životopis bude jediný, který přistane personalistovi na stole. Ve skutečnosti jich musí projít spoustu, což je důvod, proč mají personalisté tendenci číst životopisy jen zběžně.
Z toho důvodu je nutné, abyste do životopisu dobrovolníka uvedli informace jasně a stručně. Toho můžete dosáhnout použitím nejlepšího formátu životopisu pro dobrovolníky.
Nejběžnějším formátem životopisu je tzv. obráceně chronologický formát , který vám vřele doporučujeme. Umožní vám vyzdvihnout pracovní zkušenosti, které umístí na začátek životopisu a to od nejnovější po nejstarší zkušenost.
Existují dva další oblíbené formáty, které můžete vyzkoušet:- Funkční formát : Tento formát zvolte, pokud máte mnoho dovedností, ale nemáte žádné skutečné zkušenosti. Jedná se o formát ideální pro dobrovolníky, kteří se ucházejí o pozici, kterou nikdy nezastávali.
- Kombinovaný formát : Jak název napovídá, kombinovaný formát je kombinací "funkčního" a "obráceně chronologického" formátu. Je proto ideální pro dobrovolníky, kteří mají jak dovednosti, tak zkušenosti.
V momentě, kdy máte jasno ohledně formátu, je na řadě správné rozvržení . Aby byl váš životopis co nejprofesionálnější, doporučujeme vám řídit se následujícími formálními pravidly:
- Písmo : Vyberte si písmo, které vynikne, ale ne příliš. Doporučujeme třeba Times New Roman nebo Arial, určitě ne Comic Sans.
- Délka životopisu : Nepřekračujte limit 1 strany. Pokud máte problém vměstnat vše na jednu stránku? Prohlédněte si tyto jednostránkové šablony životopisů .
- Typ souboru : Uložte CV jako formát PDF, a tak jej také odešlete dobrovolnické organizaci. Dokumenty ve Wordu mění formátování, raději se jim vyhněte.
Dostáváme se ke struktuře životopisu . Jaké sekce uvést v životopise dobrovolníka?
Hlavní části životopisu dobrovolníka jsou:- Kontaktní údaje
- Část "O mně", ve které se stručně představíte
- Pracovní zkušenosti/dobrovolnické zkušenosti
- Vzdělání
- Dovednosti
- Ocenění a certifikace
- Osobní projekty
- Jazyky
- Počítačové dovednosti
- Zájmy a koníčky
Nyní je načase projít si jednotlivé sekce a vysvětlit, jak je napsat...
E-mailová adresa a další kontaktní údaje
Tipy uvedené v tomto průvodci vám pomohou vytvořit co nejlepší životopis dobrovolníka. Nicméně naše rady budou bezcenné, pokud se v části CV věnované kontaktním informacím dopustíte překlepů nebo uvedete neaktuální informace! Proto si kontaktní údaje několikrát překontrolujte a ověřte si, že jsou aktuální.
Ideálně do záhlaví dokumentu vložte následující:
- Jméno a příjmení
- Název pozice: Uveďte jej konkrétně pro roli, o kterou se ucházíte.
- Telefonní číslo: Zkontrolujte ho několikrát!
- E-mailová adresa: Ujistěte se, že používáte profesionální e-mailovou adresu (křestní jméno.příjmení@platforma.com).
- Místo: Ucházíte se o práci v zahraničí? Zmiňte se o své poloze.
- (Nepovinné) Odkaz na portfolio nebo osobní webové stránky
- (Nepovinné) Relevantní sociální média: např. LinkedIn atd., nikoliv však osobní Facebook či Instagram!
Dobrovolnice pro lidi s tělesným a kombinovaným postižením
123 456 789
erika.lounova@platforma.com
Praha 3
LinkedIn.com/in/erikalounova
Dobrovolnice pro lidi s tělesným a kombinovaným postižením
Rodinný stav: Vdaná
Věk: 26 let
123 456 789
ericka96@platforma.com
Plynární 19, 130 00 Praha 3
LinkedIn.com/in/erikalounova
Neuvádějte mezi kontaktními údaji osobní informace, jako je váš věk, datum narození nebo rodinný stav.
Pracovní zkušenosti dobrovolníka. Jak správně uvést dobrovolnické zkušenosti?
V části věnované pracovním zkušenostem nabídněte seznam klíčových úspěchů ze současných a minulých zaměstnání. Informace přizpůsobte hodnotám a požadavkům organizace, do které se hlásíte. Upřednostněte dobrovolnické zkušenosti, ale pokud žádné nemáte, klidně uveďte i relevantní placené zkušenosti z ostatních zaměstnání.
Bez ohledu na typ charitativní organizace, do které se hlásíte, mají všechny jedno společné. Chtějí vidět vaše pracovní zkušenosti.
Jistě, vaše základní dovednosti jsou také důležité, ale zkušenosti vždy vítězí. Začněte svými nejnovějšími zkušenostmi a pak postupujte zpětně (obráceně chronologický formát). Zde je struktura pracovních zkušeností. Uvádějte jednotlivé informace o současných či minulých zaměstnavatelích následovně:
- Název společnosti, místo
- Název pozice
- Datum nástupu do zaměstnání a datum ukončení zaměstnaneckého poměru
- Pracovní náplň, pracovní odpovědnosti a kariérní úspěchy
Dobrovolník pro dospělé osoby s tělesným postižením
Leden 2020 až červen 2022
- Poskytování asistence dospělým osobám s tělesným postižením tak, aby se mohly věnovat svým zájmům a zálibám
- Doprovod osob na kulturní a sportovní akce (do divadla, kina, výstavu, západ apod.)
- Trávení času venku na procházkách v parku, ve městě
- Domácí volnočasové aktivity (hraní deskových her, vaření a pečení, četba apod.)
- Doprovod osob na volnočasové a seberozvojové aktivity, jako jsou kurzy a workshopy
Hlásíte se o svou první práci? Jak napsat životopis pro dobrovolnictví, máte-li jen málo zkušeností
Co když nemáte zkušenosti? Možná jste čerstvý absolvent vysoké školy bez pracovních zkušeností, nebo jste možná pracovali v mnoha zaměstnáních, ale nikdy jste nepůsobili jako dobrovolník pro charitu či jinou dobrovolnickou organizace?
Nebojte se, máme pro vás řešení. Stačí vám několik základních dovedností a chuť se učit nové věci. A to lze prokázat školními projekty nebo zkušenostmi z příbuzných zaměstnání. Pokud jste například někdy pracovali jako zástupce zákaznického servisu, můžete hovořit o všech průřezových dovednostech a zkušenostech. Stejně jako dobrovolník na pozici zaměřené na veřejnost jste byli přátelští a řešili jste různé problémy.
Jestliže jste nikdy nepracovali ani jako dobrovolník, ani jako zaměstnanec na placené pozici, pak vám doporučujeme funkční formát životopisu, ve kterém se můžete zaměřit na své dovednosti, popřípadě na dosažené vzdělání.
Vzdělání dobrovolníka. Je nutné jej uvádět?
Mnoho dobrovolnických pozic vyžaduje alespoň nějaké vzdělání, proto uveďte nejvyšší dosažené vzdělání, ať už máte výuční list, maturitu, nebo třeba doktorát. V části životopisu věnované vzdělání můžete také zdůraznit všechny relevantní dlouhodobější kurzy, které jste absolvovali.
Pokud vaše sekce zkušeností není nejlepší, vaše vzdělání je místo, kde musíte zazářit. Jednoduše vypište informace o svém vzdělání, například takto:
- Název vzdělávací instituce
- Typ a obor vzdělání
- Roky studia
- Hlavní náplň studia, vyznamenání, předměty a cokoli dalšího, co byste mohli chtít přidat
Maturitní obor Sociální práce
2012 až 2016
- Specializace na dětské klienty s lehkým a středně těžkým mentálním postižením
- Průběžná a závěrečná praxe a odborný výcvik v Centru pro mentálně postižené, Olomouc
Dobrovolnické organizace se nejvíce zajímají o vaše dovednosti!
Ať už se jedná o vaši první práci dobrovolníka, nebo máte v této oblasti zkušenosti, většina organizací hledá především měkké dovednosti. Tato práce vyžaduje spolehlivost, odhodlání, silné mezilidské a komunikační dovednosti, schopnost řešit problémy a přizpůsobivost. Měli byste také zmínit konkrétní dovednosti, které jste případně získali, jako je řízení rozpočtu a získávání finančních prostředků pro projekt komunitní péče nebo vaše marketingové dovednosti v oblasti sociálních médií.
Tvrdé dovednosti vhodné k dobrovolnictví- Vedení, koučing
- Řízení projektů
- Marketing
- Vedení rozpočtu
- Plánování směn
- Uživatelská znalost práce na PC
- Řidičský průkaz
- Odhodlání
- Efektivní ústní a písemná komunikace
- silné interpersonální dovednosti
- Schopnost pracovat pod tlakemPřizpůsobivost a časová flexibilita
- Organizace a time management
- Emoční empatie a tolerance
- Silná pracovní morálka
- Týmová práce
- Trpělivost
- Motivace
- Proaktivita
- Iniciativita
- Pozitivní pohled na svět
- Ochota učit se nové věci
Další části životopisu dobrovolníka, které vám zajistí práci v oblasti dobrovolnictví
Existuje velká pravděpodobnost, že ostatní uchazeči budou mít podobné zkušenosti s dobrovolnickou prací jako vy. V dalších doplňkových sekcích proto musíte ukázat, že jste právě vy tím ideálním dobrovolníkem, kterého by měla organizace zaměstnat!
Nezapomeňte v doplňkových sekcích zmínit vše, na co jste hrdí. Tedy jen pokud to souvisí s dobrovolnickou pozicí. Přidejte například:
- Ocenění a certifikáty
- Jazykové dovednosti
- Počítačové dovednosti
- Zájmy a záliby
Přidejte krátký odstaveček "O mně" a představte své zkušenosti nebo silné dovednosti
V oblasti dobrovolnictví panuje stejná konkurence jako v jiných pracovních příležitostech. Ve skutečnosti se o většinu dobrovolnických pracovních míst ucházejí stovky uchazečů, kteří se chtějí stát dobrovolníkem pro vyšší dobro.
Jak tedy upoutat pozornost náboráře a vyniknout? Musíte hned ukázat svou hodnotu! A to v částí "O mně". O co se jedná?
Pod záhlaví s kontaktními údaji napište 2-3 věty, které popisují vaši kvalifikaci a zájem o dobrovolnickou příležitost. Uveďte své dlouholeté zkušenosti a vysvětlete, jak z vás vaše dovednosti a cíle dělají ideálního kandidáta. Zvýrazněte svou vášeň pro dobrovolnickou službu.
- Jestliže nemáte zkušenosti, napište kariérní cíl . Jedná se o stručný popis vašich profesních cílů a aspirací ve 2-3 větách.
- Máte-li již zkušenosti, napište profesní shrnutí . Jedná se o shrnutí vaší dosavadní pracovní dráhy. O pět v několika málo větách.
Ačkoli jsou si oba tyto odstavce velmi podobné, je mezi nimi několik rozdílů... Pojďme si odlišnosti ukázat na konkrétních příkladech.
PříkladyZde je příklad z profesního shrnutí do životopisu dobrovolníka:
Tento dobrovolník svá tvrzení dokládá tvrdými čísly a fakty. Nechybí ani konkrétní příklady z praxe a největší úspěchy z dobrovolničení.
Tento dobrovolník toho o sobě příliš neprozradil. Organizace se toho z tohoto obecně sepsaného profesního shrnutí příliš nedozví.
Zde je příklad kariérního cíle do životopisu dobrovolníka:Tento dobrovolník uvádí přidružené dovednosti a zkušenosti, které se mu budou v jeho první dobrovolnické práci hodit.
Tento dobrovolník toho o sobě příliš neprozradil. Jeho životopis zřejmě zapadne v zapomnění.
Jak vytvořit životopis dobrovolníka, kterým předběhnete konkurenci? Díky našim tipům!
- Zapomeňte na obecné žádosti o zaměstnání bez osobnosti. CV napište na míru dané dobrovolnické pozici.
- Při uvádění své pracovní historie uveďte typ dobrovolnické práce, včetně odvětví nebo oboru. Např.: "Dobrovolnictví v nemocnici" nebo "Blogování o lidských právech a online fundraising pro děti s těžkým tělesným postižením".
- Pozor na jazykové chyby. CV si po sobě musíte zkontrolovat a opravit veškeré jazykové nedostatky.
- Připojte motivační dopis. Zvýšíte jím hodnotu své žádosti o dobrovolnickou pozici.
Shrnutí hlavních bodů aneb jak na nejlepší životopis dobrovolníka?
Gratulujeme! Postupovali jste podle tohoto návodu? Pak jste v nejlepší pozici pro získání pozice, o kterou se ucházíte. Než skončíme, pojďme si v rychlosti projít vše, co jsme se naučili:
- Zvolte správné formátování svého životopisu. Vyzkoušejte obráceně chronologický formát a poté dodržujte osvědčené postupy, pokud jde o rozvržení. Nezapomeňte, že váš životopis musí vypadat profesionálně. Máte-li problém s formální úpravou, použijte profesionální šablonu CV .
- Použijte profesní shrnutí životopisu nebo kariérní cíl, který okamžitě upoutá pozornost personalisty.
- V části týkající se pracovních zkušeností hovořte více o svých úspěších než o svých každodenních povinnostech.
- Napište přesvědčivý motivační dopis.
Motivačním dopisem si můžete zajistit pozvání na pracovní pohovor!
Svůj životopis spárujte s motivačním dopisem, ve kterém vyjádříte své nadšení a zájem o dobrovolničení. Vyzdvihněte v něm nejen své nejsilnější dovednosti, znalosti a zkušenosti, ale také důvody, proč chcete pro danou organizaci pracovat.
Často kladené otázky (FAQ)
Kdo je to dobrovolník?
Dobrovolník je člověk, který věnuje organizaci svůj čas a služby, aniž by za to očekával odměnu. Kromě uspokojení z vykonané veřejně prospěšné práce dobrovolníci někdy získávají další výhody, jako je ubytování a strava, uniforma zdarma, dárky nebo malé stipendium. Mnozí se pro dobrovolnictví rozhodnou na počátku své kariéry jako pro způsob, jak získat zkušenosti a navázat kontakty s profesionály ve svém oboru.
V případě, že budete mít ve své profesní historii i dobrovolnickou činnost, výrazně tím zvýšíte atraktivitu svého CV a svou hodnotu na trhu práce.
Proč se stát dobrovolníkem?
Dobrovolnictví je skvělým způsobem, jak přispět k rozvoji svých dovedností, poznat nové lidi a rozšířit si obzory. Máte-li altruistické motivy, například chcete pomáhat druhým nebo dávat svůj čas a nadšení společnosti, pak je dobrovolnictví skvělým způsobem, jak tuto touhu uspokojit. Jiní působí jako dobrovolníci, aby smysluplně vyplnili svůj čas a navázali nová přátelství.
Co je nutné splnit k dobrovolnictví?
Nejprve je tu požadavek na věk. K výkonu určitých dobrovolnických prací budete muset mít alespoň 18 let. Jiné budete moci vykonávat již od 16 let věku.
Specifičtější požadavky se budou lišit na základě povahy konkrétní dobrovolnické práce. Budete potřebovat určité tvrdé dovednosti, ale také měkké dovednosti, jako je trpělivost, empatie, sebemotivace, časová flexibilita apod.
Abyste získali zajímavou práci jako dobrovolník, budete také potřebovat přesvědčivý životopis. Životopis dobrovolníka by měl zdůrazňovat vaše nadšení, soucitnou povahu a odpovídající dovednosti, a to vše při dobré prezentaci, kterou získáte díky některé z našich šablon CV .
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.