ENTP práce: Jaká je nejlepší profese pro osobnostní typ ENTP a jakým oborům se raději vyhnout?

Ocitli jste se někdy na zásadní životní křižovatce, která může do značné míry ovlivnit vaši budoucnost? Potřebujete si vybrat správnou kariérní cestu a nevíte, zda se řídit srdcem, nebo rozumem. Zda se spolehnout na intuici, nebo na logiku?

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Když lidé stojí před touto náročnou a často zdrcující volbou, často vyhledávají pomoc druhých. Můžete naslouchat radám svých rodičů nebo mentorů, nebo se jednoduše řídit svými sny.

Právník, konzultant nebo inženýr či finanční analytik - to jsou jen některé profese, na které se osobnostní typ ENTP báječně hodí. V tomto článku si vysvětlíme, v jaké oblasti a profesi jako ENTP zazáříte!

entp prace

Seznam vhodných zaměstnání pro ENTP


 • Právník
 • Konzultant
 • Inženýr
 • Reklama a prodej
 • Herec
 • Profesor
 • Obchodník s cennými papíry
 • Filmový producent
 • Finanční analytik
 • Specialista na PR
 • Manažer školení
 • Podnikatel
 • Manažer vztahů
 • Vědec
 • Účetní manažer
 • Reklamní manažer
 • Reklamní manažer
 • Obchodní administrativa
 • Počítačová věda
 • Finance
 • Pracovník na volné noze
 • Grafický designér
 • Novinář
📌 Tip: Na našem webu pro vás máme v sekci příklady podrobné návody, jako napsat CV pro jednotlivé obory a profese, jako je třeba IT pracovník, správce nebo obchodní analytik.

Přečtete si také naše další odborné články z našeho kariérního blogu👇:

Co je to ENTP?


ENTP - jeden z 16 osobnostních typů podle Myers-Briggsova typového indikátoru - jsou popisováni jako inovátoři, vizionáři a diskutéři. Abraham Lincoln jednou řekl: "Nejlepší způsob, jak předvídat budoucnost, je vytvořit ji." Pravděpodobně byl ENTP - nebo alespoň jeho autor projevů.

entp prace


Kromě toho jsou osobnostní typy ENTP (extrovertní, intuitivní, myslící a vnímající) známé svým inovativním a futuristickým myšlením. Rádi vymýšlejí nové nápady a diskutují o teoriích s ostatními lidmi, kteří mají stejné zájmy. Jsou přirozeně nadšení, mají talent porozumět tomu, jak věci fungují, a na pracovišti jsou zoufale potřební.

Než se dostaneme k tomu, jaké profese se pro ENTP dobře hodí, pojďme si trochu více přiblížit, jací ENTP jsou.

Jaký je ENTP?


ENTP jsou obvykle velmi společenští a nadšení lidé. Jsou známí jako typ osobnosti "diskutér", takže se rádi zapojují do podnětných rozhovorů a učí se novým věcem. ENTP mají také přirozený talent přicházet s inovativními nápady a nebojí se změn ani riskování.

💡 Poznámka: ENTP však nejsou všichni stejní. Mohou být buď asertivní (ENTP-A), nebo bouřliví (ENTP-T):

ENTP-A

Pro člověka s osobnostním typem ENTP-A je typické, že při přemýšlení o budoucnosti je logický a praktický. Nebojí se riskovat ani zkoušet nové věci, ale bývají introvertnější než ENTP-T. Na rozdíl od ENTP-T se nebojí riskovat ani zkoušet nové věci.

Lidé s typem ENTP-A rádi studují a seznamují se s teoriemi, které stojí za fungováním věcí. Mají také tendenci být tišší, perfekcionističtější a soutěživější než ENTP-T, takže svou kreativitu obvykle sdílejí pouze s lidmi, kteří jim dostatečně rozumí.

ENTP-T

ENTP-T jsou obvykle více analytičtí a systematičtí. Rádi rozkládají složité problémy na menší, lépe zvládnutelné části a mají talent pro hledání řešení složitých problémů. Na druhou stranu nejsou tolik hnáni k tomu, aby neustále vymýšleli nové nápady, a spíše se spokojí s tím, že nechají věcem přirozený průběh.

Kariérní dráhy vedoucí k úspěchu ENTP v práci


entp prace

Právník

Jak jsme již uvedli dříve, ENTP jsou často označováni za diskutéry, protože se rádi zapojují do lehce intelektuálních diskusí, aby odůvodnili své myšlenky nebo názory. Z tohoto důvodu může být právník jedním z nejlepších povolání ENTP.

Pokud si zvolí tuto profesní dráhu, budou mít ENTP možnost denně sdílet své názory a diskutovat o různých argumentech na podporu svých případů. Také budou moci využít svého charismatu a přesvědčovací schopnosti, aby ovlivnili ostatní a přesvědčili je o pevnosti svého případu.

Inženýr

To může být pro osobnost ENTP ideální volba povolání, a to hned z několika důvodů. Zaprvé, inženýři jsou odborníci ve svých úctyhodných oborech, ke kterým každý chodí pro radu a řešení případných problémů. ENTP tak budou moci předvést své rozsáhlé odborné znalosti a jednat z pozice moci.

Za druhé, práce inženýra vyžaduje rychlou reakci na náročné situace a umožňuje kreativitu při vymýšlení účinných řešení. A konečně, role inženýra je všestranná, zahrnuje řízení projektů, projektování nebo řešení problémů. To ENTP zaměstná a nadchne pro jejich práci.

Oblast prodeje a reklamy

Typickou volbou pro osobnost ENTP může být budování kariéry v oblasti reklamy a prodeje. Jsou to sebevědomí, otevření a úžasní komunikátoři, kteří jsou vždy připraveni podívat se na věci z jiného úhlu. To vše jsou žádoucí osobnostní rysy v této oblasti podnikání.

ENTP bude práce v oblasti prodeje reklamy naplňovat, protože jim nabídne možnost realizovat různé kreativní nápady v reklamních strategiích. Vzhledem k tomu, že se reklamní průmysl neustále mění, aby vyhověl požadavkům trhu, bude tato kariéra pro ENTP, kteří rádi zkoumají nové koncepty, dostatečně náročná a vzrušující.

Herec/herečka

Díky své extrovertní povaze budou ENTP rádi v záři reflektorů obklopeni ostatními. Také jsou to charismatické a okouzlující osobnosti, které si budou užívat hraní různých fiktivních postav na stříbrném plátně. Jejich neukojitelná zvědavost je bude pohánět k tomu, aby se o svých rolích dozvěděli vše, co se dá, a vytvořili jedinečné a nezapomenutelné postavy.

Herec ENTP bude také fascinovat diváky svým talentem pro improvizaci a břitký humor. Řadu slavných ENTP herců a hereček najdete v našem samostatném článku.

Filmový producent

Kariéra ve filmovém průmyslu přinese pocit moci, kterého si ENTP hluboce cení. Filmový producent, který je zodpovědný za uvedení umělecké vize do života, proto může být pro ENTP jedním z nejvděčnějších zaměstnání. Filmoví producenti mají na starosti celý proces tvorby filmu a obvykle mají poslední slovo, pokud jde o obsazení, financování, rozpočet, střih a řadu dalších faktorů, které ovlivňují konečný výsledek.

Z tohoto důvodu se ENTP bude líbit toto povolání, které kombinuje kreativitu s pravomocí činit zásadní rozhodnutí. Kromě toho budou mít ENTP jako producenti možnost získat veškeré zásluhy, pokud se jejich film ukáže jako velmi úspěšný.

entp prace

Univerzitní profesor

Pozice univerzitního profesora osloví ENTP se sklonem být uznáván jako odborník ve svém oboru. Také jim poskytne pozici autority a moci, které si velmi cení. Přestože univerzitní profesoři musí dodržovat rozvrhy a přizpůsobovat své programy konkrétním učebním plánům, mohou být kreativní a flexibilní, aby lépe přizpůsobili přednášky potřebám svých studentů.

Protože ENTP mají tendenci vše zpochybňovat a tato vlastnost je základem kritického myšlení, bude jim vyhovovat role univerzitních profesorů, kteří zapojují své studenty do konstruktivních a duchaplných debat. Ze všech těchto důvodů může být pro ENTP kariéra univerzitního profesora velmi přínosná.

Obchodník s cennými papíry

Burza je dynamické a rychlé prostředí, které je ideální pro rychle uvažující a flexibilní osobnosti ENTP. Tato náročná kariéra může pro tyto kreativní a energické typy, které rády ukazují svou intelektuální sílu, představovat skutečnou výzvu. Navíc obchodník s cennými papíry může být pro ENTP jedním z nejlepších zaměstnání, protože tato profese vyžaduje práci s řadou důležitých informací.

ENTP, kteří se rádi prezentují jako odborníci ve svém oboru, budou mít radost z této příležitosti ukázat své rozsáhlé znalosti o burze. Kromě toho může práce vysoce postaveného obchodníka s cennými papíry nabídnout ENTP příležitost vstoupit do světa vlivných lidí na mocenských pozicích.

Odborník v oblasti informačních technologií

Jsme svědky toho, že trh práce se s rozvojem technologií rozšířil a nabízí celou řadu zajímavých a kreativních pracovních míst v oblasti IT. To poskytlo ENTP nové výzvy a oni začali zkoumat tento rozvíjející se trh a hledali příležitost naučit se novým dovednostem a rozvíjet inovativní koncepty. Četná povolání v IT sektoru nabízejí ENTP, kteří opovrhují omezováním přísnými pravidly a tradičními způsoby práce, tolik potřebnou flexibilitu pracovní doby a dalších podmínek.

Většina těchto zaměstnání jim navíc umožňuje projevit svou fascinující tvůrčí stránku. Není tedy překvapením, že řada ENTP se dokonale hodí na pozice grafiků, herních designérů, softwarových vývojářů a copywriterů.

Specialista na PR

I to může být jedna z atraktivních profesních voleb pro extrovertní a nadšenou ENTP osobnost. Oblast public relations se neustále mění, aby lépe vyhovovala náročnému a konkurenčnímu trhu. ENTP, kteří mají rádi výzvy, se v tomto dynamickém prostředí bude dařit.

Dalším důvodem, proč může být PR specialista ideálním zaměstnáním pro ENTP, je možnost ovlivňovat veřejnost vytvářením specifického obrazu značky nebo organizace. Tato profese také vyžaduje nesmírnou kreativitu a neotřelý přístup k různým úkolům, což jsou všechno vlastnosti, kterými jsou ENTP známí.

Manažer školení

ENTP rádi vedou a různými způsoby projevují své odborné znalosti. Z tohoto důvodu mohou rádi pracovat jako manažer školení, díky dominantní preferenci extroverze jsou rádi mezi lidmi a sdílejí různé zkušenosti. Kromě toho budou poskytovat vynikající školení, v němž předvedou své četné dovednosti.

Tato práce může být ideální volbou pro nadšené ENTP, kteří budou mít tendenci vymýšlet inovativní školicí programy a využívat svůj důvtip k vymýšlení efektivních řešení. Jako sebevědomé a charismatické osobnosti budou ENTP na účastníky školení působit jako spolehliví a důvěryhodní profesionálové.

Nyní, když jsme se věnovali některým nejlepším kariérním cestám pro osobnostní typ ENTP, zaměřme se na několik kariérních cest, od kterých by se ENTP měli držet dál.

Lidé s ENTP typem osobnosti se na povolání vyžadující značnou pozornost a smysl pro detail příliš nehodí


entp prace


Ačkoli zejména ENTP mohou být díky své představivosti a zvídavé povaze úspěšní v celé řadě profesí, sladění vašich zájmů s vašimi přirozenými předpoklady může zvýšit vaše dlouhodobé šance na kariérní úspěch v životě.

Při hledání nejvhodnějších povolání pro osobnosti ENTP je třeba si uvědomit, že volba povolání, jako jsou níže uvedená povolání, vyžaduje značnou pozornost věnovanou detailům a vysoká míra opakování každodenních úkolů může osobnost ENTP frustrovat:

📌 Tip: Polovina úspěchu v hledání nejvhodnější práce pro ENTP tkví v dokonale napsaném životopisu. Použijte profesionální šablonu a budete jej mít hotový během chvilky.

Kterým povoláním by se měly osobnosti ENTP vyhnout?

 • Recepční
 • Učitel
 • Zadávání dat
 • Datový vědec
 • Vedení účetnictví
 • Kancelářské pozice
 • Zubař
 • Optometrista

Jako intuitivní typy se ENTP zajímají spíše o vymýšlení geniálních nápadů než o jejich realizaci. Proto se jim může stát, že své ambiciózní projekty nedotáhnou do konce. Jsou také náchylní k prokrastinaci, když se musí zabývat rutinními nebo opakujícími se úkoly.

Všechny tyto slabiny mohou do značné míry snižovat produktivitu ENTP v určitých zaměstnáních. Zde jsou některá povolání, od kterých by se ENTP měli držet dál, pokud si chtějí vybudovat úspěšnou kariéru.

Recepční

Ačkoli jsou ENTP společenští a komunikativní lidé, nemusí dobře zvládat roli recepčního. Tato práce zahrnuje dodržování mnoha stanovených pravidel a opakujících se činností, které mohou tento kreativní typ osobnosti snadno unudit.

Také jako lidé, kteří rádi zastávají vlivné mocenské pozice, mohou mít ENTP problémy se zvládáním sezení za stolem a každodenním vykonáváním administrativních povinností.

Učitel

Někomu se to může zdát rozporuplné, protože univerzitního profesora jsme uvedli jako jednu z nejlepších profesních shod ENTP. Práce s vysokoškolskými studenty může být naplňující a obohacující a vyžaduje vysokou úroveň odborných znalostí.

Na druhou stranu výuka na nižších stupních škol, od předškolního věku po střední školu, je omezena přísnými pravidly a učebními osnovami, což neponechává mnoho prostoru pro kreativitu a flexibilitu při vedení výuky. Proto mohou ENTP, kteří mají tendenci vyhýbat se za každou cenu dodržování pravidel, považovat učitelskou kariéru za zdrcující a omezující.

Specialista na zadávání dat

Přestože tato práce spadá do odvětví IT, zadávání dat nemá zvědavé osobnosti ENTP co nabídnout. Na rozdíl od řady kreativních IT profesí je zadávání dat vysoce strukturované, jedná se o repetitivní povolání, které nebude vyhovovat ENTP osobnostem, jež v práci rády řeší intelektuální výzvy.

Kromě toho jejich preference intuice umožňuje ENTP vidět "celkový obraz", přičemž jim často unikají detaily. To je další důvod, proč zadávání dat nemusí být pro ENTP ideální, protože vyžaduje pečlivou pozornost k detailům.

ENTP v práci


Tento úvod nabídl kryptický popis dominantních preferencí ENTP, které mohou definovat způsob, jakým tyto osobnosti činí rozhodnutí týkající se práce a na co spoléhají, když přistupují k různým úkolům a problémům. Podívejme se nyní, co lze od osobnosti ENTP očekávat na pracovišti.

entp prace


ENTP dávají přednost práci v dynamickém a intelektuálně náročném prostředí. ENTP, známí jako typ osobnosti, který se rád na všechno ptá (neboli Debatér), budou k hypotetickým problémům přistupovat s nadšením a hledat kreativní řešení. ENTP budou pravděpodobně rádi ve vedení věcí, kde mohou předvést své rozsáhlé nadání a dovednosti a ovlivňovat ostatní, a také proto, že si velmi cení moci.

ENTP jako členové týmu


Jako extrovertní lidé jsou ENTP optimističtí, otevření a energičtí inovátoři, kteří snadno přesvědčí ostatní, aby je následovali. Jako vysoce přizpůsobivým a flexibilním lidem se jim bude dařit v konkurenčním pracovním prostředí, kde budou sdílet nápady se svými spolupracovníky.

Budou však mít tendenci pravidla obcházet nebo se jim zcela vyhýbat. To může vést ke konfrontacím s členy týmu, kteří dávají přednost dodržování pevných plánů.

Kromě toho mohou mít tendenci přisvojovat si zásluhy za týmové úsilí v domnění, že s nápadem přišli oni a ostatní je následovali.

ENTP jako vedoucí týmu: Jak spolu vychází ENTP a tým?


Tyto tvůrčí osobnosti vytvoří ve svých týmech intelektuálně soutěživou atmosféru a povzbuzují ostatní k samostatné práci a nestandardnímu myšlení. Protože jsou však ENTP typy myslitelů, budou se vedoucí zaměřovat spíše na to, jak fungují systémy, než na mezilidské vztahy v týmu. Proto mohou ENTP neúmyslně přehlížet pocity ostatních členů týmu, což může v práci vytvářet chladnou a odtažitou atmosféru.

Pokud však lépe pochopí význam emocí, mohou se stát inspirativními lídry, kteří podporují kreativitu a sdílení nápadů, jež mohou vést ke kýženým výsledkům.

Jak získat to nejlepší z ENTP na pracovišti?


Zajímá vás, jak můžete být jako ENTP v práci co nejefektivnější?

entp prace

Pružná pracovní doba

ENTP nejsou tak skvělí v tom, aby zůstali namotivovaní do práce. Chtějí pracovat podle svých vlastních podmínek a tehdy, kdy se jim chce.

To znamená, že ENTP nemusí být ideálními kandidáty na práci od 9 do 5 hodin. Trocha flexibility pro ně udělá divy. Chtějí si vybrat pracovní dobu a způsob práce. ENTP potřebují svobodu a budou mnohem produktivnější.

Mentální stimulace

ENTP chtějí být v práci duševně stimulováni. Chtějí se neustále rozvíjet a být lepší verzí sebe sama. Proto se na prvním místě jejich seznamu často objevuje kariéra, která jim pomáhá zůstat duševně stimulovaní. Důležité je také zajistit, abyste byli obklopeni těmi správnými lidmi. To pomůže zvýšit vaši kvalitu.

Jejich role by měla být kreativní

ENTP jsou mistry kreativity. Dokážou měnit pravidla hry, pokud jde o myšlení mimo hranice možností. Dokážou řešit problémy pomocí nápadů, které vás pravděpodobně nikdy nenapadly. Pokud tedy máte možnost si v rámci firmy vybírat, ujistěte se, že si zvolíte nějakou kreativní práci.

Mají rádi vlivnou práci

ENTP chtějí mít nějakou formu vlivu. Koneckonců, to charisma, kterým disponují, nemůže přijít nazmar. ENTP tedy často chtějí, aby jim jejich práce poskytovala nějaký druh moci nebo vlivu.

Volba vlivu nebo moci bude záviset na ENTP. ENTP budou obecně chtít od své práce trochu více moci. Pravděpodobně budou chtít být více nezávislí. ENTP budou chtít více vlivu. To znamená, že tito ENTP se budou chtít setkávat s lidmi považovanými za mocné.

Kolegové hrají velkou roli

ENTP chtějí mít v jedné místnosti lidi, kteří jsou si podobní. Chtějí se svobodně vyjadřovat a být duševně stimulováni. Když to jejich kolegové dokáží, ENTP se budou cítit šťastnější a bude se jim líbit, že se neustále rozvíjejí. Nic je nedělá šťastnějšími.

Co ENTP na svém pracovišti nechtějí?


entp prace

Práce zaměřená na detaily

ENTP nejsou dobří v detailech, tečka. Prostě nechtějí být do konce života zahlceni tím, že se budou muset třídit v číslech a počtech.

Takže vzít si práci zaměřenou na detaily je mučení. Ve skutečnosti to platí pro většinu intuitivních typů. Chtějí práci, která je více kreativní a zaměřená na celkový obraz.

Všední práce

Práce, kde se vše opakuje, není pro ENTP vhodná. Jen je unudí k smrti. Potřebují něco, co přináší neustálý pokrok. Chtějí vidět, že se jejich úsilí vyplácí.

Chtějí dělat úkoly, které se denně mění. Pokud jsou umístěny do role, která vyžaduje rutinní činnosti, stanou se z nich velmi neproduktivní ENTP.

Struktura není jejich doménou

ENTP nemají rádi strukturu. Bojují s ní a cítí se jako v kleci. Pokud tedy pracují v prostředí, kde jsou lidé mikromanagementem řízeni, bude to mít vliv na jejich výkon.

Nechtějí být v prostředí, kde jsou jejich kolegové rigidní a jednoduše dodržují pravidla. To je pro ně ekvivalent mučení.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis