Cestovní agent: Životopis, se kterým získáte práci v cestovním ruchu
Chtěli byste pracovat jako manažer či agent u cestovní agentury? Pak nejprve budete muset vytvořit působivý životopis cestovního agenta, který přehledně popíše vaše zkušenosti v cestovním ruchu, včetně informací o předchozích cestovních společnostech, výletních linkách nebo cestovních kancelářích, ve kterých jste působili.
Cestovní agenti jsou mistry v sestavování individuálních zájezdů, které vyhovují jedinečným potřebám a preferencím každého cestovatele. Stejně tak váš životopis je jako cestovní plán na míru, který má potenciální zaměstnavatele provést vašimi profesními zkušenostmi a dovednostmi. V tomto průvodci se seznámíme se zákonitostmi psaní životopisu cestovního agenta, které efektivně vydláždí cestu ke kariérnímu úspěchu.
Je vám tento průvodce psaním životopisu málo? Nezoufejte si! Na našich internetových stránkách v sekci „Příklady“ naleznete řadu dalších vzorových CV, ze kterých můžete čerpat inspiraci. Píšete CVčko v cizím jazyce? Zajímat by vás mohl například životopis v angličtině , francouzštině nebo němčině .
Cestovní ruch: Jak je to s průměrnými platy?
V České republice dosahuje průměrný plat na této pozice hodnoty 28 364 Kč . Alespoň tak vyplývá z údajů z předního pracovního serveru Průměrné platy . A to v případě práce na plný úvazek, který je v ČR dlouhý 40 hodin týdně. Manažer zájezdů na míru si však u renomované cestovní kanceláře může vydělat až o několik desítek tisíc korun více.
Jak CVčko nejlépe naformátovat? Formát, rozvržení a struktura životopisu
Pokud se ucházíte o práci cestovní kanceláře, je důležité pochopit, jak tento základní dokument žádosti o zaměstnání vytvořit.
Při formátování a psaní životopisu se snažte:- dbát na to, abyste všechny uvedené informace byly relevantní a aktuální
- používat jednoduché uspořádání s nadpisy a podnadpisy
- používat krátké odstavce s odrážkami (vyhněte se celým větám)
- nepoužívat žargon, kterému by člověk mimo váš obor práce nerozuměl
Různé formáty životopisů
Existují různé typy životopisů, které budou vyžadovat, abyste použili trochu jiné pořadí nebo formát.
-
Chronologický formát životopisu :
Šablona chronologického formátu životopisu je nejčastěji používaným formátem životopisu a upřednostňuje ji mnoho náborářů. Tento typ životopisu používá jednoduchý popis vaší pracovní historie, vzdělání a zkušeností. V tomto formátu uvedete svou historii zaměstnání od začátku až po poslední pozici. Můžete také zmínit úspěchy, které jste v jednotlivých zaměstnáních získali. -
Formát životopisu založený na dovednostech
:
Formát životopisu založený na dovednostech (známý také jako funkční životopis) je variantou chronologického životopisu, kde jsou místo zaměstnání uvedeny dovednosti. Často jej používají studenti usilující o pozice stážistů nebo o základní pracovní místa, kde máte méně pracovních zkušeností. Naopak tento typ formátu životopisu se často používá také pro pozice projektových manažerů a další pracovní místa, kde je třeba zestručnit a uspořádat velké množství zkušeností.
Jednotné rozvržení a struktura životopisu
Formát životopisu by měl být v celém textu konzistentní – to znamená, že pokud jste si jako typ písma zvolili Arial, měli byste ho používat i nadále. Rovněž rozvržení vašeho životopisu by mělo být konzistentní, nadpisy by měly být zarovnány stejně a jednotlivé oddíly by měly mít podobný formát.
Typ písma v životopise
Při výběru typu a velikosti písma je důležité zajistit, aby bylo čitelné a aby byl text v celém životopise rovnoměrně rozdělen.
Vyhněte se používání malých velikostí písma, protože to může ztížit čitelnost textu a omezit množství informací, které se snažíte vměstnat na jednu stránku.
Co se týče typu písma, zvolte něco jednoduchého, jako je Times New Roman nebo Arial; nepoužívejte nic příliš efektního, protože by to odvádělo pozornost od obsahu vašeho životopisu.
Životopis strukturujte následovně:- Záhlaví, do kterého uvedete kontaktní údaje
- Profesní shrnutí
- Pracovní historie
- Vzdělání
- Dovednosti
- Doplňkové sekce, třeba jazyky, počítačové dovednosti nebo zájmy a záliby
Přizpůsobení životopisu pracovním pozicím
Váš životopis a motivační dopis by měly být přizpůsobeny každé žádosti o zaměstnání. Pečlivě si prostudujte popis pracovní pozice a zjistěte, co zaměstnavatel požaduje (nemusí to být přímo uvedeno), např. příslušné dovednosti, kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti. Přizpůsobte své dovednosti a zkušenosti požadavkům jednotlivých pracovních míst - pokud tak učiníte, zvýšíte své šance na získání pohovoru.
Začněte kontaktními údaji, které vložte do záhlaví CV
Začneme velmi jednoduše. Klikněte do záhlaví dokumentu a vložte do něj své aktuálně platné kontaktní údaje. Při jejich uvádění si dvakrát zkontrolujte jejich správnost. S překlepem v telefonním čísle se vám s pozváním na pracovní pohovor nikdo nedovolá!
Nejprve uveďte své celé jméno i příjmení, přidejte k němu akademický titul, máte-li jej, pokračujte názvem své profese, telefonním číslem, e-mailovou adresou, místem bydliště a odkazem na profil na LinkedInu. Může to vypadat třeba takto:
Příklad
Agent cestovní kanceláře
123 456 789
Filip.novy@platforma.com
Mladá Boleslav
LinkedIn.com/in/filipnovy
Jak poutavě uvést svou pracovní historii?
Uveďte zkušenosti v opačném chronologickém pořadí (nejnovější zkušenosti jako první). Popište své povinnosti ve stručných bodech, které obsahují konkrétní příklady z vaší praxe. Zaměřte se na ty dovednosti a silné stránky, které máte a které jste označili za důležité pro váš obor. Pokuste se do nich zahrnout klíčová slova specifická pro dané odvětví.
Příklady
Manažer zájezdů šitých na míru
Leden 2012 až květen 2017
- Příprava podrobných itinerářů, včetně prohlídek historických památek, nákupních center a zábavy v okolí
- Vyšetřování stížností zákazníků na dopravní ubytovací zařízení a různé poskytovatele služeb souvisejících s cestováním
- Spolupráce s hotely a leteckými, autobusovými a výletními linkami s cílem zjistit dostupnost a rezervovat průjezd nebo pobyt
CK Thinspo a.s., Praha
Agent cestovní agentury
Září 2022 až současnost
- Schůzky se zákazníky a diskutování s nimi o zahraničních a tuzemských cestovních a turistických balíčcích.
- Vypočítávání cestovních nákladů a nákladů na ubytování v rámci rozpočtu zákazníka a nabídky doporučení pro úsporu nákladů, například zájezdy mimo sezónu
- Poskytování cestovních brožur a literatury o destinacích s informacemi o zajímavých místech, které odpovídají potřebám zákazníků
Vzdělání nepodceňujte
Vzdělání je jednou z několika klíčových částí, které zaměstnavatelé v životopisech hledají. Tyto informace informují pracovníky, kteří vedou pohovor, o vašem vzdělání, což může být užitečný způsob, jak lépe pochopit, zda se na danou pozici hodíte.
Pokud je vaše vzdělání obzvláště relevantní pro danou pozici nebo obsahuje nějaké doklady, které jsou pro danou práci vyžadovány, může vás tato část rychle odlišit od ostatních kandidátů.
Personalisté hledají několik základních informací, když procházejí vaši sekci o vzdělání, včetně:
- Název vaší školy, umístění vaší školy
- Váš studijní obor
- Doba trvání studia
Také můžete přidat několik odrážek s hlavní náplní studia, akademickými úspěchy apod., a to pokud je to relevantní nebo máte těsně po škole
Nakombinujte nejlepší tvrdé a měkké dovednosti
Důležitou součástí životopisu je oddíl věnovaný dovednostem, protože personalistům poskytuje rychlý přehled o vašich schopnostech. Tři klíčové body pro napsání efektivní sekce dovedností v životopise jsou:
- vědět, jak uvést dovednosti, které zaměstnavatele zaujmou
- pochopit, jaké dovednosti jsou pro váš životopis nejvhodnější
- vybrat jen 5 až 10 nejrelevantnějších z nich
Cestovní agenti mají řadu tvrdých i měkkých dovedností, a pokud se ucházíte o tuto pozici, je důležité, abyste všechny tyto dovednosti a své pracovní zkušenosti uvedli ve svém životopise. Potenciální zaměstnavatelé chtějí vědět, že dokážete jejich klientům pomoci najít, rezervovat a naplánovat dovolenou, a nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je doplnit své zkušenosti a dovednosti do životopisu.
Tvrdé (technické) dovednosti
- Odborné znalosti v oblasti prodeje
- Dovednosti v oblasti služeb zákazníkům
- Vyjednávání a umění přesvědčit
- Funkční znalost trendů v cestovním ruchu
- Průzkum destinací
- Software (například systémy pro správu cestování a CRM)
- Jazykové znalosti
Měkké dovednosti (osobní vlastnosti)
- Interpersonální dovednosti
- Pozornost věnovaná detailům
- Organizační schopnosti
- Schopnost pracovat pod tlakem
- Ústní a písemné komunikační dovednosti
- Řešení konfliktů
- Řešení problémů
Vložte další relevantní části
Ano, personalisté se skutečně dívají na další informace v životopise, i když se zdá, že s vaší prací nebo kariérou souvisí jen velmi málo. Zde můžete přidat příslušná sportovní, akademická nebo jiná profesní uznání a ocenění. Mezi ně by mohly patřit například:
- Ocenění a úspěchy
- Kurzy a školení
- Jazykové dovednosti: Čeština často nestačí! Ujistěte se, že jste do CV uvedli všechny cizí jazyky, které ovládáte!
- Koníčky a zájmy
- Certifikáty
Přidejte profesní shrnutí či kariérní cíl životopisu
Profesní shrnutí životopisu je část životopisu, kde v podstatě vysvětlujete, proč se ucházíte o danou práci. Neměl by být delší než několik vět.
- Jste zkušený odborník? Použijte shrnutí životopisu, které popisuje vaše relevantní profesní zkušenosti.
- Právě začínáte svou kariéru? Použijte kariérní cíl životopisu. V této krátké zprávě jsou zmíněny vaše kariérní cíle podpořené dovednostmi a úspěchy.
Příklad profesního shrnutí
Rady a tipy, díky kterým bude vaše CV nejlepší!
Náboroví manažeři i personalisté tvrdí, že v poslední době se jim na stole objevuje více špatně napsaných životopisů než kdykoli předtím. Přilákejte více nabídek na pohovor a ujistěte se, že váš životopis nevyřadí z úvahy, pokud se budete řídit těmito klíčovými radami:
Formátujte svůj životopis chytře : Bez ohledu na to, jak dobře je váš životopis napsaný, nebude při prvním čtení důkladně přečten. Letné přeběhnutí životopisu pohledem je obtížnější, pokud je špatně čitelný, špatně uspořádaný nebo přesahuje dvě strany.- Používejte logický formát a široké okraje, čisté písmo a jasné nadpisy
- Selektivně používejte tučné písmo a kurzívu, které pomáhají vést čtenářovo oko
- Používejte odrážky, abyste upozornili na důležité body (např. úspěchy)
- Zaměřte se na to, co jste v práci dělali, NE na to, co bylo vaší náplní práce, v tom je rozdíl.
- Nejdříve uveďte jeden nebo dva horní řádky popisu práce a poté vyjmenujte své úspěchy.
- U každého bodu se zeptejte sami sebe: Jaký přínos mělo to, že jsem dělal/a to, co jsem dělal/a?
- Úspěchy by měly být jedinečné pro vás, ne jen seznam toho, co dělal někdo jiný
- Vyvarujte se používání obecných popisů pracovních míst, o která jste se původně ucházeli nebo která jste zastávali
- Zahrňte a zdůrazněte konkrétní úspěchy, které představují komplexní obraz vaší prodejnosti.
- Kvantifikujte své úspěchy, abyste zajistili větší důvěru personalisty, a tím vyvolali zájem o procenta, dolary, počet zaměstnanců atd.
- Pracujte zpětně s kvantifikací svých úspěchů tak, že se zeptáte: Kdybych neudělal X, co by se mohlo stát?
- Přiklánějte se ke konzervativnímu stylistickému pojetí. Vyzkoušejte některou z našich profesionálních šablon CV .
- Vaše úspěchy, psaní bez chyb, gramaticky správně, snadně čitelné a čisté písmo udělají dojem za vás.
Motivačním dopisem posunete svou žádost o zaměstnání dál!
Motivační dopis k životopisu nebo žádosti o zaměstnání je stručná prezentace vašich zkušeností a dovedností ve formě vyprávění. Účelem motivačního dopisu je zdůraznit nejdůležitější informace z vašeho životopisu a přidat další důvody, proč byste měli být přijati. Jde o vzhled a obsah – abyste neudělali chybu ani v jednom, přečtěte si našeho podrobného průvodce psaním motivačního dopisu!
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.