Práce vysokoškolského učitele přináší zadostiučinění. Svým učením formujete mladou generaci studentů a pomáháte jim vstoupit do života dospělých. Na akademické půdě však panuje velká konkurence.
O mně Jsem vysokoškolská pedagožka s více než pěti lety zkušeností výuky francouzské literatury a historie na českých univerzitách. Kromě přípravy, rozvíjení a konkretizace vzdělávacích programů a učebních lekcí mám rovněž zkušenosti se samotnou tvorba studijních programů zaměřených na francouzskou kulturu, metodik i učebních postupů a na jejich následném zavádění. Jsem pečlivá, spravedlivá a nechybí mi chuť předávat studentům nadšení pro francouzskou kulturu.
Pracovní zkušenosti Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Katedra románských jazykůVýuka francouzských reálií v rámci doktorského studia, vyučované předměty: Francouzská literatura 19. století, Francouzská literatura 20. století, Francouzská historie, Socio-kulturní vývoj Francie od 20. století po současnostŘíjen 2019 až současnost
Příprava vlastních výukových materiálů
Vedení seminárních, bakalářských a diplomových prací studentů
Poskytování konzultací studentům
Administrativní činnosti spojené s evidencí studentských výsledků
Zapojování studentů do studií a projektů zaměřených na francouzskou literaturu a historii
Jazykové centrum France, Praha Lektorka francouzštiny 2015 až současnost
Jazykové kurzy francouzštiny pro středně pokročilé a pokročilé studenty
Vzdělání Univerzita Karlova v Praze Doktorský studijní program Francouzská kultura 20. století 2019 až současnost
Téma disertační práce: Proměna francouzské poezie po sovětské invazi v roce 1968
Univerzita Karlova v Praze Magisterský studijní program Francouzské socio-kulturní reálie 2017 až 2019
Univerzity tak od kandidátů na pozici očekávají jen to nejlepší. Dokažte, že jste vhodným kandidátem a vytvořte přesvědčivý
životopis vysokoškolského učitele
, který zaujme a vyslouží vám pozvání na pracovní pohovor.
Máte-li potřebnou kvalifikaci k úspěchu, ale nejste si jisti, jak svou akademickou dráhu dát na papír, pak se inspirujte s námi. Přinášíme vám podrobného průvodce psaním životopisu vysokoškolského učitele, ve kterém si konkrétně ukážeme:
Kompletní příklad životopisu učitele vysoké školy pro vaši inspiraci
Formální náležitosti životopisu, a to včetně formátu, rozvržení a struktury CV
Detailně popsané jednotlivé části životopisu vysokoškolského učitele s praktickými příklady
Rady a tipy, jak životopis dovést k dokonalosti a porazit tvrdou konkurenci
📌
Tip
: Vyberte si jednu z našich přehledných šablon CV a životopis budete mít hotový do deseti minut!
Jak je na tom vysokoškolský učitel s platem? Průměrná měsíční mzda a hodinová sazba učitelů na vysoké škole
Podle posledních statistik činil v České republice měsíční průměrný plat vysokoškolského učitele
48 469 Kč
(zdroj:
kupnisila.cz
). To by odpovídalo hodinové mzdě ve výši 275 Kč na hodinu. Pro představu rovněž uvádíme průměrné platy jiných pedagogů na různých stupních českého školského systému (zdroj:
prumerneplaty.cz
):
Středoškolský učitel: 47 628 Kč
Učitel na 2. stupni základní školy: 46 267 Kč
Učitel na 1. stupni základní školy: 46 267 Kč
Učitel v mateřské škole: 36 778 Kč
💡
Poznámka
: Výše uvedené částky slouží pouze pro vaši představu. Vezměte na vědomí, že reálná výše platu se bude odvíjet od mnoha proměnných, jako je kvalifikace, míra zkušeností, místo výkonu práce, velikost úvazku, práce na projektech apod.
Jak napsat životopis učitele na vysoké škole krok za krokem?
Na každou otevřenou pozici na univerzitě se pravděpodobně hlásí desítky uchazečů, z nich zhruba polovina splňuje potřebnou kvalifikaci. To je stále vysoká konkurence. Životopis zprostředkovává první kontakt mezi vámi a vaším budoucím zaměstnavatelem. Neprošvihněte šanci projít sítem a dostat se do druhého kola na ústní pohovor!
Napíšete-li silný životopis, který vynikne, zvýšíte tím možnost úspěchu. Vytvořte proto CV, které maximálně odpovídá popisu práce a požadavkům na ideálního kandidáta z pracovní nabídky. Obecně psaným životopisem totiž nic nezmůžete. Univerzita dá přednost kandidátům, kteří si dali práce s přizpůsobením CVčka na míru pozici, a tudíž odpovídají požadavkům lépe než vy.
Také pamatujte, že můžete mít sebelepší kvalifikaci, nicméně pokud ji v životopisu přehledně neuvedete, můžete se s pozváním na pohovor rozloučit. Dejte si proto vedle obsahu záležet i na formální stránce dokumentu.
Kromě obsahu se zaměřte i na formu životopisu
Snadná čitelnost a maximální přehlednost. To by měly být dvě hlavní vlastnosti, které splňuje vaše CVčko. Na personálním oddělení univerzity nemají celý den na luštění vašeho životopisu. Usnadněte jim práci a vytvořte na první pohled vizuálně atraktivní dokument, ve kterém jsou veškeré informace uvedeny přehledně.
Formát
Zvolte si formát životopisu, který nejlépe odpovídá úrovni vašich zkušeností. Existují
tři hlavní typy formátů
, ze kterých můžete vybírat. Podrobně si je popíšeme níže:
Obráceně chronologický formát:
Jedná se o nejčastěji používaný způsob řazení informací do životopisu, který se soustředí na pracovní historii. Veškeré informace jsou uváděny od té nejnovější po nejstarší. Ideální pro kandidáty, kteří již mají pedagogickou praxi.
Funkční formát:
Tento formát klade větší důraz na dovednosti a dosažené vzdělání. Je tudíž vhodný pro začínající pedagogy bez praxe.
Hybridní neboli kombinovaný formát:
Jedná se o kombinaci dvou výše zmíněných formátů. Je ideální pro velmi zkušené pedagogy, kteří mají mnoho let pracovních zkušeností a také řadu přenositelných dovedností.
Rozvržení
Způsob, jakým celý dokument naformátujete, udává celkovou čitelnost a přehlednost uvedených informací. Stáhněte si
naši šablonu CV učitele
, do které stačí vepsat jednotlivé informace, nebo si šablonu naformátujte sami, a to podle následujících pravidel:
Ideální rozsah životopisu je jedna stranu velikosti A4. Máte-li za sebou dlouhou pedagogickou praxi, můžete napsat CV na dvě strany. Tři už jsou však příliš!
Vyberte si jednoduché písmo, jako je Arial, Times New Roman nebo Calibri. Stejného písma se držte napříč celým životopisem. Neměňte styly a nepřehánějte to s barvami.
Velikost písma nastavte na 10 až 12 bodů pro běžný text a 12 až 14 bodů pro nadpisy. Velikost okrajů nastavte na 2,5 cm po všech stranách dokumentu. Ideální řádkování je 1,15 nebo 1,5.
Mezi jednotlivými částmi životopisu ponechte dostatek volného místa, abyste je tak od sebe vizuálně oddělili.
Není-li v nabídce práce uvedeno jinak, pak výsledný životopis uložte ve formátu souboru PDF. Jiné formáty (zejména DOC) mají tendenci se rozhodit, pokud jsou otevřeny v jiném zařízení. Z těžce naformátovaného dokumentu tak zůstane jen "rozsypaný čaj".
Struktura
Jednotlivé informace tematicky rozdělte do částí, a to následujících:
Záhlaví s kontaktními údaji
Profesní shrnutí (část nazvaná "O mně")
Pracovní zkušenosti
Vzdělání
Dovednosti
Další doplňkové části (jazyky, počítačové dovednosti, publikace, projekty, kurzy a školení apod.)
Záhlaví životopisu s kontaktními údaji
Do záhlaví dokumentu umístěte kontaktní údaje. Zkontrolujte si, že jsou aktualizované a neobsahují překlepy. Jinak byste na telefonát s pozváním na pohovor čekali marně. Mezi kontaktními údaji uveďte následující:
Celé jméno a příjmení společně s akademickými tituly
Název profese, zde buďte co nejkonkrétnější
Telefonní číslo
Emailová adresa
Místo bydliště
Odkaz na online profil na profesních stránkách (nepovinné)
Příklady
Správně
Ph.D. Jaroslav Čihák
Vysokoškolský učitel dějin umění
jaroslav.cihak@centrum.cz
Olomouc
Chybně
Jaroslav Čihák
Vysokoškolský učitel
Rodinný stav: Rozvedený
Věk: 40 let
723 856 432
jarda83@centrum.cz
Slunečná 209/4, 401 00 Olomouc
V případě kontaktních údajů nejste povinni uvádět osobní informace, jako je věk, datum narození či rodinný stav apod. V případě bydliště je zcela dostačující název města, ve kterém žijete. Nemusíte tedy vypisovat celou fyzickou adresu.
⚠️
Varování
: Nikdy neposílejte životopis z emailové adresy u svého stávajícího zaměstnavatele. Nemáte-li adresu v profesionálně vypadajícím formátu, založte si novou!
Připojte k životopisu fotografii a blýsknete se v dobrém světle!
V českém prostředí je zcela běžné připojovat do životopisu fotografii. V záplavě CVček bez osobnosti vaši žádost vyčlení nad konkurenci. Dejte si však záležet na výběru vhodné fotky. Do životopisu byste měli vložit profesionální portrét, který zobrazuje vaši tvář a ramena na neutrálním pozadí. Selfíčka, momenty nebo hromadné fotky jsou absolutně nevhodné a působí neprofesionálním dojmem.
Kam oči potenciálního zaměstnavatele zamíří jako první? Do sekci věnované pracovním zkušenostem! Uveďte je proto do nejmenšího detailu. U každého zaměstnavatele vypište následující informace:
Název zaměstnavatele, místo
Název zastávané pozice
Doba, po kterou jste na pozici působili
Několik stručných bodů s hlavní náplní práce
Příklad
Západočeská univerzita v Plzni, Filozofická fakulta, Katedra anglického jazyka, Plzeň
Vysokoškolský učitel anglické fonetiky
2013 až 2019
Vedení dvousemestrálního programu anglické výslovnosti
Koncepce sylabu, metodik a učebních postupů
Vedení seminárních a ročníkových prací
Jak napsat CV vysokoškolského učitele bez zkušeností?
Studujete-li doktorské studium, máte tu výhodu, že učíte vysokoškolské studenty v rámci svého programu. Zaměřte se na tuto praxi a v životopise ji detailně popište. Další možností, jak učit na vysoké škole i bez pedagogické praxe, je, pokud jste odborník z praxe. V takovém případě můžete učit bez studia pedagogicky zaměřeného studia nebo studia daného oboru.
Stojíte-li však na začátku své kariéry, doporučujeme použít funkční formát životopisu, díky kterému budete moci zdůraznit své dovednosti, a naopak upozadit pracovní historii.
Podrobně zdokumentujte dosažené vzdělání
V případě vysokoškolského učitele je vzdělání nesmírně důležité. Abyste mohli učit na vysoké škole, budete potřebovat alespoň bakalářský titul.
Výhodou však bude magisterský titul v daném oboru. Chcete-li vyučovaný předmět na vysoké škole rovněž garantovat, budete potřebovat doktorský titul.
V akademickém prostředí proto více než kdekoliv jinde platí, že čím více vystudovaných programů, tím lépe. Z toho důvodu dosažené vzdělání detailně popište. Jste-li na začátku své kariéry, uvádějte i hlavní náplň studia a akademické úspěchy.
U každého dosaženého vzdělání uveďte následující informace:
Název vzdělávací instituce, místo
Název studovaného oboru
Doba studia
Několik stručných bodů s hlavní náplní práce
Příklad
Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc
Doktorské studium oboru Lékařská psychologie a psychopatologie
2011 až 2014
Základní i aplikovaný výzkum v oblasti biopsychosociálních vztahů
Vyberte do životopisu nejlepší dovednosti učitele
Do této sekce nakombinujte vyvážený mix jak tvrdých (technických), tak měkkých (osobních, vrozených) dovedností, které vás předurčují k práci pedagoga a dělají z vás odborníka v daném oboru.
⚠️
Varování
: Nezahlcujte čtenáře svého životopisu kupou dovedností, které neodpovídají popisu práce. Ideální počet dovedností v životopise je 5 až 10.
Tvrdé dovednosti
Tvorba a příprava vlastních výukových materiálů
Manažerské a koncepční dovednosti
Vedení výuky formou příkladů
Orientace v učebních dokumentech
Vedení výzkumu, rešerší
Koncepce vysokoškolských projektů pro pedagogy i studenty
Znalost procesu žádosti o vysokoškolské granty
Měkké dovednosti
Přirozená autorita
Trpělivost
Schopnost motivovat a předat zájem o obor
Komunikace a organizace
Férové jednání
Časová flexibilita
Přidejte do životopisu učitele další části, které vás odliší od konkurence
Výše uvedené části životopisu budou mít ve své žádosti o práci všichni kandidáti. Vyčleňte se z davu přidáním dalších sekcí, které zvyšují vaši hodnotu na trhu práce. Přidat můžete následující sekce:
Publikace
Projekty
Konference
Kurzy
Školení
Workshopy
Jazyky
atd.
Profesní shrnutí: Přesvědčte o svých kvalitách učitele!
Profesní shrnutí je krátký odstavec o dvou až pěti větách umístěný za kontaktní údaje. Ve stručnosti shrnuje vaši dosavadní akademickou dráhu, vyzdvihuje vaše největší kariérní úspěchy a upozorňuje na vaše silné stránky (dovednosti, znalosti, povahové rysy apod.).
V profesním shrnutí nezapomeňte zmínit přidanou hodnotu, kterou můžete potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout.
📌
Tip
: Profesní shrnutí napište až na úplný závěr. Jen tak budete jasně vědět, jaké informace z vašeho životopisu v něm vyzdvihnout!
Příklady
Správně
Jsem zkušený vysokoškolský pedagog s více než sedmi lety praxe jako učitel na soukromé vysoké škole a více než patnácti lety praxe jako odborník v oboru právo. Vyučuji zejména autorské právo, a to jak v češtině, tak v anglickém jazyce pro zahraniční studenty. Jsem časově flexibilní a v případě potřeby mohu vystupovat jako garant předmětů zaměřených na právo.
Chybně
Jsem zkušený učitel na vysoké škole. Mám mnoho let praxe. Po přečtení vaší pracovní nabídky pevně věřím, že jsem tím správným kandidátem na pozici. Jsem časově flexibilní a do práce mohu nastoupit ihned.
Vidíte ten rozdíl? Zatímco první kandidát jasně uvádí, jaké jsou jeho přednosti a léta praxe, druhý neuvádí žádné relevantní informace. Jakého z nich byste pozvali na pohovor?
Profesionální tipy, díky kterým životopis učitele vyladíte k dokonalosti
Níže uvádíme zaručené tipy, díky kterým váš životopis přistane na hromádce s úspěšnými kandidáty:
Nikdy neposílejte obecný životopis. Raději do něj vložte fráze z popisu práce, příklady toho, jak jste pomohli předchozím zaměstnavatelům, a působivá čísla, která budou demonstrovat vaši přidanou hodnotu.
Ujistěte se, že váš životopis vyniká (ze správných důvodů) tím, že ho několikrát pečlivě zkontrolujete. Pravopisnými a stylistickými chybami nebo překlepy nikoho neoslníte.
Kromě jazyka si dejte záležet i na vizuální stránce dokumentu, která musí být na první pohled atraktivní. Použijte
naši profesionální šablonu CV
a uděláte skvělý dojem!
K životopisu připojte i motivační dopis, který podobně jako CV přizpůsobíte na míru pracovní pozici.
Shrnutí na závěr aneb jak na nejlepší CV vysokoškolského učitele
Pojďme si na závěr shrnout hlavní poznatky z tohoto průvodce psaním životopisu učitele na vysoké škole:
Životopis musí být stručný a výstižný. Snažte se jej omezit na jednu stranu. Kde to jen jde, uvádějte odkaz na online portfolia publikací nebo profesní profily.
Začněte aktuálními kontaktními údaji, které vložíte do záhlaví dokumentu.
Pokračujte přesvědčivým profesním shrnutím, ve kterém se představíte jako nejlepší možný kandidát.
Následuje část věnovaná pracovním zkušenostem, ty uvádějte v obráceně chronologickém pořadí.
Detailně zmapujte dosažené vzdělání, a to včetně hlavní náplně studia.
Vložte sekci věnovanou vašim tvrdým i měkkým dovednostem. Uveďte je přehledně jkao seznam odrážek.
Přidejte další sekce, které zvýší vaši hodnotu na trhu práce a vyčlení vás od konkurence.
Výsledný dokument odešlete společně s motivačním dopisem. Oba dokumenty uložte ve formátu PDF.
Hodně štěstí!
Nezapomeňte na motivační dopis!
Chcete zvýšit svou šanci na postup do dalšího výběrového kola? Připojte ke svému životopisu motivační dopis, ve kterém rozvedete informace z CVčka a vyjádříte svůj opravdový zájem o pozici.