Vytvořte si životopis za 15 minut
Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.
Vybrat si povolání je těžké. Nejenže je to jedna z nejdůležitějších voleb, před kterou stojíme, ale často se snažíme zohlednit i takové věci, jako je finanční stabilita, dlouhodobé vyhlídky a dokonce i společenská očekávání. V záplavě faktorů, které je třeba zvážit, však někdy přehlédneme jeden z nejdůležitějších - své přirozené sklony.
Jak sladit náš temperament s naší prací? Prvním krokem by mělo být zjistit o sobě co nejvíce. K tomu nám mohou velmi pomoci testy, jako je například indikátor 16 osobnostních typů. Takové testy mohou poskytnout základ pro systematické vnitřní zkoumání, kterého jen stěží dosáhneme pouhou introspekcí.
Obory, které budou vyhovovat tomuto typu osobnosti
Osobnostní typy ISFP jsou nejšťastnější v povoláních, kde mohou být kreativní. Stejně jako všechny ostatní typy osobností se i ISFP mohou uplatnit v různých profesích a odvětvích.
Nejspíše však budou nejspokojenější s volbou povolání, kde mohou pracovat flexibilně a kreativně při řešení problémů. ISFP se daří v prostředí, kde mohou využívat různé zkušenosti a způsoby myšlení.
Osobnost ISFP převládá u umělců a designérů všech typů. ISFP mohou také poskytnout vizi pro začínající podniky a podnikatelské záměry. ISFP jsou vřelí, vnímaví a nesoudní. To znamená, že se jim daří v pečovatelských profesích (pokud se dokáží dostatečně dlouho soustředit a získat potřebnou kvalifikaci).
Konkrétní profese a zaměstnání pro ISFP
Pro osobnost ISFP by měla být kariéra intelektuální výzvou a měla by být spojena s osobní vášní. V ideálním případě budou lidé s tímto typem osobnosti schopni projevit svou kreativitu a pracovat samostatně. Za jedny z nejlepších povolání pro ISFP jsou považovány následující profese.
K nejvhodnějším profesím pro ISFP patří:
Vědy a zdravotnictví
- Psycholog
- Pracovní terapeut
- sociální pracovník
- Fyzioterapeut
- Logoped
- Ochránce přírody
- Vědec v oblasti životního prostředí
- Poradce
- Hudební nebo výtvarný terapeut
Tvůrčí umění
- Hudebník
- Umělec
- Sochař
- Návrhář interiérů
- Spisovatel
- Skladatel
- Fotograf
- Módní návrhář
- Zahradník
- Dirigent
- Architekt
Obchod
- Vedoucí oddělení rovnosti, rozmanitosti a inkluze
- Zakladatel/podnikatel startupu
- Konzultant pro vzdělávání a rozvoj
- Pracovník na volné noze
- Marketingový manažer
Informační technologie
- Webový designér
- Designér videoher
- Grafický designér
- Kodér
Vzdělávání, filosofie, akademická sféra a právo
- Učitel
- Filozof
- Akademický výzkumník
Různé
- Kuchař
- Kurátor muzea nebo umělecké výstavy
- Masér
- Instruktor jógy
Přečtete si naše další expertní články, máme je pro vás na našem kariérním blogu:👇
- Jak vytvořit TOP životopis krok za krokem
- Jak sepsat motivační dopis na vejšku?
- Jakých chyb se vyvarovat při tvorbě motivačního dopisu?
- Proč je výhodné uvést do životopisu zájmy a záliby?
- Nejlepší tvrdé a měkké manažerské dovednosti do CV
- Jak důležité jsou v životopise komunikační dovednosti?
- Jak do CVčka nejlépe uvést reference?
Profese, kterým by se měl tento typ osobnosti raději vyhnout
Typy ISFP se rychle učí a ke své práci přistupují s nadšením. Mnozí si vybírají povolání, které jim umožňuje pozitivně působit na ostatní. Práce za stolem v kanceláři může být pro osobnostní typy ISFP nudná nebo dusivá, protože obvykle dávají přednost praktické práci v energickém prostředí.
Navzdory tomu, že dávají přednost netradičnímu pracovnímu prostředí, pracují osobnostní typy ISFP dobře s termíny a jsou schopny udržet si organizaci při řízení více projektů. Mají tendenci lépe pracovat na krátkodobých projektech na rozdíl od dlouhodobého plánování.
ISFP rádi pracují v uvolněném prostředí a měli by se vyhnout práci, která je příliš soutěživá nebo stresující. Nemusí se také hodit pro povolání, která vyžadují práci s čísly, protože mohou mít problémy s tvrdými daty a dlouhodobým strategickým plánováním.
Následující profese mohou být pro osobnostní typy ISFP méně vhodné:
- Vedoucí pracovníci ve firmách
- Právník
- Pracovník pro bezpečnost a ochranu zdraví
- manažer pro zajištění kvality
- Poradce pro zlepšování procesů
- Specialista na správu dat
- Manažer kanceláře
- Zástupce zákaznického servisu
Kdo je to ISFP a co je pro ně typické?
ISFP je zkratka pro introvertní, senzitivní, vnímající a cítící. Tento typ osobnosti je silně spojen s kreativitou, energií a spontánností. Typy ISFP jsou přátelské a přístupné, ale některé z jejich nejlepších prací jsou vykonávány samostatně. Jejich schopnost kreativního myšlení jim umožňuje být na pracovišti vynikajícími řešiteli problémů a inovátory.
S osobnostním typem ISFP jsou úzce spojeny následující vlastnosti:
- Dobrodružný
- Umělecký
- Soutěživost
- Rozvážný
- Kooperativní
- Kreativní
- Zvědavý
- Energický
- Flexibilní
- Nezávislý
- Nekonfliktní
- Tichý
- Citlivý
Ne všichni ISFP jsou však stejní. Obecně platí, že ISFP může být buď asertivní (ISFP-A), nebo turbulentní (ISFP-T):
ISFP-A
ISFP-A má sebevědomou a akční povahu. Jako takoví se častěji vyskytují na manažerských pozicích, kde mohou pracovat s lidmi a sami rozhodovat. Jsou zdatní v delegování úkolů a zajišťování toho, aby se vše stihlo včas.
Nejlepší Kariéra ISFP-A
- Hudebník
- Umělec
- Sochař
- Návrhář interiérů
- Spisovatel
- Skladatel
- Fotograf
- Módní návrhář
- Kuchař
- Filozof
ISFP-T
ISFP-T se naopak častěji věnují tvůrčí kariéře, která jim umožňuje nasměrovat svou tvůrčí energii dovnitř. Patří sem obory jako grafický design, tvorba webových stránek nebo psaní.
Bouřlivý ISFP je obecně velmi orientovaný na detaily a rád řeší maličkosti, díky nimž je projekt úspěšný. Rádi pracují samostatně a mají silný smysl pro intuici. Tento typ ISFP však může mít problémy se sebedůvěrou.
Nejlepší kariéra v ISFP-T
- Architekt
- Zakladatel startupu
- Ergoterapeut
- Sociální pracovník
- Učitel
- Akademický výzkumný pracovník
- Vědec v oblasti životního prostředí
- Vedoucí oddělení rovnosti, rozmanitosti a inkluze
- Návrhář videoher
- Grafický designér
Silné stránky ISFP na pracovišti
Jako "dobrodruh" Myer-Briggsova typového indikátoru ISFP rádi přemýšlejí netradičně a přinášejí nové nápady, metody a výtvory. Ano, jsou inovativní - ale také praktičtí. Vedoucí pracovníci a kolegové zaměstnanců typu ISFP se mohou spolehnout, že jejich nové nápady (bez ohledu na to, jak ambiciózní jsou) jsou realizovatelné.
ISFP jsou také vynikajícími mediátory a do každé místnosti, kde se pohybují, vnášejí klidnou, uvolněnou energii. Díky tomu jsou přátelští, tolerantní a oblíbení členové týmu, podřízení i manažeři.
Silné stránky ISFP
- Kreativní
- Flexibilní
- Neodsuzující
- Vřelost
- Zvědavost
- Vnímavý
Slabé stránky ISFP na pracovišti
ISFP mají tendenci bojovat s perfekcionistickým myšlením, což vede k tomu, že jsou k sobě příliš kritičtí. Obvykle také dávají přednost povoláním, kde jsou v kontaktu s lidmi kolem sebe, a nemusí se jim dařit v zaměstnáních, která vyžadují dlouhou dobu strávenou prací na experimentu nebo projektu o samotě bez jakékoliv sociální interakce.
Kariéry, které vyžadují, aby ISFP pracovali ve vysoce strukturovaném prostředí s velmi malým prostorem pro kreativitu, nebo které zahrnují velké množství kritiky, se pro tento typ osobnosti také obvykle nehodí.
Slabé stránky ISFP
- Nedostatečná struktura
- Přílišná citlivost
- Nepředvídatelnost
ISFP v práci
ISFP se chtějí ve své práci cítit osobně angažovaní a hledají povolání, které jim umožní vyjádřit se nebo se podílet na věci, které věří. ISFP mají obvykle rádi praktické činnosti a často je uspokojuje, když mohou vytvořit hmatatelný výsledek svého úsilí.
Ideální zaměstnání pro ISFP jim umožňuje jasně pozorovat plody své práce, a to v kontextu, který jim připadá významný a v souladu s jejich hodnotami. ISFP mají rádi zdvořilé, kooperativní pracovní prostředí, kde mohou pracovat v klidu a s podporou, když ji potřebují.
Protože jsou ISFP velmi dobře naladěni na své fyzické okolí, je pro ně často důležité, aby jejich pracovní prostředí bylo esteticky příjemné. ISFP se obvykle raději drží v ústraní a obvykle neradi zastávají pozice, které od nich vyžadují veřejný projev nebo vedení velkých skupin. Ačkoli často dávají přednost samostatné práci, pokud pracují s ostatními, ISFP chtějí, aby jejich kolegové byli flexibilní, podporovali je a byli loajální k týmu.
ISFP v týmu
ISFP jsou citliví a vstřícní členové týmu, kteří hledají příležitosti, jak bezprostředně a prakticky přispět. Chtějí pomáhat ostatním lidem a poskytovat jim podporu a často na sebe berou roli posluchače.
ISFP jsou orientováni na spolupráci, budou hledat způsoby, jak dosáhnout kompromisu a vyhovět ostatním. Mají tendenci zasáhnout, když ostatní potřebují pomoc, a často jsou připraveni s konkrétními, relevantními údaji, které mohou týmu pomoci pochopit fakta dané situace.
ISFP jsou nejlepší, když mohou spolupracovat s ostatními v roli podporovatele, který se orientuje na činnost. Vynikají v kreativním řešení problémů s cílem uspokojit okamžité potřeby lidí. ISFP se vyhýbají teorii a prognózám do budoucna a mohou být netrpěliví s nápady, které nemají pro lidi žádný konkrétní přínos.
ISFP jsou charakteristicky skromní a mohou se zdráhat důrazně prosazovat svůj vlastní pohled na věc v týmu. Mohou být frustrováni členy týmu, kteří jsou dominantní nebo soutěživí, a nejlépe se jim daří v pečujícím, rovnostářském týmu, kde je oceňován přínos každého.
ISFP jako vůdce
Na vedoucích pozicích se ISFP řídí osobním posláním a mají zájem pomáhat svým týmům spolupracovat na dosažení reálných cílů. Jejich silnou stránkou je porozumění potřebám a zájmům lidí, s nimiž pracují, a elegantní přizpůsobení se měnícím se okolnostem.
Vedoucí ISFP jsou praktičtí a přízemní, dobře odhadují zdroje a požadavky aktuální situace. Umí si vybudovat důvěru a jít příkladem, přičemž dávají přednost tiché podpoře před autoritářským nebo panovačným přístupem.
ISFP často raději nechtějí být ve vedoucí roli, ale někdy jsou motivováni převzít vedení, pokud je pro ně projekt osobně významný. Když už vedou, nejlépe se jim daří vést malý, spolupracující tým, aby dosáhli praktických a hmatatelných výsledků.