Na co se ptát při pracovním pohovoru: Absolutně nejlepší otázky, na které se vyplatí na pohovoru zeptat!

Když se vás personalista na konci pracovního pohovoru zeptá, zda máte nějaké otázky, je to příležitost získat další informace, které vám pomohou posoudit, zda je pro vás tato pozice a firma vhodná.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Je to také poslední příležitost předvést své znalosti, posílit svůj zájem a vhodnost a zanechat v něm trvalý a pozitivní dojem.

Ne všechny otázky jsou však stejné. Aby otázky, které kladete na pracovním pohovoru, zapůsobily pozitivně, musí ukázat, že skutečně přemýšlíte o potřebách organizace a že se vyznáte ve svém oboru a víte, co je třeba hledat, čímž se stavíte do pozice skutečného odborníka ve svém oboru.

Ačkoli by otázky měly být přizpůsobeny dané pozici, existuje řada otázek, které je možné klást při pohovoru a které jsou relevantní a užitečné. Podívejte se na naše návrhy, abyste byli připraveni klást otázky během pracovního pohovoru.

📌 Tip: Předveďte se na pohovoru jako absolutní hvězda! Přečtěte si, co si na pracovní pohovor obléci nebo jaké jsou nejčastější psychologické otázky ze strany náboráře. Než se však na pracovní pohovor a jeho další kola dostanete, budete muset projít prvním sítem. Díky perfektně napsanému životopisu to bude hračka!

na co se ptat pri pracovnim pohovoru

Proč je důležité na pracovním pohovoru klást otázky?


Na konci pohovoru se vás většina zaměstnavatelů zeptá, zda máte nějaké otázky týkající se dané společnosti nebo pracovního místa.

Pokud odpovíte ne, jak to někteří uchazeči dělají, odmítáte příležitost:

  • udělat na zaměstnavatele dobrý dojem
  • rozhodnout se, zda je pro vás tato práce vhodná.
  • využít informace k tomu, abyste shrnuli, proč jste pro danou práci nejvhodnější.

Když využijete této příležitosti a položíte promyšlené otázky, ukážete zaměstnavateli, že...:

  • vám záleží na tom, abyste si udělali průzkum
  • máte zájem o danou organizaci
  • jste sebevědomí a dokážete se prosadit správným způsobem

Podívejte se na naše další expertní články, které vás skvěle připraví na váš pracovní pohovor, všechny je souhrnně naleznete na našem kariérním blogu: 👇

📌 Tip: Inspirujte se při samotné tvorbě životopisu. Napište skvělé CVčko a získejte pozvání na pracovní pohovor svých snů! Máme pro vás na našich stránkách vše potřebné. Podívejte se na příklady životopisů podle oborů. Co třeba CV záchranáře, plavčíka či hasiče?

na co se ptat pri pracovnim pohovoru

10 nejlepších otázek, na které se na pohovoru zeptat!


Proč je místo volné?

Vždy je zajímavé vědět, proč se pozice uvolnila. Odešel předchozí zaměstnanec, nebo se jedná o nově vytvořenou pozici? Znalost této informace vám pomůže pochopit, zda budete nastupovat na místo někoho jiného, nebo si roli vybojujete od začátku.

Pokud předchozí zaměstnanec odešel, odešel do jiné organizace, byl propuštěn nebo povýšen? Uvedený důvod vám napoví o možných problémech na dané pozici i o organizační kultuře a kariérním postupu. Užitečné může být také vědět, jak dlouho je pozice neobsazená.

Pokud je volná již delší dobu, proč je tak obtížné ji obsadit - může to být tím, že jejich očekávání jsou příliš vysoká, že ostatní kandidáti nabídku odmítli nebo že jejich náborový proces je chaotický?

Stejně jako dům, který je na trhu příliš dlouho, může být i dlouhotrvající volné pracovní místo varovným signálem: kupující si musí dát pozor.

Jaký by byl váš ideální kandidát a jak by mohl na této pozici uspět?

Tato otázka přiměje pracovníka, který vede pohovor, aby vám prozradil, co přesně hledá, a umožní vám lépe pochopit, zda se na tuto pozici hodíte.

Pokud jsou zmíněny nějaké vlastnosti nebo dovednosti, o kterých jste se ještě nezmínili, je to vaše příležitost zdůraznit je ještě před koncem pohovoru. Tato otázka také odhalí, jak organizace měří úspěch - jde jen o plnění klíčových ukazatelů výkonnosti, nebo si cení i jiných vlastností a úspěchů? Jako budoucí zaměstnanec je důležité pochopit, jaká očekávání bude organizace mít.

Jaké jsou klíčové priority společnosti v příštích pěti letech?

Tato otázka je obzvláště důležitá pro každého, kdo zastává pozici na středním až vyšším stupni řízení, protože odpověď na ni vám poskytne informace o tom, kam organizace směřuje (nebo doufá, že bude směřovat) a jakou roli byste v tom mohli hrát.

Zeptejte se na konkrétní finanční nebo digitální cíle, které se týkají vaší role - například na cílový růst prodeje, podíl na trhu nebo návštěvnost webových stránek, kterých chtějí dosáhnout. Máte konkrétní zkušenosti, dovednosti nebo znalosti, které by jim mohly pomoci dosáhnout jejich cílů? Pokud ano, váš tazatel o tom bude chtít určitě vědět.

Můžete mi říct něco o týmu a manažerovi, se kterým budu pracovat?

Mezilidské vztahy a kulturní soulad jsou klíčem k úspěchu na jakékoli pozici, takže jakékoli informace o lidech, se kterými budete úzce spolupracovat, budou velmi užitečné. Je to velký nebo malý tým, spolupracují členové týmu úzce, má váš manažer poradní nebo autokratický styl řízení? Tyto informace vám pomohou určit, zda se vám s nimi bude dobře spolupracovat, nebo ne.

Pokud se účastníte pohovoru na manažerskou pozici s přímými podřízenými, budou pro vás neocenitelné také informace o povaze týmu, který zdědíte.

Co považujete za největší výzvy v této roli?

Jak se říká, předem varován je předem ozbrojen. Je důležité být připraven na náročnější aspekty této práce - jsou to výzvy, které byste rád přijal? Můžete například zjistit, že jedním z nejtěžších aspektů této role je jednání s obtížnými zainteresovanými stranami.

Pokud je řízení vztahů a přesvědčivost vaší silnou stránkou, možná tuto výzvu uvítáte a měli byste ji zdůraznit. Vždy hledejte příležitosti, jak ukázat, jak jste jedinečně vhodní pro řešení výzev organizace.

na co se ptat pri pracovnim pohovoru

Jak byste popsali zdejší pracovní kulturu?

Zvenčí je často těžké posoudit firemní kulturu, takže není nad zpětnou vazbu od někoho zevnitř. Zatímco osoba, která vede pohovor, vám představí organizaci v tom nejlepším světle, slova použitá k popisu kultury vám napoví, co můžete očekávat.

Například dynamická, inovativní, otevřená, spolupracující, podnikatelská, zaměřená na výsledky - tyto výrazy vám poskytnou představu o tom, jakých vlastností si organizace cení a zda byste se v tomto prostředí cítili dobře.

Jak vypadá kariérní postup na této pozici?

Tato otázka objasní, zda organizace nabízí jasný a strukturovaný kariérní postup a zda je kariérní postup v souladu s vašimi profesními cíli - a to vám zase pomůže posoudit, zda byste v ní mohli mít dlouhodobější budoucnost.

Je zde logický postup s možností vertikálního pohybu a manažerského potenciálu? Například společnost Deloitte nebo Avast nabízí svým konzultantům dvě jasné kariérní cesty a dává jim možnost volby, jak směřovat svou kariéru podle svých preferencí.

Jaká školení nabízíte na podporu kariérního rozvoje svých zaměstnanců?"

Tato otázka odhaluje, zda organizace prokazuje závazek k rozvoji zaměstnanců pomocí formálních programů školení a rozvoje, abyste se mohli dále vzdělávat a postupovat ve své kariéře. Ukáže také tazateli, že jste ambiciózní a máte zájem o práci se dále učit a posouvat se kupředu.

Co vás na práci v této organizaci nejvíce baví?

Tuto otázku je velmi dobré položit při pohovoru - vybízí totiž tazatele, aby s vámi navázal osobnější kontakt, umožní vám lépe poznat kulturu místa a objasní vám hlavní výhody práce v této organizaci. Pokud se snaží odpovědět, může to být cenné varovné znamení.

Jaké jsou další kroky?

Touto otázkou je dobré rozhovor ukončit. Ukazuje, že máte o danou pozici zájem a jste připraveni postoupit do další fáze. Tazatel může naznačit, v jaké fázi náborového procesu se nachází, a to vám pomůže řídit svá očekávání a vědět, kdy se máte ozvat, pokud se vám nikdo neozval.

Pokud vám sdělí, že se rozhodne následující týden, vyčkejte do té doby, než zavoláte nebo pošlete e-mail o svém rozhodnutí - stále však můžete navázat zdvořilým poděkováním a zopakovat svůj zájem o danou pozici.

Položení těchto 10 otázek při pohovoru vám pomůže získat cenné informace o organizaci - ale co její pracovní kultura? Zjistěte, jaké otázky můžete klást, abyste mohli posoudit, zda se do dané kultury hodíte.

Rady a tipy, jak se na závěr pohovoru s otázkami nejlépe připravit


na co se ptat pri pracovnim pohovoru

Natrénujte si otázky

Když budete zkoumat zaměstnavatele a připravovat se na pohovor, pravděpodobně vás napadnou otázky, které byste mohli položit o společnosti a pozici.

Většina zaměstnavatelů očekává, že si s sebou přinesete seznam připravených otázek a další, které vás napadnou během pohovoru, si zapíšete. Až vás zaměstnavatel vyzve k položení otázek, rychle si projděte svůj seznam a položte otázky, které ještě nebyly zodpovězeny.

Neexistuje žádný správný počet otázek, které můžete při pohovoru položit. Ale 3 nebo 4 dobře zvolené otázky obvykle stačí k tomu, abyste ukázali svůj zájem a nezabrali příliš mnoho času. Při pokládání prvních 2 nebo 3 otázek věnujte pozornost neverbálním signálům tazatele. Pokud cítíte, že další otázky by nebyly vhodné, nechte si další otázky na další pohovor nebo až na dobu, kdy vám bude nabídnuta pozice.

⚠️ Varování: Je důležité vyhnout se otázkám na plat a benefity, pokud zaměstnavatel tato témata nezmíní jako první. Chcete, aby zaměstnavatel věděl, že vám jde především o to, jak můžete být pro organizaci přínosní - nikoli o to, kolik dostanete zaplaceno. Nejlepší je počkat, až vám bude nabídnuta práce, a teprve poté se podrobně ptát na plat a balíček benefitů.

Možná budete moci využít informace z odpovědí účastníka pohovoru, které vám pomohou prokázat, že jste pro danou práci tou nejlepší osobou. Jakmile tazatel odpoví, poznamenejte si klíčová slova a myšlenky a odvolejte se na ně, až budete na konci pohovoru shrnovat svou kvalifikaci. Využijte této příležitosti a vytvořte si jasnou představu o tom, jak by bylo pro organizaci dobré vás zaměstnat.

Následující otázky použijte jako vodítko a na základě průzkumu si vytvořte vlastní otázky.

Otázky týkající se organizace

  • Jaké jsou největší problémy organizace?
  • Jak by se osoba vykonávající tuto práci podílela na řešení těchto výzev?
  • Jaké jsou dlouhodobé plány společnosti?
  • Jak organizace podporuje profesní rozvoj?
  • Jaké jsou vyhlídky na postup v rámci organizace?
  • Jaký je styl řízení organizace?

Otázky týkající se pozice

  • Jaké jsou klíčové odpovědnosti této pozice?
  • Jak tato pozice zapadá do společnosti?
  • Jak byste popsali ideálního kandidáta?
  • Můžete popsat typický pracovní den nebo týden na této pozici?
  • Na jakých bezprostředních projektech nebo úkolech bych pracoval?
  • Jedná se o novou pozici? Pokud ne, na jakou pozici přešel předchozí zaměstnanec?
  • Jaké školicí programy jsou k dispozici novým zaměstnancům?
  • Kdo by byl mým přímým nadřízeným? Jak byste popsali jeho styl řízení?
  • Jak brzy po nástupu bych mohl očekávat hodnocení výkonu? Jaký proces se používá?
  • Jaké jsou vyhlídky na postup na této pozici?

Otázky týkající se pracovního prostředí

  • Co se zaměstnancům na práci u vás nejvíce líbí?
  • Jaké klíčové hodnoty nebo postoje organizace hledá u lidí, které přijímá?
  • Jak se v této společnosti měří úspěch?
  • Jak byste popsali kulturu této organizace?
💡 Poznámka: Mějte na paměti, že pohovor je obousměrný. Nejenže zaměstnavatel hodnotí vás, ale také vy se rozhodujete, zda byste pro danou organizaci chtěli pracovat. Přivítejte výzvu vedoucího pohovoru klást otázky jako příležitost projevit svůj zájem a zjistit informace, které vám pomohou učinit správné rozhodnutí.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá