Absolutně nejhorší schopnosti a dovednosti, které se do životopisu nehodí

Do životopisu nemůžete "naházet" všechno co máte a čekat, co "se přilepí"! Pro personalisty a manažery náboru je důležitá kvalita, ne kvantita. Koneckonců, na upoutání jejich pozornosti máte jen asi sedm sekund, takže se musíte hned dostat k tomu nejlepšímu. Z tohoto důvodu je důležité pro silný životopis sekci s dovednostmi zredukovat.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis
Obsah
Obsah

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Zajímá vás, co přesně byste měli ze svého životopisu vyškrtnout? V tomto článku vám ukážeme, jaké schopnosti a dovednosti se do životopisu opravdu nehodí!

📌 Tip: Použijte při tvorbě vlastního životopisu naše profesionální šablony CVček a oslňte náboráře!

K určité činnosti je raději lepší se v životopise nepřiznávat!


Nejste si jisti, které dovednosti uvést v životopise a které vynechat? Zahrnutí relevantních dovedností pomůže posílit vaši kandidaturu. Některé dovednosti však do životopisu nepatří a jejich uvedení by mohlo snížit vaše šance na to, že budete vybráni k pohovoru. Při výběru dovedností, které chcete zdůraznit, buďte vybíraví a konkrétní.
Osoba, která váš životopis prověřuje, se zajímá o to, jakou hodnotu můžete společnosti nabídnout, a to znamená, že se hodíte k požadavkům na pracovní místo, které společnost uvádí v inzerátu.

Schopnosti a dovednosti jsou jedna věc, ale my vám poradíme se všemi aspekty tvorby CVčka:👇

📌 Tip: Více expertních článků a další inspiraci při tvorbě životopisu nebo přípravě na pracovní pohovor naleznete na našem kariérním blogu.

Dovednosti a schopnosti, se kterými se raději nechlubit


Personalisté chtějí vědět, proč jste pro danou práci vhodným kandidátem, a ne co všechno jste za celý svůj pracovní život zvládli. Je toho poměrně dost, co byste do životopisu neměli uvádět.

schopnosti a dovednosti

Jazyk, který jste se učili pouze na základní nebo střední škole

Jistě, na střední škole jste se několik let učili francouzsky, ale jste opravdu na takové úrovni, abyste se cítili pohodlně při každodenní konverzaci s rodilými mluvčími nebo při čtení v tomto jazyce? Pokud je odpověď "ne", do vašeho životopisu nepatří.

⚠️ Varování: Nezáleží na tom, že máte základní nebo středně pokročilou znalost jazyka. Pokud ho neovládáte a nedokážete ho skutečně používat v práci, vynechte ho. Představte si tu trapnost a rozpaky, když vás při pracovním pohovoru tázají na vaši kvalifikaci a vy nejste schopni odpovědět, protože vlastně nevíte dost na to, abyste mohli na otázku fundovaně odpovědět.

V nejhorším případě se může stát, že náborový pracovník nebo personalista bude jazyk ovládat a pokusí se s vámi navázat konverzaci - pokud vás označí za blaf, můžete se vsadit, že vás k dalšímu postupu v přijímacím řízení nepozve.

Základní počítačové dovednosti, jako je e-mail a Microsoft Word

V tomto bodě je uvedení "e-mailu" nebo "Microsoft Word" jako dovedností téměř rovnocenné uvedení "čtení" nebo "základů matematiky". Nejsou rozlišovacími znaky - jsou očekávané.

Tím, že tyto dovednosti uvedou, mohou kandidáti vypadat, že se snaží přidat do svého životopisu "vatu", tj. že se chytají za hlavu, co do něj uvést, protože nemají dostatek relevantních dovedností, které by mohli uvést.

💡 Poznámka: Výjimkou by bylo, kdybyste si pomocí těchto programů vypilovali velmi specifickou praxi, například "[vytvoření] databáze Access od nuly a [import] dat z Excelu a jiných databází. To už stojí za zmínku v sekci o vašich dovednostech.

schopnosti a dovednosti

Sociální sítě (pokud jste je nepoužívali jako součást své práce)

Možná máte tisíce sledujících na Twitteru, tuny přátel na Facebooku a nespočet lajků na Instagramu, ale správa vaší osobní značky a správa profesní značky firmy jsou dvě zcela odlišné věci. Práce v sociálních médiích v profesionálním prostředí často vyžaduje mnohem víc než jen zveřejňování poutavého obsahu - často zahrnuje analýzu dat, zkušenosti s placenými médii a další.

Možná jste skvělí ve zveřejňování fotek svých přátel a dokonce i ve sdílení novinek o vaší současné společnosti; pokud se však neucházíte o pozici stratéga sociálních médií, neměli byste své dovednosti na Facebooku zmiňovat. Místo toho si prostudujte nabídku práce, kde najdete požadované dovednosti, a nezapomeňte uvést významné dovednosti, které máte.

Měkké dovednosti

Tohle je trochu ošemetné, protože personalisté rádi vidí v životopise měkké dovednosti. Je však třeba je spíše prokázat na příkladech než je uvádět paušálně: Říci, že jste například dobrý komunikátor, je bez konkrétních příkladů, které by to podpořily, k ničemu.

Nejčastější chybou, kterou uchazeči o zaměstnání dělají, je, že v životopise uvádějí měkké dovednosti - například komunikaci, multitasking, vedení lidí, řešení problémů atd. Zpráva, kterou to vysílá každému, kdo životopis čte, je: "Možná jsem si neujasnil, jaké jsou mé měkké dovednosti, takže je uvádím jen proto, abyste je viděli."

📌 Tip: Místo toho tyto měkké dovednosti předveďte tím, že je ukážete, místo abyste o nich vyprávěli.

Je velmi důležité zajistit, aby vaše měkké dovednosti byly velmi jasně sděleny v hlavní části životopisu. Například místo toho, aby uchazeči uváděli jako dovednost 'multitasking' nebo 'leadership', měli by pod příslušnou pozici napsat 'vedl několik souběžných projektů až do konce, což vedlo k x% návratnosti investic'.

Přehánění nebo přímé lži

Uchazečům o zaměstnání se často říká, aby do svého životopisu doplnili klíčová slova z popisu práce. Pokud však některou z dovedností uvedených v popisu nemáte, neměli byste ji do životopisu uvádět jen proto, abyste zrcadlově kopírovali jazyk. I když si možná myslíte, že vám to teď projde, nakonec se na to přijde.

Pokud nejste vynikajícím řečníkem, neuvádějte to v životopise ....  Pokud od vás daná práce vyžaduje, abyste denně vystupovali před skupinou lidí a předávali jim sdělení, pravděpodobně v ní neuspějete.

To však neznamená, že musíte mít všechny dovednosti uvedené v popisu práce, abyste se mohli o místo ucházet - dobré pravidlo je, že byste měli odpovídat 80 až 90 % požadavkům.

schopnosti a dovednosti

Zastaralá technika

Preferovaný software a technologie používané na pracovišti se mohou rychle měnit, ale přesto je důležité mít o nich přehled. V opačném případě riskujete, že budete vypadat, že nejste schopni držet krok s dynamickým pracovištěm.

Firmy hledají sofistikované a flexibilní odborníky, kteří rozumí technologiím. Uvedením zastaralých technologií v části životopisu věnované dovednostem vzbudíte u zaměstnavatelů dojem, že vaše dovednosti jsou zastaralé a že se budete muset mnohem rychleji učit. Na konkurenčním trhu chtějí zaměstnavatelé investovat do lidí, kteří prokázali schopnost rychle se učit.

⚠️ Varování: Vynechejte proto věci, jako jsou kódovací jazyky, které se již běžně nepoužívají, zastaralé verze moderních softwarových programů a další nerelevantní technologie.

Irelevantní nebo vtipné dovednosti

Může to znít jako samozřejmost, ale skutečně existují lidé, kteří ve svém životopise stále uvádějí věci jako "odborník na výrobu guacamole" nebo "certifikovaný mistr v ping-pongu".

Neuvádějte dovednosti, které jsou pro práci, o kterou se ucházíte, irelevantní. Vím, že jsem úžasně hrdá na to, že peču nejlepší "oceněné" sušenky, ale jsem v personálním oddělení - to do životopisu neuvádím!

Jistě, pravděpodobně se najde pár náborářů a personalistů, kterým to bude připadat vtipné nebo okouzlující. Ale když se ucházíte o práci, nevíte, kdo to ocení a kdo ne - takže je lepší se raději vyhnout profesionalitě.

Rady a tipy pro výběr dovedností, které se v životopise budou vyjímat!


  • Nelžete o své kvalifikaci ani nepřekrucujte pravdu, abyste se přizpůsobili popisu práce.
  • Vyvarujte se uvádění obecných dovedností. Zdůrazněte konkrétní technologie a schopnosti.
  • Zdůrazněte své dovednosti, které odpovídají požadavkům uvedeným v inzerátu.
  • Věnujte čas tomu, abyste svůj životopis přizpůsobili konkrétní nabídce práce.
schopnosti a dovednosti

Přizpůsobte své dovednosti danému pracovnímu místu

Nyní, když jste se dozvěděli, co zaměstnavatel požaduje, přizpůsobte svou kvalifikaci danému pracovnímu místu.

  • Udělejte si seznam dovedností uvedených v nabídce práce v jednom sloupci.
  • Ve druhém sloupci uveďte dovednosti a zkušenosti, díky nimž se můžete ucházet o danou pracovní pozici.
  • Do životopisu uveďte dovednosti, které se nejvíce shodují s tím, co zaměstnavatel hledá.

Slova o dovednostech, která uvedete, budou sloužit jako klíčová slova, která pomohou vašemu životopisu, aby byl vybrán systémem ATS (systém sledování uchazečů), který zaměstnavatel používá k výběru žádostí. Pokud se na danou pozici hodíte, vaše kvalifikace a soubor dovedností ukáží personalistovi, že jste pro danou pozici vhodným kandidátem.

Pokud musíte rozšiřovat popis svých dovedností, abyste splnili požadavky na pracovní místo, je více než pravděpodobné, že se na danou pozici nehodíte.

Přizpůsobte svůj životopis pracovní pozici

Pracovní nabídky se mohou zdát podobné, ale každý zaměstnavatel má jiné požadavky. I když pracovní pozice vypadá stejně, každý zaměstnavatel může hledat něco jiného. Věnujte několik minut úpravě svého životopisu, aby odpovídal pozici, o kterou usilujete.

Vytvořte si životopis s nejlepšími vzory

Často kladené otázky (FAQ)

Jaké dovednosti jsou naopak do životopisu vhodné?

I když jsou dovednosti, které byste do životopisu neměli uvádět, existuje řada dovedností, které byste do životopisu uvést měli.

Měkké dovednosti

  • Týmová práce/spolupráce
  • Komunikace
  • Řešení problémů/kritické myšlení

Tvrdé dovednosti

  • Informační technologie (IT)
  • Strategické plánování

Zaměřte se na dovednosti, které ukazují, proč jste kvalifikovaní pro pracovní místa, o která se ucházíte, a pokud máte žádané dovednosti, nezapomeňte je uvést.

Své nejlepší dovednosti můžete zahrnout do samostatné sekce "Dovednosti" a zapracovat je do popisu pracovních pozic, které jste zastávali. Můžete je také začlenit do souhrnného prohlášení v životopise, pokud ho máte.

📌 Tip: Než odešlete svůj životopis a budete se ucházet o zaměstnání, věnujte čas jeho revizi a osvěžení, aby vám poskytl co nejlepší příležitost k získání pohovoru.

Co je to část životopisu věnovaná dovednostem?

V části životopisu věnované dovednostem jsou uvedeny dovednosti, díky nimž jste vhodným kandidátem na dané pracovní místo. Mezi příklady dovedností, které můžete v této části uvést, patří znalost softwaru, aplikací a programů souvisejících s pozicí, o kterou se ucházíte. Oddíl o dovednostech umožňuje personalistům zjistit, proč by o vás měli uvažovat v souvislosti s danou pozicí. Pomáhá také jasně ukázat vaši kvalifikaci a může vás odlišit od ostatních kandidátů.

Proč je důležitá část životopisu věnovaná dovednostem?

Zahrnutí oddílu o dovednostech do profesního životopisu je skvělý způsob, jak zdůraznit všechny dovednosti, které máte a které z vás dělají ideálního kandidáta na potenciální pracovní místo. Pokud se například ucházíte o pozici redaktora, dovednosti týkající se znalostí systémů pro správu obsahu a editačních programů mohou potenciálnímu zaměstnavateli ukázat, že jste kvalifikovaní. Mezi další důvody, proč je sekce dovedností důležitá, patří:

  • Odlišuje vás od konkurence
  • Jasně definuje, co můžete společnosti nabídnout.
  • Dává vám možnost uvést konkrétní dovednosti, které společnost hledá.

Vytvořte si životopis za 15 minut

Naše bezplatná kolekce odborně navržených šablon životopisů vám pomůže vyniknout z davu a dostat se o krok blíž k vysněné práci.

Vytvořte si životopis

Vzorové dopisy ke stažení

Šablona motivačního dopisu
Návrh motivačního dopisu
Šablona motivačního dopisu pro studenty - univerzita
Šablona motivačního dopisu pro angažmá