Jak odmítnout pracovní nabídku snadno a rychle

Naučte se zdvořile odmítnout pracovní nabídku pomocí našich rad, tipů a příkladů. Udržíte si tak dobré vztahy se společností i při odmítnutí nabídky. Na dnešním trhu práce může být přijetí pracovní nabídky skvělým pocitem. Ale co když pro vás nabídka práce není ta pravá? Zdvořile odmítnout pracovní nabídku může být složité, zejména pokud si chcete udržet dobrý vztah s vedoucím náboru a společností.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Někdy je však nutné nabídku odmítnout z různých důvodů, například proto, že přijmete jinou pracovní nabídku, rozhodnete se, že daná pozice není vhodná, nebo se věnujete osobním projektům. Bez ohledu na důvod je zásadní řešit situaci profesionálně a s respektem, abyste si udrželi pozitivní vztah s vedoucím náboru a společností.

V tomto článku pro vás uvedeme rady a tipy, jak elegantně odmítnout pracovní nabídku, včetně projevení uznání, uvedení dobrého a stručného důvodu, udržování kontaktu, nabídnutí vysvětlení (nepovinné) a opětovného vyjádření vděčnosti.

📌Tip: Pokud odmítáte pracovní nabídku, protože neodpovídá vašim preferencím, ale stále si hledáte jiné pracovní místo, které je pro vás ideální? Použijte při tvorbě životopisu naše šablony a máte v kapse další pracovní nabídku.

Kromě toho, jak ve firmě odmítnout pracovní nabídku pro vás máme další expertní články👇:


📌Tip: Abyste si mohli položit otázku, jak odmítnout pracovní nabídku, musíte nejprve nějakou nabídku práce získat. Další návodné články, jak nejlépe napsat životopis, přizpůsobit mu motivační dopis, obléci se na pohovor apod., naleznete na našem kariérním blogu.

Proč je důležité odmítnutí pracovní nabídky práce profesionálně


jak odmítnout pracovní nabídku


Naučit se zdvořile odmítnout nabídku potenciálního zaměstnavatele je důležité, protože to pomáhá udržovat dobré vztahy s firmou. Ať už je váš důvod odmítnutí nabídky jakýkoli, chcete zaměstnavateli poděkovat za nabídnutou příležitost. I ten nejzákladnější pohovor zabere minimálně dvě hodiny telefonického a osobního rozhovoru, takže projevení vděčnosti za jeho čas ocení.

Když zaměstnavateli oznamujete, že nabídku nepřijímáte, buďte upřímní a přímí. Nemusíte mu sice sdělovat nejmenší podrobnosti o tom, proč danou pozici nepřijímáte, ale je slušné uvést obecný důvod, například že plat a benefity neodpovídají vašim představám, že vám nevyhovuje kultura nebo že je pro vás lokalita příliš vzdálená na dojíždění.

💡 Poznámka: V závislosti na tom, proč jste nabídku odmítli, může společnost zahájit proces vyjednávání o vyšším platu nebo flexibilnějších pracovních podmínkách. Věnujte tomu čas a zvažte to. Nemusíte odpovídat na místě.

Pokud se rozhodnete opravdu pracovní nabídku odmítnout, zakončete odmítnutí pozitivně. Kdo ví, co vás v budoucnu čeká? Možná se budete chtít ucházet o jinou pozici v dané společnosti nebo se můžete se zaměstnavatelem setkat na oborových akcích. Možná vás dokonce doporučí někomu ze své sítě kontaktů, abyste se později mohli ucházet o pozici.

📌Tip: Vaše síť kontaktů je neocenitelná v každém oboru, proto vždy pečujte o navázané kontakty.

Jak a kdy odmítnutí pracovní nabídky sdělit?


jak odmítnout pracovní nabídku


I když je důležité zdvořile odmítnout pracovní nabídku co nejdříve, aby společnost mohla pokračovat v hledání nového zaměstnance, neměli byste se rozhodovat narychlo. Musíte si být naprosto jisti, že chcete nabídku odmítnout, a být správně naladěni, abyste se zaměstnavatelem udrželi pozitivní vztah.

Zde jsou tři způsoby, jak odmítnout pracovní nabídku:

  • osobně, pokud jste nabídku dostali na konci pohovoru
  • e-mailem
  • telefonicky

Pokud jste nabídku dostali na pohovoru nebo osobně, je v pořádku požádat o čas na rozmyšlenou a ozvat se personalistovi. Nebo pokud jste se již rozhodli, dejte jim to zdvořile vědět v danou chvíli. Může se také stát, že vám zavolají hned po pohovoru a nabídku vám prodlouží, a opět můžete požádat o čas na rozmyšlenou. V takovém případě by bylo profesionální zavolat jim zpět a práci odmítnout, než čekat, až vás znovu kontaktují.

Pokud jste nabídku obdrželi e-mailem, můžete ji v e-mailu odmítnout. Je možné, že jste nabídku obdrželi prostřednictvím personálního oddělení společnosti, v takovém případě byste měli odpovědět přímo zástupci personálního oddělení, ale také se osobně spojit s osobou, která pohovor vedla, a poděkovat jí za její čas. To vám pomůže udržet si vztah a odejít v dobrém.

Příklady zpráv o odmítnutí pracovní nabídky


jak odmítnout pracovní nabídku


Pokud jste se zaměstnavatelem komunikovali prostřednictvím e-mailu, budete muset vytvořit e-mail s odmítnutím. Je důležité, aby váš e-mail byl jasný a stručný, používal správný pravopis a gramatiku a měl pozitivní tón.

Tyto příklady, jak odmítnout pracovní nabídku z různých důvodů, vám pomohou začít s odpovědí. Nezapomeňte e-mail přizpůsobit danému pracovnímu místu a firmě, protože tak budete působit profesionálně a vděčně.

Jak odmítnout pracovní nabídku, když se pro vás daná pozice nehodí

Dobrý den [jméno zaměstnavatele],

Děkuji Vám za nabídku na pozici [název pracovní pozice] ve společnosti [název podniku]. Vážím si Vašeho času a ohleduplnosti, stejně jako zájmu společnosti o mou osobu na této pozici.

Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl nabídku nepřijmout, protože se domnívám, že tato pozice v konečném důsledku neodpovídá mým současným profesním cílům.

Přeji vám vše nejlepší a ještě jednou děkuji,

[Vaše jméno]

Jak odmítnout pracovní nabídku, protože jste dostali lepší nabídku

Dobrý den [jméno zaměstnavatele],

Děkuji vám za nabídku na pozici [název pracovní pozice] ve společnosti [název podniku]. Rád jsem se s vámi seznámil a dozvěděl se více o podniku.

Přestože jsem za tuto příležitost vděčný, musím ji zdvořile odmítnout, protože jsem přijal nabídku na pozici, která podle mého názoru více odpovídá mým kariérním cílům. Vzhledem ke skvělé pověsti [název společnosti] nepochybuji o tom, že pro svůj tým najdete vhodného kandidáta.

Ještě jednou děkuji a přeji vše nejlepší,

[Vaše jméno]

Jak odmítnout pracovní nabídku z osobních důvodů

Dobrý den [jméno zaměstnavatele],

Děkuji Vám za nabídku připojit se k týmu na pozici [název pracovní pozice] ve společnosti [název podniku]. Bylo mi potěšením dozvědět se více o skvělé práci, kterou děláte.

Bohužel změny v mé situaci znamenají, že nemohu nabídku přijmout. I když bych se k týmu rád připojil, není pro to vhodná doba.

Ještě jednou vám děkuji za příležitost a doufám, že se v budoucnu budeme moci znovu spojit.

S pozdravem,

[Vaše jméno]

Faktory, které je třeba zvážit před odmítnutím pracovní nabídky


jak odmítnout pracovní nabídku


Rozhodování o odmítnutí pracovní nabídky může být obtížné. Je třeba zvážit mnoho věcí, například to, jaký přínos by to mělo pro váš současný život a jak by to mohlo ovlivnit vaši budoucnost. Vzhledem k množství hodin, které strávíte v práci a ve společnosti kolegů, je důležité, abyste byli na dané pozici spokojeni.

Zde je několik důležitých věcí, které je třeba zvážit před odmítnutím pracovní nabídky.

Osobní a kariérní cíle

Při zvažování pracovní nabídky se zamyslete nad tím, co chcete od svého života za jeden, tři nebo dokonce pět let. Vidíte se v příštích dvou letech na vedoucí pozici? Nebo si možná chcete zvýšit kvalifikaci. S ohledem na tyto věci zvažte, zda bude společnost podporovat váš růst a zda bude v souladu s vašimi kariérními cíli.

Měli byste také zvážit své osobní cíle, například zda plánujete založit rodinu a chcete pracovat ve společnosti, která podporuje rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Pokud takovou podporu nemáte, může to být důvodem k odmítnutí pracovní nabídky.

📌Tip: Odmítáte pracovní nabídku, protože není pro vás, a to pravé místo stále hledáte? Vytvořte skvělý životopis podle našich příkladů. Připravili jsme si pro vás příkladové životopisypro snad všechny možné profese. Vyzkoušejte třeba CV konzultanta pro management nebo stavebního dozorce.

Vhodnost společnosti

Vaše práce by měla mít pozitivní vliv na váš život. Aby tomu tak bylo, měly by se vaše hodnoty shodovat s hodnotami společnosti a měli byste mít pocit, že se do její pracovní kultury hodíte.

Než se rozhodnete, zda nabídku práce přijmete, zeptejte se na poslání a hodnoty podniku a na to, jak podporují prosperující firemní kulturu. Můžete si také prohlédnout jejich firemní profil na webu a přečíst si recenze zaměstnanců, abyste zjistili, jak jejich lidé hodnotí práci u nich. Pokud nemáte pocit, že se k vám hodí, možná budete chtít danou pozici znovu zvážit.

Plat a benefity

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé mění zaměstnání, je zvýšení platu nebo benefitů. Je však důležité zvážit všechna pro a proti.

Například můžete být ochotni přijmout nižší plat, pokud vám za to budou stát benefity - například karty na pohonné hmoty, členství v posilovně nebo zdravotní pojištění. Je však také důležité, abyste dostávali takový plat, jaký si zasloužíte. Pokud je plat příliš nízký a benefity nevyhovují vašim potřebám, měli byste si dvakrát rozmyslet, než přijmete první nabídku, která vám přijde na stůl.

Místo a dojíždění

Poloha pracoviště - nebo spíše délka dojíždění - je důležitým faktorem při rozhodování, zda je pro vás práce vhodná, či nikoli. I když jste možná ochotni dojíždět za skvělou příležitostí, jak dlouhé dojíždění je příliš dlouhé?

Ať už trávíte na pracovišti čtyři nebo čtyřicet hodin týdně, hodinová doba dojíždění se rychle sčítá. Při zvažování, zda je pro vás práce vhodná, pečlivě zvažte, kolik dojíždění je nutné a zda se hodí k vašemu současnému životu a k budoucnosti, kterou chcete.

Pracovní povinnosti a kariérní růst

Mnoho lidí hledá novou práci, protože mají pocit, že se od nich očekává příliš mnoho nebo že na jejich současném pracovišti není dostatečný kariérní růst. I když je snadné si myslet, že na druhé straně je tráva zelenější, ujistěte se, že máte o nové práci všechna fakta, než se rozhodnete pro tento krok.

Zjistěte si, co budete na nové pozici dělat každý den, jak se bude sledovat váš úspěch a také jaké možnosti růstu budete mít k dispozici. Pokud se neshodují s vaším plánem, je lepší nabídku odmítnout a počkat, až se vám do cesty postaví vhodnější role.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Co dělat, když odmítnete práci, o kterou byste mohli stát v budoucnu?

Zůstaňte v kontaktu s vedoucím náboru a pokračujte v budování vztahu s ním. Pokud jste si ho přidali do své profesní sítě, nezapomeňte ho občas kontaktovat a klást mu otázky, posílat doporučení nebo sdílet články. To vám může pomoci zajistit, že si na vás vzpomenou, až bude čas začít znovu najímat zaměstnance.

Jak zdvořile odmítnout pracovní nabídku po jejím přijetí?

Pokud jste se rozhodli přijmout pracovní nabídku, ale později jste si to rozmysleli nebo jste dostali lepší nabídku od jiné společnosti, může to být trochu složitější.

Buďte taktní a struční. Uveďte důvod, proč jste změnili názor, ale nezabíhejte do přílišných podrobností - zejména pokud je vaše rozhodnutí ovlivněno nějakým negativním aspektem, který jste o společnosti zjistili.

Nejlepší je promluvit si přímo s vedoucím náboru, ať už telefonicky, osobně nebo prostřednictvím videohovoru. Následně pošlete e-mail, abyste formalizovali to, co bylo projednáno.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá