Web developer: Životopis, se kterým získáte práci programátora webových stránek
Ať už jste front-endový web developer, nebo pracujete na vývoji webových stránek v celém jejich rozsahu, máte vše, co potřebujete k vytvoření skvělého webu.Pokud však jde o získání zaměstnání, je třeba více než jen vaše dovednosti v oblasti vývoje webových stránek, abyste přesvědčili personalisty, kteří vás pozvou na pracovní pohovor. První kontakt, který s nimi navážete, bude prostřednictvím životopisu. Musíte proto vytvořit působivý životopis web developera, kterým uděláte skvělý dojem.
O sestavování životopisů něco víme a prošli jsme tuny vývojářských životopisů na pozici web developera, abychom naše moudra vydestilovali do následujícího podrobného průvodce, jak napsat efektivní životopis, na jehož základě se dočkáte pozvání na pracovní pohovor.
Your Web Developer Resume in English and How to Write it!
If you want to get a job as a web developer in a foreign company, then you need to write a web developer resume in English which will stand out. Show your work experience, skills and professional attitude in your web developer resume tailored for the position. Also, include your web development portfolio and other sections such as languages, certifications or interests.
Kolik si může vydělat programátor a web developer?
IT programování je velmi lukrativní obor. Například v Praze si web developer může v průměru vydělat cca 61 695 Kč . Celonárovní průměrný plat na pozici a front end web developer je pak 49 292 Kč (zdroj: cz.indeed.com ).
Jiný zdroj uvádí průměrný plat na pozici programátora, a to ve výší 68 139 Kč. Jedná se o celorepublikový průměr, který v přepočtu na hodiny při plném úvazku odpovídá hodinové sazbě ve výši 382 Kč (zdroj: prumerneplaty.cz ).
Oblast vývoje webových stránek je široká a s pracovními místy pro vývojáře webových stránek souvisí více úrovní práce, zkušeností a tvrdých dovedností. Typ pracovních pozic pro vývoj webových aplikací, které vám společnost může nabídnout, závisí na vašich zkušenostech, vzdělání a dovednostech webového vývojáře. Od nich se bude odvíjet i výše vašeho platu.
Tvorba životopisu na pozici web developer krok za krokem!
Trh práce je konkurenční a bez perfektně vytvořeného životopisu pro vás může být těžké získat práci ve společnosti, kterou jste si vyhlídnuli.
Poradíme vám, jak přehledně uspořádat obsah a následně si projdeme každou část životopisu a na příkladech si ukážeme, co a jak napsat a čemu se raději vyhnout a do CV neuvádět.
Nejlepší formát životopisu na pozici web developer
Než budete moci odhalit své znalosti programování, musíte zvolit nejlepší formát. Díky tomu budou vaše dovednosti a zkušenosti hned na očích. Také se tak bude personalistovi váš životopis lépe číst, což je vždy dobré.
Nejběžnějším formátem životopisu je tzv. obráceně chronologický životopis . Proč? Tento způsob uspořádání nejprve uvede vaše nejlepší kvalifikace.
Na výběr však máte také funkční životopis nebo kombinaci chronologického a funkčního formátování v podobě hybridního životopisu . Doporučujeme vám tento článek , ve kterém jsou jednotlivé typy životopisů podrobně popsány a uvedeny praktické příklady.
Přehledné rozvržení životopisu na pozici web developer
Použijte jasné, pro oči příjemné písmo, bílý prostor a poutavou hlavičku životopisu, abyste vytvořili nejlepší čtenářský zážitek a udrželi pozornost personalisty.
Dále uložte svůj profesní životopis webového vývojáře do formátu PDF. Formát PDF zachovává rozvržení životopisu při jeho putování éterem. Dokumenty ve formátu Word si svoje rozvržení neudrží, a personalista si tak na svém zařízení namísto životopisu otevře "rozsypaný čaj"!
Ideální struktura životopisu na pozici web developer
Personalista si přečte životopis juniorního webového vývojáře, ale ne ten váš, přestože máte velké zkušenosti. Proč? Váš životopis není ve srovnání se životopisem juniorního webového vývojáře správně strukturovaný.
Struktura životopisu je proto zásadní bez ohledu na to, zda píšete životopis začínajícího nebo seniorního webového developera. Níže uvádíme vzor struktury životopisu webového vývojáře. Řiďte se jím a postupujte podle něj.
- Záhlaví s kontaktními údaji
- Shrnutí životopisu
- Zkušenosti
- Vzdělání
- Dovednosti
- Další podrobnosti, například cizí nebo programovací jazyky, certifikace, zájmy a záliby apod.
Kontaktní údaje a jak je nejlépe uvést
Záhlaví obsahuje základní údaje a informace o uchazeči o zaměstnání, které jsou pro personalisty zásadní. Pokud tyto údaje nejsou napsány správně, pak i když váš životopis webového vývojáře projde do užšího výběru, pozvání na pohovor se nedočkáte. S překlepem v telefonním čísle nebo e-mailové adrese vás nebude schopný personalista kontaktovat.
Proto, abyste se ujistili, že neděláte chyby, zde jsou dva příklady, které vám pomohou s psaním podrobností v životopise webového vývojáře. Tady je máte.
Příklady
Web developer
987 654 321
leos.mara@platforma.com
České Budějovice
LinkedIn.com/in/leosmara
Online-portfolio.com/leosmara
Web developer
Rodinný stav: Svobodný
Vek: 29 let
987 654 321
leosek@platforma.com
České Budějovice
LinkedIn.com/in/leosmara
Online-portfolio.com/leosmara
Neuvádějte do záhlaví osobní informace. Zaměřte se pouze na aktuální kontakt, a to zejména telefonní číslo a e-mailovou adresu! Také doporučujeme připojit odkaz na online profil a portfolio web developera.
Pracovní zkušenosti jsou nesmírně důležité
Když začnete v životopise popisovat své pracovní zkušenosti jako webový vývojář, je důležité vědět, jak tyto informace efektivně uvést.
Personalista obvykle nečte celý životopis. Místo toho jej zběžně projede pohledem, aby objevil klíčové informace, které mu řeknou, co potřebuje vědět o úrovni dovedností a zkušenostech uchazeče.
Proto byste měli používat odrážky, abyste popis pracovních zkušeností uspořádali a aby se v něm personalisté mohli vizuálně orientovat a lépe jej skenovat.
Příklad
Zde je příklad efektivního záznamu o pracovních zkušenostech ze životopisu webového vývojáře:
Web Frontend Developer
Leden 2017 až říjen 2022
- Implementace nové webové platformy, která pomohla zvýšit rychlost načítání webových stránek v průměru o více než 25 %
- Vývoj a údržba uživatelsky přívětivých, responzivních nástrojů a webových aplikací s využitím moderních front-end technologií, jako jsou HTML, CSS, JavaScript a alespoň jeden frontendový framework, například React, Angular nebo Vue.js
- Tvorba a údržba back-endové API a služby pomocí Node.js a/nebo jiných back-endových jazyků
- Spolupráce s designéry, produktovými manažery a dalšími vývojáři na dodávkách vysoce kvalitních softwarových řešení
- Vývoj několika šablonových sestav webových stránek pro použití v Siemensu, které se staly hodnotnými digitálními produkty, které společnost prodává, což zvýšilo příjmy o 10 %
Jak napsat životopis na pozici web developer bez zkušeností?
Při procházení pracovních nabídek narazíte i na pozice určené pro junior. A tady je další dobrá zpráva - během několika hodin nebo dní může člověk s nulovými zkušenostmi vypadat, jako byste měli roky praxe.
Získejte zkušenosti v krátkém čase tím, že:- přijmete krátkodobý projekt na volné noze
- uvedete praxi ze školy a pracovních stáží
- připojíte odkazy na osobní vývojářské projekty
Nebo vynechejte sekci věnovanou pracovním zkušenostem, začněte vzděláním a zaměřte se na dovednosti. To vám umožní funkční formát životopisu!
I na vzdělání záleží!
Vývoj webových stránek vyžaduje zvláštní dovednosti, z toho důvodu bývá na tuto pozici požadován alespoň bakalářský titul. Pokud však máte inženýrský titul v oboru informačních technologií, získáte plusové body!
Uveďte vysokou školu, místo, název oboru, roky studia a akademické úspěchy, hlavní náplň práce nebo průměrný prospěch. To je jednoduchý formát psaní údajů o vzdělání, díky kterému váš životopis vynikne. Níže je uveden příklad, který vás naučí, jak psát část o vzdělání v životopise webového vývojáře.
Příklad
Magisterský obor Programování a vývoj aplikací
2017 až 2020
- Programování v jazyce C++ a Java
- Moderní značkovací jazyky a jejich aplikace
- Návrh a implementace paralelních systémů
Nezapomeňte vybrat působivý mix hard a soft skills
Při psaní životopisu vývojáře webových stránek je důležité uvést jak technické (hard skills neboli tvrdé dovednosti), tak interpersonální dovednosti (soft skills neboli měkké dovednosti).
Technické dovednosti se vztahují k vašim naučeným schopnostem, jako je například znalost kódovacího jazyka, zatímco měkké dovednosti se vztahují k vašim přirozeným nebo naučeným schopnostem pracovat s ostatními lidmi.
Zahrnutí obou typů dovedností do životopisu je klíčové, protože zaměstnavateli ukazuje, že máte různorodé dovednosti a jste všestranný profesionální webový vývojář.
Tvrdé dovednosti (hard skills)
Zde je 5 příkladů technických dovedností, které je vhodné uvést v životopise
- Znalost kódovacích jazyků
- Platformy pro tvorbu webových stránek (WordPress, Squarespace atd.)
- Navrhování uživatelských rozhraní
- Integrace webových aplikací
- Řešení problémů při vývoji
Měkké dovednosti (soft skills)
Zde je 5 příkladů interpersonálních dovedností, které je vhodné uvést do životopisu
- Spolupráce
- Kreativní myšlení
- Kritické myšlení
- Řešení problémů
- Jasná komunikace
Osobní projekty a další vhodné sekce do CV web developera
Další informace v životopise webového vývojáře nejen zvýší jeho hodnotu, ale také přitáhnou pozornost personalistů. Proč by pouštěli žádost o zaměstnání, která slibuje dovednosti nad rámec očekávání?
Nejlepším způsobem je provést úvodní průzkum a zjistit, co personalista potřebuje. K tomu je praktickým zdrojem informací popis pracovního místa.
Vřele doporučujeme vyčlenit programovací jazyky, které ovládáte, do samostatné sekce. Třeba následovně:
Programovací jazyky
- HTML
- CSS
- Javascript
- PHP
- jQuery
- C++
- Python
- MySQL
- Cizí jazyky
- Certifikace, kurzy a školení
- Osobní projekty
- Zájmy a záliby
Jaké příklady školení a certifikací jsou vhodné pro roli webového vývojáře?
Mezi oblíbené certifikace, které si můžete přidat do životopisu, patří:
- Adobe Certified Expert (ACE)
- Zend Certified PHP Engineer
- Certifikace Microsoft Developer (MTS a MCSD)
- Amazon Web Services (AWS)
- Certifikát Front End Web Developer Professional
- Certifikace HTML
Můžete také přidat informace o příslušných seminářích, školeních, oceněních nebo stážích, kterých jste se zúčastnili.
Profesní shrnutí vás musí prezentovat v nejlepším světle
Profesní shrnutí životopisu webového vývojáře musí být poutavé. Také proto, že je to první úvodní prohlášení, které si personalista přečte. Abyste ho přiměli přečíst celý životopis, musíte vynaložit úsilí.
Pravidlem pro psaní záživného shrnutí životopisu je, že nesmí přesáhnout více než 2-3 věty. Pak musí obsahovat klíčová slova nebo fráze z popisu práce zveřejněného personalisty.
Následují dva příklady shrnutí životopisu webového vývojáře. Přečtěte si je a zjistěte, jak se oba příklady liší.
Příklady
Toto shrnutí nejprve popisuje, kdo je uchazeč a kolik má zkušeností, a teprve poté popisuje jeho specializované oblasti odbornosti. Poté následuje stručné vyjádření k tomu, co uchazeč od práce očekává a co mu přináší.
Uchazeč už by se nemohl prezentovat obecněji. Takto vytvořené profesní shrnutí napovídá, že si web developer o společnosti nezjistil žádné informace a svůj životopis nepřizpůsobil na míru jejím požadavkům.
Profesionální tipy, jak CV dokonale naprogramovat
- Vytvořte si šablonu životopisu webového vývojáře, kterou můžete přizpůsobit každému novému pracovnímu místu. Jakmile sestavíte hlavní seznam všech svých dovedností, zkušeností a úspěchů, bude to snadné. Tipy najdete v tomto průvodci.
- Prodávejte své silné stránky, které přizpůsobíte na míru pozici. Nastudujte si podrobnosti v popisu práce a pak připojte nejlepší body z vaší dosavadní kariéry webového vývojáře.
- Mějte online portfolio a uveďte na něj odkaz ve svém životopise. To funguje dobře jak u seniorních, tak u juniorních webových vývojářů.
- Neodesílejte životopis s chybami! Vše si po sobě NĚKOLIKRÁT zkontrolujte!
Pojďme si shrnout klíčové informace
Shrňme si nejdůležitější body pro vytvoření profesionálního životopisu pro developera webových stránek, který vám zajistí vyhlídnutou práci:
- Formátujte správně svůj životopis webového vývojáře. Upřednostněte obráceně chronologický formát a poté dodržujte osvědčené postupy týkající se rozvržení obsahu
- Použijte profesní shrnutí životopisu, abyste upoutali pozornost náboráře
- V části věnované pracovním zkušenostem zdůrazněte své nejlepší úspěchy
- Pokračujte nejvyšším dosaženým vzděláním
- Přidejte kombinaci tvrdých a měkkých dovedností web developera
- Na závěr vložte doplňkové sekce s užitečnými informacemi
- Zamyslete se nad vytvořením portfolia, které ukáže vaše nejlepší práce
- K životopisu přiložte přesvědčivý průvodní dopis
Motivační dopis je důležitý! Ukáže váš zájem o pozici!
Motivační dopisy jsou dinosaurem na trhu práce. Velká, mohutná věc, kterou nikdo nechce. To není pravda! Třebaže zhruba 60 % personalistů motivační dopisy nečte, zbývajících 40 % je považuje za nezbytné! Napište motivační dopis pro těchto 40 %. Zbytku to vadit nebude.
Podívejte se na podrobný návod , který jsme pro vás připravili na téma motivačního dopisu. Naleznete v něm vše podstatné pro vytvoření působivého motiváku, kterým upoutáte pozornost.
Často kladené otázky (FAQ)
Kdo je web developer neboli webový vývojář?
Pracovní pozice webového vývojáře zahrnuje návrh a vývoj webových stránek. Vedle toho se web developer věnuje také vývoji mobilních aplikací pomocí složitých kódovacích jazyků, jako jsou HTML, CSS, Javascript, PHP, jQuery, C++, Python a MySQL.
Pomocí technických znalostí se webový vývojář stará o bezproblémový chod webových stránek, aplikací, serverů a prohlížečů klienta. Nejenže běží hladce, ale mají nulové poruchy a chyby. Nyní, když víme, co webdevelopeři dělají, se dozvíme o jejich rolích a povinnostech.
Jaká je náplň práce web developera?
Náplň práce webového vývojáře se přizpůsobuje v závislosti na typu práce, kterou společnost pro své klienty vykonává. Proto jsme sestavili seznam povinností, které spadají pod pracovní náplň webových vývojářů. Zde je seznam v přehledných odrážkách.
- Kódování a psaní, testování, úprava a spouštění funkčních kódů s využitím příslušných dovedností kódovacích jazyků
- Práce na vývoji i rozvoji nových nebo stávajících rozsáhlých informačních systémů, webových i mobilních aplikací
- Spolupráce s vývojářským týmem při pilování a testování systémů
Jaké jsou požadavky na web developera?
- Uchazeč o zaměstnání musí dobře ovládat tvorbu uživatelsky přívětivých webových rozvržení v programovacích jazycích HTML nebo CSS
- Vítáni jsou uchazeči o zaměstnání, kteří mají titul softwarového inženýra nebo rovnocenný titul v oblasti informatiky s odpovídajícími dovednostmi a zkušenostmi.
- Porozumění technickým aspektům projektů vývoje webových stránek a současně musí umět vyjít vstříc potřebám klientů
- Schopnost udržovat a řídit týmy juniorních webových vývojářů spolu se zvyšováním produktivity pracoviště.
- Znalost databázových systémů, vývoje softwaru a programovacích jazyků jako PHP, Java nebo ASP
Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.