Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Přesto není běžné uvádět reference v životopise, pokud si je zaměstnavatel výslovně nevyžádá. Kdy byste měli reference do životopisu uvést a koho můžete uvést jako referenci?
Jsou reference passé, nebo se stále vyplatí reference na bývalé zaměstnavatele uvádět? Pomůže vám to u výběrového řízení? Kdy se vám budou reference hodit? Jsou reference uvedené v životopisu plus, nebo mínus? A jak o ně vhodně zažádat? V tomto článku se budeme zabývat tím, jak a kdy reference do životopisu zahrnout.
Koho uvést jako referenci?
Pokud se rozhodnete uvést ve svém životopise reference, doporučujeme uvést dvě: jednu, která je vaším současným nebo předchozím zaměstnavatelem, a druhou, která vás dobře zná z profesního hlediska. Mezi příklady osob, které by mohly být dobrými referencemi, patří:
Současní nebo bývalí vedoucí pracovníci
- Nadřízení
- Školitelé
- Učitelé
- Mentoři
- Kolegové
- Obchodní partneři
V ideálním případě byste měli uvést reference, které mohou poskytnout konkrétní zpětnou vazbu o vaší práci, a nikoli obecné doporučení. Jde o to si pomoci, a nikoliv se shodit.
Svým referencím můžete pomoci poskytnout dobré reference tím, že jim zašlete kontrolní seznam bodů, které chcete, aby zmínili, například:
- název společnosti a doba, po kterou v ní pracovali.
- jejich vztah k vám
- Tým nebo oddělení, ve kterém jste oba pracovali
- konkrétní projekty, na kterých jste pracovali, a výsledky, kterých jste dosáhli
- dovednosti, které jste získali nebo které jste přinesli
- konkrétní úspěchy
Nejlepší je uvádět pouze nedávné reference, pokud reference z předchozího zaměstnání nejsou obzvláště důležité pro práci, o kterou se ucházíte.
Riziko uvedení reference z pozice, kterou jste zastávali před pěti lety, spočívá v tom, že osoba poskytující referenci si již nemusí pamatovat, na jakých projektech jste pracovali nebo jak jste si v dané práci vedli.
Z tohoto důvodu a proto, abyste byli připraveni na budoucí hledání zaměstnání, může být prospěšné čas od času seznam referencí zkontrolovat a kontakty aktualizovat, přidat nebo odebrat.
Kam v životopise uvést reference?
Reference se přidávají na konec životopisu a měly by obsahovat kontakt, jako je celé jméno, pracovní pozici, zaměstnavatele a případně stručný popis vašeho profesního vztahu. Ačkoli je přidání kontaktních údajů referencí standardní, může být výhodné je také vynechat. Zaprvé, pokud vás náborový pracovník kontaktuje a požádá vás o kontaktní údaje vašich referencí, budete již vědět, že vás považuje za vážného kandidáta, protože provádí prověrku. Zadruhé, jakmile víte, že budou provádět prověrku, můžete své referenční osoby informovat, že jim mohou brzy zavolat, a připravit je na to.
Jak si vybrat nejlepší pracovní reference?
Výběr nejlepší reference může záviset na typu pracovního místa, na které se zaměřujete, na konkrétních zkušenostech, projektech nebo klíčových úspěších uvedených ve vašem životopise. Náborový pracovník tak získá náhled na vaši osobnost a klíčové přednosti prostřednictvím jiného odborníka. Proto je zásadní vybírat takové referenční osoby, které mohou poskytnout relevantní a cenný pohled na vaši kvalifikaci a osobní vlastnosti. Strategický přístup k výběru referencí do životopisu může významně ovlivnit vaše šance na přijetí do zaměstnání. Vyhněte se tomu, abyste jako referenci uvedli souseda, přítele nebo člena rodiny, protože mohou být ve svých úsudcích zaujatí a jejich uvedení může působit neprofesionálně.
Kdy uvádět reference v životopise?
Reference v životopise má řadu výhod i nevýhod. Na jedné straně dodává vašemu životopisu důvěryhodnost tím, že podporuje tvrzení o vašich konkrétních dovednostech v životopise. Pro personalistu může působit impozantně, pokud máte k dispozici referenci, která může poskytnout cennou zpětnou vazbu nebo důkaz o vašich kompetencích. Na druhou stranu přidání referencí vyžaduje prostor, kterého může být nedostatek, pokud máte slušné množství zkušeností. A konečně, mohlo by to být také zbytečné, vzhledem k tomu, že jste teprve na začátku procesu podávání žádosti.
Měli byste v životopise uvádět reference?
Nutnost uvedení referencí závisí na konkrétním pracovním místě. Pokud firma jasně stanoví, že reference musíte do životopisu uvést, nemáte na výběr. Pokud to však nepožaduje, bude lepší je vynechat. Náboroví pracovníci preferují kompaktní šablonu životopisu o maximálně dvou stranách, takže musíte efektivně nakládat s místem. Výhodnější by naopak bylo použít ji v pozdějších fázích přijímacího řízení. Uvedení referencí vám nejvíce pomůže, pokud vám chybí pracovní zkušenosti a chcete vyplnit prázdná místa v životopise.
Jak získat dobré reference?
Odborníci z oblasti HR doporučují požádat o svolení, než někoho přidáte jako referenci. Existují různé způsoby, jak to udělat, v závislosti na vztahu mezi vámi a referenčním pracovníkem. Nejlepším způsobem, jak požádat o souhlas, je osobní setkání, protože můžete vysvětlit, o jaké pracovní pozice máte zájem, a zjistit, co si o vás myslí. V opačném případě postačí e-mail nebo osobní zpráva. Obecně se snažte najít alespoň tři reference pro svůj životopis, přičemž dbejte na to, aby formát reference v životopise obsahoval pouze jméno, titul a společnost. Vyhněte se kontaktním údajům nebo na požádání uveďte kontaktní informace.
Pokud svou kariéru začínáte, zvažte reference ze školy, univerzity nebo jiné typy zkušeností. Pokud s vámi tato osoba například pracovala na diplomové práci, může se zaručit za vaše organizační a výzkumné schopnosti. Dalším příkladem životopisu může být koordinátor dobrovolníků, pokud jste v minulosti vykonávali dobrovolnickou činnost. Přestože personalisté dávají přednost odborným referentům, tyto alternativy budou stále dostačující. Mohou být přínosné zejména v případě, že jste čerstvým absolventem nebo teprve začínáte svou kariéru.
Další tipy, které je třeba vzít v úvahu při přidávání reference
- Uveďte pozici reference: Oslovte referenční osobu s žádostí o referenci a poděkujte jí.
- Udržujte s referenčními osobami čas od času kontakt tím, že se s nimi spojíte na profesních stránkách, jako je LinkedIn.
- Nepřidávejte jako referenci někoho, o kom víte, že pro vás nebude přínosem.
- Vylučte zastaralé reference, pokud nemáte nějaké spojení nebo dobrou zkušenost, kterou byste chtěli, aby potvrdily.
- Vyvarujte se uvádění všech referencí a snažte se vybírat reference z vaší nejnovější praxe nebo studia.
Sečteno, podtrženo
Nyní jste tedy zvážili přidání referencí a možná vám zavolal personalista nebo náborový manažer. Co můžete udělat, abyste se na telefonát s referencemi připravili?
No, jakmile víte, že náborový pracovník bude kontaktovat vaše referenční osoby, můžete je informovat o pozici, o kterou jste se ucházeli (pokud je to možné, sdělte jim popis práce), a o názvu organizace. Můžete také požádat své referenty, aby při telefonátu od náborového pracovníka vyzdvihli konkrétní dovednosti, které máte, a vaše úspěchy.
Obecně platí, že náboroví pracovníci kladou referentům podobné otázky o uchazeči. Mohou to být například tyto otázky: datum nástupu a ukončení zaměstnání, důvody odchodu, odpovědnost, dochvilnost, silné a slabé stránky nebo jak dobře uchazeč pracoval v týmu a napříč týmy.