Šéfkuchař: Životopis, se kterým získáte práci v kuchyni vyhlášené restaurace!

Trh práce v oblasti vysoké gastronomie je extrémně konkurenční. Uspěje pouze uchazeč, který pro zaměstnavatele uvaří skvělý životopis šéfkuchaře!Když si představíte pracovní pozice, které vyžadují životopis, pravděpodobně vás napadnou kancelářské práce a vedoucí pozice.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Kuchařská práce však také vyžaduje životopis. Zaměstnavatelé totiž chtějí vědět, že máte všechny schopnosti potřebné k tomu, aby byla restaurace úspěšná. Pokud se tedy ucházíte o pozici šéfkuchaře, budete životopis potřebovat.

📌 Tip: Jste připraveni připravit dokonalý životopis šéfkuchaře? Ukážeme vám, jak na to, díky našim příkladům CVa šablonám ke stažení, díky kterým budete moci strávit více času vařením a méně psaním žádosti o zaměstnání.

Tyto a další naše účinné nástroje vám poskytnou návod, jak krok za krokem postupovat při psaní kritických částí životopisu, včetně profesního shrnutí, části o dovednostech a pracovních zkušenostech.


Šéfkuchař životopis

Platové podmínky šéfkuchaře

Kolik si jako šéfkuchař můžete vydělat v České republice? Podle předního pracovního portálu se průměrný plat šéfkuchaře pohybuje na hodnotě 39 334 Kč (zdroj: cz.indeed.com ).

Jiný server jako průměrný plat na této pozici uvádí částku 34 610 Kč. Ta by při práci na plný úvazek odpovídala hodinové mzdě 194 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).

💡 Poznámka: Výše platu se bude hodně odvíjet od typu restaurace a také jejím umístění. Kde jsou nejvyšší platy? Nejvíce si mohou šéfkuchaři vydělat v Praze a v luxusních restauracích v s převážně zahraniční klientelou (například v exkluzivních hotelích nebo spa a wellness resortech).

Jak napsat působivý životopis, který udělá skvělý dojem?

Co do životopisu uvést a jak to uvést? Obecně platí, že životopis musí prezentovat vaše zkušenosti a silné stránky, díky nimž se na danou pozici šéfkuchaře výborně hodíte. Zdůrazněte své dovednosti v gastronomii i v oblasti managementu a vedení týmu.

Mezi klíčové části životopisu patří:👇
 • Záhlaví s kontaktem včetně online portfolia
 • Profesní shrnutí
 • Pracovní historie
 • Vzdělání
 • Dovednosti

Neváhejte však přidat další části, které podle vás zvýší vaše reference, jako jsou reference, jazykové dovednosti, certifikace a ocenění, odborné kurzy, školení a workshopy, osobní projekty, zájmy a záliby apod.

Základní pravidla formátování: 👇

Náborovému pracovníkovi trvá v průměru pouze několik málo vteřin, než projede zrakem jeden životopis, usnadněte mu čtení toho vašeho. A to pomocí následujících formálních pravidel psaní CV, které se vyplatí respektovat.

Stručnost a výstižnost – to jsou základní pravidla, které musíte ctít. Vaše CV nesmí překročit délku jedné stránky. Jestliže je pro vás obtížné umístit vše potřebné na jedinou stránku, použijte některou z našich předpřipravených jednostránkových šablon CV .

Držte se snadno čitelných písem, jako je Arial, Cambria a Times New Roman. Zachovejte přehledné uspořádání pomocí záhlaví, do kterého vložíte kontaktní informace a další sekcí, do kterých budete uvádět podrobnější vysvětlení pomocí odrážek.

Třebaže vytváříte svůj životopis v souboru Word, než jej odešlete na adresu zaměstnavatele, uložte jej jako soubor PDF. V opačném případě riskujete, že se vámi pracně naformátovaný dokument rozhodí. Životopis odešlete jako typ souboru DOC pouze v případě, že to zaměstnavatel vyžaduje.

Chronologický, funkční či kombinovaný formát?

Co se týče formátu CV (způsobu řazení jednotlivých informací), můžete prozkoumat tři typy formátů životopisu podle toho, který nejlépe vyloží vaše zkušenosti.

Chronologické formáty životopisů

jsou vhodné pro uchazeče, kteří chtějí poukázat na své bohaté zkušenosti, povýšení a další kariérní úspěchy. Tento formát představuje skvělý způsob, jak ukázat své významnější role a odpovědnosti. V chronologickém formátu nejprve podrobně popište svou poslední pozici, poté předchozí zaměstnání atd.


Funkční formáty životopisu

jsou skvělé pro ty, kteří nemají mnoho zkušeností v daném oboru. Tento formát umožňuje zaměřit se na dovednosti a studium a naopak upozadit nedostatečnou profesní historii.


Pro ty, kteří hledají to nejlepší z obojího, budou ideální kombinované životopisy . Takový životopis používá pracovní funkce jako záhlaví a pod každou z nich pak chronologicky podrobně popisuje dosažené výsledky a osvojené dovednosti.

Mějte přehledné záhlaví s aktuálními kontaktními údaji

Vaše záhlaví by mělo být přímočaré a úplné. Je to sice nejjednodušší část životopisu, ale zároveň je velmi důležité, aby byly všechny uvedené údaje správné, protože právě tak vás mohou personalisté kontaktovat pro doplňující otázky nebo pohovory.

Příklady

Zde je jeden z mnoha příkladů záhlaví životopisu, ve kterém je vše potřebné vypsáno na první pohled: 👇

Správně
Ctibor Janek
Šéfkuchař
123 456 789
Ctibor.janek@platforma.com
Kralupy nad Vltavou
LinkedIn.com/in/ctiborjanek
Onlineportfolio.com/ctiborjanek

Takto raději ne! Neuvádějte zbytečné osobní informace nebo e-mail v neprofesionálním formátu!👇

Chybně
Ctibor Janek
Šéfkuchař
Rodinný stav: Ženatý
Datum narození: 7. května 1989
123 456 789
Medvidek89@platforma.com
Kralupy nad Vltavou
LinkedIn.com/in/ctiborjanek

📌 Tip: Můžete připojit fotografii, ta by však měla splňovat určité formální požadavky, o kterých se více informací dozvíte v tomto článku.

Popište své pracovní zkušenosti jako šéfkuchař

Ať už se jedná o pozici zkušeného šéfkuchaře, nebo juniorského šéfkuchaře, detailně popsané zkušenosti v kuchyni vždy posunou váš životopis na přední příčky a zvýší vaše šance na uznání.

Neznamená to však, že musíte uvést vše. Mít hodně zkušeností je skvělé, ale přidat do životopisu všechno znamená, že se ztratí důležité ingredience. Místo toho zkuste být úžasným šéfkuchařem a použijte ideální množství relevantních zkušeností, abyste životopis uvařili tak akorát.

Nyní vyvstává otázka, jaký druh zkušeností uvést do životopisu, abyste zvýšili své šance na úspěch? Ať už se jedná o kuchařskou práci v restauraci, v hotelu nebo o pracovní stáž na pozici pomocníka do kuchyně.

Nezáleží na tom, jak velké nebo malé, od přípravy pokrmů až po vztahy s hosty, vždy uvádějte na prvním místě své nejnovější zkušenosti, ať už se jedná o stáž nebo práci šéfkuchaře. Nezapomeňte dodržovat časové rozvržení od nejnovější po nejstarší zkušenost.

Povinnosti a odpovědnosti šéfkuchaře

Vysvětlení vaší předešlé práce může být ošemetné, protože během svého působení vykonáváte tolik činností, od běžného vaření a zajištění kuchyňského provozu až po finální úpravu jídel a obcházení hostů s dotazem, zda jim pokrmy chutnaly. Stává se tedy dilematem, kterým informacím byste měli přikládat větší význam.

 • Snažte se vždy na prvním řádku uvést číselnou hodnotu, abyste zdůraznili svůj talent, například příprava 6 jídel na týdenním menu apod.
 • Při vysvětlování svých činností vždy používejte odrážky, nikdy však více než 5!
 • Kromě vaření a plánování jídel také uveďte činnosti, při které jste v práci prokázali vůdčí schopnosti, jako je mentorování člena týmu nebo taktika, kterou jste použili při zvládání personálu kuchyně apod.

Příklad

Hotelový restaurace V závětří, Hotel Marien, Praha 1

Šéfkuchař

Září 2002 až květen 2007

 • Řízení kuchyně s velkým objemem 30 zaměstnanců v restauraci s ročním obratem 5 milionů korun
 • Tvorba sezónních jídelníčků a týdenních menu, zavádění inovativních změn a začleňování více vegetariánských a veganských jídel
 • Zajištění, aby týdenní plánování odpovídalo předpokládanému prodeji jídel
 • Vedení ranních a večerních schůzek před směnou, informování zaměstnanců o denních funkcích, rezervacích
 • Motivace týmu a budování silné pracovní morálky

Jak jako šéfkuchař napsat část věnovanou vzdělání?

Cesta ke kuchařině je spíše o praktických zkušenostech než o vzdělání, uvědomte si, že existuje důvod, proč se tomu říká "kulinářské umění". Proto v dnešní době najdete stovky certifikátů, které nabízejí renomované profesní organizace. Krofmě gastronomicky zaměřené střední nebo vyšší odborné školy tak lze absolvovat řadu kulinářských kurzů nebo absolvovat stáže v zahraničí.

V této sekci proto uveďte nejen oficiální středoškolské nebo jiné vzdělání, ale také dlouhodobější gastronomické kurzy a školení. Vždy uvádějte název vzdělávací instituce, název oboru či kurzu, dobu trvání studia a jeho hlavní náplň.

Příklad

Střední hotelová škola, Kroměříž
Maturitní obor Management v gastronomii
2002 až 2006
 • Příprava menu s respektem k sezónnosti
 • Řízení gastronomického provozu
 • Management a marketing v oblasti hotelnictví a gastronomie

Jak uvést dovednosti do životopisu šéfkuchaře ?


Šéfkuchař životopis

Být šéfkuchařem kuchařem je umění samo o sobě a žádné množství teorie nemůže zdokonalit umění, k tomu je důležitá praxe. A v rámci praxe získáváte potřebné dovednosti, které jsou pro šéfkuchaře extrémně důležité a zaměstnavatel je chce ve vašem životopise vidět!

Vždy mějte na paměti, že prvních 4-5 bodů, které uvádíte v sekci dovedností, se musí odrážet ve vašich výše uvedených pracovních zkušenostech. To ukazuje, že jako uchazeči nepíšete jen velkohubě formulované dovednosti, ale že jste je také opakovaně prokázali.

Můžete uvést základní dovedností, jako je sestavování jídelních lístků, bezpečnost potravin, skladování potravin, komunikační dovednosti, pomoc členům týmu atd. Vždy však také zmiňte dovednosti, které vás podle vašeho názoru nejlépe charakterizují, a přidejte dovednosti, které jsou požadovány v popisu práce.

Tvrdé kuchařské dovednosti

Tvrdé dovednosti jsou techniky nebo znalosti, které jste se naučili při školení nebo ve škole. Šéfkuchaři jsou odborníci v kulinářském oboru a mají rozsáhlé znalosti v oblasti potravinářství, obchodu a bezpečnostních předpisů. Podívejte se na náš seznam tvrdých dovedností pro životopis šéfkuchaře:

 • Tvorba jídelních lístků
 • Příprava denního menu
 • Odborné znalosti v oblasti kulinářství
 • Manažerské dovednosti
 • Dovednosti v oblasti služeb zákazníkům
 • Řízení zásobování
 • Sanitace potravin
 • Znalost potravinářských trendů
 • Zajištění hygienických standardů v kuchyni

Měkké kuchařské dovednosti

Měkké dovednosti jsou charakterové vlastnosti, které ukazují, jakým způsobem komunikujete s ostatními na pracovišti. Šéfkuchaři potřebují měkké dovednosti, protože musí delegovat mnoho úkolů a zajistit, aby všichni pracovali harmonicky. Zde je seznam měkkých dovedností pro šéfkuchaře:

 • Organizační dovednosti
 • Komunikační dovednosti
 • Dovednosti v oblasti řízení času
 • Interpersonální dovednosti
 • Dovednosti v oblasti práce s lidmi
 • Vedoucí dovednosti
 • Adaptabilita a časová flexibilita
 • Pozornost k detailům
 • Práce pod tlakem a ve stresu

Zdůrazněním těchto klíčových dovedností v životopise kuchaře získáte výhodu, protože být dobrým kuchařem vyžaduje nejen talent, ale také vedení, organizaci a tvrdou práci.

Další sekce, které byste měli jako šéfkuchař uvést

Váš životopis nyní obsahuje všechny hlavní složky. Chcete-li ho však skutečně okořenit, přidejte několik dalších sekcí.

Zde jsou nejoblíbenější doplňkové části životopisů šéfkuchařů:

 • Certifikace a ocenění : Máte nějaké kuchařské certifikáty nebo kuchařská ocenění? Uveďte je!
 • Jazyky : Stejně jako znalost francouzských kuchařských postupů i indické kuchyně otevírá druhý jazyk mnoho příležitostí. Jako šéfkuchař zřejmě budete vést tým zahraničních kuchařů a minimálně znalost angličtiny je v podstatě nutností!
 • Dobrovolnické zkušenosti : Dobrovolnická práce v životopise vypadá úžasně, ať už jde o životopisy šéfkuchařů nebo juniorů. Držte se však toho, abyste přidali jen ty nejdůležitější případy.
 • Zájmy a záliby : Stejně jako správné víno existují správné koníčky, které se dobře hodí k životopisu kuchaře. Třeba týmové sporty nebo zájem o botaniku a zahradničení. Sport, jako je třeba volejbal, ukazuje, že dobře pracujete v týmu, a komerční kuchyně by měla být sehraným týmem. Zahradničení ukazuje, že máte znalosti o různých druzích ovoce a zeleniny.

Napište přesvědčivé profesní shrnutí

Profesní shrnutí jsou tři až čtyři řádky v horní části životopisu, které popisují vaši kariérní dráhu, pracovní úspěchy, silné dovednosti, pozitivní vlastnosti nebo kariérní cíle.

Potenciální zaměstnavatelé tak mohou posoudit, zda se vaše cíle shodují s hledaným pracovníkem, a pokud ano, dají vašemu životopisu zelenou, a přistoupí k dalšímu čtení.

📌 Tip: Shrnout vaši kariéru v několika větách může být obtížné, takže dobrým trikem je nechat si tento úkol na konec.

Nejprve proto napište celý svůj životopis a nahoře vyberte 2-3 nejlepší úspěchy pro shrnutí. Tímto způsobem bude shrnutí dobře ladit se zbytkem životopisu.

Důležité je také být co nejkonkrétnější. Své úspěchy podložte čísly, abyste působili důvěryhodně a udělali dobrý dojem. Podívejte se, jak by takové profesní shrnutí mělo a nemělo vypadat v profesionálním životopise 👇:

Příklady

Správně
Jsem profesionální šéfkuchař s více než 7 lety bohatých zkušeností se středomořskou kuchyní. Dokážu řídit stravovací služby až pro 30 stolů a zároveň řídit a motivovat personál k co nejlepším výkonům při každé službě. Důsledně vytvářím nové recepty a menu, využívám sezónní suroviny a moderní techniky vaření k tvorbě chuťově vyvážených jídel.

Zde padlo vše podstatné, a to od roků praxe přes silné tvrdé i měkké dovednosti a přidanou hodnotu, kterou může uchazeč nabídnout.

Chybně
Jsem šéfkuchař s více lety zkušeností. Dokážu řídit stravovací služby. Důsledně vytvářím nové pokrmy.

Z tohoto profesního shrnutí profesionalita zrovna netryská. Nevyjadřujte se obecně, vágností nikoho neoslovíte.

Rady a tipy pro skvostný životopis, který porazí konkurenci

Několik rychlých tipů, díky kterým vytvoříte dokonalý životopis:👇

 • Přečtěte si informace o pracovní pozici. Zjistěte si, co přesně daná pozice v konkrétní společnosti obnáší, a ujistěte se, že se na ně váš životopis přímo vztahuje.
 • Na to, abyste zapůsobili na náboráře, máte jen pár vteřin. Nechte za sebe mluvit své zkušenosti – ale ujistěte se, že jsou přizpůsobeny dané pracovní pozici.
 • Pokud máte pochybnosti, podívejte se na naše příklady životopisů a ke tvorbě použijte některou z našich předpřipravených šablon CV .
 • Pokud se specializujete na určitý styl vaření, nezapomeňte ho uvést. Zmiňte se o dalších dovednostech, které jste se naučili, například o tom, že jste cukrář apod.
 • Profesionálně se pochlubte všemi novými kuchařskými technikami, které jste vymysleli. Pochlubte se nějakou svou inovací v zaměstnání, která vás odlišila od konkurence. Jestliže jste vypracovali jídelní lístky, je to vždy velké plus.
 • Odkažte webové stránky nebo online portfolio (pokud je máte), na kterých prezentujete svůj talent v oblasti kulinářského umění. Uveďte odkazy na své profily na sociálních sítích, pokud máte profesní Instagram, můžete na něj uvést odkaz v sekci záhlaví.
 • V závěru si po sobě text zkontrolujte a eliminujte veškeré chyby a překlepy i další formální nedostatky.
 • Podpořte svůj životopis motivačním dopisem, který rovněž přizpůsobíte konkrétní pozici.

Psaní CV v kostce: Shrnutí základních poznatků

Pojďme si na závěr shrnout všechny stěžejní body z tohoto průvodce k vytvoření vítězného životopisu👇:

 • Formát volte na základě své profesní dráhy.
 • Začněte jasným a stručným nadpisem – svým jménem a názvem pozice, o kterou se ucházíte.
 • Pokračujte stručným profesním shrnutí, do kterého uvedete nejlepší informace z životopisu.
 • Podložte své pracovní zkušenosti měřitelnými výsledky.
 • Uveďte své vzdělání a dovednosti, které odpovídají pracovní pozici.
 • Přidejte další relevantní sekce, jako jsou jazyky nebo koníčky.
 • Nezapomeňte sepsat motivační dopis!
📌 Tip: Naše šablony pro tvorbu životopisůvám pomůžou napsat jedinečný životopis šéfkuchaře pro každou žádost o zaměstnání nebo poptávku, kterou podáte. Udělejte dojem na personalisty, vlastníky i manažery restaurací. Naše příklady životopisů kuchařůvám pomohou určit, jak by měly vypadat životopisy v kulinářském oboru.

Chcete získat náskok před ostatními uchazeči? Připojte motivační dopis!


Šéfkuchař životopis

Doplňte svůj životopis průvodním dopisem – jedná se o skvělý způsob, jak svoji žádost ještě více personalizovat. Náborovým pracovníkům tak sdělíte, že jste se o danou společnost ucházeli záměrně a zajímá vás, co nabízí.

Klíčem k napsání vynikajícího průvodního dopisu je být osobní. Udělejte si průzkum a uveďte 1-2 řádky o společnosti a o tom, jak vás oslovila, a poté jej zdvořile ukončete s nadějí, že vaše žádost bude zvážena.

Personalisté, kteří si to přečtou, se pravděpodobně budou cítit oceněni a budou chtít vaši žádost číst dál.

📌 Tip: Pokud chcete takový dopis napsat, podívejte se na naše příklady motivačních dopisůk životopisům.

Často kladené otázky (FAQ)


zivotopis sefkuchare

Je možné získat práci jako šéfkuchař bez zkušeností?

Bez odborných zkušeností musíte prokázat odhodlání, spolehlivost a skutečný zájem stát se kuchařem. S dostatečným odhodláním je však možné vybudovat úspěšnou kariéru bez kvalifikace a formálního vzdělání. Budete však muset začít na nižších pozicích, jako je pomocný kuchař, kuchař, následně hlavní kuchař, sous-chef atd.

Jakou kvalifikaci musí (šéf)kuchař splnit?

Požadovaná kvalifikace závisí na typu gastronomického zařízení, ve kterém pracujete. Většina zaměstnavatelů vyžaduje, aby kuchaři měli minimálně středoškolské vzdělání s maturitou. Mnoho kuchařů navštěvuje pomaturitní kuchařské programy na technických školách nebo školách kulinářského umění. Zaměstnavatel může také požadovat určitý počet hodin praxe nebo roky zkušeností jako pomocný kuchař.

Co je hlavním cílem šéfkuchaře?

Hlavním cílem kuchaře je zajistit hladký a efektivní chod kuchyně včasným plněním objednávek, dodržováním standardů kvality potravin a hygienických předpisů. Dalším hlavním cílem je sestavování jídelních lístků, které jsou nejen oblíbené u zákazníků, ale také splňují požadavky z hlediska prodejních cílů a směrnic pro stanovení cen potravin.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis