Praktikant neboli paralegal: Životopis začínajícího právníka
Jste studentem či studentkou právního oboru a máte zájem o práci v oblasti právní praxe? Pak je pro vás pozice paralegal neboli právního praktikanta jako stvořená! Jako právní asistent se budete starat o hladký chod právní kanceláře.
Vzorový příklad životopisu paralegal
Soňa Hervínová
Právní praktikantka
123 456 789
sona.hervinova@platforma.com
Praha
O mně
Jsem organizovaná a pečlivá právní praktikantka, která v současné době studuje 4. ročník na právnické fakultě UK v Praze. Hledám si možnost další právní praxe a rozšiřování znalostí z oblasti mediálního práva. Mám dvouleté zkušenosti jako praktikantka v advokátní kanceláři zaměřené na copyright law a legal practice v oblasti multimédií, kde jsem plnila každodenní právně-administrativní úkoly. Jsem proaktivní, dovedu pracovat v týmu i samostatně a plynně ovládám anglický a německý jazyk.
Vzdělání
Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta
Magisterský obor Právo a právní věda
2019 až současnost
- Zaměření na Mediální právo a copyright
- Roční studijní stáž na Streinze Univerzity v Mnichově, 2020 až 2021
Německé gymnázium v Praze, Praha 2
Výuka výhradně v němčině, zakončení německou maturitní zkouškou
2011 až 2019
Pracovní zkušenosti
Advokáti s.r.o., Advokátní kancelář, Praha
Právní praktikantka
Září 2021 až prosinec 2023
- Příprava smluv a tvorba právních dokumentů
- Komunikace s klienty, aktivní účast na jednáních
- Komunikace se soudy, úřady a dalšími institucemi
- Spolupráce s advokáty, právníky a notáři
- V případě nepřítomnosti Office manažera vedení recepce
Dovednosti
- Znalost mediálního práva a copyrightu
- Znalost českých a německých právních předpisů
- Skvělý písemný i mluvený projev v českém, německém a anglickém jazyce
- Spolehlivost, zodpovědnost
- Proaktivita a pracovní morálka
- Časová flexibilita a přizpůsobivost
- Práce pod tlakem a v časové tísni
- Týmový duch
- Preciznost
Počítačové dovednosti
MS Office: Outlook, Word, Excel, PowerPoint
Jazyky
- Anglický jazyk: C1
- Německý jazyk: C2
Zájmy a záliby
- Média a komunikace
- Marketing a PR
K tomu budete muset být proaktivní a flexibilní, dokázat provádět kvalitní právní rešerše, umět spolupracovat v týmu, ale také dokázat unést velké pracovní nasazení a emocionální zátěž, která často právní záležitosti provází.
Jestliže jste se rozhodli pro tuto profesní dráhu, budete muset nejprve své dovednosti zprostředkovat budoucímu zaměstnavateli. A to v podobě konkurenceschopného a kvalitního životopisu paralegal , na jehož základě budete do advokátní kanceláře přijati!
Tento podrobný průvodce vás krok za krokem provede procesem tvorby optimálního životopisu, včetně návrhů konkrétních dovedností a schopností, které byste měli do životopisu právního praktikanta zahrnout. Chybět nebudou ani rady a tipy, jak CV doladit k dokonalosti
Následující příklad životopisu právní praktikantky vám pomůže napsat CV, které nejlépe vyzdvihne vaše zkušenosti a kvalifikaci. Inspirujte se i našimi dalšími příklady , který jsou bezplatně dostupné na našem webu.
Jaké je finanční ohodnocení na pozici paralegal?
Podle Českého statistického úřadu se očekává, že počet pracovních míst pro paralegal, známí také jako právní praktikanti, vzroste v letech 2023 až 2030 o 10 %. Právní praktikanti jsou totiž velkým přínosem pro právní kanceláře, které se snaží snížit náklady a zvýšit efektivitu, protože sazby právních praktikantů jsou nižší než sazby koncipientů nebo advokátů.
Kromě toho korporace stále častěji doplňují své interní právní týmy o právní praktikanty, protože přibývá soudních sporů a potřeby správně interpretovat nové zákony. Z tohoto důvodu bude poptávka po této pozici přetrvávat ještě mnoho let. Nicméně třebaže se počet pracovních míst může znásobit, je také velmi pravděpodobné, že konkurence v rámci tohoto oboru poroste. Plat je slušný a praxe velmi cenná. V důsledku toho je tato pozice atraktivní pro nové studenty práva, takže je nezbytné mít při ucházení se o zaměstnání silný životopis.
Plat bývá uváděn pomocí hodinové mzdy, neboť ve většině případů nebudete pracovat na plný úvazek, ale na poloviční či zkrácený pracovní poměr, například 3 dny v týdnu 4 až 8 hodin denně. Přeci jen ještě studujete, takže souběžně s praxí musíte zvládat i přednášky, semináře a cvičení! V oblasti legal practice si jako paralegal můžete přijít na cca 160 až 200 Kč na hodinu (zdroj: cz.indeed.com ), přičemž více si vyděláte v soukromých advokátních kancelářích v Praze, než v nevládních organizacích na malém městě.

Jak napsat životopis paralegal krok za krokem?
Mnoho uchazečů se správnou kvalifikací často není přijato. V životopise můžete mít vynikající studijní historii i praxi, ale na potenciální zaměstnavatele nezapůsobí, pokud tyto informace nebudou správně uvedeny. Nesprávné formátování a další zdánlivě nenápadné formální chyby ubírají životopisu na důvěryhodnosti. Pokud chcete mít přehled, který zvýší vaše šance na přijetí, pak se řiďte následujícími tipy.
Formát:Vyberte si z níže uvedených typů formátů , a to na základě míry vašich zkušeností:
- Jestliže máte již nějaké právní zkušenosti, chronologický životopis je ukáže nejlépe.
- Pokud měníte povolání nebo jako právní asistent teprve začínáte, zvažte funkční životopis .
- Jestliže přicházíte z jiného oboru, a máte praxi i přenositelné dovednosti, zvolte si hybridní životopis .
Zatímco chronologický životopis je jakýsi standard, funkční životopisy nejsou tak běžné, ale jsou užitečné, pokud nemáte mnoho zkušeností jako právní praktikant. Pokud měníte povolání, použití hybridního životopisu ukazuje, že můžete být pro společnost přínosem a že máte dovednosti potřebné k výkonu dané práce.
Rozvržení:Dále si dejte záležet na celkovém rozvržení a naformátování CV. Veškeré informace uvádějte přehledně tak, aby je bylo možné v textu rychle nalézt.
Neprofesionální písmo, nadměrné, či naopak nedostatečné mezery, nevhodný výběr barev a další chyby ve formátování snižují vaše šance na přijetí, přestože máte působivou studijní nebo kariérní historii.
Držte se klasických písem, jako je Arial a Times New Roman. Mezi řádky nechávejte mezery 1,15 bodu a výsledný dokument uložte jako typ souboru PDF. Nedoporučujeme odesílat CV ve Wordu, protože tento formát často mění svou podobu.
Pamatujte, že jediná gramatická chyba může také ovlivnit vaši důvěryhodnost, proto zkontrolujte pravopis, interpunkci a strukturu vět.
Struktura:

Rozdělte informace do přehledně oddělených sekcí, jako je:
- Hlavička s kontaktními údaji
- Profesní shrnutí či kariérní cíl
- Vzdělání
- Pracovní zkušenosti
- Dovednosti
- Další sekce, zejména jazyky a počítačové dovednosti
Začněte hlavičkou s kontaktními informacemi
Dobrá hlavička životopisu právního praktikanta patří do záhlaví životopisu a měla by obsahovat vaše celé jméno a příjmení použité jako nadpis a pod ním název pozice a vaše kontaktní údaje, mezi nimi zejména telefonní číslo, e-mail a místo bydliště. Máte-li profesní profil na LinkedInu, určitě jej připojte v podobě odkazu.
Příklady
Právní praktikant
234 567 890
vojtech.tomasek@platforma.com
Olomouc
LinkedIn.com/in/vojtechtomasek
Lepší je použít jednoduchý a profesionální název pozice, například "Právní praktikant", a pod ním uvést své kontaktní údaje.
Nejlepší paralegal
Rodinný stav: Svobodný
Věk: 24 let
234 567 890
vojtech.tomasek@platforma.com
Plynární 44, 120 00 Olomouc
LinkedIn.com/in/vojtechtomasek
Špatný příklad obsahuje příliš mnoho zbytečných informací. Není také vhodné se v něm chlubit sám sebou.

Dále uveďte vzdělání, a to i to včetně současně studovaného oboru
Vzhledem k tomu, že jako student právnické fakulty pravděpodobně nemáte sáhodlouhou pracovní historii, doporučujeme začít vzděláním a řádně jej popsat.
Nevadí, že nemáte dostudováno, uveďte současné studium a u doby studia doložte pouze jeho začátek.
Nebojte se uvádět podrobnosti, jako jsou vaše hlavní studijní předměty, profilování, specifikace, akademické úspěchy, studijní stáže apod.
Studujete-li v anglickém nebo jiném cizím jazyce, nezapomeňte tuto informaci uvést. Zaměstnavatelé si velmi cení jazykovou vybavenost právních praktikantů.
PříkladMagisterský obor Právo a právní věda, specializace na rodinné právo
2020 až současnost
- Studijní stáž na Sorbonne Université de Paris, Paříž, září 2022 až prosinec 2022
- Pracovní stáž v právní poradně pro matky samoživitelky, leden 2021 až prosinec 2022
Máte-li již pracovní zkušenosti a předchozí praxi, pochlubte se!
Jestliže jste již v oboru nasbírali určitou praxi, je načase ji detailněji popsat v této sekci, kterou můžete nazvat jednoduše "Pracovní zkušenosti" nebo "Profesní historie".
Hlavní pravidla pro uvádění pracovních zkušeností v životopise jsou následující:
- Nejdříve uveďte nejdůležitější a nejnovější pozice.
- U každé pozice napište název společnosti, pro kterou jste pracovali, pracovní pozici a délku zaměstnání.
- Uveďte stručný přehled svých povinností a úspěchů na každé pozici.
Paralegal
Leden 2022 až prosinec 2022
- Provádění právních rešerší
- Příprava a tvorba nejrůznějších právních dokumentů, zejména podání a smluv
- Zajištění komunikace s klienty a účast na jednáních
- Zajištění komunikace se správními orgány, soudy a úřady
Jak napsat CV bez pracovních zkušeností?
Mnoho uchazečů nebude mít pracovní zkušenosti v oboru, takže žádnou paniku! Jestliže jste v oblasti práva nikdy nepracovali, uveďte přidružené relevantní zkušenosti, ze kterých si odnášíte přenositelné dovednosti, jako je organizace, komunikace nebo schopnost spolupráce.
Jestliže jste třeba v rámci studentské brigády nikdy nepracovali ani v administrativě, zákaznickém servisu apod., neuvádějte za každou cenou pracovní zkušenosti. Namísto toho se zaměřte na své dovednosti, což vám umožní funkční formát životopisu.

Přidejte vyváženou kombinaci tvrdých a měkkých dovedností
"Hledáme proaktivního studenta právnické fakulty, který je samostatný a ochotný učit se nové věci..." Takto nějak začíná nejeden inzerát na pozici paralegal. Inspirujte se v něm při tvorbě této sekce plné vašich tvrdých a měkkých dovedností právního asistenta.
Zaměstnavatelé chtějí kandidáta, který se rychle naučí práci. Pokud máte přenositelné dovednosti, zaměřte se na ně. Přizpůsobte popis svých předchozích pracovních pozic tak, abyste se zaměřili na dovednosti, které přispějí k vašemu úspěchu na pozici právního zástupce. Přečtěte si popis práce a sestavte si seznam svých přenositelných dovedností.
To však neznamená, že můžete svůj životopis zaplnit seznamem padesáti dovedností, omezte se na šest až dvanáct těch nejdůležitějších. Inspiraci můžete čerpat z příkladů, které jsme si pro vás připravili níže:
Znalost práva nebo anglického jazyka a další tvrdé dovednosti paralegal
- Provádění právního výzkumu
- Organizace vyšetřování
- Sepisování žalob
- Tvorba podání
- Poradenství klientům
- Vedení spisů
- Soudní vyjednávání
- Korektury a úpravy právních textů
- Kancelářská administrativa
- Vedení zápisu z porad
Ochota učit se novým věcem a další měkké dovednosti paralegal
- Komunikace
- Organizace
- Multitasking
- Samostatnost
- Orientace na detail
- Dochvilnost
- Flexibilita
- Učenlivost
- Proaktivita
- Profesionalita
Vložte doplňkové sekce
Blýskněte se pomocí doplňkových sekcí, doporučujeme zvlášť vyčlenit zejména jazykové a počítačové dovednosti.
Příklad- Znalost Excelu, Wordu, PowerPointu
- Adobe Acrobat
- Online software pro fakturaci Účtenka.cz
- Anglický jazyk, FCE (First Certifikace of English, 2018), C1
- Francouzský jazyk: B2
Vytvořte působivý kariérní cíl
Jako právní praktikant budete potřebovat vynikající písemné komunikační dovednosti a váš životopis je ideálním místem, kde je můžete předvést. Napište kariérní cíl (sekce "O mně"), které obsahuje klíčová slova životopisu a jasně sděluje, proč jste pro danou práci nejvhodnější.
Prozkoumejte právní firmu, do které se hlásíte. Projděte si její webové stránky a zjistěte, jaké typy případů přijímá. Projděte si sociální média a recenze zaměstnanců, abyste získali představu o tom, čeho si organizace váží. Takto můžete přizpůsobit svůj kariérní cíl konkrétní společnosti a případům, které vám budou pravděpodobně přiděleny.

Váš cíl bude jiný pro právní firmu, která se zabývá rodinným právem, než pro firmu specializující se na právo životního prostředí. Své prohlášení o cíli sestavte na základě specializace firmy a toho, jak můžete úspěšně přispět k řešení jejích konkrétních případů.
PříkladyVidíte ten rozdíl? První kandidát uvedl své konkrétní přednosti a pochlubil se ověřitelným úspěchem. Druhý kandidát jen prohodil několik obecných frází týkajících se práva, ale neuvedl žádné specifické informace o sobě, svých úspěších a silných stránkách.
Rady a tipy, jak zajistit, že váš životopis vynikne
Když personalista prochází hromadu životopisů na určitou pozici, potřebuje rychle zúžit výběr na několik kandidátů. Vzhledem k tomu, že v oboru advokátních praktikantů panuje velká konkurence, často se na jedno pracovní místo hlásí desítky uchazečů. Z logistického hlediska náborový manažer jednoduše nemá čas na pohovory a důkladné zvážení každého kandidáta. V důsledku toho je třeba určit několik potenciálních kandidátů. Z tohoto důvodu proveďte následující a zajistíte si úspěch:
- Nezapomeňte identifikovat klíčová slova z nabídky práce a zahrňte je do svého životopisu.
- Buďte struční. Vyjadřujte se k věci. Vždy uvádějte pouze relevantní informace. Nepřesáhněte rozsah jedné stránky.
- Životopis si po sobě zkontrolujte. Odstraňte formální nedostatky a pravopisné chyby.
- Připojte motivační dopis. Tím se odlišíte od konkurence!
Rekapitulujeme: Pojďme si to shrnout!
- Formát musí odpovídat vaší profesní dráze. Máte-li již nějaké zkušenosti. Volte chronologický formát.
- Začněte hlavičkou. Uveďte pouze relevantní kontaktní informace.
- Podrobně popište současné studium.
- Připojte pracovní historii, máte-li nějakou.
- Namíchejte ideální poměr tvrdých a měkkých dovedností.
- Přidejte počítačové a jazykové dovednosti a jakékoliv další doplňkové sekce, jsou-li relevantní.
- Uložte CV ve formátu PDF. Připojte k němu motivační dopis.

Motivační dopis nesmí chybět!
Motivační dopis pomáhá vysvětlit potenciálnímu zaměstnavateli, proč se na danou pozici hodíte. Umožní vám zdůraznit vaše relevantní dovednosti, zkušenosti a úspěchy a ukázat, jak můžete přispět k cílům společnosti.
Kromě toho vám motivační dopis umožní vyřešit případné obavy, které může mít zaměstnavatel ohledně vaší kvalifikace nebo vhodnosti pro danou pozici.
Často kladené otázky (FAQ)
Kdo je to paralegal a jaká je jeho pracovní náplň?
Paralegal je právní asistent či chcete-li "právní praktikant", tedy student právnické fakulty, který sbírá svou první praxi již při studiu, a to ve většině případů v právní kanceláři, vládní agentuře či na právním oddělení větší společnosti.
Mezi hlavní náplň práce právního praktikanta patří zejména příprava a psaní dokumentů, vedení spisů, provádění právních rešerší, podání smluv, účast na soudních a dalších jednáních, zajištění komunikace se soudy a dalšími právními či správními orgány nebo vedení rozhovorů s klienty. Na rozdíl od právníka nebo advokáta nepotřebuje právní praktikant oprávnění k výkonu právnické či advokátní činnosti.
Jaké bývají nejčastější požadavky na pozici paralegal?
Tak zaprvé je důležité vaše vzdělání, musíte být vysokoškolským studentem některé právnické fakulty (obor Právo a právní věda), a to obvykle 3. až 5. ročníku.
Dále byste samozřejmě měli mít hlubší zájem o konkrétní oblast práva, na kterou se daná advokátní kancelář soustředí (např. korporátní právo, mediální nebo třeba rodinné právo apod.). Dále bývá požadována perfektní znalost jak českého jazyka, tak angličtiny. Další cizí jazyk bude vždy výhodou. Z tvrdých znalostí také nesmíme zapomenout na znalost práce na PC na alespoň uživatelské úrovni.
Z měkkých dovedností je na pozici paralegal kladen velký důraz na svědomitost, pečlivost a smysl pro detail. Dále na proaktivní přístup, kolegialitu či osobní drive. Dále budete potřebovat samostatnost, ale i schopnost spolupráce s ostatními kolegy z kanceláře, a rovněž ochotu učit se novým věcem. V neposlední řadě budete muset být časově flexibilní a zvládat pracovat alespoň 3 dny v týdnu.
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vzorové dopisy ke stažení

