Osobnost ENFJ: Jaký typ práce je nejlepší pro ENFJ?

Zdravotní sestra, reportér nebo třeba logoped - to jsou jen některé z profesí, které mohou ENFJ vykonávat a být v tom dobří! Osobnostním typům ENFJ nechybí empatie, umí naslouchat svému okolí, umí řešit problémy a vést tým. Jste osobnostní typ ENFJ a hledáte si ideální práci? Tady jste na správném místě!

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Tento článek si klade za cíl:

 • uvést obory a typy profesí, které jsou vhodné pro tuto osobnost
 • pojmenovat obory a konkrétní pozice, kterým by se měli ENFJ raději vyhnout
 • osvětlit možnosti kariéry přizpůsobené jedinečným silným stránkám ENFJ
 • pomoci vám zorientovat se v profesním prostředí a najít práci, která vás bude bavit
📌 Tip: Hledáte smysl pro ENFJ? Najděte si ideální práci, která bude vyhovovat vašim potřebám a bude se odehrávat v příjemném prostředí. Napište skvělý životopis a může být vaše! Máme pro vás profesionální šablony CV, vyberte si z nich tu svou!

ENFJ: Práce, které jsou pro ENFJ nejvhodnější


Existuje mnoho povolání, která mohou být pro ENFJ dobrou volbou. Jedním z nejdůležitějších faktorů je nalezení povolání, které jim umožní využít jejich přirozené silné stránky a schopnosti. ENFJ jsou vysoce intuitivní a soucitní lidé, kteří mají talent porozumět druhým a číst jejich emoce.

enfj prace

Práce v oblasti pedagogiky, poradenství nebo sociální činnosti

Protože dokáží být velmi empatičtí, mnoho ENFJ je přitahuje kariéra v pomáhajících profesích, jako je psychologie, poradenství, sociální práce a učitelství. Existuje však i mnoho dalších profesních směrů, které mohou být pro ENFJ vhodné.

Níže uvádíme výběr nejlepších profesí pro lidi s osobnostním typem ENFJ:

 • Zdravotní sestra/bratr
 • Zástupce zákaznického servisu
 • Reportér
 • Pracovní terapeut
 • Asistent lékaře
 • Logoped
 • Specialista na školení nebo rozvoj
 • Psycholog
 • Učitel

Praktická sestra

Jedinec s tímto typem osobnosti je soucitný, vřelý a má velké srdce. Díky těmto vlastnostem má vynikající dovednosti v péči o pacienty a také schopnost navázat vztah s pacienty všech věkových kategorií.

ENFJ jsou přirozenými vůdčími osobnostmi s vynikajícími interpersonálními komunikačními dovednostmi, díky nimž jsou jako praktické sestry obzvláště skvělí v poradenství a péči o pacienty.

Zástupce zákaznického servisu

ENFJ jsou známí svou vřelostí, upřímností a citlivostí. Navazují upřímné kontakty s lidmi, což jim pomáhá pochopit, co zákazníci potřebují, aby mohli poskytovat lepší služby.

Osobnostní typ ENFJ rád pomáhá druhým, protože se díky tomu cítí ceněný, respektovaný a ve světě potřebný. Pro ENFJ je důležité mít smysluplnou práci, která přispívá k většímu dobru.

Reportér

Novináři a reportéři hledají pravdu, což se dokonale shoduje se sklonem ENFJ řídit se odpovědností, objektivitou a morálkou.

Reportér vyhledává informace, je empatický a soucitný ke svým zdrojům a subjektům rozhovorů a přináší pravdu těm, kteří potřebují, aby byl jejich příběh vyprávěn. Jednou z nejznámějších ENFJ je Oprah Winfreyová.

enfj prace

Pracovní terapeut

Ergoterapeuti pomáhají pacientům s fyzickým, mentálním, emocionálním a sociálním postižením získat zpět nezávislost v každodenním životě. Pomáhají pacientům naučit se nové dovednosti, přizpůsobit se změnám v jejich životě a zvládat emoce. ENFJ rádi pracují s pacienty individuálně a pomáhají jim získat zpět nezávislost.

Asistent lékaře

ENFJ jsou přirození pomocníci a mají upřímnou touhu starat se o druhé. Dobře pracují s lidmi, což z nich dělá vynikající komunikátory a řešitele problémů. ENFJ mají také tendenci být velmi organizovaní, což je činí efektivními ve zdravotnickém prostředí. ENFJ budou rádi spolupracovat s lékaři individuálně, protože jim pomáhají poskytovat vynikající péči o pacienty.

Logoped

Logopedi pracují s pacienty, kteří mají problémy s mluvenou nebo psanou řečí v důsledku vývojových poruch, emočních stavů, neurologických poruch, tělesných postižení nebo stárnutí. Při této práci posuzují komunikační schopnosti pacientů a vytvářejí terapeutické plány, které pacientům pomáhají zlepšit jejich jazykové a řečové schopnosti.

ENFJ jsou často obdařeni silnými lidskými schopnostmi, což jim usnadňuje navázat kontakt s pacienty a vcítit se do nich. Mají také smysl pro detail, což se jim hodí, když pomáhají pacientům řešit obtížné problémy s řečí.

Specialista na školení nebo rozvoj

ENFJ obvykle umí skvěle převzít řízení situace a vytvořit pozitivní a produktivní prostředí pro všechny. Chtějí se ujistit, že všichni v týmu pracují na společném cíli, což z nich dělá vynikající školitele a vývojáře. ENFJ mají také tendenci komunikovat jasně a stručně, což je v této roli důležité.

Psycholog

ENFJ jsou neuvěřitelně vřelí a skutečně jim záleží na blahu ostatních. Mají přirozenou schopnost navazovat s lidmi vztahy na emocionální úrovni, což z nich dělá vynikající posluchače, kteří dokáží dobře porozumět potřebám svých pacientů. To je pro dobrého psychologa klíčové.

Učitel

Jejich vstřícnost, spolehlivost, trpělivost a soucit jim dobře slouží ve výuce. Dokážou také skvěle uplatnit své silné komunikační schopnosti a dovednosti řešit problémy. Jako učitelé považují ENFJ za obohacující pomáhat druhým. Jejich studenti mohou ocenit jejich nadšení a nápadité přístupy.

Podívejte se na naše další odborné články, přímo zde 👇:

Hodíte se na to? Práce, kterým je pro ENFJ lepší se vyhnout


enfj prace


Některá zaměstnání jsou pro ENFJ horší volbou, protože vyžadují určitou míru nezávislosti a osamělosti. Práce jako knihovník, daňový účetní nebo výzkumný pracovník vyžadují, aby jedinec pracoval samostatně bez velké interakce s ostatními. To může být pro ENFJ, který dává přednost práci v konzistentním kolektivu a rád pomáhá druhým, obtížné.

Zde jsou povolání, kterým by se ENFJ měli vyhnout:

 • Počítačový programátor
 • IT specialista
 • Chemický inženýr
 • Strojní inženýr
 • Systémový analytik
 • Účetní
 • Výzkumný pracovník

Počítačový programátor

Nejde o to, že by ENFJ nebyli schopni programovat - jde o častý nedostatek interakce s jinými lidmi. Programátoři tráví spoustu času samostatným psaním kódu a laděním programů, často ve vzdáleném pracovním prostředí. I když se občas programátoři sejdou, aby společně pracovali na kódu, ENFJ dávají přednost lidskému kontaktu, aby se v práci cítili naplněni. Mohou mít potíže s dlouhodobou samostatnou prací bez sociálních interakcí.

IT specialista

ENFJ by se pravděpodobně měli vyhnout práci v IT a dalších oblastech, které se zaměřují více na technologie a vybavení než na lidi.

Chemický inženýr

ENFJ jsou kooperativní a chtějí být součástí týmu. Dokážou vidět všechny strany problému a přicházet s kreativními řešeními. Díky tomu mohou být dobrými řešiteli problémů, ale také to znamená, že potřebují někoho dalšího, kdo jim pomůže udržet se v obraze, pokud jde o detaily.

Chemičtí inženýři pracují v laboratořích a musí být velmi orientovaní na detaily a dodržovat přísné postupy. To může být v rozporu s tím, co hraje ENFJ do karet.

Strojní inženýr

Úzká práce se stroji může být pro většinu osobnostních typů ENFJ příliš neosobní. Práce v tomto oboru také bývá jednoznačná, zatímco ENFJ rádi pracují s nuancemi a nejednoznačností.

Systémový analytik

Talent ENFJ spočívá částečně v jejich schopnosti komunikovat s lidmi a zajistit, aby se cítili příjemně a byli vyslyšeni. Nemusí však být tak zdatní v porozumění strojům nebo v jednání s nimi.

ENFJ si nejlépe poradí, když mohou obě dovednosti spojit do jedné práce, která jim umožní socializaci a zároveň jim umožní vykonávat určitou práci na počítači, pokud je to oblast jejich zájmu.

Účetní

Jedinci ENFJ obvykle vyžadují přiměřenou míru osobní interakce. Účetní a další finanční specialisté obvykle tráví více času prací o samotě.

Výzkumný pracovník

ENFJ se sice rádi učí, ale lépe jim to jde v sociálním prostředí, kde úzce spolupracují s ostatními a zkoumají témata praktickým způsobem.

Co je to typ osobnosti ENFJ?


enfj prace


Zkratka ENFJ z Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) znamená extrovertní, intuitivní, cítící a posuzující. Jedinci s tímto osobnostním typem jsou často označováni jako "protagonisté" nebo "učitelé".

Jako přirozeným vůdcům se ENFJ daří navazovat kontakty s ostatními, pozitivně působit a podporovat harmonické prostředí. Jsou poháněni hlubokým smyslem pro cíl a upřímnou touhou pomáhat lidem kolem sebe.

Co se osobnostních typů týče, pak ENFJ vystupují jako "hlavní hrdinové" nebo "učitelé". Osoby s osobnostním typem ENFJ, jako jsou třeba americká moderátorka Oprah Winfreyová a bývalý prezident USA Barack Obama, jsou proslulé svou empatickou povahou a vůdčími schopnostmi a přirozeně ovlivňují okolí.

Pokud se však nechystáte spustit talk show nebo kandidovat na prezidenta, možná vás zajímá, k jaké práci byste se hodili.

Kariérní statistiky ENFJ


 • Nejpravděpodobnější ze všech pocitových typů, že bude řídit velký tým
 • Druhá nejvyšší spokojenost s prací ze všech typů
 • Druhý nejvyšší průměrný příjem ze všech osobnostních typů
 • Nejméně pravděpodobné ze všech pocitových typů, že budou rodiči v domácnosti
💡 Poznámka: ENFJ se vyznačují empatickou povahou a loajalitou, jsou často společenští a daří se jim ve vedoucích funkcích. ENFJ jsou zodpovědní, loajální a reagují na zpětnou vazbu, rádi pomáhají druhým a často se věnují pedagogické, poradenské nebo sociální práci.

Jak se ENFJ projevuje v práci?


Empatický vedoucí pracovník, který pomáhá povznést váš tým, je pravděpodobně ENFJ - jeden ze 16 osobnostních typů definovaných podle Myers-Briggsova typového indikátoru.

Podle dotazníku Myers-Briggs jsou pracovníci typu ENFJ:

 • V kontaktu s emocemi a potřebami druhých.
 • Katalyzátory růstu jednotlivců i skupin
 • Empatičtí a vřelí
 • Společenští a loajální

Lidé s tímto typem osobnosti jsou silným přínosem pro každou organizaci. Nyní si povíme, jací jsou ENFJ v týmu nebo ve vedoucích pozicích a nabídneme rady a tipy, jak být v práci co nejlepší a nejefektivnější.

📌 Tip: Máme pro vás stovky příkladů životopisů na všechny možné i nemožné pracovní pozice. Zjistěte, jak můžete být ve společnosti potřební, pracovat s lidmi a naplno využít svůj potenciál, například prací jako dobrovolník, chůva či pečovatel.

ENFJ v týmu


ENFJ jsou spolupracující, inspirativní členové týmu, kteří mají zájem spolupracovat na realizaci plánů pro dosažení pokroku. Členové týmu ENFJ pracují na základě podpůrných vztahů, které jsou jejich základem; umí porozumět potřebám a prioritám druhých a mají talent na vytváření konsenzu.

enfj prace


ENFJ mají přirozený entuziasmus a mají tendenci zapojovat členy svého týmu do svých vizí. Protože jsou ENFJ orientováni na spolupráci, mohou být v konfliktních týmech neefektivní; mohou se natolik zabývat snahou o vytvoření harmonie, že zanedbávají objektivní hodnocení.

Ačkoli mají obvykle silný smysl pro cíl, jsou více zaměřeni na lidi než na úkoly a v průběhu celého procesu budou upřednostňovat růst a rozvoj ostatních. ENFJ se někdy potřebují přeorientovat na daný úkol, protože mohou strávit tolik času mentorováním a povzbuzováním ostatních, že zapomenou na hlavní cíl týmu.

ENFJ jako vůdce


Na vedoucích pozicích jsou ENFJ nadšení, podporující a orientovaní na akci. Jsou to silní vůdci s jasnými nápady, jak zlepšit organizace, aby lépe sloužily potřebám lidí.

ENFJ jsou si jisti svým posláním, ale často vyvažují svou orientaci na cíl zaměřením na mezilidské procesy. Usilují o spolupráci a chtějí, aby ostatní byli na jejich straně, a to jak v činech, tak v duchu.

ENFJ často zastávají roli mentora; rádi pomáhají svým zaměstnancům rozvíjet se jako pracovníci i jako lidé. Ačkoli ENFJ obvykle rádi vedou, mohou být v prostředí s neustálými konflikty znechuceni.

Mají hlubokou potřebu být oceňováni a mohou se vyčerpat a stát se neefektivními na pozicích, kde nejsou schopni získat podporu pro své myšlenky a hodnoty.

Jak mohou být ENFJ úspěšnější na pracovišti?


Jako ENFJ máte jedinečné osobnostní rysy, které s sebou nesou silné stránky a oblasti osobního růstu v profesním prostředí. Zde se dozvíte, jak využít své vlastnosti k rozvoji úspěšné kariéry.

enfj prace

Osvojte si kolaborativní vedení

ENFJ vynikají ve vedoucích funkcích, protože se dokáží spojit s ostatními. Při pohybu na pracovišti se zaměřte na budování silných vztahů založených na spolupráci.

Podporujte otevřenou komunikaci, vyžadujte zpětnou vazbu a podporujte týmově orientované prostředí, kde jsou uznávány a oceňovány silné stránky každého z nás.

Vyvažujte extraverzi s péčí o sebe

Vzhledem k vaší extrovertní povaze je nezbytné vyvažovat společenské interakce okamžiky péče o sebe. Uvědomte si, že je důležité dělat si přestávky na načerpání nových sil, zejména po zapojení do náročného společenského prostředí. Upřednostněte rutinní péči o sebe, abyste se v profesionálních interakcích ukázali v tom nejlepším světle.

Silné stránky ENFJ na pracovišti


Jako extroverty ENFJ nabíjí energií pobyt v blízkosti druhých, zejména těch, s nimiž mají silné osobní vazby. Tyto vlastnosti mohou být na pracovišti výjimečnou výhodou, protože díky nim jsou ENFJ vynikajícími komunikátory, kterým na lidech skutečně záleží a chtějí jim pomoci k osobnímu i profesnímu úspěchu.

enfj prace


ENFJ jsou také velmi kreativní a strategicky myslící lidé, kteří jsou schopni vidět širší souvislosti a vypracovávat dlouhodobé plány, které vedou k dosažení cílů. Často mají silný smysl pro intuici, který je vede k rychlému přijímání pronikavých rozhodnutí.

Mezi další silné stránky ENFJ patří:

 • Jsou "tmelem", který spojuje tým.
 • Vypracování dlouhodobých strategií, které mohou týmu pomoci k úspěchu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
 • Dobře komunikují mezi členy týmu a zajišťují, aby všichni byli na stejné lodi.
 • Rozhodování nestranně a ve prospěch cílů týmu
 • Obecně jsou ENFJ považováni za skvělé vůdce na pracovišti.

Slabé stránky ENFJ na pracovišti


Přestože ENFJ mají na pracovišti často mnoho silných stránek, mohou mít také několik slabých stránek. ENFJ mohou nemít rádi konflikty a snaží se jim pokud možno vyhýbat.

Konflikt - což neznamená, že se dostanou do hádky - je ve vedoucích funkcích nezbytný, někdy je třeba dělat nepopulární a těžká rozhodnutí, takže vrozené vyhýbání se konfliktům může vést k přijetí rozhodnutí, které není v nejlepším zájmu týmu nebo organizace.

ENFJ mohou mít také problémy s delegováním úkolů a mohou chtít sami převzít příliš mnoho odpovědnosti.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Zde jsou odpovědi na vaše otázky týkající se ENFJ a profesních možností, které jim nejvíce vyhovují.

Je ENFJ vzácná osobnost?

Ano, ENFJ je považován za jeden z méně častých typů osobnosti, tvoří asi 4,2 % populace. Jejich vzácnost přispívá k jejich jedinečné schopnosti navázat kontakt s ostatními a porozumět jim.

Co by měli ENFJ studovat?

ENFJ často vynikají v oborech souvisejících s psychologií, poradenstvím, sociální prací nebo komunikací. Tyto obory jim umožňují využít jejich empatickou povahu a touhu pozitivně ovlivňovat jednotlivce a komunity.

Jaká jsou nejvhodnější vysoce placená povolání pro ENFJ?

Mezi dobře placená povolání, která odpovídají silným stránkám ENFJ, patří výkonné vedení, organizační rozvoj nebo poradenství. Tyto role využívají vůdčí schopnosti, strategické myšlení a mezilidské dovednosti, které se často vyskytují na pozicích vyššího managementu.

Jaké jsou nejvhodnější kariéry pro ENFJ v oblasti techniky?

ENFJ se může dařit v technických profesích, jako je například User Experience (UX) design, kde jejich intuitivní a empatický přístup prospívá při navrhování produktů. Mohou také vyniknout na pozicích, jako je produktový management, kde kombinují své dovednosti v oblasti práce s lidmi s porozuměním technologiím.

Jaká povolání jsou vhodná pro ENFJ, která nevyžadují vysokoškolské vzdělání?

ENFJ mohou bez vysokoškolského vzdělání pracovat v oblastech, jako je zákaznický servis, prodej, UX design nebo plánování akcí. Tyto role využívají jejich interpersonální dovednosti a schopnost navazovat kontakty s lidmi, což jim umožňuje vyniknout a pozitivně ovlivňovat bez požadavku na formální vzdělání.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis