V závislosti na vzdělání a zkušenostech můžete vykonávat kvalifikovanou a/nebo nekvalifikovanou práci. K tomu, abyste se stali stavebním dělníkem, nepotřebujete formální vzdělání, běžné bývá zaškolení přímo na pracovišti – co však bude zapotřebí, je životopis. V jeho tvorbě vás zaškolíme my!
Naučit se psát přehledný a informativní životopis vám umožní získat vyhlédnuté zaměstnání ve stavebnictví. V tomto článku vám poskytneme podrobný návod, jak napsat CV stavebního dělníka po obsahové i formální stránce, poskytneme konkrétní příklady jednotlivých částí životopisu a také šablonu CV, kterou můžete použít při tvorbě vlastního životopisu.
Table of Contents
Jak je to s platem stavebního dělníka? Průměrný měsíční plat i hodinová mzda
Server Průměrné platy.cz uvádí jako celonárodní platový průměr na pozici stavebního dělníka částku 21 756 Kč hrubého měsíčně. Hodinová mzda při práci na plný úvazek pak dosahuje hodnoty 122 Kč.
Tvorba CV stavebního dělníka krok za krokem
Čas, který v průměru personalista stráví nad vaším životopisem, je kratší než přibližně 10 vteřin. Aby se váš životopis dostal do užšího výběru, dodržujte níže uvedená obecná pravidla pro psaní CV:
- Životopis by neměl přesáhnout jednu stranu
- Přečtěte si popis pracovního místa a zjistěte, jaké jsou jeho požadavky
- Pište k věci, stručně a výstižně
- Použijte atraktivní šablonu životopisu
- Definujte ideální formát, jasné rozvržení a nejlepší strukturu
Jak nejlépe životopis naformátovat? Úpravu CVčka nepodceňte!
Chcete znát nejrychlejší způsob, jak být odmítnut? Špatný formát může vaši žádost o zaměstnání v oblasti stavebnictví poslat na hromádku s neúspěšnými kandidáty. Nevhodně zvoleným řazením vaší praxe a dovedností můžete svůj životopis pohřbít jako bagr!
Vyberte si formát, který v mžiku ukáže vaše nejlepší vlastnosti. Obráceně chronologický formát je ve většině případech tím nejvhodnějším. Nejdříve se v něm zobrazí vaše poslední zaměstnání, a to s odrážkami s hlavní náplní práce, které upoutají pozornost.
Vybírat však můžete ještě ze dvou dalších nejčastěji používaných formátů, kterými jsou:
Funkční formát: Použijte jej, pokud nemáte zkušenosti a hledáte si své první zaměstnání. Tento formát vám totiž umožní upozadit nedostatek profesní historie ve prospěch dovedností.
Kombinovaný formát: Použijte jej v případě, že máte více než deset let v oboru a přenositelné dovednosti z předešlých pozic.
Zvažte také následující pravidla týkající se rozvržení:
Používejte jasné, čitelné písmo, velké nadpisy a bílé místo mezi nimi, aby vaše slova vynikla.
Řádkování by mělo mít velikost 1,15 a velikost okrajů 2,5 cm. V případě písma nastavte velikost na 11 bodů. Nadpisy mohou být větší cca o 1 až 2 body.
Podívejte se do popisu pracovního místa, zda je v něm uveden určitý formát. Pokud nikoliv, pak pro zaslání životopisu použijte formát PDF. Jeho formátování se nezmění.
Informace roztřiďte do jednotlivých oddílů, a to následovně:
- Záhlaví
- Profesní shrnutí
- Zkušenosti (s čísly a výsledky)
- Vzdělání
- Relevantní dovednosti
- Doplňkové oddíly (odborné kurzy, školení, zájmy a záliby apod.)
Kontaktní informace a jak je nejlépe uvést
Každý personalista si přečte záhlaví vašeho životopisu. Přinejmenším vaše jméno. Proto není ztrátou času věnovat trochu úsilí vytvořením záhlaví životopisu. Jedná se však o jednoduchou část, kde je třeba uvést vaše jméno a kontaktní údaje.
Vaše jméno a příjmení uveďte čitelným a větším písmem
Název pracovní pozice, o kterou se ucházíte, nebo název vaší současné pracovní pozice jako podnadpis k vašemu jménu
- Telefonní číslo
- E-mailová adresa
- Místo (pouze vašeho města)
- Odkaz na vaše portfolio nebo online profil, například na LinkedIn (nepovinné)
Příklady
Stavební dělník
987 654 321
Vasek.ludvik@platforma.cz
Bohušovice nad Ohří
LinkedIn.com/in/vasekludvik
Stavební dělník
Věk: 37 let
Rodinný stav: Ženatý
987 654 321
Vasicek@platforma.cz
Bohušovice nad Ohří
LinkedIn.com/in/vasekludvik
Připojit můžete i fotografii. Váš životopis díky fotce nezapadne a bude zapamatovanější. Vybírejte však pouze profesionální portrét.
Jak správně uvést pracovní zkušenosti ze stavebnictví?
Dobře napsaná pracovní historie může mít při hledání zaměstnání velký význam. V této části můžete personalistům ukázat, jak konkrétně jste se podíleli na předchozích stavebních projektech a týmech.
Jak jsme již uvedli v části o formátování životopisu, měli byste své zkušenosti uvádět v obráceném chronologickém pořadí. Část věnovanou zkušenostem začněte svou poslední zkušeností. Pokud jste v současné době na nějaké pracovní pozici, můžete ji uvést jako první.
Jestliže jste pracovali na více pozicích, napište podrobně to, co se vztahuje ke konkrétní práci, o kterou se ucházíte. V ostatních případech můžete vypsat pouze název společnosti a data, kdy jste v ní pracovali.
Pro kvantifikaci svých úspěchů použijte čísla. Čísla dodají vašim zkušenostem na důvěryhodnosti a celistvosti.
Zde je příklad toho, jak lze v sekci věnované zkušenostem kromě pracovních povinností uvést i měřitelné úspěchy:
Příklad
Pracovní dělník
Květen 2020 až duben 2023
- Obsluha výkonných hydraulických jeřábů na osmi venkovních stavbách
- Spolupráce se zedníky na pokládce vnějšího kamenného zdiva
- Udržování čistoty, pořádku a bezpečnosti na staveništi během stavebního tříměsíčního projektu
Jak napsat CV stavebního dělníka na základní úrovni bez zkušeností v oboru stavebnictví?
Začínající stavební dělníci by také měli uvést své zkušenosti? Samozřejmě, i když to zní divně. Dejte náborovým pracovníkům najevo, že pro ně nejste rizikovým zaměstnancem, a to tím, že své předchozí zkušenosti vztáhnete ke stavebním pracím. Zde je příklad:
Pracovník údržby
Leden 2021 až květen 2023
- Praktické zkušenosti s prací s různým elektrickým nářadím, jako jsou vrtačky, motorové pily, rozbrušovačky a brusky
- Pomoc na denní bázi s bezpečným nakládáním a vykládáním zásob v maloobchodě
Vzdělání nemůžete opomenout ani ve stavebnictví
Ve většině popisů práce stavebních dělníků se neuvádí, jaké konkrétní vzdělání musíte mít. Výhodou je však středoškolské vzdělání s maturitou, není však podmínkou. V této sekci můžete zmínit i rekvalifikační a další odborné kurzy, školení apod.
Pro výčet svého vzdělání použijte vhodný formát. Doporučujeme následující postup:
- Název školy
- Název oboru
- Roky vzdělání
- Hlavní náplň studia
Příklad
Maturitní obor Stavební práce
2019 až 2023
- Konstrukce vnitřních i venkovních staveb
- Technologie stavby a stavební materiály
- Základy bezpečnosti práce ve stavebnictví
V případě, že nemáte mnoho zkušeností s prací ve stavebnictví, může se sekce dovedností ukázat jako rozhodující. Náboroví pracovníci budou při rozhodování hledět na dovednosti uvedené ve vašem životopise.
Náboroví manažeři v popisu práce konkrétně uvádějí, jaké dovednosti musí uchazeč pro výkon dané práce mít. Podívejte se pozorně na popis práce a vyberte si do svého CV dovednosti, které požadují. Zlatým pravidlem tedy je nepsat obecný soubor dovedností a přizpůsobit svůj životopis každému inzerátu na pracovní pozici.
Jaké hlavní dovednosti jsou v životopise stavebního dělníka hledány?
Existují dva typy dovedností relevantních pro stavební dělníky. Tvrdé (technické) dovednosti a měkké dovednosti (osobní vlastnosti). V části životopisu věnované dovednostem je třeba napsat kombinaci tvrdých a měkkých dovedností, abyste vytvořili pozitivní dojem.
Zde je několik příkladů dovedností do životopisu stavebního dělníka:
Tvrdé dovednosti ze stavebnictví
- Platný řidičský průkaz (sk. B, C)
- Čtení technických plánů
- Dokončovací tesařské práce
- Řezání materiálů
- Znalost stavebních materiálů
- Znalost a dodržování bezpečnostních předpisů
Měkké dovednosti ze stavebnictví
- Interpersonální dovednosti
- Schopnost pracovat v týmu
- Vyjednávání
- Komunikace
- Řešení problémů
Doplňkové části do CV stavebního dělníka
Části, o kterých jsme hovořili, jsou obsaženy ve většině životopisů, které personalisté dostávají, ale do užšího výběru se dostane jen málo z nich. Jak se dostat mezi tento užší výběr úspěšných kandidátů? Jednoduchým trikem je připojení dalších částí, které jsou relevantní pro oblast stavebnictví.
- Certifikace v životopise stavebního dělníka: Existují certifikace odborných dovedností pro stavební dělníky. Pokud jste nějakou kvalifikaci absolvovali nebo ji studujete, můžete ji zde uvést, což vašemu profilu dodá velkou přidanou hodnotu.
Kromě těchto certifikátů je extrémně cenné uvést jakýkoli certifikát dovednosti, který prokazuje vaše odborné znalosti v určitém oboru jako zedník, tesař, zedník, železář, malíř, instalatér nebo svářeč.
- Počítačové dovednosti: Pokud máte nějaké dovednosti v oblasti základů Microsoft Office a souvisejícího softwaru, je to další cenná kvalifikace.
- Zájmy a záliby: Uveďte své koníčky, pokud souvisejí s prací, o kterou se ucházíte. Neuvádějte obecný soubor zájmů, který nemá s pracovní pozicí nic společného.
- Jazyky: Pokud hovoříte plynně několika jazyky, můžete je uvést. Na některých stavbách pracují dělníci z různých zeměpisných oblastí, kteří hovoří různými jazyky. Vaše jazykové znalosti mohou být pro firmu cenným přínosem při jejich řízení a komunikaci s nimi.
Jak vytvořit perfektní profesní shrnutí životopisu (část „O mně“)?
Profesní shrnutí životopisu je část, která obsahuje stručné shrnutí předchozích zkušeností, dovedností a budoucích cílů uchazeče souvisejících s konkrétním pracovním místem. Tato část „O mně“ životopisu vám může skutečně pomoci vyniknout mezi ostatními kandidáty.
Jaký je zaručený recept na úspěch při tvorbě profesního shrnutí?
- Uveďte počet let praxe v oboru
- Přidejte několik klíčových slov z popisu práce
- Uveďte některé ze svých nejcennějších dovedností a vlastností
- Vyzdvihněte své nejlepší úspěchy (a přidejte čísla!)
- Nepoužívejte více než 3-5 vět, abyste zaručili srozumitelnost a udrželi zájem personalisty
Příklady
Přizpůsobte svůj profesní souhrn na základě popisu pracovní pozice. Použijte klíčová slova, která zaměstnavatel v inzerátu uvedl. Ujistěte se, že po přečtení vašeho profesního shrnutí bude mít pocit, že našel toho pravého.
Ověřené tipy, díky kterým bude váš životopis bezkonkurenčně dobrý
Níže najdete zaručené tipy, jak vytvořit silný životopis:
- Přečtěte si pečlivě nabídku práce. Zdůrazněte všechny dovednosti a požadavky. Poté je uveďte v částech svého životopisu.
- Své dovednosti prokažte v sekci vzdělání a praxe. Kdykoliv to bude možné, demonstrujte své dovednosti čísly a konkrétními příklady.
- Neodesílejte životopis bez jazykové korektury. Kromě pravopisných a stylistických chyb si také opravte překlepy a typografické chyby, jako jsou mezery navíc nebo nesprávně použité zarovnání textu.
- Doplňte žádost o práci o motivační dopis, ve kterém se budete moci prezentovat osobněji a dále popisovat své dovednosti, zkušenosti a pozitivní vlastnosti.
Pojďme si to shrnout aneb jak na nejlepší CV
Zvolte si takovou podobu životopisu, která bude správným sdělením a bude odpovídat vaší aktuální kariérní situaci.
- Je důležité, aby vaše jméno a kontaktní údaje byly uvedeny v horní části životopisu. Vytvořte záhlaví životopisu, ve kterém bude uveden název požadované pracovní pozice a snadno dostupná kontaktní čísla.
- Ve shrnutí uveďte konkrétní informace o svých zkušenostech, úspěších a budoucích cílech
- Uveďte své zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí. Při popisu svých zkušeností uvádějte podrobné metriky a konkrétní příklady, které ukazují, jaký dopad jste měli na svých předchozích pozicích.
- Popište své vzdělání a jeho souvislost s daným oborem. Máte-li nedlouho po škole, přidejte hlavní náplň studia.
- Sestavte správnou kombinaci tvrdých technických dovedností a měkkých osobní dovedností.
- Přidejte do svého životopisu „doplňkové“ sekce, které zvednou hodnotu vaší žádosti a umožní vám uvést další relevantní informace. Přidejte všechny své technické dovednosti a certifikáty, které máte a které odpovídají popisu pracovní pozice.
- Ukažte v životopise špetku osobnosti, která prokáže, že se hodíte do dané kultury. Přichystejte personalistovi příjemné překvapení tím, že do životopisu zahrnete certifikáty, zájmy a záliby nebo jazyky.
- Obohaťte životopis o motivační dopis a oba dokumenty odešlete konkrétní osobě, která má na starosti nábor nových zaměstnanců.
Žádost doplňte o motivační dopis! Vyjádříte tím svůj zájem o pozici!
Jestliže se domníváte, že motivační dopisy jsou hrozný nápad, pak se zamyslete znovu. Špatný nápad jsou jen obecně napsané a odfláknuté motivační dopisy. Téměř polovina personalistů motivační dopisy považuje za povinné.
Napište dobrý motivační dopis ke svému životopisu a budete mít napůl vyhráno. Tady je návod, jak na to:
- Začněte tím, že dopis adresujete přímo osobě pověřené náborem.
- Za druhé, zmiňte se o jedné nebo dvou skutečnostech, které se vám o společnosti líbí. Tyto skutečnosti si vyhledejte na internetu.
- Zatřetí uveďte, jak můžete společnosti pomoci. Podívejte se do nabídky práce a najděte největší potřebu společnosti. Pak uveďte nějaký velký úspěch, který ukazuje, jak ji můžete naplnit.
- Za čtvrté, na závěr uveďte výzvu k akci. Můžete říci něco typu: “Rád bych si s vámi promluvil o své kvalifikaci při osobním pohovoru.”
Často kladené otázky (FAQ)
Jaké jsou povinnosti a náplň práce stavebního dělníka?
Stavební dělníci vykonávají celou řadu činností souvisejících se stavbou. Může se jednat o přípravu a údržbu pracovišť, obsluhu zařízení, přepravu materiálů a stavbu konstrukcí. Někteří se specializují na určité typy stavebních prací, zatímco jiní se mohou zaměřit na nekvalifikované práce. Stavební dělníci také někdy pomáhají řemeslníkům, jako jsou potrubáři a elektrikáři, při plnění jejich povinností.
Co je to všeobecný stavební dělník?
Všeobecný stavební dělník je takový, který se nespecializuje na dílčí část stavebního procesu. Vykonávají širokou škálu kvalifikovaných i nekvalifikovaných prací. Všeobecní stavební dělníci se mohou podílet na stavebním projektu ve více funkcích po celou dobu trvání projektu. Někteří stavební dělníci se naopak rozhodnou specializovat na určitá zařízení nebo úkoly.
Jaké vzdělání potřebuje stavební dělník?
Vzdělání není obvykle podmínkou pro získání pozice stavebního dělníka. U některých pracovních pozic, zejména u pomocných řemeslnických prací, může být vyžadováno středoškolské vzdělání s maturitou. Obvykle se stavební dělníci učí prostřednictvím školení na pracovišti nebo učňovských kurzů. To může v závislosti na programu trvat několik měsíců až čtyři roky. Mnoho stavebních dělníků se neustále učí novým zařízením a technikám.