Vrátný: Životopis, se kterým získáte práci na jakékoliv vrátnici!

Náplň práce vrátného (nebo vrátné) se v jednotlivých budovách liší, obvykle však pomáhá hostům a obyvatelům se zavazadly, přivolává taxi a zajišťuje pocit bezpečí tím, že kontroluje, kdo do budovy vstupuje a kdo z ní vychází. Někteří vrátní mohou poskytovat služby podobné službám domovníka tím, že přijímají zásilky nebo odpovídají na dotazy návštěvníků či rezidentů budovy.

Formát :
Velikost :
Přizpůsobitelný :
Word (Microsoft)
A4
Ano

Počet míst na vrátnici je omezený, a proto musíte napsat životopis vrátného , kterým zaujmete. Máme pro vás cenné informace ohledně tvorby životopisu, kterým uděláte skvělý dojem.

V tomto článku se budeme zabývat tím, jak:

 • zvolit nejvhodnější formát, rozvržení i strukturu životopisu
 • napsat působivé profesní shrnutí životopisu nebo kariérní cíl
 • popsat své pracovní zkušenosti
 • uvést nejvyšší dosažené vzdělání
 • vybrat nejlepší dovednosti

Na závěr se s vámi také podělíme o zaručené rady a tipy, díky kterým předstihne vaše CV konkurenční kandidáty.

📌 Tip : Patříte mezi osoby, kterým psaní příliš nejde, a navíc se nechcete mořit s formátováním dokumentu? Využijte možnost použít předpřipravené šablony CV , do kterých stačí pohodlně vyplnit vaše informace.

Není životopis vrátného to, co jste hledali? Nevadí! Na našich stránkách jsou vám plně k dispozici další příklady životopisů . Vybírat můžete ze všech oborů, nechybí třeba příklady životopisů sociálních pracovníků , pečovatelů , nebo studentů a dobrovolníků . Nastartujte svou hvězdnou kariéru s námi!


Životopis vrátného

20 000 Kč: Tolik si v průměru vyděláte v rámci práce na vrátnici

Jako vrátný si můžete v průměru v České republice vydělat cca 20 000 Kč/měsíc (zdroj: prumerneplaty.cz ). Jedná se však pouze o orientační částku, výše platu bude hodně záviset na typu pracovního úvazku, lokalitě (město, kraj, region), typu zaměstnavatele, ochotě pracovat na noční směny apod. Dle Národní soustavy povolání si pak osoby na pozici vrátný mohou vydělat v rozmezí od 20 000 Kč do 25 000 Kč za měsíc.

💡 Poznámka : Místo vrátného za hranicemi v Německu nebo Rakousku může vynést mnohem více. Podívejte se proto, jak napsat životopis v němčině ! Jestliže chcete pracovat v ČR, pak co se výše platu týče, vévodí česká velkoměsta, tedy Praha a Brno, dále pak také Ostrava.

Tvorba životopisu na pozici vrátný po obsahové i formální stránce

Dbejte na to, abyste svůj životopis vrátného přizpůsobili každému pracovnímu místu, a nezapomeňte uvést své jedinečné dovednosti, jako je spolehlivost, multitasking, organizovanost a také komunikace. Jedna věc je však vědět, co do životopisu uvést, a druhá věc je, jak to uvést.

Vrátní jsou lidé orientovaní na detaily, kteří jsou zvyklí na dlouhé pracovní směny, ale napsat životopis, který upoutá pozornost, může být pro vrátné nesnadný úkol. Přečtěte si proto našeho průvodce psaním životopisu a použijte naše šablony životopisů , než začnete psát ten svůj.

Zvolte správný formát životopisu

Nejčastěji používaným formátem životopisu je obráceně chronologický formát . Je však pro vás ten pravý?

Obráceně chronologický formát klade důraz na vaše pracovní zkušenosti. Svou pracovní historii začínáte od současného nebo nejnovějšího zaměstnání a poté se vracíte zpět k vašim prvním zkušenostem na pozici vrátného nebo na obdobné pozici (recepční, pracovník ostrahy, portýr apod.).

Tento typ formátu NENÍ vhodný pro někoho, kdo má velmi málo nebo žádné pracovní zkušenosti, a pro uchazeče, který má mezeru v nezaměstnanosti delší než jeden rok. Lepší možností by pro ně byl funkční formát .

Pro někoho, kdo má rozsáhlé zkušenosti, ale v jiném oboru, ale chce se profesně posunout, je ideální volbou kombinovaný formát .

Jak funkční, tak kombinovaný formát kladou důraz na dovednosti a další relevantní kvalifikace před pracovními zkušenostmi. Rozdíl je v tom, že kombinovaný formát ukáže komplexnější pracovní historii.

📌 Tip : Jestliže netušíte, jaký formát použít, přečtěte si tento článek , kde jste je detailněji popsali a uvedli příklady.

Nepodceňte rozvržení životopisu

Po výběru vhodného formátu vás čeká nastavení rozvržení. Jestliže se nechcete piplat s vlastní šablonou dokumentu ve Wordu, můžete si vybrat některou z našich již připravených šablon s perfektním formátováním. S nimi si můžete být jisti, že se vám všechny informace vejdou na jednu stranu A4 a to maximálně přehledně!

 • Začněte výběrem vhodné písma. Doporučujeme nějaké běžně používané, které je bez zbytečných kudrlinek. Ideální je třeba Arial nebo třeba Times New Roman.
 • Životopisy, které mají písmo pod velikostí 10 bodů, není možné rozluštit. Nastavte velikost písma někde mezi 11 a 12 body. Také na sebe příliš nelepte jednotlivé řádky. Řádkování nastavte na velikost mezi 1,15 a 1,5 bodů.
 • Mezi jednotlivé části vložte volné místo, jinak bude celý obsah splývat dohromady. Nad i pod každou sekci tak ponechte bílý prostor.
 • Jakmile budete mít celý životopis hotový, uložte jej jako uzamčený soubor, jehož formátování se nezmění v jiném zařízení nebo v jiném operačním systému.

Životopis vhodně strukturujte

Životopis vrátného by měl obsahovat relevantní pracovní zkušenosti, dovednosti, vzdělání a certifikace. Měl by také vyzdvihovat schopnosti v oblasti služeb zákazníkům, organizační schopnosti a znalosti z oblasti pohostinství.

Obsah životopisu rozdělte do oddělených částí, a to následujících:

 • Záhlaví dokumentu, do kterého vložíte své kontaktní informace
 • Profesní shrnutí nebo kariérní cíl (odstavec o vás nazvaný jednoduše "O mně")
 • Pracovní zkušenosti v obráceně chronologickém pořadí
 • Nejvyšší dosažené vzdělání
 • Seznam tvrdých a měkkých dovedností
 • Další doplňkové sekce, může se jednat například o jazyky, počítačové dovednosti, odborné školení zájmy a záliby apod.

Životopis vrátného

Záhlaví životopisu obsahuje kontaktní údaje

Tvorbu životopisu začněte v záhlaví dokumentu, do kterého větším tučným písmem vložíte své celé jméno a příjmení. To vám také poslouží jako nadpis životopisu. Pod jméno uveďte název pozice, o kterou se hlásíte, a následně pokračujte kontaktními údaji, jako je:

 • Vaše telefonní číslo
 • E-mailová adresa
 • Místo bydliště
 • Odkaz na profil na síti LinkedIn (máte-li tento profil)

Příklady

Správně
Tomáš Vrátný
Portýr
123 456 789
tomas.vratny@platforma.cz
Praha
LinkedIn.com/in/tomasvratny

Chybně
Tomáš Vrátný
Portýr
Rodinný stav: Ženatý
Věk 34 let
123 456 789
tomasek@platforma.cz
Praha
LinkedIn.com/in/tomasvratny

⚠️ Varování : Neuvádějte citlivé nebo příliš osobní informace a také si dejte pozor na formát své e-mailové adresy!

Pracovní zkušenosti vrátného: Nejdůležitější část!

Dalším krokem při sestavování životopisu je uvedení vašich pracovních zkušeností. To zahrnuje název:

 • název zaměstnavatele či společnosti, kde jste pracovali, + umístění
 • název pozice, kterou jste zastávali
 • dobu, po kterou jste pracovali (Počet odpracovaných let)

Dále pod tyto informace umístěte několik stručných bodů se stručným popisem náplně práce, pracovními povinnostmi, ale i úspěchy.

Při uvádění pracovních zkušeností je důležité zdůraznit, co konkrétně jste v práci dělali, a to pomocí příkladů, čísel a faktů.

Příklad

SecTok s.r.o., Ostrava
Vrátný v průmyslovém areálu
Leden 2016 až květen 2020
 • Kontrola návštěvníků a vozidel u vstupní brány (až 200 subjektů denně)
 • Řízení příchozího a odchozího provozu v areálu v pracovních 12hodnonových směnách
 • Chránění majetku před krádežemi a poškozením, zamezení 7 krádežím
 • Kontrola otevírání a zavírání vstupní brány objektů areálu
 • Kontrola pověření návštěvníků a vydávání vstupních průkazů
 • Zaznamenávání časů příchodů a odchodů zaměstnanců
 • Provádění základní údržbářské práce včetně zametání a sekání trávy

Kromě toho napište svůj životopis tak, aby mu rozuměl každý, kdo se pohybuje ve vašem oboru. Nepoužívejte jazyk specifický pro danou společnost.

Kdykoli je to možné, měli byste svůj životopis také kvantifikovat. To znamená, že ke svým úspěchům přidáte číslo - například v počtech nebo procentech. Kvantifikace vašeho životopisu dává personalistovi konkrétnější představu o vašem pracovním výkonu. Například řekněte, že jste "vyškolili 2 zaměstnance", "dohlíželi na 3 vrátné" nebo "zadržením zloděje jste podniku potenciálně zachránili 300 000 korun na krádežích a škodách".

Jak napsat životopis bez zkušeností s prací na vrátnici?

Jestliže si hledáte práci na základní úrovni a nikdy dříve jste na vrátnici nepracovali, uveďte do pracovní historie jiné relevantní zkušenosti, ze kterých si odnášíte přenositelné dovednosti. Může se jednat například o práci za kasou v supermarketu (zákaznický servis), letní brigáda na pozici plavčíka (fyzická zdatnost a dodržování bezpečnostních pravidel, nebo třeba dobrovolnická pozice v hasičském sboru (ochota, bezpečnost) atd.

Nemáte-li vůbec žádné zkušenosti, doporučujeme vám funkční formát životopisu. Tento formát je nejvhodnější pro osoby bez zkušeností, například čerstvé absolventy škol nebo studenty. Zaměřuje se totiž na dovednosti a upozaďuje nedostatek pracovních zkušeností.

Také vyměňte profesní shrnutí za kariérní cíl životopisu. Použití kariérního cíle životopisu může pomoci přesunout pozornost náboráře od nedostatku zkušeností a místo toho se zaměřit na vaše kariérní aspirace.

Zdůrazněte své vzdělání. Ačkoli pro pozici vrátného nemusí být odborné vzdělání nutné, pokud jím disponujete, může být vaše vzdělání pro životopis na základní úrovni přínosné. Je to definitivní důkaz vašich znalostí a dovedností souvisejících s prací na vrátnici.


Životopis vrátného

Vzdělání vrátného: Ani tuto část nevynechejte!

U vrátných se nevyžaduje formální vzdělání, i když někteří zaměstnavatelé mohou upřednostňovat středoškolské vzdělání s maturitou. Pokud se chcete posunout v hierarchii podniku výše, můžete potřebovat další požadavky na vzdělání, například speciální školicí kurz apod.

Při uvádění vzdělání nezapomeňte uvést následující údaje:

 • Název a místo školy
 • Stupeň vzdělání (např. středoškolské vzdělání s maturitou, vysokoškolské vzdělání, vyšší odborné vzdělání)
 • Počet let studia

Příklad

VŠB Technická univerzita v Ostravě, Ostrava
Bakalářský studijní program Technická bezpečnost osob a majetku
2021 až současnost

📌 Tip : Vždy je dobré uvést v životopise své vzdělání, i když titul přímo nesouvisí s vaším oborem.

Relevantní dovednosti vrátného a jak je správně vybrat

Dovednosti ukazují personalistovi, co pro společnost dokážete udělat, aniž by zabíraly příliš mnoho místa v části "pracovní zkušenosti" vašeho životopisu.

Existují dva typy dovedností, a to měkké a tvrdé . " Měkké " dovednosti jsou ty, které se nedají kvantifikovat a vypovídají spíše o vaší osobnosti. Příkladem je organizace, řešení problémů a komunikace. Naproti tomu " tvrdé " dovednosti jsou ty, které se získávají formálním vzděláním. Příkladem je znalost bezpečnostních pravidel nebo obsluha monitorovacího zařízení.

Tvrdé dovednosti

 • Fyzická odolnost
 • Fyzická síla
 • Bezpečnostní výcvik
 • Podávání zpráv a dokumentace
 • Zajištění bezpečnosti a ochrany budovy
 • Dodržování bezpečnostních zásad
 • Obsluha monitorovacího zařízení

Měkké dovednosti

 • Komunikace
 • Organizace
 • Pohotovost
 • Řešení problémů
 • Týmová práce
 • Pohostinnost
 • Obsluha zákazníků
📌 Tip : Při vyplňování této části životopisu si prostudujte požadavky zaměstnavatelů na danou pozici. Pokuste se do nich začlenit některé z jazykových prostředků, které používají. Pokud například v popisu práce stojí, že potřebují někoho, kdo má "výjimečné komunikační dovednosti, dobré organizační schopnosti a schopnost pracovat samostatně i v týmu", nezapomeňte některá z těchto klíčových slov uvést. V sekci dovedností uveďte "komunikace" a "organizace".


Životopis vrátného

Zvažte připojení dalších relevantní sekcí do CV vrátného

Připojením dalších sekcí výrazně zvýšíte svoji šanci na úspěch během přijímacího řízení. Pozvání na pracovní pohovor tak na sebe nenechá dlouho čekat! Doporučujeme uvést následující doplňkové sekce, jsou-li pro danou práci relevantní:

 • Certifikáty, odborné kurzy a školení : Certifikáty ukazují zaměstnavatelům, že si rozšiřujete své dovednosti a rozšiřujete své zkušenosti. Nejenže máte větší znalosti, ale jste také lépe zaměstnatelní. Certifikační programy související s prací vrátného mohou zahrnovat cokoli o bezpečné manipulaci s dodávkami až po školení o bezpečnosti a ochraně.
 • Cizí jazyky : Zejména velkých městech, jako je Praha, Brno, Ostrava apod., váš potenciální zaměstnavatel znalost cizího jazyka (hlavně angličtiny) určitě ocení. Uveďte všechny jazyky, které ovládáte.
 • Zájmy a záliby : Nebojte se ukázat trochu ze své osobnosti a připojte relevantní koníčky a volnočasové aktivity.

Profesní shrnutí vás musí představovat jako nejlepšího kandidáta!

Věděli jste, že zaměstnavatelé se na životopisy dívají v průměru jen 6 sekund? Ačkoli je profesní shrnutí nepovinná část životopisu, jedná se o jeden z nejlepších způsobů, jak v tomto krátkém čase uspět.

Ale nejprve --- co je to profesní shrnutí životopisu?

Profesní shrnutí životopisu je krátký odstavec čítající dvě až nebo čtyři věty v horní části dokumentu, které shrnují celý váš životopis. Je to úvodní medailonek, který přiměje zaměstnavatele chtít vědět víc.

V případě profese vrátného uveďte do shrnutí následující body:

 • Doba, po kterou jste pracovali v oblasti kontroly, bezpečnosti nebo v oboru zaměřeném na zákazníky.
 • Jedno nebo dvě přídavná jména vyjadřující vaši osobnost, například "komunikativní", "pozorný", "přátelský" nebo "spolehlivý".
 • Případné úspěchy nebo dosažené ocenění, například "zaměstnanec měsíce", nebo pokud v současné době studujete na získání certifikátu v určitém oboru nebo odvětví.

Příklady

Správně
Zde je příklad dobrého profesního shrnutí životopisu:

Jsem příjemný vrátný s dvouletou praxí v oblasti kontroly rezidenčního areálu, pomoci návštěvníkům a obyvatelům budovy se zavazadly, doručování zásilek a přivolávání taxíků. Mám výborné dovednosti v oblasti zákaznického servisu a předchozí zkušenosti s prací jako recepční v hotelu. Hledám pozici s možností postupu v oblasti bezpečnosti a ochrany budov.

Toto je dobré shrnutí životopisu, protože popisuje, kdo jste a co jste dělali. Zaměstnavateli dává dobrou představu o vašich schopnostech a několik konkrétních příkladů vašich zkušeností. A konečně, shrnutí životopisu obsahuje cíl - že chcete pozici s možností vzestupu.

Chybně
Jsem přátelský vrátný s dvouletou praxí.

Tohle je špatné shrnutí životopisu, protože je velmi vágní - není v něm nic, čím byste vynikli, nic, co by personalistovi ukázalo, proč by měl zaměstnat právě VÁS.

Nemáte zkušenosti? Napište kariérní cíl!

Kariérní cíl životopisu sděluje zaměstnavateli, o jakou pozici se ucházíte, jaké jsou vaše kariérní cíle a co můžete nabídnout, třebaže nemáte s podobnou pozicí zkušenosti. Kariérní cíl je tak vhodný pro nezkušené uchazeče.

I když je to jistě nepovinné, může to zaměstnavateli pomoci pochopit, co od něj chcete a co mu můžete nabídnout. Jinak řečeno, cíl životopisu objasňuje zaměstnavatelům vaše záměry. Navíc může pomoci ukázat, proč se na danou pozici hodíte.

Příklady

Správně
Jsem motivovaný uchazeč o pozici vrátného. Vzhledem k tomu, že právě studuji bakalářský program Technická bezpečnost osob a majetku, dokážu obsluhovat monitorovací zařízení a mám znalost v oblasti zajištění bezpečnosti a ochrany dveří i budovy. Kromě toho jsem časově flexibilní a ochotný pracovat v pracovní i sváteční dny, o víkendech nebo na noční směny.

Tento uchazeč, který si hledá brigádu jako vrátný při studiu vysoké školy, se skvěle prezentuje jako někdo, kdo zajistí bezpečnost a to i ve směnách, které nikdo jiný nechce vykrýt.

Chybně
Jsem student bez zkušeností, ale nechybí mi motivace.

Takto ne. Tento kariérní cíl jen poukazuje na skutečnost, že kandidát nemá žádné zkušenosti, ale neříká nic jiného.

📌 Tip : Ukažte své nadšení pro tuto pozici tím, že vyjádříte, proč vás tato pozice oslovuje a proč by bylo pro společnost přínosné, kdyby vás přijala. Tím zaměstnavateli ukážete, že máte o tuto pozici skutečný zájem a jste motivováni v ní vyniknout, pokud dostanete příležitost.


Životopis vrátného

Zaručené tipy, díky kterým váš životopis zaboduje!

 • Životopis personalizujte! To znamená, že CV vždy přizpůsobíte konkrétní pracovní pozici.
 • Nepište sáhodlouhé elaboráty! Minimální i maximální rozsah je tentýž - a to jedna strana velikost A4!
 • Pozor na celkovou formální úpravu dokumentu. Jestliže máte problém s vlastním formátováním, doporučujeme použít profesionální šablonu CV .
 • Vyčíslete výsledky ve svém životopise vrátného. U většiny pracovních pozic může být obtížnější kvantifikovat své výsledky a úspěchy, ale může to zvýšit dopad vašeho životopisu, protože je to pro personalisty zřejmější a přesvědčivější.
 • Buďte upřímní a v životopise se nevymýšlejte! Pamatujte, že pravda vždy vyjde najevo. Ať už při ústním pohovoru, nebo ve zkušební době. Takže vyložte karty na stůl ihned, neuvádějte polovravdy a nelžete!
 • Připojte k životopisu motivační dopis. To vám poskytne konkurenční výhodu nad kandidáty, kteří si práci s motivačním dopisem nedali!
 • Nenechte v textu chyby! Vše si po sobě důkladně zkontrolujte. Odstraňte překlepy, pravopisné i stylistické nedostatky.

Shrnutí hlavních poznatků z tohoto průvodce

Dokázali jsme to! Téměř. Teď je čas pustit se do práce - do skutečného vytváření životopisu.

Zde je návod, co musíte udělat:

 • Prozkoumejte popis pracovní pozice a najděte klíčová slova.
 • Použijte obráceně chronologický nebo funkční formát životopisu.
 • Napište shrnutí životopisu, ve kterém uvedete své dlouholeté zkušenosti v oboru a dovednosti v oblasti služeb zákazníkům.
 • Napište část o zkušenostech tak, aby jim rozuměl každý člověk zvenčí. Mluvte více o tom, jak a proč jste plnili své povinnosti. Vyčíslete své výsledky.
 • Uveďte své vzdělání a příslušné certifikáty
 • Vyberte si šablonu životopisu , která odpovídá pozici, na kterou se hlásíte.

Brzy se vám otevřou dveře k další práci!

Motivační dopis? Ano! I na pozici vrátného se vyplatí jej připojit!

Pamatujte, že motivační dopis je vždy dobrý nápad, ať už se ucházíte o jakoukoliv pozici! Při psaní motivačního dopisu pro vrátného nezapomeňte uvést svou pracovní historii a dovednosti odpovídající pracovní pozici, o kterou se ucházíte.

Ať už hledáte základní pozici, nebo jste ve své kariéře již několik let, odhalení vašich relevantních úspěchů v motivačním dopise vám může umožnit vyniknout a získat pracovní pohovor.

📌 Tip : Nevíte, kde s tvorbou motivačního dopisu začít? Doporučujeme vám tento článek , ve kterém jsme pro vás shrnuli vše podstatné!

Často kladené otázky (FAQ)

Co přesné dělá vrátný a jaké jsou jeho pracovní povinnosti?

Vrátný je osoba, která zajišťuje ostrahu a další služby v hotelu, obytné budově, průmyslovém objektu apod. Vrátní spolupracují se správci budov a dalšími vrátnými. Hlavní povinností vrátných je zajištění bezpečnosti. Vrátní také poskytují další služby, jako je otevírání a zavírání dveří, obsluha výtahů, kontrola návštěvníků a přijímání zásilek.

Ačkoli se pracovní povinnosti mohou lišit v závislosti na místě a lokalitě, v životopise vrátného je uveden seznam následujících univerzálních povinností a úkolů:

 • otevírání a zavírání dveří pro hosty při jejich příchodu a odchodu;
 • zajištění bezpečnosti a ochrany dveří a budovy a vítání návštěvníků či rezidentů při jejich příchodu.

Jak v životopise vrátného vyzdvihnout své dovednosti v oblasti služeb zákazníkům?

Chcete-li v životopisu vrátného vyzdvihnout své dovednosti v oblasti služeb zákazníkům, uveďte konkrétní příklady a úspěchy, které prokazují vaši schopnost poskytovat výjimečné služby. Zdůrazněte své komunikační schopnosti, schopnost řešit problémy a mezilidské vztahy.

Jak mohu v životopise vrátného vyniknout?

Aby váš životopis vrátného vynikl, přizpůsobte ho konkrétním požadavkům na pracovní pozici a zaměřte se na prezentaci vašich jedinečných dovedností a zkušeností. Používejte klíčová slova, kvantifikujte své úspěchy a zdůrazněte všechny další jazykové znalosti.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis