Jak se rychle připravit na pracovní pohovor: Otázky a odpovědi

Jste v polovině pohovoru na pozici, o kterou opravdu stojíte, a vše jde dobře. Najednou vám personalista položí otázku, na kterou nejste připraveni, a vaše ústa ztuhnou.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Personalisté nekladou obtížné otázky proto, aby vás vyvedli z míry, ale aby zjistili, jak dobře si dokážete poradit pod tlakem. Proto je důležitá dobrá příprava. Pak můžete efektivně předvést své dovednosti a úspěchy.

Pokud se předem připravíte na některé z běžných otázek, které vám mohou být při pohovoru položeny, budete moci v den pohovoru podat co nejlepší výkon. Pomůžeme vám se připravit na pohovor o práci, o kterou se ucházíte.

Pokud vás tento scénář naplňuje hrůzou, nebojte se, nemusí to tak být! V tomto článku prozkoumáme, jak se můžete připravit a v klidu a stručně odpovědět i na ty nejtěžší otázky při pohovoru

Běžné otázky při pohovoru: Jak na ně odpovědět


Procvičte si odpovědi na některé z hlavních a často kladených otázek při pohovoru.

Běžné otázky při pohovoru: Jak na ně odpovědět

O zaměstnavateli

Zaměstnavatelé chtějí vidět, že máte skutečný zájem pro ně pracovat, a proto vám kladou otázky jako například:

  • Co víte o naší společnosti?
  • Proč si myslíte, že se pro naši společnost hodíte?
  • Proč chcete pracovat právě u nás?

Chcete-li se připravit na otázky o zaměstnavateli, musíte si společnost prozkoumat. Měli byste se podívat na jejich webové stránky a stránky „o nás“, abyste zjistili více o jejich produktech, službách a hodnotách. To, co jste se o společnosti dozvěděli, ukažte v průběhu pohovoru.

O vás

Zaměstnavatelé vás budou chtít poznat a mohou se ptát například:

  • Co děláte ve volném čase?
  • Jaké jsou vaše koníčky a zájmy?
  • Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Ukažte, jaké máte osobní vlastnosti, zájmy a dovednosti. Můžete například zmínit:

  • vaření - abyste ukázali, že jste organizovaní a umíte se řídit pokyny.
  • cestování - abyste ukázali, že jste dobrodružní a flexibilní
  • týmové sporty - abyste ukázali, že jste týmový hráč s dobrou komunikací
  • hudba - abyste ukázali, že jste kreativní
💡 Poznámka: Pokud daná práce vyžaduje určité dovednosti, měli byste je ve svých příkladech prokázat.

Otázky týkající se pracovní historie

Zaměstnavatelé obvykle zakládají otázky na práci, kterou jste vykonávali v minulosti. To vám dává příležitost hovořit o svých zkušenostech.

Mohou se například zeptat:

  • Kdy jste čelili náročné situaci?
  • Můžete nám říci o nějakém osobním úspěchu v práci?
  • Převzali jste někdy iniciativu?
  • selhal jste někdy při plnění nějakého úkolu?

Vaše odpovědi by měly odrážet dovednosti, které zaměstnavatel požaduje. Buďte pozitivní a přizpůsobte své příklady popisu práce.

📌 Tip: Pokud nemáte velkou pracovní historii, můžete použít příklady z mimopracovního života. Můžete také použít příklady z dobrovolnické praxe.

pracovní pohovor otázky a odpovědi

Silné stránky

Silné stránky, které zaměstnavatelé hledají, závisí na pracovní pozici. Mohou se vás ptát na následující otázky:

  • Jaké jsou vaše hlavní silné stránky?
  • Proč bychom měli zaměstnat právě vás?

Své silné stránky můžete vyzdvihnout na konkrétních příkladech, například:

  • komunikace - abyste ukázali, že vycházíte s ostatními
  • řešení problémů - abyste ukázali, že umíte najít řešení
  • nadšení - abyste ukázali, že máte pozitivní přístup k práci
  • flexibilita - abyste ukázali, že se dokážete přizpůsobit různým způsobům práce.

Své odpovědi rozvrhněte na 2 až 3 příklady, které se vztahují k danému pracovnímu místu. Můžete je doložit kvalifikací nebo školením, které jste absolvovali.

Slabé stránky

Při odpovídání na otázky týkající se vašich slabých stránek byste měli být upřímní. Řekněte, jak pracujete na jejich zlepšení.

Příklad:

Otázka - „Máte nějaké slabé stránky?“.

Odpověď - „Mám problémy s řízením času na projektech. Abych se ujistil, že dodržuji časový rámec, vytvářím si na začátku každého projektu časový plán kroků.“.


Kladení otázek

Na konci pracovního pohovoru se vás zaměstnavatelé obvykle zeptají, zda na ně máte nějaké otázky. Je to dobrá příležitost ukázat svůj zájem o společnost a nadšení pro práci.

Můžete se například zeptat:

  • Jaké to je pracovat v této firmě?
  • Co obnáší běžný den?
  • Jak si představujete vývoj společnosti v příštích několika letech?
  • budou po mém nástupu nějaké možnosti školení?
Kladení otázek

Proč jste odešli z posledního zaměstnání

Zaměstnavatel vám může položit otázky týkající se vašeho odchodu z posledního zaměstnání.

Pokud jste byli bez práce delší dobu, vysvětlete proč. Hovořte o pozitivních věcech, které jste během svého odchodu z práce udělali. Například navazování kontaktů, rekvalifikace, dobrovolnictví nebo udržování kondice.

Pokud jste:

  • odešli z vlastního rozhodnutí: pozitivně se vyjádřete k tomu, proč chcete novou práci, a popište, proč vám jejich společnost vyhovuje více.
  • jste byli propuštěni: vysvětlete situaci, buďte pozitivní a popište, jak jste na ni reagovali.
  • jste byli propuštěni pro špatné chování nebo špatný výkon: vysvětlete, proč se vaše úroveň snížila, co jste se naučili a jak jste se po této zkušenosti zlepšili.
💡 Poznámka: Odpovědi na otázky jsou pouze jedním z aspektů pohovoru. Zaměstnavatelé budou brát v úvahu i další faktory, jako je váš životopis, vaše dovednosti a zkušenosti, vaše chování a řeč těla a to, zda se hodíte do týmu nebo organizace.

Kroky, jak se připravit na vše, na co se vás mohou zeptat


Postupujte podle těchto jednoduchých kroků, abyste byli na pohovor připraveni:

  • Shromážděte si informace - Pečlivě si přečtěte popis pracovní pozice a webové stránky organizace. Na základě průzkumu zvažte možné otázky.
  • Prozkoumejte sami sebe - Co by o vás řekl váš tým/šéf? Odstraňte všechny pochybné online fotografie, tweety nebo příspěvky na blogu.
  • Zamyslete se nad svými silnými a slabými stránkami - Proveďte osobní SWOT analýzu. Slabé stránky: Zaměřte se na to, jak je překonáváte. Silné stránky: ukažte, jak pomohou splnit potřeby nové role.
  • Identifikujte klíčové kompetence - Ty, které budete v nové roli potřebovat. Ukažte, jak tyto kompetence využíváte ve své současné roli.
  • Naučte se myslet „s chladnou hlavou“ - Zhluboka se nadechněte a uvolněte se. Nemluvte, dokud nevíte, co chcete říct.
  • Nacvičte si pohovor - Hraní rolí vám pomůže nacvičit si odpovědi a může zvýšit vaše sebevědomí.
📌 Tip: Zazářit u pohovoru je jedna věc, ale nejprve se na pracovní pohovor musíte dostat! Použijte při tvorbě CVčka některou z našich profesionálních šablon a máte napůl vyhráno.

Pracovní pohovor není jen o otázkách a odpovědích, přečtěte si naše další články, které vám pomohou se na pohovor připravit:👇

📌 Tip: Než se vás personalista na pracovním pohovoru zeptá, jaké jsou vaše silné stránky, budete se muset do tohoto výběrového kola dostat. Katapultuje vás tam skvělý životopis. Inspirujte se při jeho psaní v našich příkladech CVček.

pracovní pohovor otázky a odpovědi

Jak se připravit na otázky při pohovoru?


Řádná příprava je polovina úspěchu. Ukážeme vám, jak se na pohovor krok za krokem připravit tak, aby vás během samotného pohovoru nic nezaskočilo.

Shromážděte informace

Zjistěte si o dané pozici co nejvíce informací. Začněte tím, že si pečlivě přečtete inzerát a popis pracovního místa. Přečtěte si webové stránky organizace. A spojte se online nebo (pokud můžete) promluvte s lidmi, kteří již v týmu nebo organizaci pracují.

Poté využijte svůj průzkum k tomu, abyste zvážili potenciální otázky, které by se mohly objevit. Například jaké znalosti, dovednosti nebo zkušenosti potřebujete? Jaké schopnosti, které jste si osvojili ve své současné funkci, můžete uplatnit v této funkci? Jak bude vaše znalost oboru pro organizaci přínosná? Jaké problémy se od vás budou očekávat?

Zkoumejte sami sebe

Věnujte nějaký čas přemýšlení o své pověsti na současném pracovišti a ve svém oboru. Co by o vás řekli členové vašeho týmu a šéf? Trávíte s kolegy čas i mimo práci, nebo si o vás lidé myslí, že jste nespolečenští?

Zamyslete se také nad svou pověstí na internetu. Co by se objevilo, kdyby vás tazatel hledal na internetu? Jsou tam nějaké obrázky, komentáře, profily nebo asociace, které by mohly poškodit vaši profesní image?

Když si o sobě uděláte rešerši, je menší pravděpodobnost, že vás nečekané otázky zaskočí. Dá vám to také čas na aktualizaci nebo odstranění fotografií, tweetů, příspěvků na blogu nebo komentářů, které jste zveřejnili na internetu a které jsou pochybné.

Přemýšlejte o svých silných a slabých stránkách

Personalisté se často ptají na silné a slabé stránky. Udělejte si proto předem seznam těch svých, a to tak, že si uděláte osobní SWOT analýzu.

Buďte upřímní ke svým slabým stránkám, ale komentáře mějte krátké a pozitivní a zaměřte se na to, co děláte pro jejich překonání. Například: „Mou největší slabinou bývaly mé komunikační schopnosti. Ale díky samostudiu a praxi jsem se zlepšil. Nyní se hned ráno spojím s každým členem týmu a sděluji mu aktuální informace o projektu.“

Když mluvíte o svých silných stránkách, zaměřte se na ty, které se nejvíce vztahují k této roli. Ukažte, jak vám vaše silné stránky pomohou naplnit potřeby organizace. Můžete například říci: „Díky mým silným organizačním schopnostem mám skvělé výsledky v řízení a realizaci klíčových projektů v rámci rozpočtu a včas.“ Můžete také říci: „Mám dobré organizační schopnosti."

pracovní pohovor otázky a odpovědi

Určete klíčové kompetence

Podívejte se na popis pracovní pozice a identifikujte klíčové kompetence, které budete potřebovat k efektivnímu výkonu dané role. Budete například muset prokázat zaměření na zákazníka, povědomí o oboru, dobré komunikační dovednosti, týmovou práci nebo vizi?

Pak se zamyslete nad tím, jak tyto kompetence využíváte ve své současné funkci, a připravte si několik příkladů. Procvičte si odpovědi na řadu otázek založených na kompetencích. Jejich příklady naleznete v našem výše uvedeném seznamu 50 běžných otázek a odpovědí u pohovoru.

Naučte se myslet „s chladnou hlavou“

Personalisté při pohovorech někdy kladou náročné otázky, aby si ověřili, jak dobře si vedete pod tlakem. Otázky typu: „Řekněte mi o svém největším neúspěchu jako projektový manažer“ nebo „Musel jste někdy řešit krizové situace? Jak dobře jste to zvládl?“

Rychlé myšlení vám pomůže vypořádat se se záludnými otázkami, jako jsou tyto. To znamená zachovat klid a chladnou hlavu. Než tedy na otázku odpovíte, zhluboka se nadechněte a uvolněte se. Svou odpověď si předem promyslete a nezačínejte mluvit, dokud nevíte, co chcete říct.

Pokud si nejste jistí otázkou, požádejte tazatele, aby ji zopakoval, a nebojte se požádat o delší čas na „rozmyšlenou“. Během pohovoru může být také užitečné dělat si poznámky, na které se můžete odvolat, až budete odpovídat.

⚠️ Varování: Pokud odpověď opravdu neznáte, přiznejte se! Nevymýšlejte si - tazatel si pravděpodobně uvědomí, co děláte, a mohlo by to poškodit vaši důvěryhodnost. Místo toho vysvětlete, kde byste mohli odpověď zjistit. Mohli byste si například promluvit s odborníkem na analýzu dat nebo s odborníkem z oboru?

Nacvičte si pohovor

Hraní rolí je skvělý způsob, jak si procvičit odpovědi na otázky při pohovoru. Přehrávání scénářů s přítelem nebo členem rodiny odhalí, jak byste mohli reagovat, až budete postaveni před hotovou věc. Pomůže vám to také nacvičit si odpovědi a může to posílit vaše sebevědomí. Vyvarujte se však odpovědí, které jsou napsané podle scénáře, protože by mohly působit neautenticky.

💡 Poznámka: Odpovědi na otázky jsou pouze jedním z aspektů pohovoru. Zaměstnavatelé budou brát v úvahu i další. Pracovní pohovor může být stresující, zejména když vám personalista položí otázku, na kterou neznáte odpověď. Chcete-li se vyhnout „zaskočení“ a účinně předvést své dovednosti a úspěchy, je klíčová příprava.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Proč se personalisté ptají, jaké jsou vaše silné stránky?

Personalisté chtějí vědět, v čem se cítíte být nejlepší, a případně zda víte, v čem se potřebujete zlepšit. Rovněž chtějí vědět, jak zapadnete do jejich týmu. Personalisté se snaží zjistit, zda se budete hodit pro práci, o kterou jste se ucházeli, a také jak zapadnete do firemní kultury.

Jaké jsou příklady běžných otázek při pohovoru?

Obvykle personalisté začínají otázkou typu "řekněte mi něco o sobě". Pak se ptají "proč chcete změnit práci" nebo třeba na to "kde se vidíte za pět let". Všechny typické otázky a odpovědi na pohovoru jsme pro vás připravili na našem kariérním blogu.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá