Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Poradíme vám, jak o takové volno správně požádat, aby vám to nezpůsobilo komplikace. V tomto článku se zaměříme na to, kdo má podle zákoníku práce na neplacené volno nárok, jaké situace tento institut pokrývá a co všechno je třeba vědět, než podáte žádost.
Klíčové body:
- Co je to neplacené volno bez náhrady mzdy a kdo na něj má nárok
- Z jakých osobních důvodů je možné o neplacené volno bez náhrady mzdy zažádat
- Kdy zaměstnavatel může odmítnout poskytnutí neplaceného volna z důvodů veřejného zájmu
Co je to neplacené volno bez náhrady mzdy?
Během pracovní kariéry mohou nastat situace, zejména soukromého charakteru, které vyžadují dočasné přerušení výkonu práce. Typickými důvody pro žádost o neplacené volno jsou pobyt v zahraničí, stěhování nebo péče o děti.
Neplacené i placené volno je dnes častým jevem. I přes to, že někteří zaměstnavatelé poskytují zaměstnancům více dovolené než zákonem stanovené čtyři týdny, nabízejí zdravotní volno (sick days) nebo práci z domova, někdy to nestačí.
Kdy má tedy zaměstnanec na neplacené volno nárok?
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. definuje placené a neplacené překážky v práci, na základě kterých se neplacené volno dělí do dvou kategorií:
- Neplacené volno, na které má zaměstnanec právo
- Neplacené volno, které musí schválit zaměstnavatel
V jakých případech máte právo na neplacené volno z důvodu veřejného zájmu?
Zaměstnanec má nárok na neplacené volno v situacích, kdy se jedná o překážky v práci vyplývající z veřejného zájmu. Tyto případy zahrnují například:
- výkon funkce politika na komunální či státní úrovni,
- plnění občanských povinností, jako je účast na soudním jednání jako svědek, tlumočník nebo soudní znalec, nebo
- plnění branné povinnosti.
Neplacené volno lze rovněž čerpat při dobrovolných aktivitách, jako je pomoc při sčítání lidu nebo účast jako dobrovolný zdravotník na sportovních či společenských akcích.
Zaměstnanci v těchto situacích nemají nárok na náhradu mzdy, a délka volna je vždy stanovena podle toho, jak je situace závažná a nezbytná. Na všechny tyto překážky v práci se vztahují konkrétní ustanovení v zákoníku práce, a zaměstnavatel je povinen zaměstnanci toto volno poskytnout.
Jak o neplacené volno bez náhrady mzdy správně zažádat?
V případě, že máte jako zaměstnanec právo na neplacené volno bez náhrady mzdy, pak pro jeho čerpání budete muset podat písemnou žádost. Schválení žádosti závisí na vaší schopnosti přesvědčit zaměstnavatele a jeho provozních možnostech. Je vhodné zaměstnavateli stručně vysvětlit důvod vaší žádosti, čímž můžete zvýšit šance na její přijetí.
Vezměte však na vědomí, že zaměstnavatel není povinen sdělit důvod zamítnutí žádosti. Neplacené volno není povinné schválit, a rovněž jej nelze zaměstnanci nařídit, takový postup neexistuje.
Příklad písemné žádosti o neplacené volno
Kdy lze žádat o neplacené volno z osobních důvodů?
Neplacené volno ze zákona lze čerpat v několika situacích, které se týkají osobních záležitostí zaměstnance.
- Návštěva lékaře: Pokud jde o návštěvu lékaře, má zaměstnanec nárok na volno s náhradou mzdy, pokud navštíví nejbližší zdravotnické zařízení. Pokud se rozhodne pro vzdálenější zařízení, zaměstnavatel mu poskytne volno, ale bez nároku na mzdu.
- Dopravní potíže, jako je přerušení dopravy nebo zpoždění veřejných dopravních prostředků, také umožňují zaměstnanci využít neplacené volno na nezbytnou dobu.
- Svatba: Při vlastní svatbě má zaměstnanec právo na dva dny volna, ale mzda je proplacena pouze za jeden den. Pokud chce být zaměstnanec přítomen u porodu vlastního dítěte, má také nárok na neplacené volno po dobu nutnou k tomuto účelu.
- Péče o děti do 15 let nebo jiné závislé osoby: Další případ neplaceného volna nastává při doprovodu osoby, která není blízkým rodinným příslušníkem, na lékařské vyšetření nebo pokud doprovází dítě do školského poradenského zařízení.
- Stěhování: Pro stěhování má zaměstnanec možnost čerpat dva dny neplaceného volna, pokud není stěhování v zájmu zaměstnavatele, kdy by bylo volno placené.
- Hledání nové práce: Při hledání nové práce před ukončením pracovního poměru může zaměstnanec využít neplacené volno na půl dne týdně během výpovědní lhůty.
Kdy zaměstnavatel může odmítnout poskytnutí neplaceného volna z důvodů veřejného zájmu?
Zaměstnavatel může odmítnout poskytnout neplacené volno v případech, kdy se jedná o úkony ve veřejném zájmu, pokud by to vážně narušilo provoz firmy. I když zákoník práce umožňuje zaměstnancům volno k výkonu činností, jako je dobrovolná zdravotnická pomoc, účast na organizovaných sportovních či společenských akcích, nebo přednášková činnost, může zaměstnavatel volno zamítnout z důvodu provozních omezení.
Příkladem je, když zaměstnanec žádá o volno k účasti na aktivitách Červeného kříže nebo na sčítání lidu. V takovém případě může zaměstnavatel odmítnout žádost, pokud by přerušení práce způsobilo firmě závažné komplikace. Schválení či zamítnutí neplaceného volna závisí na posouzení důležitosti pracovní činnosti a provozních možností zaměstnavatele.
Kdy neexistuje přímý nárok na neplacené volno, ale zaměstnavatel by měl vyhovět?
V některých případech zákon neposkytuje zaměstnancům automatický nárok na neplacené volno, ale zaměstnavatel by měl žádost zvážit. Typicky se jedná o situace, kdy zaměstnanec žádá o volno z osobních důvodů, například pokud chce zůstat doma s dětmi po skončení rodičovské dovolené, dlouhodobě pečovat o nemocného člena rodiny nebo cestovat. V těchto situacích záleží na individuální dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, přičemž zaměstnavatel posuzuje žádost na základě svých provozních potřeb.
I když není právní nárok na takové volno, v praxi by zaměstnavatel měl vyhovět zejména v případech, kdy důvody žádosti jsou závažné a pochopitelné. Volno může být také upraveno kolektivní smlouvou nebo interním předpisem společnosti, kde jsou stanoveny podmínky pro jeho schválení.
Neplacené (bez náhrady mzdy) vs. placené volno (s náhradou mzdy nebo platu)
Mezi placeným a neplaceným volnem se často chybuje. Abyste neudělali stejnou chybu, shrnuli jsme pro vás důvody neplaceného volna a placeného volna do přehledného seznamu: