Jak napsat CV, pokud jste příliš kvalifikovaní: Životopis pro překvalifikované osoby

Hledáte si práci, procházíte nabídky, rozesíláte životopisy, avšak nedostává se vám žádné odpovědi? Možná jste překvalifikovaní!

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Máte akademické tituly, působivou pracovní historii, nesčetné množství specifických dovedností...ale ouha! Vaše žádost o zaměstnaní je opakovaně zamítána.

Ano, je to nespravedlivé. V podstatě jste trestáni za to, že jste až příliš dobří. Co si tedy počít v případě, že o práci hodně stojíte, nicméně na personálním oddělení vás vyhodnotili jako "překvalifikovaného kandidáta"?

Napište přizpůsobený životopis pro překvalifikované osoby , díky kterému získáte práci, která zcela neodpovídá úrovni vašeho vzdělání a pracovních zkušeností.

📌 Tip : Prohlédněte si naše příklady životopisů podle oboru , jež vám poslouží jako inspirace při tvorbě vlastního CV. Chcete-li mít CV hotové za pár minut, použijte jednu z našich profesionálních šablon , do níž stačí vyplnit potřebné informace.


Jak napsat CV

Proč může být přílišná kvalifikace problém?

Příliš vysoká kvalifikace bohužel bývá problematická. Při pohledu na vaše vysokoškolské tituly a bohatou pracovní historii si o vás na personálním oddělení automaticky myslí, že byste se lépe hodili na vyšší pozici. Je to logické, neboť jako kandidát s vysokou kvalifikací hrozí, že na dané pozici nesetrváte dlouho, a zaměstnavatelé nemají rádi fluktuaci svých zaměstnanců !

To je jeden z hlavních důvodů, proč zaměstnavatelé hledají uchazeče, jejichž akademický titul i praxe odpovídá požadavkům, které uvádí popis pracovní nabídky.

Jaké jsou další důvody, kvůli kterým se zaměstnavatelé vyhýbají překvalifikovaným kandidátům? Pochopení těchto důvodů vám pomůže následně upravit CV i motivační dopis tak, abyste prokázali, že se na pozici hodíte navzdory vysoké kvalifikaci.

  • Nuda v práci : Zaměstnanec, kterého jeho práce baví, je spokojený a při práci celkově efektivnější. V případě přílišné kvalifikace se zaměstnavatelé obávají, že se budete v práci flákat, nebo že odejde za lepším, jakmile se naskytne příležitost.
  • Překvalifikovaná místa bývají dočasná : Zájemci o práci pod jejich úroveň vzdělání a zkušenosti si místo hledají jen na dočasnou dobu, či na zkrácený úvazek. Zaměstnavatelé však chtějí někoho, kdo v práci vydrží dlouho a bude pracovat na plný úvazek.
  • Neschopnost přijímat úkoly od nadřízených s nižší kvalifikací : Další obavou zaměstnavatelů je potenciální neschopnost přijímat pokyny od nadřízených, kteří mohou mít nižší kvalifikaci než vy.
  • Příliš vysoký plat : Zaměstnavatelé také nechtějí kandidáta přeplatit. S vyšší kvalifikací je možné, že si řeknete o víc, než kandidát s nižší úrovní vzdělání a profesní historie.

Jak napsat životopis, jste-li pro danou pozici překvalifikovaní?

CV by sice mělo vypovídat o vaší kariéře a nesluší se v něm lhát, nicméně je přípustné určité informace vynechat a prezentovat se jako kandidát, jenž se pro danou práci hodí.

Níže uvádíme hned několik užitečných strategií, díky kterým se budete moci prezentovat jako kandidát s náležitou kvalifikací, a neodradíte tak potenciální zaměstnavatele.

  • Zvolte si vhodný formát : Třebaže máte na výběr z několika typů životopisu , doporučujeme vám funkční formát, díky kterému budete moci vyzdvihnout své dovednosti a upozadit profesní historii.
  • Životopis přizpůsobený na míru pracovní pozici : Před samotným psaním CV si pečlivě přečtěte popis pracovní náplně a požadavků na vhodného kandidáta, vyhledejte v nich klíčová slova a následně je zahrňte do své žádosti. Zaměřte se zejména na to, jaké vaše zkušenosti odpovídají požadované práci – ty uveďte. Naopak neuvádějte vzdělání, zkušenosti a dovednosti jdoucí nad rámec potřeb společnosti.
  • Použijte jednoduchý jazyk : Doporučujeme napsat CV jednoduchým jazykem bez složité terminologie z oboru. Nebudete tak na první pohled nápadní a dostanete se do užšího výběru i navzdory vyšší kvalifikaci.
  • Přeskočte první kolo přijímacího procesu : Je-li to možné, přeskočte kolo prvního zaslání CV a kontaktujte přímo osobu pověřenou náborem nových zaměstnanců, a to telefonicky nebo e-mailem. V prvním kole komunikace se zaměstnavatelem se tak vyhnete zaslání životopisu, který by poukázal na vaši přílišnou kvalifikaci.
  • Buďte selektivní : Jaké jsou specifické požadavky zaměstnavatele? Máte-li příliš vysokou kvalifikaci, je možné některé informace zestručnit, avšak musíte si dát pozor, abyste je nezkreslili. Neuvádějte dovednosti vyšší úrovně, jež se netýkají dané pozice.
  • Udělejte ze své vysoké kvalifikace svou přednost : V motivačním dopise i při ústním pohovoru zdůrazněte, že vaším zaměstnáním společnost získá někoho, kdo má potenciál posouvat se výše po kariérním řebříčku. Tuto vlastnost ocení zejména velké korporace.

E-mailová adresa a další kontaktní údaje

Své CV začněte kontaktními údaji. V ideálním případě je vložte do záhlaví dokumentu, ušetříte tím tak cenné místo. Mezi kontaktními údaji uveďte následující:

  • Celé jméno a příjmení
  • Název profese
  • Telefonní číslo
  • Emailová adresa
  • Místo bydliště
  • Odkaz na online profil na síti LinkedIn (je-li to vhodné)

Příklady

Správně
Marek Král
Montážní dělník
721 386 554
marek.kral@seznam.cz
Pardubice

Chybně
Ing. & Mgr. Marek Král, PhD.
Montážní dělník
Věk: 36 let
Rodinný stav: Ženatý
721 386 554
marecek@seznam.cz
Slívová 23, Pardubice 2, 1200
LinkedIn.com/in/marekkral

Při uvádění kontaktních údajů nemusíte zmiňovat osobní informace, jako je věk, datum narození, rodinný stav apod. V případě bydliště postačí název města, nevypisujte celou fyzickou adresu.

Emailová adresa by měla být v profesionálním formátu, vyhněte se používání přezdívek nebo zdrobnělin jména! Jestližeshnutí vaše adresa nevypadá profesionálně, založte si novou!

📌 Tip : Máte-li přílišnou kvalifikaci, pak zvažte uvedení akademických titulů v nadpisu životopisu, který by měl nést vaše jméno. Ihned byste tak upozornili na úroveň dosaženého vzdělání a mohli se tak velmi rychle diskvalifikovat.


Životopis pro překvalifikované osoby

Profesní shrnutí a jak v něm skrýt překvalifikovanost

Za kontaktní údaje patří část věnovaná profesnímu shrnutí. Jedná se o krátký odstavec, ve kterém je možné (podobně jako v případě motivačního dopisu) shrnout svou kvalifikaci. Níže uvádíme tipy, jak tento prostor efektivně využít, třebaže máte vysokou kvalifikaci.

  • V profesním shrnutí uveďte, z jakého důvodu přecházíte do nového sektoru, nebo proč měníte kariéru. Vysvětlíte tak, proč máte zájem o pozici pod úrovní své kvalifikace.
  • Opět platí, že byste měli používat co nejjednodušší jazyk. Vyhněte se zmínkám o dlouholeté historii a silných odborných znalostech.
  • Vysvětlete kariérní změnu tak, aby bylo jasné, proč se ucházíte o pozici na nižší úrovni. Příklad: Možná pracujete v oboru, ve kterém vás povýšení dovedlo na manažerské pozice a odvedlo od práce, která vás skutečně baví a naplňuje.

Příklady

Správně
Jsem vystudovanou lékárnicí, kterou manažerská pozice v oblasti pharmakovigilance odvedla od původní profese. Nyní bych se chtěla navrátit k původní práci, která má smysl a baví mě. Vynikám pečlivostí, ochotou a trpělivostí. Klientům v lékárně ráda poradím s výběrem a nabídnu nejvhodnější produkt.

Chybně
Jsem vysoce kvalifikovaná odbornice na oblast pharmakovigilance, která si aktuálně hledá práci jako lékárnice. Mám za sebou více než 15 let praxe, mám bohaté zkušenosti s oznamováním vedlejších účinků léků, v práci jsem proaktivní, asertivní a komunikativní.

Pracovní zkušenosti a jak je správně popsat

Co se týče pracovní historie, uveďte pouze relevantní pracovní zkušenosti. Pamatujte, že máte možnost některé zaměstnání odstranit. Neuvádějte proto pozice, kvůli kterým vypadáte příliš kvalifikovaně.

💡 Poznámka : Vynecháte-li určitou pracovní zkušenost, při pohovoru to může vyvolat otázku, co jste v dané době dělali. Během pracovním pohovoru proto buďte připraveni vše vysvětlit.

Zaměřte se na to, co zaměstnavatel hledá, a ukažte mu, že to umíte. Pokud některé vaše zkušenosti nejsou součástí popisu práce, nezmiňujte je.

Dosažené vzdělání překvalifikované osoby

Většina dnešních kvalifikovaných pozic vyžaduje alespoň bakalářské, nebo magisterské studium. Pokud jste se však vzdělávali nad rámec a získali další tituly, jako je Ph.D., MBA apod., neuvádějte tuto informaci do svého životopisu.

Je skvělé, že máte doktorát z biomedicíny, ale jestliže je činnost zaměstnavatele a pracovní místo zaměřeno na finance a účetnictví, vaše další studium nebude mít příliš velký význam a může zaměstnavatele spíše rozhodit, než aby vám pomohlo.

Pamatujte, že nejste povinni uvádět všechny akademické tituly, jež jste kdy získali. Vynechejte tituly z vysoké školy, pokud si myslíte, že jsou pro získání požadované pozice zbytečné. Nemusíte inzerovat, že máte více titulů, než zaměstnavatel hledá. Také nechcete, aby zaměstnavatel očekával, že si kvůli svému titulu řeknete o vyšší plat.

Dále se můžete rozhodnout u studií neuvádět data. Tím nedáte prozradit, kolik je vám let a nenaznačíte, že máte přespříliš zkušeností.

Výběr nejlepších dovedností

I zde platí, že byste měli vybrat jen nejrelevantnější dovednosti, které odpovídají požadavkům na kandidáta v nabídce. Do životopisu nakombinujte tvrdé i měkké dovednosti, jež jsou k výkonu pozice vhodné, a při práci je využijete.

📌 Tip : Podívejte se, jak správně vybrat vhodné dovednosti a schopnosti do životopisu. Podrobný návod s konkrétními příklady naleznete zde .

Další sekce, které mohou životopisu pomoci

Přidejte do CV další části, kterými dokážete, že se na pozici hodíte. Měníte-li kariéru, pak doporučujeme uvést zejména rekvalifikační kurzy, další odborné kurzy, školení a workshopy.

Dále se vyplatí uvést znalost cizích jazyků a dosaženou jazykovou úroveň, a jakékoliv další informace, jež vám mohou pomoci získat místo.

Rovněž zvažte přidání zájmů a zálib , mohou vám pomoci prezentovat se v jiném světle a odvést pozornost od překvalifikovanosti.


Jak napsat CV

Profesionální tipy, jak váš (překvalifikovaný) životopis vyladit k dokonalosti

Prostřednictvím CVčka vytváříte první dojem na potenciální zaměstnavatele. Nenechte se diskvalifikovat z výběru kvůli překvalifikovanosti. Přizpůsobte CV tak, abyste se pro danou práci maximálně hodili a nepůsobili tak překvalifikovaně. Vyhnete se tak automatickému odmítnutí za strany zaměstnavatele.

Hlásíte-li se o práci, o níž víte, že nedosahuje úrovně vaší kvalifikace, použijte při tvorbě CV následující stěžejní tipy, díky kterým se dočkáte pozvání na pohovor.

  • Přizpůsobte své CV na míru požadavkům a popisu pracovního místa.
  • Neuvádějte přesné roky studia a vynechte doktorandské a další vyšší akademické tituly.
  • Vyškrtněte méně relevantní zkušenosti, máte-li příliš dlouhou pracovní historii.
  • Vysvětlete svou situaci v profesním shrnutí a motivačním dopise.
  • Při psaní použijte jednoduchý jazyk bez složité terminologie.
  • Chyby se nehodí do žádného životopisu, CV si proto po sobě několikrát překontrolujte.
  • Zaměřte se i na vizuální stránku. Použijte moderní šablonu CV , která udělá skvělý dojem.
  • Připojte motivační dopis, který zvýši vaši šanci na úspěch!

Shrnutí na závěr, aneb jak napsat životopis jako překvalifikovaný kandidát?

  • CV musí být stručné a výstižné! Napište jej na jednu stranu.
  • Začněte kontaktními údaji.
  • Pokračujte profesním shrnutím.
  • Následuje sekce věnovaná zkušenostem.
  • Uveďte i absolvované školy.
  • Namixujte vhodnou kombinaci tvrdých i měkkých dovedností.
  • Přidejte další sekce, jež vám pomohou porazit konkurenci.
  • Uveďte kvalifikace, jež se nejvíce shodují s danou pracovní pozicí, a zvažte, co byste mohli ze svého životopisu vynechat, aby lépe odpovídal požadavkům.

Vaše CV je sebepropagační nástroj, jenž vám pomůže dostat se k pohovoru. Uvedení příliš mnoha informací nebo irelevantních informací dá zaměstnavateli jen další důvod k tomu, aby vaši žádost smetl ze stolu. Pečlivě si prostudujte nabídku práce a udělejte si průzkum, abyste skutečně pochopili, jaké dovednosti a zkušenosti jsou pro danou pozici požadovány. Jen tak budete moci svou kvalifikaci představit v tom nejlepším světle. Ne vše, čeho jste dosáhli, bez ohledu na to, jak významné to je, je vhodné uvádět v životopise.


Životopis pro překvalifikované osoby

Překvalifikovaný životopis? Vysvětlete svou situaci v motivačním dopise!

CV není všechno! Součástí žádosti o zaměstnání je i motivační dopis. Využijte tento další prostor k tomu, abyste dokázali, že jste vhodným kandidátem navzdory vysoké kvalifikaci.

Existuje mnoho důvodů, proč se můžete hlásit na místo, které neodpovídá vaší kvalifikaci. Možná, že jste odešli do důchodu, ale chcete i nadále pracovat a neztratit kontakt s oborem, nebo jste možná objevili novou vášeň pro obor mimo vaši kariérní dráhu, či jen potřebujete změnu a odpočinout si od manažerské práce. Ať už je váš osobní důvod jakýkoliv, vysvětlete jej v motivačním dopise!

Doporučujeme napsat poutavý motivační dopis, který vypovídá o tom, proč vás daná pozice zajímá, jakou vazbu cítíte k dané společnosti a jak se díky svým zkušenostem, dovednostem a talentu hodíte na danou pozici. Nezapomeňte dostatečně vysvětlit, proč se o místo ucházíte navzdory vysoké kvalifikaci.

Dodejte zaměstnavateli jistotu, že je pro vás daná příležitost výzvou a že v ní budete působit i za rok. Zaměstnavatel musí vědět, že práci neberete jen proto, že nemůžete najít nic lepšího. Musí mít také jistotu, že nebudete rychle utíkat k jinému zaměstnavateli za lepší prací, jakmile se situace na trhu zlepší či se otevře jiná příležitost, která bude více odpovídat úrovni vašich zkušeností z předchozích pozic.

💡 Poznámka : V motivačním dopise se nerozepisujte o své kvalifikaci, spíše uveďte podrobnosti ohledně své motivace a vysvětlete, proč byste právě vy byli vhodným kandidátem.

Překvalifikovanost můžete vysvětlit i během pohovoru

Jestliže během pohovoru dojde na téma příliš vysoké kvalifikace, zeptejte se konkrétně, proč má zaměstnavatel obavy. To vám umožní poskytnout co nejlepší odpověď. Koneckonců, zaměstnavatel si může myslet, že jste překvalifikovaní, protože máte vysokoškolský titul, aniž by si uvědomil, že je z nesouvisejícího oboru. Věnujte nějaký čas přípravě odpovědi na otázky týkající se nadměrné kvalifikace, abyste byli na odpověď připraveni.

Především se nenechte odradit, jestliže vás stále odmítají přijmout do zaměstnání kvůli nadměrné kvalifikaci. Změnami v životopise, motivačním dopise a předpřipravenými odpověďmi během pohovoru můžete tuto překážku překonat.

Často kladené otázky (FAQ)

Jak poznat, že jste pro danou práci příliš kvalifikovaní?

Jakmile zjistíte, že působíta jako překvalifikovaní, pomůže vám to ulehčit proces hledání práce. Lépe pak určíte, na jaká místa se hlásit, a na jaká nikoliv. Jak však zjistit, zda jste překvalifikovaní?

  • Nejste nadšeni rolemi a povinnostmi uvedenými v nabídce práce.
  • Nejste zvědaví nebo netoužíte se naučit něco nového, a to zejména o svém oboru nebo odvětví.
  • Plat, který jste měli dříve, je výrazně vyšší než ten, který nabízí potenciální zaměstnavatel.
  • Překračujete všechny požadavky uvedené v popisu práce.

Máte-li svůj důvod, proč chcete právě tuto pozici, přestože máte nadměrnou kvalifikaci, najděte si někoho, kdo vám pomůže zformulovat, proč jste pro tuto pozici přece jen vhodnou osobou.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá