Pomocný kuchař neboli line cook: Životopis, se kterým získáte práci v restauraci v ČR i zahraničí

Jako pomocný kuchař budete důležitou součástí každého dobrého restauračního provozu, protože vždy pomůžete hlavnímu kuchaři nebo šéfkuchaři s každodenní přípravou jídel. Proto je zaměstnávání pomocných kuchařů v restauraci při vytváření personálu velkou prioritou a pro kuchaře je k dispozici mnoho příležitostí.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

V restauračním průmyslu však panuje velká konkurence a vedoucí kuchyní chtějí zaměstnat kuchaře na lince s dobrými dovednostmi a zkušenostmi. Aby váš životopis vynikl, je důležité udělat dobrý první dojem. Přečtěte si, jak vytvořit životopis pomocného kuchaře , který upoutá pozornost manažera, a další tipy, jak zvýšit své šance na přijetí na pozici kuchaře linky ve vaší vysněné restauraci.

📌 Tip : Podívejte se na naše předpřipravené vzory životopisů , se kterými uděláte skvělý první dojem!

Hledáte inspiraci? Projděte si naše příklady životopisů podle oboru, mezi kterými nechybí ani gastronimie. Zajímat by vám mohl například životopis šéfkuchaře , barmana či manažera restaurace .


Line Cook životopis

How to write your line cook resume in English? Follow our example!

Are you tempted to work as a line cook abroad? Do culinary arts at the top level and get a job in the best restaurants? Write your line cook resume including professional summary of resume objective, work experience, education, skills and knowledge of the job in a foreign language!

Do you want to write your line cook resume in English? Here you will find all you need to know about English resume. Also, with us you can write a line cook resume in Spanish, French, German or Polish. We have also prepared a detailed guide how to write a cover letter in English. You can check it here .

Line cook resume example in English

You can find the job as a line cook in the restaurant abroad by writing your resume in English. Get some inspiration about the resume format, layout and structure along with writing tips here .

Kolik si jako pomocný kuchař můžete vydělat v ČR a kolik v zahraničí?

Hledáte si práci jako line cook (pomocný kuchař) v zahraničí? Pak věřte, že si v zahraniční restauraci vyděláte výrazně více. Zatímco v České republice dosahuje průměrný plat pomocného kuchaře dosahuje 22 575 Kč hrubého měsíčně, což by odpovídalo hodinové mzdě v hodnotě cca 126 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ), ve Spojených státech už je to 17,17 dolaru na hodinu (v přepočtu cca 370 Kč). V zemích západní Evropy pak pomocný kuchař dostane mezi 9 a 10 eury na hodinu (zdroj: www.indeed.com ).

💡 Poznámka : Výše platu se odvíjí od mnoha zákonitostí, jako je lokalita, typ restauračního provozu, velikost pracovního úvazku, pracovní směny o víkendech a státních svátcích, míra pracovních zkušeností apod.


Line Cook životopis

Tvorba CV pomocného kuchaře krok za krokem

Životopis pomocného kuchař by měl sloužit jako vaše vizitka, kterou překládáte manažerovi restaurace. Chcete udělat dobrý dojem pomocí profesionálně vypadajícího a snadno připravitelného životopisu, ve kterém uvedete své zkušenosti, dovednosti, vzdělání a případné další relevantní školení, certifikáty nebo zkušenosti. Takový postup vám pomůže vytvořit dobře zpracovaný životopis pomocného kuchaře, který bude vynikat mezi konkurencí.

Níže uvádíme několik tipů a příkladů životopisů pomocných kuchařů, které vám pomohou vytvořit výjimečný životopis.

Formát

Existují různé typy formátů životopisů , které můžete použít k sepsání životopisu.

 • Obráceně chronologický formát : Jedná se o formát životopisu, který se více zaměřuje na vaši pracovní historii a uvádí nejprve vaši aktuální nebo poslední práci a poté vaše předchozí zaměstnání. Tento formát životopisu pro kuchaře je ideální použít, pokud máte několik let profesionální praxe a nemáte mezery v zaměstnání.
 • Formát funkčního životopisu : Tento formát se zaměřuje na vaše přenositelné dovednosti v průběhu zkušeností nebo pracovní historie. Ideální je použít, pokud jste v oboru nováčkem, chybí vám pracovní zkušenosti nebo máte mnoho mezer v zaměstnání.
 • Hybridní nebo kombinovaný formát životopisu : S tímto typem formátu životopisu můžete zkombinovat své pracovní zkušenosti a dovednosti v podobě životopisu pro kuchaře relevantní pro danou práci. Tento formát byste měli zvážit, pokud jste změnili kariéru a nepracovali jste v cílovém odvětví, jste ostřílený profesionál s mnoha zkušenostmi i přenositelnými dovednostmi.

Rozvržení

 • Písmo: Používejte jednoduchá písma pro pokračování, jako je Calibri
 • Velikost písma: 11-12, okaje 12-14 bodů
 • Okraje: 2,5 cm široký okraj
 • Řádkování: 1,15 až 1,5
 • Podnadpisy: Používejte snadno čitelné názvy pro každý podnadpis
 • Formát souboru: PDF (není-li v inzerátu uvedeno jinak)

Struktura

Silný životopis pomocného kuchaře je základním marketingovým nástrojem, který vás prodá jako potenciální přínos pro restauraci. V životopise by měla být uvedena vaše vášeň pro vaření spolu s veškerými relevantními zkušenostmi a vzděláním, včetně případné praxe jako pomocná síla v kuchyni, umývač nádobí nebo stážista. Životopis by měl vyzdvihnout vaše dovednosti a schopnosti v kuchyni, které přispějí k celkovému úspěchu restaurace, takže by se měl stejnou měrou zaměřit na vaření, vedení kuchyně a služby zákazníkům. Všechny tyto informace uspořádejte do následujících sekcí:

 • Záhlaví s kontaktními informacemi
 • Profesní shrnutí či kariérní cíl
 • Pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Tvrdé a měkké dovednosti
 • Další sekce (Kulinářské kurzy, semináře, školení, workshopy, certifikace, zájmy a záliby, jazykové dovednosti apod.

Line Cook životopis

Jak nejlépe uvést kontaktní údaje? Do záhlaví!

Záhlaví životopisu by mělo být umístěno v horní části vašeho životopisu. Mělo by obsahovat vaše jméno, pracovní pozici, telefonní číslo, e-mailovou adresu, místo bydliště a nakonec profil LinkedIn nebo jiný profesní profil na sociálních sítích.

Vždy byste měli uvést název pracovní pozice, protože to náboráři sdělí, o jakou pozici se ucházíte. Měli byste jej uvést hned za svým jménem a mělo by být menším písmem. Kromě názvu pracovní pozice můžete také uvést jakýkoli příslušný certifikát nebo licenci.

Příklady

Správně
Tomáš Dalík
Line Cook for the Michellin Star Restaurant
+420 234 567 789
tomas.dalik@platforma.com
Praha
linkedIn.com/in/tomasdalik

Chybně
Tomáš Dalík
Line Cook
234 567 789
tomasek@platforma.com
Praha
linkedIn.com/in/tomasdalik

⚠️ Varování: Pozor na profesionální formát e-mailové adresy! Zapomeňte na přezdívky a další nevhodná slova!

Pracovní zkušenosti pomocného kuchaře a jak je nejlépe popsat

Ať už vaše kariérní cesta k pozici pomocného kuchaře vypadá jakkoli, měli byste uvést své nejnovější a relevantní zkušenosti s prací v gastronomii a restauračním provozu. Obvykle se doporučuje uvádět pouze zkušenosti z posledních deseti let.

Při psaní životopisu s profesními zkušenostmi na pozici pomocného kuchaře použijte odrážky, abyste vysvětlili své povinnosti, všechny hlavní milníky nebo úspěchy a pokud možno zmínili konkrétní údaje, například jak vaše dovednosti zvýšily produktivitu nebo zkrátily dobu dokončení objednávky. Chcete-li svůj životopis kuchaře vylepšit, uveďte klíčová slova a klíčové dovednosti, které chce manažer restaurace vidět (inspiraci hledejte v pracovním inzerátu).

📌 Tip : Nejste si jisti, jaká klíčová slova uvést v životopise kuchaře na lince? Přečtěte si popis práce zveřejněný restaurací. Použijte slova, která používají k popisu povinností a odpovědností na dané pozici.

Příklad

The Restaurant, Praha
Pomocný kuchař
Září 2020 až červen 2023
 • Práce v 6členném týmu a zajišťování efektivního provozu rušné komerční kuchyně
 • Zajišťování správného skladování potravin, čistoty, bezpečných potravinářských postupů a dodržování hygienických norem
 • Pomoc hlavním kuchařům a šéfkuchaři při všech potřebných úkolech
 • Dodržování standardizovaných receptů k zajištění nejvyšší kvality podávaných jídel

📌 Tip : How to make your resume for a line cook in English? Write a professional resume with a great work experience section thanks to our guide . The hiring manager will be amazed!

Jak napsat životopis pomocného kuchaře bez praxe?

Nemáte dostatečnou praxi? Nevadí! Jako začínající pomocný kuchař můžete vsadit na funkční formát životopisu. Životopis na pozici pomocného kuchař bez praxe by měl být sestaven tak, aby vyzdvihoval uchazečovy pozoruhodné dovednosti, které vynahradí nedostatek zkušeností. Měl by obsahovat informace o vzdělání, praxi a případných certifikátech, které by mohly být v restauračním průmyslu výhodné.


Line Cook životopis

Vzdělání kuchaře je také důležité!

Může záležet na vašich zkušenostech a zázemí, ale pokud jste absolvovali kulinářskou školu nebo vzdělávací program, abyste se stali kuchařem, měli byste tyto informace uvést na začátku životopisu, protože vyniknou u personalistů, kteří hledají specifické dovednosti a znalosti.

Životopis pomocného kuchaře se silným zázemím v oblasti kulinářského vzdělání může vyniknout, proto nezapomeňte uvést výuční list kuchaře a všechna ocenění nebo certifikáty, které jste případně získali.

Pokud nemáte kulinářské vzdělání nebo výcvik, ale máte bohaté zkušenosti s prací v restauracích, nezoufejte, vaše profesní zkušenosti také zaujmou personalistu. Níže si uvedeme příklad toho, jak by měla sekce vzdělání vypadat.

Příklad

Střední škola gastronomická, Ostrava
Učební obor Kuchař-číšník
2017 až 2020
 • Sestavování jídelních lístků
 • Příjprava jídel a míchání nápojů
 • Komunikace ve službách

Vyvážená kombinace tvrdých a měkkých dovedností

Kromě kuchařských a kulinářských dovedností musí mít kuchař obvykle i další dovednosti, aby získal práci v restauraci. Některé dovednosti, které by měl kuchař uvést v životopise, jsou:

 • Příprava pokrmů
 • Bezpečné zacházení s potravinami a noži
 • Vysoká pozornost věnovaná detailům
 • Odbornost v oblasti dochucování, zdobení a kreativního vystavování pokrmů
 • Pracovní morálka při vysokém objemu a rychlém tempu práce
 • Schopnost zachovat klid ve stresových situacích
 • Týmový hráč s výbornou komunikací

Práce pomocného kuchaře obvykle vyžaduje práci v týmu a dobré komunikační schopnosti, zejména při práci v rychlém tempu. Kuchař na lince s dobrými komunikačními, řečnickými a vůdčími schopnostmi bude mít větší šanci na přijetí, takže pokud tyto schopnosti máte, nezapomeňte je uvést ve svém životopise. Pokud navíc hovoříte více jazyky, měli byste to uvést ve svém seznamu dovedností, protože v restauraci je často užitečné umět komunikovat ve více jazycích.

Níže uvádíme další příklady dovedností do životopisu, kterými se můžete inspirovat při tvorbě vlastního CV:

Tvrdé dovednosti (Hard skills)

 • Dodržování výživových, hygienických a bezpečnostních předpisů
 • Příprava denních surovin pro přípravu pokrmů
 • Provádění úklidu a údržby kuchyně
 • Dodržování receptů a pokynů šéfkuchaře a zástupce šéfkuchaře

Měkké dovednosti (Soft skills)

 • Schopnost pracovat pod tlakem
 • Týmový duch
 • Dochvilnost a dodržování termínů
 • Přizpůsobivost inovacím
 • Odhodlanost
 • Vynikající komunikační a interpersonální dovednosti
 • Schopnost přesně dodržovat pokyny
 • Vynikající manažerské dovednosti
 • Orientace na detail
 • Časová flexibilita

Line Cook životopis

Další užitečné sekce do CV pomocného kuchaře

Ostatní sekce vašeho životopisu pomocného kuchaře by měly ukazovat kreativitu, týmovou práci, fyzickou zdatnost, vášeň a kompetence. Všechny věci, po kterých manažer restaurace slintá. S trochou práce si takový životopis může uvařit každý.

Přidat můžete například:

 • Kulinářské kurzy, školení, workshopy
 • Certifikace
 • Jazykové deovednosti
 • Zájmy a záliby
📌 Tip : Koníčky nebo záliby v životopisu pro kuchaře by měly být aktivní, nikoli pasivní. Hrát na kytaru v kapele dá práci, navíc to vypovídá o vaší píli, týmovém duchu a pracovní morálce. Rádi sledujete TV? To si raději nechte pro sebe!

Profesní shrnutí či kariérní cíl pomocného kuchaře

Doporučujeme na začátek životopisu hned pod záhlaví s kontaktními informacemi vložit krátký odstavec "O mně". Jestliže jste zkušený pomocný kuchař s praxí, použijte profesní shrnutí. Pokud se nacházíte na začátku své kuchařské kariéry, pak vytvořte kariérní cíl. V čem se liší?

Profesionální shrnutí je důležité pro kuchaře s mnoha zkušenostmi v kuchyni. Pomáhá zvýraznit relevantní zkušenosti, dovednosti a úspěchy, aby upoutal pozornost náborového pracovníka a zaměřil se na vás.

Pokud nemáte mnoho zkušeností s kuchařskou činností, můžete napsat kariérní cíl životopisu. Pokud jste například nikdy neochutnali jídlo, můžete zahrnout dovednosti, které vás činí vhodnými pro tuto práci.

Na rozdíl od odborného shrnutí, které se zaměřuje na vaše profesní zkušenosti, se kariérní cíl zaměřuje na zvýraznění vašich dovedností. Můžete také chtít zahrnout své vzdělání, koníčky a zájmy, dobrovolnickou práci a jakékoli další zaměstnání, které jste měli.

Příklady profesního shrnutí

Podívejte se na tyto dva velmi odlišné příklady profesního shrnutí:

Správně

Detailně zaměřený linkový kuchař s více než 5 lety zkušeností s prací v rychlých kuchyních pro pětihvězdičkové a rychlé restaurace. Spolehlivý linkový kuchař se zaměřením na kvalitu s vůdčími a komunikačními schopnostmi a rozsáhlými znalostmi o bezpečné manipulaci s potravinami.


Chybně

Linkový kuchař se čtyřletou praxí hledá novou práci. Vysoce kvalifikovaní ve vaření a přípravných pracích s dobrými dovednostmi nožů a dovednostmi v oblasti bezpečnosti potravin.


Není hodný roubíku, ale ani stovky dalších životopisů přípravných kuchařů v Joeově hromadě.

Abyste ho ohromili, budete to muset udělat více takto:

Příklady kariérního cíle

Správně

Tvrdě pracující přípravný kuchař, který se snaží dodávat vysoce kvalitní jídlo pro rozcuchaný stůl. Pochváleno vedením za dobrovolnickou práci v Angel Wings Soup Kitchen. Připravte si také jídlo na hudebních slavnostech a jako brigádník na Giguere's Market. Skvělé kuchařské a nůžkové dovednosti.


Chybně

Přípravný kuchař na základní úrovni. Zatím žádné zkušenosti, ale chuť se v práci zaškolit. Jsem velmi pracovitý a rychle se učím.


Tento standardní cíl životopisu to fouká jako kečup na filet mignon.

Přisypte ale pár detailů a i nový přípravný kuchař může v syrovém stavu vypadat jako Gordon Ramsay.

ŽE JO


Line Cook životopis

Tipy, s jakými napíšete skvělý životopis

Psaní efektivního životopisu pro kuchaře může být náročné a snadno se dělají běžné chyby. Nejprve zkontrolujte svůj životopis kvůli problémům s psaním a gramatikou, protože je nezbytné, aby váš životopis neobsahoval chyby. Zaměstnavatelé často vyhazují životopisy plné překlepů a gramatických chyb, protože se uchazeč o práci dostatečně nestaral o to, aby životopis zdokonalil, což na uchazeče špatně odráží.

Chcete se také vyhnout vytváření víceúčelového životopisu, což je obecný životopis, který lze poslat mnoha zaměstnavatelům, aniž by byl upravován nebo měněn. Místo toho přizpůsobte každý životopis konkrétní práci, o kterou se ucházíte, a identifikujte klíčové dovednosti uvedené v popisu práce. Je to dobré místo, kde můžete připomenout své minulé kulinářské zkušenosti a povinnosti, které byly konkrétně zmíněny v pracovním inzerátu. Přizpůsobení životopisu každé pozici ukazuje, že jste do životopisu investovali čas navíc, což ukazuje, jak vážně to s pozicí myslíte.

Vyvarujte se také uvedení jakýchkoli osobních údajů ve svém životopisu, jako je datum narození nebo rodinný stav, protože žádná z těchto informací není relevantní pro pozici kuchaře a bude vám připadat pouze amatérská. S životopisem pro kuchaře je však přijatelné uvést své fyzické schopnosti, včetně toho, že jste schopni stát po celou dobu směny, vystavovat se horkému a studenému prostředí a nést zátěž až 50 liber.

Další tipy:

 • Přizpůsobte životopis pozici, o kterou se ucházíte.
 • Pokud máte hodně zkušeností, použijte chronologický formát.
 • Uveďte záhlaví, pracovní pozici a kontaktní informace.
 • Pokud s kariérou pomocného kuchaře začínáte, použijte funkční formát životopisu.
 • Ke svému životopisu připojte motivační dopis.

Rekapitulujeme: Stěžejní body

Nyní víte, jak vytvořit životopis liniového kuchaře, který se bude vyjímat jako gril Teppanyaki. Nezapomeňte:

Chcete-li životopis pro linkového kuchaře navázat na nabídku práce, přečtěte si nejprve popis práce. Zdůrazněte všechny dovednosti, odpovědnosti a kvalifikace, které vidíte.

V horní části, hned pod kontaktními údaji, uveďte dobře formulované shrnutí životopisu nebo cíl.

Ať vaše odrážky odpovídají nabídce. Dokažte, že jste dělali věci, které manažer restaurace hledá.

Do životopisu pro přípraváře nebo kuchaře na lince přidejte další části, abyste ukázali větší hloubku a nadšení.


Line Cook životopis

Přiložením motivačního dopisu získáte body navíc!

Jedním z kreativních přístupů k přijetí na pozici linkového kuchaře je napsání motivačního dopisu. Než dopis napíšete, přečtěte si jídelní lístek restaurace nebo se v ní předtím najíst. Tak můžete uvést konkrétnější údaje o tom, co se vám na restauraci líbí a jak můžete být pro tým přínosem. Můžete napsat o svých zkušenostech s přípravou podobných pokrmů nebo poukázat na konkrétní recepty či jídla, s jejichž přípravou máte zkušenosti.

Dalším nápadem je požádat svého současného šéfa nebo spolupracovníka, aby vám napsal doporučující dopis. Pro pomocného kuchaře je doporučení od předchozího šéfkuchaře nebo vedoucího kuchyně dobrou referencí, která může pomoci vyniknout vaší žádosti.

📌 Tip : Read how to write a cover letter in English that corresponds to the job description for a line cook and get work experience in the best restaurant! Detailed guide available here .

Často kladené otázky (FAQ)

Co přesně dělá pomocný kuchař neboli line cook?

Pomocný kuchař má na starosti přípravu jídel a dalších potřebných zásob. Před zahájením práce se ujistí, že je vše správně připraveno. Používají specializované kuchyňské nástroje k přípravě základních ingrediencí a vytváření hotových výrobků pro restaurace.

Jaká je pracovní náplň pomocného kuchaře?

Jako pomocný kuchař budete zodpovědní za přípravu pokrmů před vařením i po něm v souladu se standardy restaurace a normami receptur. Pod vedením šéfkuchaře, zástupce šéfkuchaře nebo vedoucího kuchyně budete ostatním pracovníkům kuchyně pomáhat udržovat nejvyšší hygienické standardy v celém provozu. To může zahrnovat aranžování, přípravu a rozkládání vitrín a bufetů.

Jak mohu vytvořit svůj životopis, pokud chci udělat další krok v kariéře?

Obvykle je dalším velkým krokem poté, co se stanete pomocným kuchařem (line cook), stát se běžným kuchařem nebo hlavním kuchařem. Abyste tohoto cíle dosáhli, poohlédněte se po získání dalších zkušeností a odborných znalostí v těchto oblastech:

 • Více se zapojte do aktualizace a zdokonalování jídelních lístků
 • Veďte iniciativy v oblasti řízení kuchyně a vaření, které přesahují rámec vašich přidělených povinností.
 • Absolvujte další školení v různých kuchyních a metodách vaření.
 • Využijte příležitosti pomáhat ve více oblastech provozu restaurace, včetně řízení a inventarizace potravin.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá