Jak napsat životopis tutora? Staňte se doučovatelem díky skvělému CV!

Jako tutor neboli soukromý učitel můžete svým studentům pomáhat s výukou různých školních předmětů, jako je cizí jazyk, matematika, fyzika nebo třeba dějepis. Jste-li přirozený pedagog, který dokáže naučit a předat své znalosti, pak je pro vás práce doučovatele jako stvořená.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Příklad životopisu doučovatele

Bc. Lenka Davidová
Doučování matematiky a fyziky
721 123 456
lenka.davidova@platforma.com
Praha 5
Naucmese.cz/profil/lenkadavidova

O mně
Jsem studentkou magisterského oboru učitelství matematiky a fyziky pro 2. stupeň ZŠ, která nabízí individuální doučování z těchto dvou předmětů pro žáky ve věku 12 až 15 let. S individuálním doučováním mám více než tři roky praxe a při výuce používám moderní metody a praktické příklady ze života tak, abych žáky motivovala na kromě znalostí jim předala i lásku k těmto předmětům. Kromě doučování také ráda budoucí středoškoláky připravím na přijímací zkoušky z matematiky.

Pracovní zkušenosti
Individuální doučování matematiky a fyziky
Září 2020 až současnost

 •  Tvorba vlastních materiálů přizpůsobených na míru potřebám žáka
 •  Výuka založená na praktických příkladech z praxe
 •  Fyzikální pokusy a odvození matematických vzorců na základě příkladů
 •  Dojíždění za žáky do školy nebo do domácnosti


Vzdělání
Karlova Univerzita v Praze, Pedagogická fakulta
Magisterský obor Učitelství pro 2. stupeň základní školy, kombinace matematika-fyzika
2021 až současnost

 •  Alternativní a inovativní pedagogika
 •  Výuka žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
 •  Specifické vzdělávací potřeby v matematice a fyzice


Karlova Univerzita v Praze, Pedagogická fakulta
Bakalářský obor Školní pedagogika
2018 až 2021

 •  Pedagogická psychologie a komunikace
 •  Inkluzivní didaktika
 •  Angličtina pro pedagogy


Dovednosti

 •  Individuální výuka šitá na míru žákovi a jeho potřebám
 •  Tvorba vlastních výukových materiálů
 •  Možnost výuky v angličtině
 •  Empatie a trpělivost
 •  Schopnost motivovat
 •  Kreativita ve výuce


Jazyky

Anglický jazyk: Perfektní znalost slovem i písmem, C1

Zájmy a záliby

 •  Fyzikální pokusy
 •  Vedení kroužku keramiky pro děti

Nejprve si však budete muset najít klienty, tedy individuální dospělé či vysokoškolské a středoškolské studenty, žáky základních škol nebo děti (jejich rodiče), kteří vám za doučování zaplatí.

Vaše kariéra individuálního doučovatele tedy začíná sepsáním silného životopisu tutora , ve kterém klienty přesvědčíte, že jste to právě vy, kdo je nebo jejich děti naučí požadovanou látku.

Ze všeho nejprve bude na vás, abyste se naučili, co a jak do životopisu tutora zahrnout. A od toho jsme tady my, dnes budeme vaším soukromým učitelem, který vás provede tvorbou životopisu. Podělíme se s vámi o jednotlivé kroky k jeho napsání a poskytneme profesionální tipy, šablony a příklady , které můžete použít jako vodítko.

Pojďme se do toho pustit, naše výuka začíná! Podle moderních technik výuky si teorii ukážeme rovnou na příkladu👇.

Resume of the tutor aneb jak na CVčko v angličtině!

Would you like to do some teaching in English? So write your resume in English as well! You will be able to do some tutoring for English speaking students or gain some work experience as a tutor giving online clases. It's easy; just state your education, work experience, skills, personal interests, and other relevant information in English! Your first full time experience as a tutor in English awaits you! Apply for the tutor position with your English resume!

📌 Tip : Jak napsat CVčko v angličtině jsme pro vás detailně popsali v tomto článku .

Jaká je hodinová sazba doučovatele?

Cena doučování se většinou stanovuje podle odučených hodin individuální výuky. Hodinová sazba, kterou si jako tutor určíte, závisí na vás. Podle platformy Doučuji.eu se však obvykle se pohybuje v řádech stovek korun (od cca 200 Kč do 500 Kč na hodinu). Stanovená cena by se měla odvíjet od vaší specializace a míry zkušeností v dané oblasti, skutečnosti, zda za studentem dojíždíte, či učíte online apod.

💡 Poznámka : Při stanovování sazby za jednu hodinu doučování zvažte různé proměnné, jako je doba přípravy na individuální výuku, dojíždění za studentem, tvorba vlastních materiálů nebo kontrola úkolů mimo stanovený čas vyučování.

Tutor: Životopis profesionálního doučovatele krok za krokem

Doučování je vynikající způsob, jak využít své znalosti a pomoci ostatním, ať už se jedná o žáky základní školy, středoškoláky, vysokoškoláky, kteří se připravují na zkoušku, cizince, kteří se učí nový jazyk, nebo dospělé studenty, kteří se věnují novým zájmům.


Tutor životopis

Klíčem k vybudování základny klientů je napsání dobrého životopisu. Studenti a rodiče hledají kvalifikované a schopné doučovatele, takže CVčko, které vyzdvihuje vaše zkušenosti a úspěchy, je nezbytný.

Obsah životopisu přehledně naformátujte

Ať už jste profesionál, nebo sám ještě vysokoškolský student, musíte vytvořit přesvěčité CV a přizpůsobit jej tak, aby byl šitý na míru konkrétním požadavkům.

Veškeré informace by se vám měly vejít na omezený prostor jedné stránky při zachování čitelnosti a přehlednosti uvedených údajů. K tomu vám dopomůže vhodně zvolený formát, rozvržení a struktura CV.

Formátem zdůrazníte své silné stránky

Pokud jde o formát, můžete si vybrat ze tří různých:

Doporučujeme vám obráceně chronologický formát , který vám umožní představit vaše role doučovatele na začátek životopisu tak, aby je vaši potenciální klienti viděli okamžitě.

Jestliže však s doučováním teprve začínáte, pak pro vás může být vhodnějším formátem tzv. funkční životopis , který se nesoustředí na pracovní role, ale na dovednosti.

Profesionálové ve svém oboru s celou řadou přenositelných dovedností a dlouhou racovní historií si také mohou zvolit hybridní formát CVčka.

Rovržení musí být přehledné!

Při psaní životopisu doučování dbejte na to, abyste používali jasné a čisté písmo, například Calibri, Arial nebo Cambria. Díky nim bude vše vypadat profesionálněji a uspořádaněji, což může ovlivnit to, jak dobře vás budou vaši potenciální klienti vnímat.

📌 Tip : V případě, že se vám nedaří informace přehledně uspořádat na jednu stránku, použijte profesionální šablonu , se kterou na potenciální klienty uděláte skvělý dojem.

Obecně se také doporučuje uložit CVčko jako soubor PDF, aby si dokument zachoval své formátování. Pokud si stále nejste jisti, jak by měl vypadat, můžete se podívat na naše příklady životopisů a prohlédnout si další typy životopisů , kterými jsme se zabývali.

CV strukturujte do oddělených sekcí

Každé CV by mělo obsahovat minimálně pět částí, a to konkrétně kontaktní údaje, profesní shrnutí, pracovní zkušenosti, vzdělání a dovednosti.

Jako tutor může být užitečné přidat části, které zmiňují pokročilé vzdělání nebo specializaci na daný předmět, kterou můžete mít. Také zvažte přidání jazykových dovedností nebo koníčků.


Tutor životopis

Tvorbu začněte v sekci záhlaví

Vaše kontaktní údaje jsou způsobem, jak vás mohou klienty nebo vedoucí doučovacích center kontaktovat, pokud se domnívají, že máte potřebnou kvalifikaci.

Jasně a správně uvedené kontaktní informace jsou proto naprostý základ! Bez nich se nedostanete do další části přijímacího procesu!

Kontakt proto uveďte hned na začátek dokumentu, a to do záhlaví, které by mělo obsahovat vaše celé jméno a akademický titul (pokud jej máte), název pozice (specifikaci toho, co doučujete), telefonní číslo, e-mailovou adresu a místo (pokud je pracovní pozice závislá na lokalitě).

⚠️ Varování : Musíte se prezentovat jako profesionál, třebaže jste ještě student! To znamená profesionálně vypadající emailovou adresu! Také neuvádějte odkaz na osobní sociální sítě, pokud je nepoužíváte k profesním účelům. Je však zcela relevantní uvést odkaz na profesní webové stránky, online portfolio nebo profil na LinkedInu.

Příklady

Správně
Mgr. Petr Mráčil
Doučovatel českého jazyka
723 123 456
petr.mracil@platforma.cz
Brno - Židenice
Doucuji.eu/profil/petrmracil

Chybně
Mgr. Petr Mráčil
Doučovatel
Rodinný stav: Ženatý, 3 děti
Datum narození: 17.8. 1987
723 123 456
petricek87@platforma.cz
Brno - Židenice

Do této sekce je zbytečné uvádět osobní informace. Vaši klienti nemusí vědě, jaký je váš rodinný stav, zda máte či nemáte děti nebo jaké je vaše datum narození.

📌 Tip : Vřele vám doporučujeme přiložit do životopisu fotografii. Pomůže vám vyniknout v záplavě dalších doučovatelů, kteří se prezentují bez fotky. Musí se však jednat o profesionálně vypadající fotografii. Jak by taková fotka měla správně vypadat, se dozvíte zde .


Tutor životopis

Uveďte své zkušenosti s doučováním

V této sekci uveďte své zkušenosti s doučováním. Začněte nejnovější pozicí a postupujte zpětně, jak budete uvádět různé role. Kromě uvedení názvu instituce, své pozice a časového rozmezí, kdy jste povinnosti vykonávali, také pod těmito informacemi můžete popisem několika svých povinností a úspěchů ukázat potenciálním klientům, jak vás úkoly, které jste plnili, připravily na práci doučovatele, který bude vyhovovat jejich potřebám.

Jaké mohou být pracovní povinnosti tutora? Inspirujte se při psaní sekce věnované pracovním zkušenostem níže uvedenými příklady, které si můžete upravit tak, aby odpovídaly vámi vyučované oblasti:

 • Pomoc studentům s porozuměním předmětů
 • Zadávání domácích úkolů a pracovních listů pro zlepšení výuky
 • Informování rodičů studentů o jejich pokrocích a rozvoji
 • Tvorba individuálních plánů doučování
 • Pomoc studentům při kontrole testů a úkolů
 • Přizpůsobování se učebním návykům studentů
 • Navrhování individuálních studijních plánů
 • Zodpovídání otázek studentů a řešení jejich problémů

Níže uvádíme ucelený příklad. Použijte jej jako vodítko.

Příklad

Lektor angličtiny a doučovatel na volné noze, Praha 2
Září 2013 až leden 2015
 • Doučování anglického jazyka a literatury pro středoškolské a vysokoškolské studenty
 • Příprava středoškolských studentů na maturitní zkoušku z anglického jazyka a na přijímací zkoušky z anglického jazyka
 • Poskytování zpětné vazby studentům nebo jejich rodičům o pokroku, stanovování studijních cílů a sledování zlepšení

Nemáte jako tutor zkušenosti? Uveďte jinou relevantní pracovní historii

Zvažte, zda do životopisu zahrnout i další profesní zkušenosti. I když jste možná plnili různé úkoly, příslušné povinnosti mohou ukázat, že se umíte přizpůsobit. Například můžete mít zkušenosti se školením kolegů v jiném zaměstnání. To může ukázat vaši schopnost vysvětlit lidem složitá témata, takže potenciální klienti uvidí, že byste mohli mít efektivní tutorské schopnosti. Podobně jako když uvádíte zkušenosti s doučováním, můžete uvést název společnosti, kde jste pracovali, svou pozici, dobu působení na pozici a seznam odpovědností a úspěchů v odrážkách.


tutor zivotopis

V případě, že jste student a nemáte žádnou pracovní historii, zvolte si funkční formát životopisu a zaměřte se na své specifické dovednosti, díky kterým budete skvělým doučovatelem.

Podrobně rozepište získané vzdělání v daném oboru

Uveďte dosažené vzdělaní a v případě, že jste stále student, zahrňte i "rozstudovaný" obor. Velkou výhodou bude vzdělání v oblasti, kterou doučujete nebo rovnou pedagogické vzdělání. Vždy uveďte nejen název školy, ale také oficiální název studijního programu, dobu studia a můžete přihodit i hlavní náplň oboru.

Také zahrňte odborné kurzy, které jste absolvovali. U nich můžete uvést získanou certifikaci, organizaci, která ji poskytuje, a rok, kdy jste ji získali.

Příklad

Západočeská univerzita v Plzni
Magisterský obor Učitelství Španělštiny pro střední školy
2013 až 2015
 • Didaktika výuky cizích jazyků
 • Inovativní metody výuky cizích jazyků
 • Pedagogická komunikace a psychologie

Vyberte do životopisu nejadekvátnější dovednosti tutora

V životopise doučování můžete uvést seznam svých tvrdých a měkkých dovedností v odrážkách. Může jít například o měkké dovednosti, jako je trpělivost, komunikace nebo řešení problémů. Můžete také zahrnout dovednosti technického rázu, které mohou ukázat, že umíte používat nástroje k plnění svých povinností, například videotechnologie pro doučování na dálku. Můžete také uvést podrobnější informace o své specializaci. Například jako doučovatel matematiky můžete uvést své znalosti konkrétních předmětů, jako je algebra nebo geometrie.

Pro lepší představu níže uvádíme několik příkladů, a to jak tvrdých, tak měkkých dovedností.

Tvrdé dovednosti tutora

 • Tvorba výuky přizpůsobené na míru potřebám studenta
 • Poskytování doučování online
 • Tvorba vlastních výukových materiálů
 • Tvorba studijních cílů
 • Příprava na zkoušku (maturitní, přijímací, jazykovou atd.)

Měkké dovednosti tutora

 • Trpělivost
 • Motivace
 • Pozitivní přístup
 • Empatie
 • Důvěrnost
 • Aktivní naslouchání
 • Komunikace
 • Organizace
 • Vedení lidí
 • Řešení problémů
 • Time management

tutor zivotopis

Doplňte CVčko dalšímu sekcemi

Tutoři využijí i další sekce, ve kterých mohou ukázat jak svůj zájem o obor a kontinuální vzdělávání ve své oblasti, tak svou osobnost. Použijte doplňkové sekce ke své další prezentaci! Může se jednat například o:

 • Jazykové dovednosti
 • Počítačové dovednosti
 • Certifikace, školení, semináře
 • Zájmy a záliby

Prezentujte se v poutavém profesním shrnutí

Profesní shrnutí je často to první, co si potenciální klient může přečíst o vaší kvalifikaci v životopise. Zvažte zařazení dvou až tří vět, ve kterých vyzdvihnete své hlavní úspěchy jako doučovatel nebo povinnosti, které ukazují vaše schopnosti. Můžete zde také zmínit případné specializace, aby potenciální klient věděl, co přesně můžete nabídnout.

Takto sepsaný krátký odstaveček následně umístěte pod záhlaví dokumentu tak, aby byl hned na očích.

💡 Poznámka : Profesní shrnutí vždy na míru přizpůsobte čtenáři. Jestliže poskytujete doučování pro děti, pak vaše profesní shrnutí budou číst jejich rodiče, pokud však doučujete středoškoláky, vysokoškoláky a dospělé studenty, budou to právě oni, kdo bude číst váš životopis.

Příklady

Správně
Jsem soukromá učitelka francouzštiny, angličtiny a dějepisu s více než čtyřmi lety zkušeností s doučováním cizích jazyků a světových i českých dějin pro studenty středních a vysokých škol. Dokážu studenty motivovat a předávat jim komplexní znalosti jednoduchým a výstižným způsobem. Pomůžu studentům zvládnout přijímací či závěrečné zkoušky nebo zlepšit celkový prospěch v daných předmětech.

Tato doučovatelka se prezentuje přesvědčivě. Uvádí čísla a fakta, která doplňuje příklady.

Chybně
Jsem doučovatelka s praxí. Mám hluboké znalosti a skvěké dovednosti, díky kterým jsem tou nejlepší tutorkou, na kterou můžete narazit.

Toto je jiný level. Bohužel o dost nižší. S takto vágně sepsaným profesním shrnutím se můžete role tutora vzdát. Nikoho totiž nezaujmete.

Tipy, díky kterým vaše CVčko nezapadne

Právě jsme probrali všechny formální i obsahové náležitosti životopisu, aby však vaše CVčko vyniklo, přinášíme vám několik dalších užitečných rad, které se vyplatí při psaní životopisu dodržovat:

 • Přizpůsobte shrnutí i celý obsah svého životopisu tak, aby splňoval očekávání konkrétního potenciálního klienta. Vše uvádějte co nejstručněji a přímo k věci. Ne každý má čas číst dlouhý životopis.
 • Používejte číselné údaje, například statistiky, abyste dodali svým úspěchům více souvislostí.
 • Dbejte na to, aby vaše specializace byla zřetelně uvedena v první části životopisu. Neskrývejte ji pod ostatními informacemi.
 • Před odesláním se ujistěte, že jste provedli důkladnou korekturu. Nechcete přece předložit CVčko, které je plné gramatických, stylistických chyb a překlepů.

Pojďme si shrnout hlavní body z tohoto článku

Stejně jako u každé žádosti o zaměstnání je i CV tutora je důležitým článkem v procesu získání nové práce, protože v podstatě shrnuje vaše schopnosti a vhodnost pro danou pozici. Proto je třeba zajistit, abyste měli dobře zpracovaný životopis, pokud chcete, aby vás potenciální klienti přijali.


tutor zivotopis

V tomto případě by váš životopis měl obsahovat všechny potřebné zkušenosti, dovednosti a úspěchy relevantní pro danou pozici. Dobře napsaný životopis doučování také všechny tyto údaje ukazuje, aniž by byl příliš dlouhý.

📌 Tip : Posuňte CVčko tutora na vyšší level použitím profesionální šablony s moderním designem a přehledným rozložením. Vše je připravené, stačí vyplnit informace.

Motivační dopis rozhodně ano!

Životopis doučovatele je samozřejmě jen jednou částí toho, co potřebujete k získání práce. Svou žádost byste rovněž měli rozšířit motivačním dopisem.

Motivační dopis doplňuje váš životopis, protože v něm můžete podrobněji vysvětlit, proč by si potenciální klienti měli najmout právě vás. Jedná se tak to přímé oslovení klienta, v němž mu sdělujete, proč jste pro danou práci ideální osobou.

📌 Tip : Pokud si nejste jisti, jak jej napsat, můžete se podívat na náš výběr příkladů motivačních dopisů , které vám pomohou začít.

Často kladené otázky (FAQ)

Kdo je to tutor?

Tutor česky "doučovatel" či soukromý učitel je odborník na určitou oblast, který poskytuje individuální výuku studentům, žákům nebo dětem, kteří potřebují pomoci v dané oblasti nebo v daném předmětu. Zatímco někteří doučovatelé mají doučování jako přivýdělek při studiu nebo hlavním zaměstnání, jiní si z výuky udělali denní zaměstnání a obvykle doučují na živnostenský list.

Nejčastěji je však tutor student vysoké školy, pro kterého je doučování nejschůdnější formou přivýdělku.

Doučování může probíhat formou fyzické výuky, nebo klidně online prostřednictvím některé z komunikačních platforem.

Jaké požadavky by měl tutor splňovat?

Jako tutor musíte být odborníkem na oblast, kterou vyučujete. Dále musíte být schopni přizpůsobit výuku individuálním potřebám, které má každý student. Další požadavek se vztahuje na měkkou dovednost, a to schopnost motivovat a tuto motivaci udržet. Také musíte být dobrým pedagogem, umět nadchnout pro studovaný předmět či oblast a mít dostatek trpělivosti.

V jaké oblasti se mohou tutoři uplatnit?

Nejčastěji se setkáme s tutorem cizího jazyka, zejména angličtiny, ale i dalších cizích jazyků. Doučovat však lze cokoliv. Například učitelé základních a středních škol si přivydělávají individuální výukou specializovaných předmětů, na které mají aprobaci.

Setkat se můžete i s tutory pohybových aktivit a sportů, jako je jízda na kolečkových bruslích, snowboardu či jóga. Stejně tak váš může tutor naučit správné technice běhu nebo potápění apod.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá